Jump to content

Trodimenzionalna Offtopicharnica

SiCkMiNd
 Share

Recommended Posts

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

vidi njega, daje mi bakin telefon..... ma imas ti nesto mladje a :)

nisam ti odgovorio jerbo ne radim u Unitiju, pa ne znam njegove fore i fazone pogledaj ovo http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=103618 i juri malo i trazi linkove. Probaj da odes na polikount forum, tamo imaju masu tutorijala osnovnih i dobru komunu da ih ispropitivas.

Pitanjce oko Vreja.... Do sada sam izbegavao da zastakljujem prozore, zbog render tajma.... Sada malo teram kera, problem je sto sam morao da koristim overide materijal ( za gi materijal sam koristio obican vrej materijal, siv ), da mi dascani pod ne oboji sve okolo. Enterijer je ok, ali kada sam hteo da spolja renderujem kroz staklo se vidi samo sivi materijal?

Sibil mi takodje pravi problem, stakla postaju pretamna, gotovo neprozirna, tj. propustaju svetlo ali se pozadina ne vidi. Nesmem da koristim Vray bit map u enviromen alotu je tako razbijam link sa sibil loadeom.... nije greda mapirao sam backplate na cilindar ,ali me interesuje sta se dogodilo. Staklo je jednostavno, bezbojno,,,,, mozda da sam odstiklirao affect shadows?

Ah, pa ne bi bilo sta da se vidi, zaista. Za afect shadows sam mislio na enterijer, ne ide mi u glavu zasto je staklo postalo maltene neprovidno. Kada sam pocinjao sa Vray, skinuo sam par test scena da ih proucim.... gotovo sve su imala sasvim pogresna podesavanja, na takav sam problem naisao u njima i lako ga resio. Ovde je problem u necem drugom.

Eksterior.... ovo je prvi put da imam staklo a da materijal u unutrasnjosti bude overide, znaci jednostavno vidi se siva povrsina, ni traga od teksture drveta.

Mnogo su zasr@li sa novim verzijama, ljudi se vracaju nakoliko verzija unazad na stabilne verzije koje rade ono sto im kazes :lol: da ne pominjemo masu novih stvari koje jednim slovom nisu pomenute u manualu. Samo ovaj put fora sa gledanjem tutova za max ne pali, suvise su velike razlike... Na korona sajtu sam procitao nekoliko puta kako ljudi cekaju upotrebljivu verziju za C4D ne bi li se rastosiljali Vreja..... tuzno i bezvez.

http://vimeo.com/109907323 sortic za pogledati

• 2 weeks later...
Super :D

normal map sluzi za la┼żiranje sjene , spec sluzi sa sjaj , al za sta sluzi ambient occlusion

Normal mapa slu┼żi za simulaciju geometrijskih neravnina (koje svetlo uzima u obzir), a ambijent occlusion simulira uticaj globalnog osvetljenja na objekat, (uzimaju─çi u obzir i sve okolne prepreke svetlu) na primer: donji deo mosta (kada nema sunca koje se reflektuje u vodi), bi morao da bude manje osvetljen od bokova, a oni opet manje od gornje povr┼íine mosta, deo fasade ispod terase koja ┼ítr─Źi je uvek tamniji za nijansu... Ili ako ti je lak┼íe, posmatraj svet oko sebe pri jako obla─Źnom danu, te razlike u kolicini svetla na raznim povr┼íinama (texturama) bi bile solidan primer AO.

Jel neko probao mozda da fura 2 graficke na kompu i da drnda neki realtime RT? Konkretno pitam za Vray RT.

- Sutra cu da pazarim gtx 970 (hohoho) a imam trenutno gtx 560ti ... zanima me da li moze to nekako da se iskoristi... ne za produkciju, nego preview na primer... ili za neke druge programe (substance painter). Neki savet?

fala za lajzi... mada primerci koje sam ja zlorabio imaju karakteristican otisak na podguznom delu :lol:

par pitanja za tebe i siru zajednicu....

-da li si to radio u maxu ili si koristio Marvelous Designer, ili neki slican program. To je prilicno haj poli, zasto nisi provukao kroz Zbrush decimation master na primer? Skinuo sam drasticno broj polija, model je naoko isti, UV je ostao netaknut itako to. U kojoj verziji si radio, ja imam 2014 ( i samo neki stari Vrej od plaginova ), dobio sam poruku da je MassFX authored kreiran u novijoj verziji i da bla, bla. Ja ne videh neku manu modelu osim sto ti Y osa ne pokazuje na gore :mrgreen:

za siru zajednicu maRxsista....

