Jump to content
SiCkMiNd

Trodimenzionalna Offtopicharnica

Recommended Posts

Jel imas neki konkretniji i detaljniji savet oko opservacije?

Crtaj i slikaj.

Veruj mi da je to najbrži način.

Observacija je nešto što se u 3D-u olako zanemari (jer su ti automatski rešene druge stvari, poput perspektive, automatskih materijala, objekata... i td), a onda dolazi milion drugih problema, jer si preskakanjem fundamenta jednog (što to 3D program rešava), došao do drugih problema ako želiš da dođeš do izvanrednog rendera.

Abi je sve rekao svojim postom.

I kada ti kažem... crtaj i slikaj... ne razmišljaj da li imaš, ili nemaš talenta.

Imaš ga sigurno više od mene... nacrtaj i oboji skrnavu jabuku.. biće ti jasnije gde si do tada grešio u materijalima ako si probao da radiš jabuku u 3D-u. Kreni od prostog ka komplikovanom.

Za sada bih ti savetovao da zaobiđeš sajt koji ti je dao veioma uvaženi kolega Labicko (sjajan lik zaista), jer te baca u matematiku, i pomislićeš da matematikom možeš da rešiš kreativne stvari... to tako ne ide.

Evo primer... Ja se sećam jednom... drigar me pita "BObi, kako da dobijem metal u Maksu? Ali onako lep... reflektivan"? I ja mu kažem: stavi ovu sliku u env, digni specular malko, i stavio IOR na 10 (potpuna refleksija)... i on kaže: Bobi, ovo prelepo izgleda, ali zašto IOR na 10... IOR metala je 1.(nešto)".

Ja ga pitam: "pa dobro, ako prelepo izgleda i ako završava posao, zašto ne staviš IOR tako"? Kaže... pa nije realističčno...

Ja opet kažem, realistično je ono što oko vidi... ali ne vredi... lik je smanjio IOR, iako mu je taj metal bio ko plastika.

Ceo CG je FEJK... još uvek... maxwell render je imao par pokušaja u prošlosti, ali to će sačekati neko buduće vreme... mislim da će još narednih 10 godina biti fejk, dok ne iznađu ultra realistični render, a onda će da skontaju da je lightning dosadan sa njim, pa će opet isfejkovati dodatno svetlo.

Ma...

nije mi bila namera da nikog uvredim.

Pa dobro....

U medjuvremenu

comment_L1o02AHyd0Y5GC9H45FRYC8byngaEIh4.jpg

a i C4D se ponovila.... Zanimljivo to izgleda, ako nista drugo odlozice masovni exodus u Houdini. Jeste da madjionicar ima jacu magiju, no ne bije boj svijetlo oruzje no srce u junaka... u ovom slucaju ko ima ideja moze da radi u cemu hoce. I kao i obicno sve je u par klikova, proceduralno za razliku od....

I takoo to...

@Hawk.... Svojevremeno smo imali par profana koji su voleli da poslazu sve radove pa se ljudovi medjusobno ocenjuju... ili jos gore da ti da sam ocenis svoj rad imajuci u vidu ostale radove. Kasnije je to ocrnjeno kao nepedagoski pa se prestalo sa tim... Steta... jerbo 90% ako ne i vise je u tome da SAM vidis gde su ti slabe tacke i sta treba da popravis, izmedju ostalog gledajuci sta drugi rade i poredeci svoj rad sa njihovim. Nisu ti radovi losi per se, ali uporedi ih sa onom gomilom likova na Artstationu koji vape za poslom.... pri tom mislim na anglosaksonce, ne na Kineze, Ruse, Brazilce i ostale indijance.... Na tone, lopate, nema buldozera koji bi to razgrnuo.

Stivu Martinu pripisuju : Moras da budes toliko dobar da jednostavno ne mogu da te ignorisu. Tako bar rekose baje koje rade na AAA naslovima.

