Jump to content
SiCkMiNd

Trodimenzionalna Offtopicharnica

Recommended Posts

Ne bih da zapocinjem rat..... Uostalom, manje konjkurencije znaci da smo svi nahebali.

Za one koji ne znaju, Nik Gorila je Crapple fanboy.. i to hard core, zagoreli, ono isao je do ljigavosti ( kao i svako kome se gace ovlaze kad prica o necemu sto obozava do imbecilnosti :) ).

Kakogod, razni su razlozi sto prelazi na PC, pitam se sta li ce sa svim onim Mekovima sto ima, do sada je koristio Cinemin DR.

Komentari su zanimljivi na svoj nacin.... poprckavanje, kukanje, likovanje.... uobicajene stvari... I poneki savet.

napr.

Uh... to je sala, i to ne bas nova :)

C4D pripada Nemetschek-u koji je ove godine uzeo potpuno vlasnistvo. A oni opet pripadaju..... :mrgreen:

Kakogod, jaki su ko zemlja, s' druge strane to ne znaci nista.

Jah, nije samo Softimage, masa programa - plaginova je progutana od strane Autodeska. Za masu njih nismo ni culi ( bili smo malja deca ), napr. Mayin hipersader je debilna implentacija feature iz neko drugog programa. Masu toga su stavili u fijoku... za bolje dane.

Ne bi to bio toliki problem da patentna prava nisu ... stobiseono reklo posiroka. Tako da ako neko i proba da napravi nesto novo, debelguzi advokati bi nasli nacina da to blokiraju jerbo kao ulazi u njiovu prciju. A u 'muricu na sudu dobija onaj sa vise love, najkrace receno.

Nego jel' neko video ovo

https://www.3dtoall.com/products/ikmax/

verovatno da "stvaran produkt ne odgovara slici", ali deluje zanimljivo, makar za neke proste stvari na brzake.

PS. dok sam kuckao @Ji 4Tze napisao poruku..... jel' bre a da mi izadjemo napolje da se objasnimo :P

...ti dam feature po .....

Pitam, ne znam, ne rugam se.

Ja koristim max još od verzije 2.5, vazda mu je nedostajalo dobrih feature-a.

Recimo group vertex kao Maya ni dan danas nisu implementirali...

Znaci neces da se svadjas, hebi ga taman sam pomislio da sam nasao sparing partnera :(

Sta bi Autodesanka mogla da capi iz cineme.......

maRx je veoma dobar modelar, maya je sve bolja... C4D nije toliko los modelar, moze da se radi veoma brzo i opusteno ali zaostaje za maxom. Sa druge strane tu je Mograf ® ali video sam odlicne radove u maYi i maRxu na temu motion grafike....

Ali ipak mograf je cudo u pravim rukama, nedavno sam gledao nesto sto na prvi pogled lici na partikle, u stvari je mograf / kloner, likovi su koristili poligone umesto partikli, mnogo brze se renderuje, nema simulacije, sve se resava efektorima, divota.

Maxon nije dirao hair sistem preko deset godina, ali ipak je neverovatno mocan. Max i maYa koriste plaginove i koliko sam bacio oko sve je nekako muljavo, komplikovano, nedoreceno, osim toga cinemin hair moze da se koristi na mnogo nacina, napr. mozes da skaterujes objekte, da im promenis parametre, das dinamiku itd. A seting je boza.... mislim onaj osnovni :P

Spline je pametno resen, postoje i Mo-Spline ( deo mografa ) koji je neverovatno mocan pride ima funkcionalan L sistem.

Skulpting i motion tracking su rudimentarni, ali zavrsavaju posao.

R20 je doneo fields koji radi fino sa svim ostalim delovima programa. VDB je takodje svez, jos je nedopecen ali i tako svasta moze da se uradi sa njim. X- partikle su plagin, naglasavam ih jerbo su veoma mocne i jednostavne za upotrebu a odlicno su integrisane u cinemu, ako bi neko i kupio maxon, verovatno bi kupio i njih.

Nemcek ima par Cad programa, zato se pobrinuo da C4D lepo uvozi cad fajlove, nisam siguran ali koliko mi se cini Autodeskovi programi nemaju sve te opcije pri uvozu.

Dosta jakih cinemasa "tehnicara:" je preslo barem delomicno na Hudini, sa druge strane postao je nekakav sport da se u cinemi reprodukuju fore iz Hudinija.... sapienti sat.