ima par stvari oko maxa koje me smaraju, jesu pocetnicka, al' nema smejanja ( osim ako doticni hoce da ga vrljnem sa praznu flajku u vugla ^_^ ). Elem, ponekad kad skinem model u max formatu to bude 3dsMax Scene file, ponekad nesto drugo. Pa koja je razlika izmedju normalnog editable mesa i max scene. Ako ne moze kratko objasnjenje barem mi dajte link ka odrednici u manualu ili tako nesto. MaRx koristim sportski, rekreativno i retko, nemam volje da iscitavam ceo manual da bi nasao tu odrednicu, niti znam kako da pravilno postavim pitanje..... dobro de, mrzi me -_- Dimenzije modela me takodje cesto sludjuju, konkretno lejzi begove sam konvertovao u fbx. u Cinemi su bili otprilike 6-8 metara visoki, ponekad je napr. automobil dugacak par milimetara i slicno, jako retko model ima realne dimenzije. Da li je fora u traljavoj konverziji ili ljudi stvarno toliko cesto modeluju ofrlje.

.... da ne duljim dulje, ima toga jos <_<

Definitivno je radjeno u Marvelousu :D Mada btw cudni su nabori malo... Vidi se da si po necemu razvlacio, pa deluje malo neprirodne, za lazy bag, tako nategnute povrsine... Mozes da napravis dva volumena, jedan manji sa vise pressura koji ce dati okviran oblik i drugi "skin" oko njega, koju ces moci da navuces i opusteno ostavis da zavrsi simulaciju... Bez koriscenja fixnih pinova...

@alekba

Nisam te najbolje razumeo za ovo sa Scene file... Uglavnom imas .max fajl koji je ili u edit polyju ili editable mesh... Edit poly je savremenija verzija mesh geometrije i malo se razlikuje po pitanju topologije i modifiera koje mozes da koristis pri modelovanju... Ako si to pitao... :D

Za scale jeste cest i veliki problem ako se ljudi ne pridrzavaju, jer mozes da setujes par vrsta jedinica mere pa se cesto to previdi... Neki univerzalni (moj favorit) je da i sistem units i file units bude u cm... Volim da radim u real world jedinicama i pratim realnu razmeru. Greska oko razmere se javlja i ako je neki elemenat scaliran, posle takve operacije treba odraditi Reset Xform da bi se potvrdilo da je takva geometrija sada u pravoj 1:1 razmeri...

"cisto malo zabave uz kaficu" :) uradjeni su u MD, jedinice mu mm,pa ako koristis c4d, promeni jedinice u projektu u mm,exportuj u obj, zasto fbx??i kad ubacis mora da stima, provereno.znam da je hi poly,namerno sam ostavio pa nek ljudi po potrebi i sceni rade optimize,sta znam...nisam hteo da pravim novu temu kao rad ili da rendam vec samo da sherujem model pa ako nekom dobro dodje cool ako ne jbga:))) Vezano to za modele koje skines, resetuj max(cista scena) postavi jedenice kako to odgovara(cm,mm...) merg-ujes model ili Import , skejlujes ako treba, reset X-form i eto:)

Pa koja je razlika izmedju normalnog editable mesa i max scene

ti si c4d user? koja je razlika izmedju c4d scene i kocke unutar nje?:)

ps

preteko me hgt) hteo sam samo da malo bolje upoznam MD,napravio sam "kalup" u maxu,pa testirao,nabori, elasticnost...mnogo dobar soft,za te stvari jel:)

hvala za odgovor nego...

nikad nisam ucio max, silom prilika odgledao sam par tutorijala ( u nedostatku odgovarajucih za C4D ) i pokupio neke stvari, cisto nenamerno & spontano ^_^ Zato mi i fale neke bazicne stvari.... mnjah nisam dobro postavio pitanje, nema veze.

Uh, u cinemi se snima ili model ili projekt sa svim asetima ( texture, slike, bilo sta ) i uvek je to C4D file ne C4D scena ili mesh ili... Podesio sam jedinicu u cm, nekako je zgodnije nego u mm ili u metrima, moguce je da je tu negde zajeb bio, barem sto se tice tvog modela, za druge ne znam, obicno su jako mali, bez obzira na format. Vecina rendera "voli" realne mere, to svi preporucuju, zasto se ljudi frljaju nije me jasno, video sam i modele radjene u Cinemi pa su skroz pogresnih dimenzija.

MD stvarno rastura nabore i tkaninu uopste. Ojadio bi se da to radis peske, treba probati to cudo.

Pitanje za oftopi─Źarncu. Koja je poslednja da ka┼że┼í stvarno "stabilna" verzija Zbruhsa (za mac). Ja instalirao 4R2 pa 4R6 pa 4R6 p2 i radim i mu─Źim se ┼íto puca, il se de┼íava ne┼íto degenski i sve se pitam da li ja to ne┼íto ne znam, da bi shvatio da radim u beti?