Jump to content

Na prvi pogled... Nikon D7000

Recommended Posts

Ovde se slažem sa Rumunom. Jo, tačno je da se ne priča o spaljivanju, nego prostom preeksponiranju, ali ja svejedno imam takva iskustva - jednostavno, preeksponirane fotke dobijaju nekako sjeban kolorit. Džaba mi onda detalji, kada deo svetlijih površina nepovratno ode.

Probaj da ošineš neki potret na oštrijem svetlu, preeksponiranjem - nema Hudinija koji će izvući hajlajte, pa ne znam kakav da je RAW.

Ja sve nekako mislim da je ta legenda došla od onih koji su senzor zdravo-za-gotovo pomešali sa filmom :)

Pozdrav

• Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

aman bre :D

Niko ne prica o spaljivanju, tacnije napomenuh da ne treba pogubiti detalje u svetlim delovima, ali ako se dinamicki raspon u hipotetickom portetu koji slikamo ti i ja moze spakovati u raspon senzora i pri laganom preeksponiranju (+1 EV recimo) a da i dalje ne bude pregorelih povrsina, ja cu imati vise informacija u Raw fajlu ako recimo slikamo istim aparatima jelte :)

Znaci da rekapituliramo.. preeksponirati - ne prepaliti. Onda ni kozna gace ne pomazu.

Problem jeste u tome sto je moguce spasiti 2 blende manje, ali samo 1/2 blende vise. Recovery spasava delove ali i dalje ostaju "hot spots" gde nema pomoci.

Jbg.. film je bilo lako nagaziti malo gusce sa blendom viska, cisto da se olaksa zivot operaterima kad pustaju na papir. :D

I posle kazu da neki senzori imaju sulude cifre od 14 blendi dinamickog raspona... aha... vazi - al' juce.

Jos jedno hipoteticko pitanje za inzenjere:

Misa mu.. koliki je problem napraviti u procesoru koji u komunikaciji sa senzorom pamti informacije dok ne dodje do 95% zasicenja pojedinacnih foto-tranzistora a onda on jednostavno vise ne skuplja svetlo dok ostali nastavljaju do trazenog nivoa koji odluci svetlomer. Nesto kao "instant HDR"? Pazi kad ne mora ni da nadgleda sve delove nego samo one koji su prilikom merenja svetla imali tendenciju da daju najkracu ekspoziciju odn. najsvetliji su u kadru.

Mislim da nesto slicno radi highlight priority na C sistemu. Bem li ga kako se zove na Nikonu... al kapirate sta je.

Isto ovo samo malo bolje. Pa nek i ukaki kontraste... samo da ne pogubi informacije ako ne mora.

doduse moguce i da sam malo otisao u SF :ph34r:

Nisu uvek pukli. Ponekad se iz pregorelih površina ne može izvući mnogo, a ponekad može. Ali, zašto bi vlasnik novog aparata želeo da se ebava sa izvlačenjem zicer situacija? Kako misliš "subjektivna stvar nekih autora"? Pa je l' Tebi ono gore izgleda korektno eksponirano? Pogledaj histogram.

Nidžo, Ti imaš D700... po svemu što sam video/pročitao, ne postoje ni teoretske šanse da imaš problema sa merenjem, pa Ti ovo verovatno deluje kao preterivanje. Ali zaista nije. Ja sam pronašao štos - podeksponiram kad god je potrebno i to funkcioniše. Ali nisam siguran da će svako imati živaca da se jebucka sa tim. Pogotovo što preeksponiranje nije konzistentno. Nekad je jače, nekad je slabije, ali skoro uvek kada je jako sunce u pitanju. Fotkajući u zatvorenom prostoru nisam primetio da postoje bilo kakvi problemi.

Ubeđen sam da bi neki FW mogao ovo da ispegla, ako budu imali volje da to odrade.

EDIT: Proverio sam NEF sa gornje fotke - ova je sačuvana OK i može se izvući.

Pozdrav

Ja ne mogu a da se ne odam utisku da je D7000 odjednom postao toliko problematican aparat na ovom sajtu, sve je pocelo cool da bi nas 48 polako poceo uvlaciti u neke probleme koji su apsolutno preuvelicani. Jos jedna potvrda da niko od fanboya jednog brenda ne moze raditi realne testove onog drugog.

Pa je l' Tebi ono gore izgleda korektno eksponirano? Pogledaj histogram.

Nije uopšte toliko strašno. Ja bih na svakoj landscape fotki voleo da imam upravo ovakav histogram. Mislim da je idealan za PP workflow koji ja koristim.

Slikaj to isto, ali uključi D-Lighting. Baš me zanima kako ispada onda histogram. Tnx. Nagađam da bi landscape fotke morale da izgledaju da se smrzneš.