Koliko bi Autodesk uspeo da iskoristi cinemine mogucnosti, pitanje je. Mislim nije to tek tako, ali nije ni pretesko ako imas dovoljno programera... samo oni rade za pare, nanu im naninu, nece za dzabe :huh:

Svi su isti, za R20 na nekim od novih featura su radila cetvorica... jedan devloper, drugi da ga kontrolise, treci da kontrolise prvu dvojicu i cetvrti da proverava da li njih trojica produzuju cigaret pauzu. Ne zezam se! Trojica gledaju jedan radi.

Autodesk je jos gori, mislim. Zato i nije cudo kakva je situacija.

Ke, ke, ke....... nazalost.... to je jedan od razloga sto je cinema na losem glasu kod "ozbiljnih" artista :(

Mnja, cinema ima tako logican - intiutivan interjfejs da boli glava, trnu zubi. Mozda je to razlog sto Crapple primadone izbiraju Cinemu, lako se uci i veoma brzo mozes da pocnes stancati sarene mrdalice. Pride te zezancije nisu nesto komplikovane pa ne moraju da zamaraju mooozak, a ni masinu, Crapple je odavno batalio ozbilne pro usere.

Kakogod zavisno od vorkflova cinema moze da bude dobar dodatni alat, nazalost preskupa je. Godisnje odrzavanje je manje nego za Autodesk ( al' za malo ), ali pocetno ulaganje je veliko.

Uz Adobe paket ide i besplatna light verzija, oguljena ispod kostiju, ne znam da li su ostavili sve napredne opcije za uvoz CAD modela, nekima bi samo to bilo dovoljno da je instaliraju.

Kratko pitanjce, zezam se nesto sa MoI3D i Keyshot-om. I kao svaki lenjot, ocem da projdem bez UV, samo procedure :P

Elem kad roknem label na model slika se projektuje kroz ceo model, tj vidi se i sa druge strane. Probao sam opciju da label bude jednostran, ali nista. Jel' ima neko koji savet?

WnfEDR2.jpg

ehperimenti sa materijalima, zeleni je trebao da bude "pecena farba", ali je vise nesto kao poprskan.... doduse na tamnoj pozadini izgleda bolje.... njah.... Uglavnom Keyshot, fotosop samo za malo konjtrasta.

https://i.imgur.com/wScGZed.jpg

https://i.imgur.com/iQsPIeT.jpg

Verojatno si na curve/poli profil puko extrude, umnozio i pripojio. Normalno je da su UV koordinate ostale preklopljene s' obzirom da su u istom koordinatnom sistemu modela. Ako hoćeš da ostaneš dosledan originalnom htenju/bojkotovanju/lenjosti nepipanja UV-a, moraš da podeliš model na dva posebna dela i samo prvom (normalno) dodeliš nalepnicu... ili pogaziš moralna načela, i samo mrdneš UV nepoželjnog dela projektovanja nalepnice na jednu od dve moguće (neki kažu da može i gore dole - ili čak spektar od cijelih 360 pravaca, ali ovo nije deo foruma za tu priču) strane tako da se ne preklapaju.

Modelovano je u Moj3D :P eksportovano kao igs/step u Kejsota. Mogao sam polagacko u C4D ( ili gde vec ), pa polako da razmrsim dzumbus od topologije, pa UV.... da je nesto BAS ozbiljno.

Na ovoj probi, naljepnice ne probijaju na drugu stranu, predpostavljam zato sto sam u Moi3D detacovao geometriju ( plava strafta ), tako da taj deo vise nije solid, nego surface. U kejsotu takodje mogu da detacujem deo geometrije, samo trapavo je to odradjeno. Jes, nalepnica moze da se mrda, rotira, skalira, da joj se dodaju mape za transparency, bump...101 atvar.

Fala za odgovor :)

test skrinsot, jos budzim materijale. Fart kontejner pod visokim pritiskom, nije letalan, al' ki da jeste :mrgreen:

https://i.imgur.com/n89Hldw.png

Ale lepa ti je ova stink bomb ali jkedino je sto je mnogo izgrebana malo smanji te ogrebotine bar bih ja tako uradio...Ja bih dodao i malo prljavstiner,otisci prstiju itd,ne znam gde teksturises

^^ Dečkonji ništa te nisam razumeo, kakva plava štrafta, kako se sad ne projektuje na drugu stranu? Ako je ovo poli/subD i ako si duplirao pa spojio a nisi dirao UV morala je da ostane projekcija na obe strane.