Jump to content

Trodimenzionalna Offtopicharnica

SiCkMiNd
 Share

Recommended Posts

Problem kod sastavljanja PC-eva je sto vecina ljudi ima budzet za mobilni telefon, a hoce uber masinu. Samo dobro napajanje kosta kao trecina "dobre"/prosecne konfiguracije koja se prodaje u Srbiji, a gde je sve ostalo...

Nema tu nikakve velike nauke ni misterije. Uvek je bilo koliko para toliko i muzike.

Bas tako. Pokusavam da sastavim nesto za oko dva soma evra i plus sesto za solidan monitor, ali ne ide ono sto bi hteo. Ispasce preko tri soma evra sa 24 incnim monitorom. Pri tome nema sanse da se uklopi u tu cenu profi graficka, a teo bi onu sa 6GB memorije. Dakle graficka za igre, a konfiguracija bi dosla oko 3300 evra sa monitorom Asus 24" PA249Q. Kosta ko djavo, mozda za sada i odustanem - cekati i videti. Samo prostrano kuciste sa solidnim napajanjem dodje oko trista i vise evrica. Vrtim sve na Linuksu. Konfiguracija za Hudini bi dosla preko 4000 evra plus licenca - vec koja verzija (fx ili obicna). Te pare je ovde tesko vratiti i jos nesto da se zaradi. Kad je privreda u ku&cu.

Ili tanka konfiguracija i muti na Linuxu i Blenderu. I 3D polako ulazi pod presu.

Dakle, sve se mora sagledati sa svih strana i traziti KOMPROMIS.

E, da ne zaboravim reci, i bice jos teze!

• Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

alekba

Posted Images

^^^

Sta si to sklapao za 3-4000e?

Za te pare imas render farmu celu skoro, od 8 AMD FX masina, ili stan u unutrasnjosti Srbije.

Nije stos u render farmi vec snaznoj konfiguraciji koja bi vrtila neki program npr. Hudini i/ili Blender. Ako ima dosta posla covek moze da plati samo renderovanje. Ali, obzirom na krizu treba se dovijati i sam odraditi bez jos tamo nekih troskova. Svaka cast AMD-u ali sam usmeren na Intel, a na Nvidiu zbog dobre podrske u drajverima iako im graficke neko vreme kaskaju za konkurencijom. Kad se sklapa konfiguracija, bitno je da su komponente kvalitetne i da vise godina rade bez problema ( a to kosta ). Iz istog razloga kao i Mac. Pre svega veliko kuciste sa solidnim provetravanjem, kvalitetno i jako napajanje, pa kvalitetna maticna, dosta memorije, sada vec obavezan SSD + HDD, graficka - koliko para toliko i muzike (tu se najbolje vidi kod nje). I jos je jedna stvar bitna u celoj prici, a to je da se moc hardvera vise ne povecava intenzivno kao pre. Konfiguracija od kvalitetnih komponenti moze da pouzdano sljaka - godinama bez muke sa popravkama!!!

Sta ce mi stan drugde, kad sam ga kupio u Beogradu pre godinu dana. :rolleyes:

Cena onog sta o cemu razmisljam je stvarno u tom dijapazonu, ali se plasim kuda sve ovo ide pa da to ne budu bacene pare!

Zato, verovatno sacekati i videti iako imam pare. :rolleyes:

Pa zato te i pitam, sta staviti za 4000e?

Dual Xeon plocu sa K6000? + 64-128GB rama? ne vidim gde bi mogle tolke pare da odu?

tj da se potrose.

Prosto: Maticna za dva procesora; Profi monitor od 600 - 1000 evra (ja razmisljam o 24" ASUS PA249Q oko 600 evra; RAM (32 ili 64GB); SSD (jedan ili dva) od po 240 GB + HDD; Kanta (velika) i napajanje, zajedno oko 350 evra;

Procesor(i); Graficka - koliko tu dati je poprilicno pitanje. Na forumima napolju - ima argumenata za profi (zbog prilagodjenih drajvera za profi softver ali ima i onih koji tvrde da dobitak nije adekvatan razlici u ceni).

Evo skromnije i ne pune profi konfiguracije. Cene su priblizne i zaokruzene:

Kuciste i napajanje ~270

Maticna ~250

Procesor ~300 (ciljana promena za oko godinu i po dana ili duze ).

