Jump to content

Recommended Posts

Drage kolege,

U ovo doba je po mom skromnom misljenju neophodno da razmenjujemo i jedni drugima skrecemo paznju na materijale i prezentacije koji se bave BIM tehnologijama. BIM po definiciji znaci saradnju, dakle bez obzira sto prezentacije poticu iz Graphisofta, Autodeska, VICOa ili Tekle, sam softver je manje bitan od procesa i koncepata koji se, iako postoje dekadama, tek sada zaista definisu, isprobavaju i primenjuju u praksi.

Pocecu sa par priloga iz Graphisofta, a ocekujem od svih ostalih koji koriste BIM softver i samim tim primenjuju BIM koncepte u svom radu da okace ono sto se njima ucinilo zanimljivim i vrednim da i svi ostali to vide.

Sky je dao link, a sada se može i pratiti uživo u dva termina:

BRIDGING CONTINENTS – Online BIM Collaboration Webinar

Utorak 23. Nov 23, 2010

8.00 AM - 9.30 AM GMT (London)

16.00 PM - 17.30 PM GMT (London)

Prijava na ovde

Ako imate novaca pogledajte BIM Evaluation Study Report. Najavu možete pročitati

ovde

a igrači su:

* Revit Architecture 2010 from Autodesk

* Bentley Architecture V8i

* ArchiCAD 13 from Graphisoft

* Allplan Architecture 2009 from Nemetschek AG

* Vectorworks Architect 2010 from Nemetschek North America

* Digital Project V1, R4 from Gehry Technologies

Naše gore list, Zolna Murray, pokrenula je vrlo interesantan blog i nazvala ga Raskrinkavanje BIM-a "DebunkTheBIM".

Blog možete pratiti ovde

Ne mrzi me da guglam i gledala sam prezentaciju o arhicadu gore zakacenu ali bi mi svakako bilo lakse da mi neko ko ima iskustva sa tim objasni na srpskom konretno sta je to u dve recenice uprosceno jer sve sto citam ima veze sa inostranstvom i teoretisanjem a sta je to u praksi u sustini?U principu nije ni bitno,posto vidim da je problem da se objasni,snacicu se drugacije.

Pozdrav

Ne mrzi me da guglam i gledala sam prezentaciju o arhicadu gore zakacenu ali bi mi svakako bilo lakse da mi neko ko ima iskustva sa tim objasni na srpskom konretno sta je to u dve recenice uprosceno jer sve sto citam ima veze sa inostranstvom i teoretisanjem a sta je to u praksi u sustini?U principu nije ni bitno,posto vidim da je problem da se objasni,snacicu se drugacije.

Pozdrav

Nemoj da se ljutis, ali pitanje ti je previse uopsteno, ne daje nam do znanja da si vec istrazivala

i naisla na neke nejasnoce...

BIM-ovanje je pravljenje 3D modela umesto crtanja linija,

BIM-ovanje je podizanje kvaliteta projektovanja na novi nivo,

BIM-ovanje je izvlacenje informacija(osnove, preseci, izgledi, kolicine, sheme stolarije...SVE) iz modela umesto arhaicnog racunanja peske

BIM-ovanje je buducnost

BIM-ovanje je daleka buducnost u Srbiji

ono sto je 2d crtanje kako si verovatno naucila u odnosu na rucno crtanje, je BIM u odnosu na 2d crtanje.

Primera radi, tehnicar je pre morao da pocne svaki crtez iz pocetka, u razmeri, tako da nije koristio nikakve podloge sa osnove u 1:50 da bi nacrtao neki detalj u 1:10.

Najbanalniji crtez koji nacrtas u autocad-u, mozes da uvelicas, preuzmes, i onda dopunis za neku drugu razmeru. Medjutim, opet moras dosta da crtas.

A sad zamisli da napravis 3d model (mada to je mozda fiktivan pojam, bolje mozda reci informacioni model), iz koga mozes da izvlacis mnoge podatke. Od preseka i osnova, pa do detalja, kolicina i sl.

Nego, tuga kad student u srbiji zavrsi fakultet a da nije ni cuo za ovaj pojam :(

ono sto je 2d crtanje kako si verovatno naucila u odnosu na rucno crtanje, je BIM u odnosu na 2d crtanje.

Primera radi, tehnicar je pre morao da pocne svaki crtez iz pocetka, u razmeri, tako da nije koristio nikakve podloge sa osnove u 1:50 da bi nacrtao neki detalj u 1:10.

Najbanalniji crtez koji nacrtas u autocad-u, mozes da uvelicas, preuzmes, i onda dopunis za neku drugu razmeru. Medjutim, opet moras dosta da crtas.

A sad zamisli da napravis 3d model (mada to je mozda fiktivan pojam, bolje mozda reci informacioni model), iz koga mozes da izvlacis mnoge podatke. Od preseka i osnova, pa do detalja, kolicina i sl.

Nego, tuga kad student u srbiji zavrsi fakultet a da nije ni cuo za ovaj pojam :(

Mozda ovo i nije bas najbolji primer.. detalj je mozda najteze izvuci iz BIM modela.. ja sam skoro uvek detalje crtao u cadu..

A za ovo ostalo se slazem u potpunosti.. pogotovo za deo 'tuga', samo sto je po meni jos tuznije da ni profesori ni studenti ne znaju skoro nista o tome (cast izuzecima)

Ne mozes toliko kriviti profesore, pogotovo staru gardu koja komp ne zna ni da ukljuci, a ne mozemo reci da ne znaju znanje... Ima propusta i u programu, ali veruj mi da su vishe krivi studenti! Danas u ovo ludo vreme, na internetu imas sve, knjiga vise no ikad, ko zeli neshto da nauchi, nije problem uopshte...

Ne mozes toliko kriviti profesore, pogotovo staru gardu koja komp ne zna ni da ukljuci, a ne mozemo reci da ne znaju znanje... Ima propusta i u programu, ali veruj mi da su vishe krivi studenti! Danas u ovo ludo vreme, na internetu imas sve, knjiga vise no ikad, ko zeli neshto da nauchi, nije problem uopshte...

I da, i ne.. Stara garda, ok, nisu oni krivi, jednostavno to nije bilo u njihovo vreme..

Ali ostali, mladji profesori :blink: Zasto 2 semestra postoje predmeti tima matematika u arhitekturi, principi caada i sl?!?! (ako neko nije upucen tu se koriste neki smesni programi sa neta, lupaju se podaci za fraktale, i onda kada dobijes nesto 'zanimljivo' ti lupis printscreen i kacis na forum koji je napravila devetakovicka..

U Novom Sadu na FTN se uche SketchUp, Photoshop, archi cad, Auto cad (navodno), Max i Vray kao posebni jednosemestralni kursevi... Kontam da je to dovoljno za nekog da dobije osnove, a kasnije tutoriali, knjige, vezba, vezba i vezba i nema greshke... Pricham o nezainteresovanosti studenata, profesori su tu da ti daju osnovnu informaciju, ostalo je na tebi! Problem mladjih generacija je sto sve ocekuju sazvakano! I jos ako moze neko da im nadje neki poslic eventualno, bilo bi jako lepo...

Sto se tice BIMovanja, odlicna stvar, do sada sam sve to krpio u archi cadu i autocadu, a sada cu verovatno da se prebacim na Revit, njega savladam i sve sto mi treba izvlacim iz njega!