"Eksponiranje k' desno" je jedna jako dobra ali u isto vreme jako zajebana stvar. Da bi se izvelo pravilno, potrebno je znati koliko se moze ici sa preeksponiranjem, na razlicitim ISO vrednostima i, nesto sto se cesto zaboravi, u razlicitim kanalima. Brz rad sa dobro izvedenim "ekd" je nemoguc jer u glavi stalno mora da se proracunava razlika u ekspozicijama za senke i za svetle delove (tu pomaze "multispot"). Histogram na displeju je inace "lazan" jer se odnosi na "embedovani" jpeg a ne na sirove podatke. Ono sto moze da pomogne je namestanje interne obrade tako da se kontrast i saturacija smanje i tako "umiri" slika i priblizi koliko je moguce realnom stanju stvari.

U slucaju ovih camaca, D7000 je preeksponirao taman toliko da fotka bude spremna za stampu direkt iz aparata ili bez ili sa minimalnom obradom. Ukratko, izgleda onako kako vecina Prosecnih Pera misli da treba da izgleda takva fotka... Da je eksponirao za "cupanje iz senki" bilo bi "sunce sija, ponoc li je...oooojooojoooj...". :D

@stormwatch

Vidi druže... ako malo premotaš temu, videćeš da jedine zamerke koje ja imam na D7000, tiču se rasporeda komandi (tu je i LV, ali samo za nekog ko radi video, meni to i nije toliko bitno) - ovo sa merenjem sam prećutao, misleći da je pojava retkost, a kad je i DPR zamerio isto, onda sam to samo potvrdio. I dalje to nije ništa tragično, niti to znači da je aparat loš , jer se rešava u hodu, ali ne shvatam zašto bi bio problem to pomenuti? A osim toga, nisam ja ni započeo neku negativnu kampanju, nego Ti se izgleda priviđa moj nick na svakoj strani. Pročitaj temu od početka.

Što je najgore, ne znam zašto se uopšte Tebi pravdam, kad nemam pojma kakve veze testovi imaju sa mojim privatnim utiscima? U testu to nisi mogao da pročitaš (btw, nije ni izašao još), a nisi ni u preview-u. Međutim, valjda bi bilo bolje kada bismo stvorili zavet ćutanja, jer je valjda jeres reći da nije sve baš savršeno?

Ne postoji aparat koji ne može da se pogubi sa merenjem, tek da se razumemo. Aparat je i dalje cool. Da imam računicu, uzeo bih ga za sebe. Tek toliko.

Pozdrav

Ovaj D7000 je impresivna masina u praksi, sve sto jedan ozbiljan amater moze pozeleti, i vise od toga, bez problema bih fotografisao vencanje sa tim apartom (doduse sa gripom)

Odican AF, nisam primetio da ista drasticno losije radi od D700 kad se upari sa 24-70 F2.8G ili sa 70-200 F2.8VRII. Kvalitet slike je ok, iso performanse su maltene pa jednake sa D700, iso 12800 je upotrebljiv za manje printove i za web, dok se 6400 iso moze opusteno koristiti. Dinamika na vecim iso setovanjima je losija od D700, ali je sve to jako blizu.

Matrix merenje je interesanto, tamo gde je AF tacka, daje tom podrucju ogroman prioritet, sto je nekad dobro, a nekad lose. D700 takodje daje prioritet podrucju gde je AF tacka, ali ne u tolikoj meri, pa je rezultat predvidljiviji. Tacnije, matrix kod D7000 radi kao da je kombinacija spot merenja i matrixa :D Verovatno je to sve stvar navike. I generalno uopste, aparat radi exponiranje "na desno"

Biranje AF tacaka je interesantno, tj grupisanje AF tacaka preko tastera kod AF-M prekidaca. Po meni bolje resenje nego postojece kod D300/D700, gde se mora programirati jedan od tastera da radi tu opciju.

Dakle neverovatna masinica sposobna za sve fotografske zadatke. ipak..ima par bzvze stvari. Taster set ne moze podesiti tako da prikazuje 100% fotografiju. Sama ergonomija je takva da D7000 +24-70 F2.8G...nije neko resenje, grip je must have u tom slucaju. canon 60D je tu bolji rekao bih. Iako D7000 ima magnezijumsko telo, sama izrada nije ni blizu D700/D300, blize je D90. Posebno se vidi to na vratima od memorijske kartice, koja deluju kao da ce puci krilikom nekog udara. Trazilo je inace svetlo i poprilicno veliko, ali informacije koje se nalaze.... Iso se ispisuje tek kad se pritisne iso taster. Takodje u trazilu ne pise koje je merenje u pitanju sto je po meni vrlo bitno. Ipak, za tu klasu... sasvim dovoljno.

