djcorto Posted October 28, 2010 Report Posted October 28, 2010 Drage kolege, U ovo doba je po mom skromnom misljenju neophodno da razmenjujemo i jedni drugima skrecemo paznju na materijale i prezentacije koji se bave BIM tehnologijama. BIM po definiciji znaci saradnju, dakle bez obzira sto prezentacije poticu iz Graphisofta, Autodeska, VICOa ili Tekle, sam softver je manje bitan od procesa i koncepata koji se, iako postoje dekadama, tek sada zaista definisu, isprobavaju i primenjuju u praksi. Pocecu sa par priloga iz Graphisofta, a ocekujem od svih ostalih koji koriste BIM softver i samim tim primenjuju BIM koncepte u svom radu da okace ono sto se njima ucinilo zanimljivim i vrednim da i svi ostali to vide.
djcorto Posted October 28, 2010 Author Report Posted October 28, 2010 Open BIM koncept na primeru razmene podataka izmedju ArchiCADa i Tekle http://www.graphisoft.com/ftp/marketing/in...tekla-2010.html
djcorto Posted October 28, 2010 Author Report Posted October 28, 2010 Graphisoft White paper na temu saradnje i razmene podataka, kao i podeli projekta, u toku procesa projektovanja http://download.graphisoft.com/ftp/marketi...ring_in_BIM.pdf
djcorto Posted November 5, 2010 Author Report Posted November 5, 2010 http://www.graphisoft.com/community/events..._collaboration/
djcorto Posted November 11, 2010 Author Report Posted November 11, 2010 http://buildingsmart.be.no:8080/buildingsmart.com
sky Posted November 18, 2010 Report Posted November 18, 2010 Prvi put da vidim dobro uradjenu reklamu za ArchiCAD-ove mogucnosti...
cili Posted November 22, 2010 Report Posted November 22, 2010 Sky je dao link, a sada se može i pratiti uživo u dva termina: BRIDGING CONTINENTS – Online BIM Collaboration Webinar Utorak 23. Nov 23, 2010 8.00 AM - 9.30 AM GMT (London) 16.00 PM - 17.30 PM GMT (London) Prijava na ovde
cili Posted November 25, 2010 Report Posted November 25, 2010 Online BIM Collaboration around the World - Part 1 možete videti . Traje 14:28
djcorto Posted November 29, 2010 Author Report Posted November 29, 2010 buildingSMART BIM vodič: http://shop.bsigroup.com/Browse-by-Sector/...tion-Modelling/
cili Posted December 7, 2010 Report Posted December 7, 2010 Ako imate novaca pogledajte BIM Evaluation Study Report. Najavu možete pročitati ovde a igrači su: * Revit Architecture 2010 from Autodesk * Bentley Architecture V8i * ArchiCAD 13 from Graphisoft * Allplan Architecture 2009 from Nemetschek AG * Vectorworks Architect 2010 from Nemetschek North America * Digital Project V1, R4 from Gehry Technologies
djcorto Posted January 2, 2011 Author Report Posted January 2, 2011 Ako ozbiljno BIMujete, neophodan vam je alat za rukovanje IFC fajlovima (pregledanje, optimizacija ...) Ima ih koji misle da i za to treba da platite, no ima ih više koji podržavaju openBIM Spisak besplatnih rešenja je na http://www.ifcwiki.org/index.php/Free_Software
cili Posted January 5, 2011 Report Posted January 5, 2011 Naše gore list, Zolna Murray, pokrenula je vrlo interesantan blog i nazvala ga Raskrinkavanje BIM-a "DebunkTheBIM". Blog možete pratiti ovde
cili Posted February 12, 2011 Report Posted February 12, 2011 O BIM-u i u Beogradu, 2. marta 2011. Link
djcorto Posted March 3, 2011 Author Report Posted March 3, 2011 http://www.teklabimsight.com/downloads.jsp
cili Posted May 13, 2011 Report Posted May 13, 2011 http://www.teklabimsight.com/downloads.jsp U PC Pressu za maj 2011, objavljen je tekst Đorđa Grujića: Besplatni BIM pogled. Korisno!!!
GAF_Marija Posted May 13, 2011 Report Posted May 13, 2011 Jel bi mogao neko da malo objasni sta je BIM i za sta sluzi ?
sky Posted May 13, 2011 Report Posted May 13, 2011 Jel bi mogao neko da malo objasni sta je BIM i za sta sluzi ? mrzi te da guglas?
djcorto Posted May 14, 2011 Author Report Posted May 14, 2011 mrzi te da guglas? Za najopstije ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Building_Information_Modeling Pogledaj i knjige i clanke koje je napisao Chuck Eastman, koji je i iskovao akronim BIM. Najbitnije: BIM nije softver, nego proces. Kod nas je BIM poznatiji kao Virtual Building, objasnjen vec mnogo puta kroz prezentacije i brosure o ArchiCADu.