Memorija ~300

HDD ~150

SSD ~200 ili vise (dilema 1 ili 2kom)

Monitor ~550

Graficka ~400

Ostane jos periferija (mis, tastatura, ...) DWD-RW,... ili sto

I to je neka realna ali ne i profi konfiguracija. Nema prave profi graficke, nema dvoprocesorske ploce, nema 64 ili 128 GB memorije. Monitor je samo 24" dobre kvalitete slike ali nisu dva a ni velicina nije Bog zna sto.

Da bi masina DRMALA treba jos gomila para. Lako se dodje do 4 soma ako ubacis te profi komponente!

A ovo je u@rani kompromis.

Prava profi skalamerija bi dosla oko 4000evra.

Mocna profi graficka, dva soketa za dva procesora, dva monitora, 128 GB RAM-a ...

i graficka zbog viewporta :D

A mora i RAM da ne bi doslo do opterecenja u notepadu :blink:

veliki ekran-veca slova i lakse se uoce greske

da ne pricamo o minimum 2-4 terabajta hdda zbog svih tih codova

... u vektorskom?

neznam ja bi radije uzeo neki soldan tv recimo 32 ili 36... i to moze solidan da se nadje, 400hz 1-2ms itd, ali ne znam ,nisam nikad seo za neki profi monitor, nisam merodavan

A cime se bavis? modelovanje, animacija?que

To je masina za programere :lol: :lol:

Po cemu je taj monitor poseban, jel ima neku besnu rezoluciju?

za te pare mozes da uzmes 40" ili 3 monitora 22-23" itd

Znas li ti o cemu pricas?

Ne bi smetalo da se obavestis o napretku u prikazu slike i drugim stvarima, odes na sajtove i nadjes odgovor.

Ko se cime bavi ovde?

Cime se bavis sam pitao cisto onako,ne da li muzes svinje, macke ores njive plastis suvu travu i ostalo, nego vezano za 3d- render animacija, modelovanje ili sta vec, ako je toliko glupo pitanje niko te ne tera da odgovoris,mada ne vidim sta je cudno u pitanju

Masina za programere je bila sala,nisi valjda mislio da sam ozbiljan???

A sto se tice napretka slike i ostalih novotarija, po tebi ispadne da se svi informisu o svemu? Nije me zanimalo koliko je napredovala tehnologija, odnosno jos mi nije zatrebalo,zato sam i napisao da nisam merodavan. Mozda zvucim smesno tebi, ali nisam znao da je monitor taj ovo i ono, zato sam i pitao po cemu je poseban. Moja greska

znate sta, te price o monitorima ogromantnih dimenzija mi nesto..... pa 3audaraju. Vise puta sam citao ozbiljne clanke, ( ukoliko ista ne netu moze da se smatra ozbiljnim-verodostojnim ) o tome da je sve preko 23-4" overkil. U obzir je uzimana neka prosecna udaljenost nosa od ekrana i opseg ugla ocinjeg vida standardnog homo sapijensa. Nevezano za 2 ili 3D nerad, medicinari su preporucali vise monitora, umesto jednog velikog. Ako se dobro secam zona jasnog vida je velicine qvotera iliti pet nasih ( belih ) dinara na duzinu ruke, sve ostalo je cista aproksimacija.

i jos par fakata glede toga da neke stvari jesu slicne al" nisu bas iste

e sad ako ce se vredjamo :lol: ozbiljno, pojavljuju se sve veci i veci monitori... samo kakva je korist od toga? Nazalost cinjenice se stimuju onako kako odgovara interesima "krupnog kapitala" , uglavnom sedeo sam ispred monitora od 30 i kusur inca... dobro veci je po visini ali opet fali mesta po sirini da lepo razmestim alat, nova generacija sa dijagonalama 20 i nesto sa 9 je mozda resenje ali onda dolazimo do rezolucije i koliko ce to da kosta. Pirocanci su zabatalili 16/10 u korist 16/9 jerbo im se vise isplati, ovi extra siroki ce jos neko vreme biti egzotika koja se preplacuje.

Ja koristim 22 kao glavni i 40(TV) kao pomocni, poneki put se uvalim na trosed na 2 3 metra od tv-a i radim...

ovo je keva... jel koristi neko neki tablet?planiram da uzmem neki ali ne znam koji. Mislio sam Wacom bamboo ili kako se vec zove, neki kazu da je ok, neki da ne valja...