Jump to content

Na prvi pogled... Nikon D7000

Recommended Posts

Сваки производ мора да одлежи и прележи дечије болести. То значи да су увек прве серије подложније кваровима за разлику од примерака који су пред крај свог производног живота. Тако је у свакој грани па и у фото. Процес производње се полако уходава и исправљају уочене грешке код ранијих серија.

• Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa ne bi imao nista protiv Pentaxa kad bi mogao da mu turim neka mi omiljena zuiko stakla :D ... nisam striktno korisnik olympus aparata vec sam striktno korisnik zuiko d. staklica, nadam se da sada razumes zasto mi vec dugo nista ne dolazi iz d. u g. , jednostavno ne zelim da mislim o tome da necu koristiti 50 makro i 7-14 a u buducnosti 150/2.0 :) , da nema vise 4/3 formata nego moram se davim sa 3/2.... ima jos nekih sitnih razloga koje bi nekako i premostio al ove nevedene nema teorije :)

Na DPR testovima te "sitne" idiotarije kojih ne mora biti, poput labavih tockica ili loseg rasporeda dugmica, vrlo cesto mnogo uticu na zbirnu ocenu i "medalju". Jbg, realno, svi aparati su toliko dobri kad su brzina rada i fokusa, kvalitet slike i td. u pitanju da je konacno doslo vreme da se vidi koliko oni u stvari misle na "ozbiljne" korisnike tj. one koji znaju da maknu tockic sa AUTO i SCN modova...

Na primer:

"Tendency to overexpose in bright sunshine/high contrast situations"

...je tu zbog onih sto volu napucane fotke direkt iz aparata. Realno, taj senzor ima super DO ali da bi se do istog doslo, treba malo PP.

"ISO button is poorly positioned, and cannot be assigned to any other control point."

Opet su racunali na korisnike koji ce koristiti uglavnom Auto ISO.

"Ditto white balance: poorly positioned, cannot be re-assigned"

Isto to za WB.

"Exposure mode dial slightly loose, and easily knocked

Shooting mode dial can be awkward to manipulate"

TO SMARA. JAKO. Kao kretenski glavni prekidac na staroj petici s' medjupolozajem koji je redovno pomeren onako kako ne treba.

"AF can be hesitant in poor light"

Ajdeee... Bas cudno sto tijelo od soma ne fokusira kao tijelo od pet soma.

"Auto ISO function is confusing and poorly implemented (but no worse than any other Nikon DSLR)"

Jbg, da bi se napravio precizan Auto ISO morali bi dodatno jos da zakomplikuju podesavanja istog a onom ko se ne razume bas u tehniku ni ovo nije bas najjasnije...

"Aperture not adjustable in manual mode in live view (and won't stop up/down in any mode until exposure)."

Ovo je ili bagcina ili ogranicenje bajoneta jer je moguce da elektromagnet koji drzi blendu skupljenu izaziva interferencije koje bi se videle na ekranu...

Ja sam odavno prestao da se kunem u nikon ergonomiju. Kad sam probao Olympus E-30 zaboravio sam sta je to D90 a koliko vidim d7000 je isto sranje po pitanju rasporeda dugmica. :(

:D ......vrati se par stranica unazad ako nisi citao.

"Tendency to overexpose in bright sunshine/high contrast situations"

...je tu zbog onih sto volu napucane fotke direkt iz aparata. Realno, taj senzor ima super DO ali da bi se do istog doslo, treba malo PP.

Ne znam, ja sam primetio istu anomaliju, ali ne bih rekao da je taj fazon u pitanju. Preeksponiranje je skoro ekstremno, kada se puca na jačem suncu, nezavisno od moda merenja. E sad, sreća u nesreći je da D7000 ima onu "kalibraciju" merenja, kada se za svaki mod merenja može uraditi "fine-tune", koji znači permanentnu kompenzaciju za određenu vrednost (podešava se u šestinama blende). Problem sa tom varijantom je što podeksponira i u situacijama u kojima D7000 nema preteranih problema sa preeksponiranjem, a to su sva snimanja u zatvorenom. Evo kako izgleda preeksponiranje, koje se za moj ukus previše često javlja:

15daszm.jpg

"Aperture not adjustable in manual mode in live view (and won't stop up/down in any mode until exposure)."

Ovo je ili bagcina ili ogranicenje bajoneta jer je moguce da elektromagnet koji drzi blendu skupljenu izaziva interferencije koje bi se videle na ekranu...

Isto tako radi i D3100. On zapravo dozvoljava promenu blende, kada je aktivan video mod, ali se to ne odražava na sam prikaz na ekranu, što jeste retardirano. Moguće je da je problem u ovome što si napisao, ali jbg, ipak mi ne deluje logično. I sam LV prikaz malo šlb - recimo, kad se zumira, framerate padne na 8-9fps, što izgleda užasno, a još je i jako šumovit. Bez želje za flejmom, LV je kod Canona jedno 3 koplja iznad.

