Jump to content

Trodimenzionalna Offtopicharnica

Recommended Posts

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Posted Images

Nesto pokusavam da se malo vratim na max , pa neke stvari mi nisu jasne...

Problem 1:

Kako da imam custom layoute.

Tipa hocu da ima neki four view(top , left,....) i hocu da imam drugi layout (perspective , graph editor , ...) i onda da mogu da switchujem izmedju ova dva.

Jednino sto sam naso na netu je da se snima startMax fajl , ali to je samo za startni layout.

Problem 2:

Kad se nalazin u nekom vieportu i recimo promenim na perspective , i podesim pogled , odem u recimo front view i vratim se ponovo na perspective,onda perspective view nije onakav kakav sam ga ostavio tj. perspective je "matchovan" sa zadnjim viewom u kojem si bio.

Ovo me stvarno izludjuje , verujem da postoji neko resenje....

Proble 3:

Jel postoji neka komanda kao repeat last action.

Na pr. kreram plane , i hocu da kad prerisnem neki shortcut ponovi ono sto sam predhodno odradio.

Znam da postoji za editable poly , al treba mi za sve "delove" maxa a ne samo za poligone.

Recimo ovo u mayi je lepo reseno gde postoje dve akcije(jedna za ponavljanje komandi , a druga za ponavljanje tool-a - maya pravi razliku izmedju ova dva)

Bice tu verovatno jos nekih pitanja , al za sad toliko... :)

p1:

out of the box mislim da ne moze. Mozes da snimis custom layout seme u fajlove i da ih potezes svaki put kada ti zatreba odredjena sema. Kao brza precica na tastaturi, tipa ctr+shift nesto, mislim da ne moze...

p2:

resenje postoji: nadjes ugao u perspektive koji ti se dopada, i stisnes ctrl+c. To ce kreirati kameru identicno postavljenu kao trenutan pogled. Sada kada odes na recimo front view i pritisnes perspective, naravno da nece da te vrati na 'onaj' persp. view, sto ti omogucava da scenu gledas iz 4 razlicite perspektive. Ali ako u bilo kom trenutku bilo gde pritisnes 'c', prebacices se na onu sacuvanu kameru.

p3:

ne znam po default-u, ali mozes da dodelis precici na tastaturi takvu komandu u customize keyboard shortcuts...

e da,

mrzi me da kopam pa me zanima ako neko zna: Da li 3d softver (mislim da nije ni bitno koji) koristi sva proc. jezgra pri racunanju npr. simulacija tkanine, partikla, kako god? I pri racunanju gi?

Sto se tice problema 2 , ako to uradim onda ne mogu da koristion "klasicnu" viewport navigaciju(middle click...) ili....

Sto se tice jezgara vezano za mayu(po mom teststiranju):

1.partikli jedno,nprartikli mozda dva

2.cloth(ncloth) dva

3.fluidi cetri

4.mental ray(sva)

Sto se tice problema 2 , ako to uradim onda ne mogu da koristion "klasicnu" viewport navigaciju(middle click...) ili....

mozes, ali ako si u kamera modu tu kameru ces pomeriti i ne mozes da je vratis u prethodni polozaj (mozes, al da ne tupim mnogo). Umesto toga, samo stisnes "p" sto ce te vratiti u perspective mod, odradis sta hoces, i na "c" se opet vracas na onu kameru, i tako do mile volje.

Hvala na objasnjenju za jezgra, toga sam se i bojao... Ostaje mi tracak nade da je sa maxom drugacija situacija...

Mislim da me nisi dobro razumeo kod problema 2.

Ne zelim ja da fiksiram neki pogled , nego zelim da "radim" u perspective modu , odem na recimo front i kad se vratim , da "pamti" tu poziciju i nastavim da radim gde sam stao.A tako ne funkcionise po defaultu.

Ako koristim kameru , nemam defaultnu midle click navigaciju i jedino sto mi preostaje da mapiram hotkeyeve na navigaciju kamere(sto mi se ne svidja).

Pretpostavljam da "svi" rade u defaultnom four view i maximizuju vracaju se nazad i na taj nacin se naravno pamti pozicija.