GAF_Marija Posted May 19, 2011 Report Posted May 19, 2011 Ne mrzi me da guglam i gledala sam prezentaciju o arhicadu gore zakacenu ali bi mi svakako bilo lakse da mi neko ko ima iskustva sa tim objasni na srpskom konretno sta je to u dve recenice uprosceno jer sve sto citam ima veze sa inostranstvom i teoretisanjem a sta je to u praksi u sustini?U principu nije ni bitno,posto vidim da je problem da se objasni,snacicu se drugacije. Pozdrav
sky Posted May 19, 2011 Report Posted May 19, 2011 Ne mrzi me da guglam i gledala sam prezentaciju o arhicadu gore zakacenu ali bi mi svakako bilo lakse da mi neko ko ima iskustva sa tim objasni na srpskom konretno sta je to u dve recenice uprosceno jer sve sto citam ima veze sa inostranstvom i teoretisanjem a sta je to u praksi u sustini?U principu nije ni bitno,posto vidim da je problem da se objasni,snacicu se drugacije. Pozdrav Nemoj da se ljutis, ali pitanje ti je previse uopsteno, ne daje nam do znanja da si vec istrazivala i naisla na neke nejasnoce... BIM-ovanje je pravljenje 3D modela umesto crtanja linija, BIM-ovanje je podizanje kvaliteta projektovanja na novi nivo, BIM-ovanje je izvlacenje informacija(osnove, preseci, izgledi, kolicine, sheme stolarije...SVE) iz modela umesto arhaicnog racunanja peske BIM-ovanje je buducnost BIM-ovanje je daleka buducnost u Srbiji
pailhead Posted May 20, 2011 Report Posted May 20, 2011 ono sto je 2d crtanje kako si verovatno naucila u odnosu na rucno crtanje, je BIM u odnosu na 2d crtanje. Primera radi, tehnicar je pre morao da pocne svaki crtez iz pocetka, u razmeri, tako da nije koristio nikakve podloge sa osnove u 1:50 da bi nacrtao neki detalj u 1:10. Najbanalniji crtez koji nacrtas u autocad-u, mozes da uvelicas, preuzmes, i onda dopunis za neku drugu razmeru. Medjutim, opet moras dosta da crtas. A sad zamisli da napravis 3d model (mada to je mozda fiktivan pojam, bolje mozda reci informacioni model), iz koga mozes da izvlacis mnoge podatke. Od preseka i osnova, pa do detalja, kolicina i sl. Nego, tuga kad student u srbiji zavrsi fakultet a da nije ni cuo za ovaj pojam :(
WhiteMan Posted May 20, 2011 Report Posted May 20, 2011 ono sto je 2d crtanje kako si verovatno naucila u odnosu na rucno crtanje, je BIM u odnosu na 2d crtanje. Primera radi, tehnicar je pre morao da pocne svaki crtez iz pocetka, u razmeri, tako da nije koristio nikakve podloge sa osnove u 1:50 da bi nacrtao neki detalj u 1:10. Najbanalniji crtez koji nacrtas u autocad-u, mozes da uvelicas, preuzmes, i onda dopunis za neku drugu razmeru. Medjutim, opet moras dosta da crtas. A sad zamisli da napravis 3d model (mada to je mozda fiktivan pojam, bolje mozda reci informacioni model), iz koga mozes da izvlacis mnoge podatke. Od preseka i osnova, pa do detalja, kolicina i sl. Nego, tuga kad student u srbiji zavrsi fakultet a da nije ni cuo za ovaj pojam :( Mozda ovo i nije bas najbolji primer.. detalj je mozda najteze izvuci iz BIM modela.. ja sam skoro uvek detalje crtao u cadu.. A za ovo ostalo se slazem u potpunosti.. pogotovo za deo 'tuga', samo sto je po meni jos tuznije da ni profesori ni studenti ne znaju skoro nista o tome (cast izuzecima)
t@urus Posted May 20, 2011 Report Posted May 20, 2011 Ne mozes toliko kriviti profesore, pogotovo staru gardu koja komp ne zna ni da ukljuci, a ne mozemo reci da ne znaju znanje... Ima propusta i u programu, ali veruj mi da su vishe krivi studenti! Danas u ovo ludo vreme, na internetu imas sve, knjiga vise no ikad, ko zeli neshto da nauchi, nije problem uopshte...
WhiteMan Posted May 21, 2011 Report Posted May 21, 2011 Ne mozes toliko kriviti profesore, pogotovo staru gardu koja komp ne zna ni da ukljuci, a ne mozemo reci da ne znaju znanje... Ima propusta i u programu, ali veruj mi da su vishe krivi studenti! Danas u ovo ludo vreme, na internetu imas sve, knjiga vise no ikad, ko zeli neshto da nauchi, nije problem uopshte... I da, i ne.. Stara garda, ok, nisu oni krivi, jednostavno to nije bilo u njihovo vreme.. Ali ostali, mladji profesori :blink: Zasto 2 semestra postoje predmeti tima matematika u arhitekturi, principi caada i sl?!?! (ako neko nije upucen tu se koriste neki smesni programi sa neta, lupaju se podaci za fraktale, i onda kada dobijes nesto 'zanimljivo' ti lupis printscreen i kacis na forum koji je napravila devetakovicka..
t@urus Posted May 21, 2011 Report Posted May 21, 2011 U Novom Sadu na FTN se uche SketchUp, Photoshop, archi cad, Auto cad (navodno), Max i Vray kao posebni jednosemestralni kursevi... Kontam da je to dovoljno za nekog da dobije osnove, a kasnije tutoriali, knjige, vezba, vezba i vezba i nema greshke... Pricham o nezainteresovanosti studenata, profesori su tu da ti daju osnovnu informaciju, ostalo je na tebi! Problem mladjih generacija je sto sve ocekuju sazvakano! I jos ako moze neko da im nadje neki poslic eventualno, bilo bi jako lepo... Sto se tice BIMovanja, odlicna stvar, do sada sam sve to krpio u archi cadu i autocadu, a sada cu verovatno da se prebacim na Revit, njega savladam i sve sto mi treba izvlacim iz njega!
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now