Ovo za komande (ISO) ni ja ne mogu da razumem. Čemu taster za merenje kod okidača (?), umesto da je tu ISO - pojma nemam. A AutoISO je mogao da bude bolje osmišljen. Ovako je prioritet na brzini zavesice (AutoISO se trudi da održi definisani minimum), dok mi više godi AutoISO novijih Canona, gde je prioritet na održanju minimalne brzine za izbegavanje stresanja (1/ekvivalentna žiža). Najbolji bi bio hibridni sistem ova dva - gde bi korisnik mogao da izabere šta mu je bitnije. 

No jbg, kad bi napravili idealan aparat, ko bi više kupovao novi. <_<

Pozdrav

Ne razumem sad kritiku Auto ISO? Zar ne može da se podesi kao kod svih ostalih Nikona? Strešenje nije jedina anomalija kod preduge ekspozicije, nego može da bude i pokret subjekta. Nekad mi je za UWA sasvim dovoljno 1/10, ako govorimo o strešenosti, a nekad kada slikam ljude nije dovoljno ni 1/160.

Meni odgovara fleksibilnost po ovom pitanju, koju nudi Nikon. AutoISO mi je prva opcija u quick meniju (D7000 bi morao da ga ima) i vrlo lako je odabrati pravu vrednost pri promeni motiva koji se slika. Svakako, što se tiče Auto ISO, ima mesta da ga malo unaprede i zakomplikuju. Zašto ne bi imao dve opcije, po kriterijumu strešenosti i po kriterijumu minimalnog shuttera, pa da ih ukrsti prilikom merenja? Nije neka viša matematika za softveraše.

Što se eksponiranja tiče, većina ne baš veštih fotografa, verovatno više voli ekspoziciju malo desno na histogramu. Pretpostavljam da je to razlog što Nikoni niže klase uglavnom Matrix mere na taj način. Doduše, ne znam kojim algoritmom si merio primer iznad.

^Pa slažemo se, ne? :)

Najbolja bi bila AutoISO opcija koja bi uključila obe varijante - da pruži izbor da li hoćeš da definišeš najnižu brzinu zavesice ili da se prilagođava uslovima (žižna daljina).

Ja sam samo rekao da mi je, u unakrsnom korišćenju (sada bi već mogao da kažem "mesecima" :D), Canon varijanta dala bolje rezultate u proseku (ovo je individualno, kako si i rekao), jer nije neophodno često korigovati podešavanja. Npr. snimajući sa 70-300/55-300, imao sam situacije gde sam zakucao shutter na 1/250, a on je onda forsirao 1/250 i ISO 6400, gde bi Canon opušteno pogurao 1/80 na tih 55mm, i onda bi ISO išao na npr. 2500-3200, a ne tako visoko.

A s druge strane, kod Canona to može napraviti problem kod šireg ugla, gde će aparat da forsira 1/40 čak i kada je neophodno zamrznuti pokret.

Inače se ne slažem sa mišljenjem da je AutoISO opcija za početnike - itekako to ume dobro da dođe kad se uslovi drastično menjaju, u kraćim vremenskim periodima.

EDIT: Sad se setih nešto - dobra stvar kod nikonskog AutoISO je što koristi i ISO vrednosti koje inače nisu na raspolaganju, poput ISO900, ISO 720, ISO 1400 itd.

U vezi merenja, rekoh već - nebitan je mod merenja (btw. ovo gore je najverovatnije matrix). Kao što vidiš, nisam samo ja primetio ovaj problem. Nisam ga do sada pominjao, jer sam očekivao da će izaći FW koji će to popraviti. A kako identična iskustva imam sa dva tela, nije ni do konkretnog primerka. Inače, ovaj primer koji sam gore okačio nije najgore što sam dobio, već samo prvi na koji sam naleteo. Ni sa jednim drugim Nikonom (osim sa D7000 i D3100) nisam dobio nešto slično.

Mislim - nije to ništa toliko tragično, što se iskustvom ne može nadomestiti, ali ne verujem da su baš "mislili na početnike koji vole histogram udesno", jer onakvo nešto ne može da se svidi normalnom čoveku.

Pozdrav

Ne znam da li se neko seca, ali Nikon je svojevremo na D80 imao isti problem sa preeksponiranjem iako je koristio identican sistem kao D200, ciji je inace i senzor delio. Evidentno postoji neka cudna koncepcija kad su NonPro Nikon tela u pitanju. Definitivno Nikon ima tu perfidnu (citaj Pedersku) koncepciju da malo drugacije podesava merenje, ja iskren da budem ne kapiram zasto ali je to tako.

