Jump to content

Trodimenzionalna Offtopicharnica

SiCkMiNd

Recommended Posts

Moze MR motion blur da renda pristojno ali ako se koristi rasterizer.

Moze , al bez raytracinga.

Neznam meni se cini da scanline bolje radi od rasterizer-a , iskreno neznam koja bi bila razlika izmedju ta dva metoda , al scanline po mojim testiranjima je brzi.

Sad neznam na koji fazon renderman i 3delight rade motion blur?

Neverujem da je taj blur kao mental ray-ov , pre bio neki fejk , etc , aj kolko vidim ne izgleda lose.

Btw ocigledno da je renderman optimizovan za animacije , a ne ka nekom "ultra" realizmu.

Shadows maps u mr-u su problematicne malo , verujem da renderman deep shadows mnogo bolje mogu da odrade poso sto se toga tice.

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sad neznam na koji fazon renderman i 3delight rade motion blur?

Neverujem da je taj blur kao mental ray-ov , pre bio neki fejk , etc , aj kolko vidim ne izgleda lose.

Btw ocigledno da je renderman optimizovan za animacije , a ne ka nekom "ultra" realizmu.

sa pixarovog sajta:

Motion Blur

In live action film, motion blur is the result of objects moving during the exposure of the film. The faster the exposure, the less things will blur. Conversely, a long exposure results in more motion blur. Audiences are quite familiar with the look of motion blur and creating this effect in 3D fast and efficiently is critical for convincing visual effects.

Pixar's RenderMan can mimic the behavior of real cameras, with extraordinarily fast 3D motion blur. By default, RenderMan renders scenes with an instantaneous shutter speed, an exposure which is impossible in the real world. However, without motion blur the effect would look unnatural, as moving objects would strobe across the screen, causing temporal aliasing.

Thankfully RenderMan is extremely efficient at rendering motion blur and has a number of options to help tune the final look.

renderman je pravljen za rad na animiranim i feature filmovima, i glavna stavka u promovisanju alata je brz motion blur, displacement i DoF.a sto se ultra realizma tice - avatar :)

Breder:

Rasterizer moze da se kombinuje sa ray tracom. Kao primarni render se koristi rasterizer kao sekundaradni se ukljuci ray trace FG ... sta ti treba.

Tra-la-la odlicna knjiga i ja je preporucujem.

Medjutim renderman ne radi na isti fazon.

U standardnim renderima pixel sampling ili antialiasing zahteva izvrsavanje surface shadera za svaki sample sto znaci da render time raste proporcionalno sa brojem samplova. kod renderman je prica drugacija.

Posto renderman podeli geomteriju na jako sitne jedinice(micro poligone) koji su u praksi reda velicine 1 pixel ,pola pixela ili cetvrtina pixela (user control) onda on izracuna shader samo jedanput po micropoloigonu i oboji ga u finalni rezultat. Tako da je rezultat dosta slican paintu u Zbrushu gde se boja cuva po poligonu.

Zatim sve sto je ostalo je da se samplira pozicija micropoigona u odnosu na pixele. 9 ,16, 32, 100... samplova po pixelu . Nema problema shader je vec izracunat. Iz tog razloga Antialiasing u rendrmanu radi perfektno i neverovatno brzo kao efekti koji se oslanjaju na njega (motion blur , DOF).

E sad mali problem sa motion blurom je u tome sto shading moze da se razlikuje u razlicitim vrmenski intervalima zbog ugla camere (specular , refleksije) a posto se shading radi samo jedanput za pocetni vremenski interval izgledat ce malo nekorektno. Oficijalno resenje je who gives a fuck it's in motion blur

Da kazem i par stvari o displacmentu.

najveci problem displacmenta u standardnim renderima je sto geomterija mora da se triangulise da bi bilo dovljno detalja za displacment. U rendermanu geomterija je po defoltu dovedene na micropoligone tako da se njihova pozicija samo ispomera. A posto je sve u memoriji to se desava jako brzo u nekim primerima se i ne oseti.

Tako da u rendermanu najbitniji je shading rate koji odredjuje velicinu micropoligona. Dok se u Anti Aliasing ne razmislja uopste. Sto vise Micropologina to ce shading /displacment biti kvalitetniji i precizniji.

Ima jedna zanimljiva pojava koja se desaval pre dok je ray trace bio dosta sporiji a i sad se verovatno moze desiti. Renderman je dovoiljno inteligentan da koristi manje micropoligona za delove koji su u motion bluru ili van fokusa. Posto je bi onnda bilo manje micropologona u sceni nego bez motion blura cak i sa dosta vise samplova po pixelu render je znao da bude i do 30 posto brzi :)

...aj jedno pitanje :) ...jel postoji mogucnost,i ako postoji,kako da ukombinujem sledece...