Hvala za "još jedno mišljenje iz prakse".

Očigledno je da neke stvari (pozitivne i negativne) isplivaju tek kada se uporede sa opremom koja se već ima, a neke druge (zamerke s moje strane) se pokažu trivijalnijim nego što jesu.

Sve u svemu, aparat je odličan, ali kažem - ne treba preterivati sa superlativima, da ne bi bilo razočaranih, koji onda očekuju nekakvo svetsko čudo. To što D7000 nije "čudo" ne umanjuje njegovu vrednost, već samo naglašava da čuda ipak ne postoje. Barem ne u konzumer tehnici. :D

Npr. ja sam primetio i jednu sasvim neupadljivu stvar, koja mi se sviđa kod D7000 - selektor modova nije opterećen buljukom besmislenih scenskih modova, što je hit na gomili drugih aparata, uključujući i 60D. Postoji samo jedan scenski mod u kojem se režimi biraju iz menija, pa je selektor mnogo pregledniji.

BTW, mnogi su se žalili na brzo pregrevanje senzora u video modu. Ja do danas nisam imao ni jedan slučaj pregrevanja, ni sa D7000, niti sa D3100. Ili je do trenutne klime ili su tekstovi o tom problemu malo prenaduvani. Videćemo kakva će situacija biti do kraja.

Pozdrav

Trazilo je inace svetlo i poprilicno veliko, ali informacije koje se nalaze.... Iso se ispisuje tek kad se pritisne iso taster.

menu/custom setting menu/shooting/display/iso display and adjustments/show iso sensitivity

Ali onda kada se ukljuci prikaz ISO vrednosti ne moze da se vidi preostali broj fotografija koji moze da se napravi... Kompromisi :D

Hvala :)

Vec ima utisaka u smislu da je onaj full time AF za video golo g**no...to si ti vec uocio ;) Ostalo ne mogu da komentarisem, treba vremena da sve isprobam, podesim u aparatu i tako to... U svakom slucaju mislim da nisam pogresio sto se tice upgrade-a sa D80 i da vredi prelaska iako sam od onih koji misle da su objektivi vazniji od tela.

_DSC3104.jpg

iso 800

_DSC3118.jpg

ovo je sad interesantnije, 11400 iso

evo i jedna fotografija na iso 2200, koja je podexponirana poprilicno, jer matrix jednosatvno ne moze da izmeri kako treba zbog upadnog svetla (jos nisam video merenje koje moze da izmeri svetlo kako treba u toj situaciji)

_DSC3116-2.jpg

i zatim ta ista fotografija, izvucena u LR3 iz raw-a:

_DSC3116.jpg

Poprilicno impresivno, tako nesto jos nisam video kod crop tela. iso performanse i dinamika na vecim iso setovanjima su tek malo losija od D700, zanemarljivo maltene. Ipak, u praksi FF odnosi pobedu, zbog optike koja crta po vecem senzoru. Sto se AF sistema tice, AF kod D7000 ume da proseta, ali nakon kraceg vremena ipak nalazi fokus. Konkretno veceras, D700 je bio pouzdaniji. Opet, nije tolika strasna razlika. Da napomenem i to da D7000 tacnije gadja WB od D700, nije toliko velika razlika, ali je ima. Ono sto je interesantnije, to je da ACR mnogo bolje cita fajlove od D7000, za razliku od D700, tj da se ton koze lakse moze "nabosti"kako treba.

Dakle, AF sitem, kvalitet slike, tj iso performanse- odlicno, dok sa druge strane, nastavio sam da fotografisem veceras koristeci D700, a ne D7000 zbog par "sitnica" Prvo, D7000 kao i D90, pravi preview u raw-u koji nema onoliko megapixela koliko ima sam raw, pa se gledanjem te fotografije iz aparata ne moze zakljuciti da li je fotografija ostra ili ne. Ista stvar je i kod D90. Zatim, aparat ocigledno nije napravljen za brzinu, nakon kraceg bursta, pregled fotografija nije bio moguc na aparatu, sve dok se sve fotografije ne upisu na karticu. (ultra brza kartica bi verovatno popravila stvari) Jednostavno, dzaba pritiskanje tastera ili vrtenje tockica. Vec sam napomenuo da je ergonomija kao kod D90, pa je poprilicno nezgodno koristiti D7000 sa 70-200 F2.8 objektivom. Ja licno sam navikao da koristim AF taster, dok taj taster D7000 jedostavno nema. Ok, moze se podesiti da AE-Lock radi to isto, ali ga je maltene nemoguce koristiti u vertikalnom polozaju. Btw baterija je ludacka, izdrzala je 1150fotografija, i ostalo je jos par procenata, uz svo akanje videa, pregledanja fotografija itd. :)

U svakom slucaju, masinica je keva :)