Interesantno je da sam pri prelasku sa D200 na D300 primetio da i D300 hoce da malo preeksponira, medjutim vremenom mi se taj utisak promenio. U pocetku sam uvek koristio korekciju ekspozicije za -0.3 ili cak -0.7 ( kao i na D80) ali sam vremenom prestao. Kad sam pre par nedelja uzeo D700 taj utisak nisam imao... Oguce da sam ja brljavio tada nesto ali se secam dobro svoje zabrinutosti...

Nije uopste iskljuceno da ce neku buduci FW to regulisati.

U svakom slucaju, slozicu se sa Abdee-jem, zamerke iznete na racun D7000 izuzev preeksponiranja su vise nego trivijalne, u stvari toliko su mi banalne da nisam mogao da verujem sta stu naveli. Mislim da je D7000 sjajan parat u svakom slucaju!

I ja sam sa D80 imao problem sa preeksponiranjem (cak sam mislio da je to samo do mog primerka) i nadao sam se da to nece biti slucaj i sa D90, medjutim ista stvar. Uglavnom drzim korekciju isto kao Cvele. Jbt nadao sam se sa ovim novim 2016-pixel RGB sensorom, da ce biti drugacije na D7000, ali avaj... :)

^Pa slažemo se, ne? :)

...

Mislim - nije to ništa toliko tragično, što se iskustvom ne može nadomestiti, ali ne verujem da su baš "mislili na početnike koji vole histogram udesno", jer onakvo nešto ne može da se svidi normalnom čoveku.

Pozdrav

Ja sam obican FA. Generalno vise volim "histogram ulevo", posebno pri difuznom svetlu, tada su boje lepse i zasićenije, ali tada imam problem sa sumom, posebno u senkama... "Histogram udesno" cene profesionalci, oni obozavaju "isprane" boje. Kazu da takve fotografije nose mnogo vise informacija i da pruzaju mnogo vece mogucnosti pri kasnijoj obradi (Histogram to the Right For Maximim S/N Ratio)... :)

http://www.luminous-landscape.com/tutorial...ose-right.shtml

No, dobro. Kako ovaj "lose sklepani" DSLR ima toliko mana, nadam se da ce, na nase FA i finansijsko zadovoljstvo, njegova cena uskoro pasti za 30-40%, pa da riskiramo. Nek bude sta bude, ali nekbude u nasim rukama... <_<

Vlah ;)

^Ne znam, ali ja nikad nisam video da se iz RAW-a više može izvući preeksponiranjem. Čak naprotiv. I testovi koje sam radio pokazuju upravo suprotno - svi senzori se mnogo bolje bore sa izvlačenjem podeksponiranih, nego preeksponiranih snimaka. E sad, to za šum jeste tačno, ali - džaba mi fotka koja nema šum, ako nema ni detalje :)

Inače, nema D7000 toliko mana, već ih ima taman toliko da se malo smire strasti i splasne prvobitno ushićenje, kao da su sleteli vanzemaljci. :)

Ko je hteo da mućne glavom, mogao je nasluti sve ovo još u početku. Zašto bi iko želeo da napravi savršen proizvod, kojim bi zakopao sam sebe? To niko nikada nije uradio, pa zašto bi i Nikon?

Pozdrav

Pa da Jo, al kad imas ne mnogo kontrastnu cenu...u suprotnom si u problemu jer hajlajti vec na srednjoj ekspoziciji krecu da vriste i svako minimalno produzenje ekspozicije ih vodi u nepovrat, ocu da reknem da postoje scene gde moras da se odlucis sta zelis, da osvetlis detalje u senci i nepovratno spalis hajlajte ili biras kontra, u principu bolje je sacuvati hajlajte a onda izvlaciti iz senke sto se moze izvuci, ovo bi ipak bio najbolji kompromis u jako kontrastnim scenama..... za varijantu izvlacenja detalja i svetla iz senke je neophodan sto jebackiji objektiv koji ume da vidi detalje u senci, koje kasnije i peglanjem shuma nekako uspevas da sacuvas, u nekoj prihvatljivoj meri...sa losim objektivom je vec mozda bolje ici na spaljivanje hajlajta...ma bem li ga :)

Pa da, al sta cemo ako je junior opako talentovan i potentan :D .....oly kaska u nekim procentima sto se DR-a tice ali to je sve i dalje ultra odlicno, uglavnom na nivou 2-3 godine starijih C/N aparata, bio bi problem da je na nivou eos-a 350D , ma cak ni to ne bio problem, sta je falilo DR-u na eos-u 350 :P