Tutorijala imas koliko hoces, taodje na Level 80, Polycountu mozes naci monogo pametnih stvari, na Artstationu ljudi preko bloga daju svoje vidjenje situacije tematike. Vecinom ne preciziraju firmu, ali ispod imena obicno ide funkcija i trenutni poslodavac, Ubisoft, 343, Naughty Dog, i sve neka takva buranija :D

Napr.

https://www.artstation.com/figmentpigment/b...y-helpful-hints

ima i konjkretnijih stvari, mada su to uglavnom veoma generalne stvari, nikakva mudrost.... ono sto se provlaci kroz sve postove je da svaka firma ima neki svoj vorkflov... onako daju ti par dana da se prilagodis i to je to :P

Daklem, jednostavno ti fali par dojajnih radova.

Pogledaj ovo

https://www.artstation.com/search?q=Foundry...;sorting=recent

taj isti model sam mnogo puta video, ima ih mnogo vise... zavisi kako podesis pretragu,

https://www.artstation.com/ianstewart1

( pogledajte kako je uradio Nostroma ).

Mozes da probas da rekonstruises to preko postojecih radova, ili da kontaktiras Industry 42 da ti posalju art test, cisto u obrazovne svrhe. Postoji velika mogucnost da ti odgovore ( ono, kao moraces da se obavezes na neke stvari verovatno ), pogotovu sto cini mi se imaju stalno otvoren konkurs.

Na osnovu svega sto sam procitao i video i ovde i na drugim mestima gde sam trazo odgovore, cini mi se da cu jednostavno morati da nastavim dalje da radim i da ce to sto mi nije jasno doci iskustvom. Ja trazim precicu ali jbg, izgleda nista od precice.

Pa sto ne koristis Kinesku precicu :huh:

Oni se lepo probude par sahati ranije, pa im dan traje 27- 28 sahati, dovoljno da sve ispostizavaju :P

Tja, preko prece okolo blize..... na ovom kanalu ima finih stvari https://www.youtube.com/user/FlippedNormalsTuts/videos no likovi su extra smaraci + imaju neki humorizam koji je valjda samo njima jasan. Pa ako ti guza izdrzi da ih slusas.... mozes da cujes tu i tamo i nesto korisno.

Ah, da.... veoma je bitna prezentacija, tj nacin na koji se slaze CV i sam portfolio. Masu puta sam citao o tome. Jednostavno likovi koji pregledaju nemaju vremena da se nesto akaju, ocekuju da si to sastavio po PS-u. U praksi to znaci da kandidat koji je realno bolji otpada zato sto nije sastavio prezentaciju kako oni ocekuju. Ako se dobro secam postoje cak i tutorijali po toj temi. Proguglaj - te

Dokle je ovo stiglo, eej.

Da gledaš klip kako neko modeluje gajbice!!!

ludilo...

Što ti smeta to? Tebi nije ni bilo namenjeno.

Ima ovde i početnika u modelovanju, kojima je ona gajbica lep zalogaj, malo malo pa neko pita za školu za 3D.

Forum je suštinski mrtav, al je tebi sad problem što ja postujem gajbicu?

Ili sam pogrešno razumeo tvoje negodovanje?

Chalenge ce kad gi sami opravimo, al' verovatno ni tad :P

Gledam chalenge po drugim sajtovima, nesto mi malo nasih ima. A ima ih po belom svetu... iz lokal patriotizma ih skupljam, no ne vidjam ih nesto mnogo. A sa druge strane tu su likovi koji imaju zaposljenje u velikim firmama, pocesto i dobru funkciju.

Njima sigurno ne treba ta vrsta socijalne/poslovne promocije... stvar mentoliteta.

Bas kao sto u podosta firmi likovi imaju interne celendze, predavanja itd. No sta ti glupaci & prostaci znaju... ni Serpski bre ne umiju da pricaju :D

@Ji 4Tze.... nije to taj. Verovatno mislis na onog sto mu je tetka iz "muricu poslala djenge :)

u stvari svrno sam zbog ovog

https://www.artstation.com/christophe-desse...Pg/speeeeeeeeed

podosta se brblja o RTX karticama, no vecina rivjua se svodi na to koliko su dobre za igre, i par generickih 3D testova.

Koliko znam lik vecinom koristi Maya + Redshift.