U pitanju je max 2009 i vray 2...Uradim travu preko vray displacmenta i to je sve ok,ali me interesuje,da li nekako tu mogu da ukombinujem vray distance texturu,pa da mi trava oko objekata koje odaberem bude "kraca" u odnosu na ostatak travnjaka...kapirate sta hocu da kazem :D ...pozZ

Breder:

Rasterizer moze da se kombinuje sa ray tracom. Kao primarni render se koristi rasterizer kao sekundaradni se ukljuci ray trace FG ... sta ti treba.

U pravu si , malo sam procitao sad.

Btw to mi je ostalo u secanju jos iz gnomon tutorijala gde lik kaze ako koristite rasterizer i ukljucite raytracing mental ray odmah prelaze da izracnava raytracing za motion blur.

Znaci donekle je upotrebljivo resenje za animacije , stim sto mu je potrebno manje memorije nego scanline renderu.

Ali onda manje vise moras da iz mental ray-a izbacis finalnu "sliku" zajedno sa AO recimo.(sto bi moralo koristiti shader koji ima build-in AO , mia , neznam dal to funkcionise dobro u kombinaciji?)

Btw trenutno mi izgleda ipak bolje resenje da se izbaci passovi pa da se koristi vector blur u nuke , on manje vise dobre rezultate daje.

Ali onda nastaje problem jel neces imate motion blur senke , al ebiga sve su to zajebancije :)

sto ne bi AO mogao da izbacujes ? , Cekiraj Ambient occlusion u render globalsu (poslednji frame layout indirect light taba ) zatim samo dodaj ambient occlusion pass. Ili trebalo bi da mozes opusteno standardni occlusion node da provuces kroz writeToColorBuffer

Mojne se mnogo brines a senke , ne moze ni 3delight to kako treba da uradi :) (prman moze i refleksije i senke ...)

Ljudi moze li neko da mi pomogne.Treba mi neki laptop 500-700eura cisto kao ispomoc za acad i neeesto u maxu modeling malo i tako...pored stabilnog da imam za hicu :) ...znam da je to neki prosek u stvari donji nivo ali bar kog proizvodjaca da uzmem...da 15" ekran...hvala

sta mislite LENOVO IDEAPAD Z560 59043700

МОНИТОР: 15.6" LED HD BRIGHTVIEW (1366X768)

INTEL CORE I3-330M, 2.13GHZ 3MB L3 CACHE

ЧИПСЕТ: MOBILE INTEL HM55 EXPRESS CHIPSET

МЕМОРИЈА: 3072MB DDR3 1066MHZ

ХАРД ДИСК: 500GB SATA 5400RPM

ГРАФИЧКА КАРТА: NVIDIA GT 310M 512MB DDR3

DVD RW DUAL LAYER

МРЕЖНА КАРТА: 10/100 ETHERNET

БАТЕРИЈА: 6-CELL LITHIUM-ION

CARD READER 5-1, BLUETOOTH, WIRELESS, ESATA, LAN, MIC, AUDIO, USBX3, HDMIX1, VGAX1, WEB CAMERA,

ТЕЖИНА: 2.4КГ

DA li je 3GB-a rama dovoljno za neke enterijerske rendere)3dsmax vray) a da se negusi (normalne naravno :))??

minimum 4. Danas je za desktop render masine standard 12, al sve zavisi koliko detaljne geometrije zelis da trpas unutra.

Ajde sad Goksi, odjednom treba 64 giga rama, a standard je 32...molim te.

Covek trazi lap za ispomoc desktop racunaru, ne trazi lansirnu rampu za space shuttle-ove. Ja kod kuce radio do skoro na 32bit sistemu, znaci ni 4gb rama nisam koristio, pa evo, zavrsih beskonacno poslova...

Ne kazem da nije lepo imati vise, al da bez 4 ne moze da se krene da se radi, i da je standard 12, to po meni nema veze sa zivotom, ili ja zivim u praistoriji sa hardverom

Ne kazem da nije lepo imati vise, al da bez 4 ne moze da se krene da se radi, i da je standard 12, to po meni nema veze sa zivotom, ili ja zivim u praistoriji sa hardverom

Otidji u bilo koji studio sa render farmom pogledaj koliko ima rama ... sve i7 masine se danas uzimaju sa 12 giga. Btw nisam ja reako da lap top treba da ima preko 4 giga rama samo da ne bi trebalo uzeti sa manje. Ja sam pre godinu ipo dana uzeo Acer sa 4 giga rama bilo oko 500 evra. Uvek bolje paran broj zbog multichannela

pa, kao sto rekoh, studio sa render farmom nema ama bas nikakve veze sa covekom koji trazi laptop za backup komp. Slazem se da je 4 giga rama lepo za rad, ali ne vidim kao "minimum bez kojeg se ne sme ni krenuti".

Ja prvi volim da imam opremu na nivou i da mi rad bude ugodan, ali ovde vecina pocinje vise da razmislja o glomaznosti hardvera koji bi posedovao, nego o nacinu da isti iskoristi.