Al ja sam naviko da radim samo sa jednim viewom i da se switchujem stalno a ostale "panele" ostavljam za ostale stvari graph(track) view i slicno.

Proble 3:

Jel postoji neka komanda kao repeat last action.

Na pr. kreram plane , i hocu da kad prerisnem neki shortcut ponovi ono sto sam predhodno odradio.

Znam da postoji za editable poly , al treba mi za sve "delove" maxa a ne samo za poligone.

Evo prva stvar koja mi je pala na pamet, mozda postoji i elegantnije resenje:

Otvoris MaxScript Listener

Za vecinu stvari koje uradis u vjuportu ili create/modify panelu, macro recorder ce generisati odgovarajucu komandu u roza prozoru lisenera.

Na primer, napravis box i on ispise:

Box lengthsegs:1 widthsegs:1 heightsegs:1 length:338.438 width:896.313 height:250.451 mapcoords:on pos:[7196.97,-14795.9,0] isSelected:on

selektujes to, copy/paste bilo u beli ili roza prozor, lupis enter i ponovo ce napraviti isti takav box.

Mozes to da uradis i za neku sekvencu raznih operacija.

Mozes cak umesto da uradis paste, selektovan text da prevuces na toolbar sto ce automatski napraviti button sa zeljenom operacijom.

Nismo se razumeli dobro ni za problem 3.

Ne treba meni neka komanda i toolbaru i td , nego mi treba repeat poslednje komande.

Primer hocu da brzo napravim bend modifier za vise objekta na sceni.

Uzmem jedan objekat napravim rucno i onda samo selektujem objekte i lupam(neki shortcut) i pravim modifiere, sto predstavlja efikasan nacin rada...

Zavisi od slucaja do slucaja, ali i za ovaj tvoj primer mozes da se posluzis lisenerom.

Napravio si neki objekt, stavio na njega bend modifajer i podesio parametre.

U liseneru se generisalo, na primer:

modPanel.addModToSelection (Bend ()) ui:on

$.modifiers[#Bend].BendAngle = 44

$.modifiers[#Bend].BendDir = 56

Selektujes to i prevuces na toolbar. Klikom na button dobijaces bend mod. na selektovanim objektima.

Mozes i shortcut da dodelis tom buttonu ako hoces.

Kad ti button vise ne bude trebao, desni klik na njega, delete button i cao.

Ne treba mu ni to ja mislim vec kao sto je taster "g" u Mayi da ponavlja bilo koju zadnju akciju koja je izvrsena, to za listenere i stavljanje skripte na shelf cenim da zna jer je pominjao da radi sa mel-om, koji ima iste fazone, a rece covek da zna za poly shortcut.

@breeder

Razumeo sam ja tebe, samo sto repeat last osim za edit geometry, ne postoji kao opcija u maxu.

Ovaj metod sa lisenerom je mozda jedini nacin da simuliras nesto slicno onome sto imas kao repeat last action u mayi.

Postoji mozda jos jedna mogucnost, ali sumnjam da je nesto posebno upotrebljiva...

Klikom na titl bar quad menija izvrsice se hajlajtovana komanda tj. zadnja upotrebljena iz datog menija.

Quad meni se moze kastomizovati, ali mislim da ne moze titl baru i shortcut da se dodeli.

Ocigledno je da ne postoji.

Sad , verovatno je moguce preko maxscript-a tako nesto da se odradi al to je vec druga tema.

Btw evo je cool script-a za max.

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/activetype-0-30

Funkcionise kao tab meni u houdiniju ili nuke.

Ja sam napisao slicnu stvar za mayu , jel smatram da je dosta pogodan nacin za rad jel mish ne mora da se pomera uopste(pogodan za nas lencuge :D )

Preskakanje iz programa u program nije bas lako sto se tice modelinga, meni nikako max ne lezi, 1,2,3,4 wtf i navigacija. :)

Sto se 1,2,3,4 tice jednostavno ih mapiraj na ono sto ti treba.

A sto se tice navigacije imas http://www.autohotkey.com/.

Cak u njemu napisao malu skripticu da prebacim navigaciju u max iz maye :)

P.S. A imas i ovaj steering Wheel da ne zaboravimo :)