Jump to content
jetfreak

PlaneSpotting

Recommended Posts

Pre nego sto okacim fotke zelim prvo sve da vas pozdravim i da vam kazem da sam najgori amater. Posedujem Nikon D3000 sa kit objektivom 18-55 + Nikkor 55-200 VR. Posto sam od malih nogu zaljubljenik u vazduhoplovstvo, to mi je i profesija pa otud i zelja za fotkanjem "letecih aparata". Ne zamerite ako sam u pogresnoj temi.

Evo nekoliko mojih fotki pa ocenite:

1.

DSC_1497crop.jpg

2.

DSC_1692.jpg

3.

DSC_1092.jpg

4.

DSC_1734.jpg

5.

DSC_0504.jpg

Pozdrav i hvala!

Drugi put probaj malo duzu ekspoziciju , i prati avion , recimo ova Alitalia koja je bila na sletanju , mogla je lepo da se panuje , dobio bi osecaj kretanja , i fotka bi bila efektnija.

steta sto si Viktoru malo odsekao krila :)

Mnogo me nervira ona gomila suta ispod brdasceta koja non-stop ulazi u kadar, pa mi je paznja preusmerena na "po svaku cenu izbeci sut"! Hvala na savetima a vidim i da se razume i koristi vazduhoplovna alfabetika. Viktora sam nausrtb krila zumirao do "koske"!

Hvala!

Oduvek, `60-ih je Qantas imao redovnu liniju sa B747-200!

Mogu i veci: http://www.airliners.net/photo/Antonov-Des...slan/0739011/L/

"Tesla" moze da prihvati i A380, ali zvanicno nije sertifikovan za taj tip!

Pa pre nedelju-dve je bio krcat tovarom pa mu je trebalo malo vise da dobije na visini! Kapetan je posle odlepljivanja sa piste trazio pravolinijski prelet preko grada, a posto je pravio buku jer su motori urlali na "full thrust" i izazvali malo panike u gradu pa su se ljudi setili 1996. i onog IL-76 sto se srusio ispred piste!

Ne zezaj? Otkad ovo moze da sleti kod nas? Neka novina?

I na prvoj fotki je 747! Na zalost, otkad za i iz Beograda nema interkontinentalnih letova ovde slecu samo cargo verzije!

I na prvoj fotki je 747! Na zalost, odkada za i iz Beograda nema interkontinentalnih letova ovde slecu samo cargo verzije!

Bolje i to nego nishta veliko! <_<

Svaki dan isto: 737, ATR, Airbus! :angry:

@Nemo

NI jedno ni drugo! :D vec aviomehanicar!

odlican spotting... postoji li na Surcinu neki deo, sa nekom terasom, gde je dozvoljen prilaz i odakle mogu da se fotkaju avioni? Nikad nisam bio spotter, ali bih da probam da napravim neku fotkicu...

Za aviomehanicare i ostalo osoblje ima koliko hoces, za nas ostale nema nista sem livade! Koliko znam, postoji terasa, ali je zatvorena preko 20 godina!

Grešite ljudi! Postoji brdašce (tačnije dva) napravljeno za ovu svrhu, ali ponekad ceo doživljaj znaju da pokvare panduri, kao što se meni desilo prošli vikend prvi put posle 2 godine fotkanja odande, doduše bili su ok i nije bilo problema, jedino što smo morali da napustimo lokaciju!

Do brdašceta se dolazi tako što pređete dijagonalno preko parkinga gde su smešteni taksisti, odatle se nastavlja stazicom posutom onim sitnim belim kamenčićima koja je doduše malo zarasla u travu ali može da se prođe. Zatim skrenete desno posle letnjikovca i popnete se na brdo! Jedini problem može da vam napravi "nagazna mina" (minuli rad nekog taksiste) ukoliko ne obraćate pažnju gde gazite!

Moj savet je da se preko sajta Aerodroma "Nikola Tesla" http://www.beg.aero/pocetna.1.html informišete o letovima i izaberete najfrekventnije doba dana za fotkanje, jer cekanje na avion ume malo da smori! Opremite se pivom, sokovima, vodom, šta ko voli i uživajte!

Možda se i vidimo tamo! Naravno kad je suvo vreme!

Ma znam za brdasca, medjutim, upravo si naveo razlog zasto me mrzi da idem tamo! Necu da se cimam do tamo, pa da me murija otera. Ti si imao dosta srece, mene su oterali svaki put kad sam otisao tamo (ukupno tri puta cenim, od toga jednom cak i bez fotoaparata)!

Ma znam za brdasca, medjutim, upravo si naveo razlog zasto me mrzi da idem tamo! Necu da se cimam do tamo, pa da me murija otera. Ti si imao dosta srece, mene su oterali svaki put kad sam otisao tamo (ukupno tri puta cenim, od toga jednom cak i bez fotoaparata)!

Pa zashto nisi pokazao ID karticu?! Ja je uvek nosim sa sobom!

Druga opcija za fotkanje je na pocetku/kraju piste, dokle se dolazi za glavnog prilaznog puta za aerodrom. Postoji odvajanje i put, kada se krene od aerodroma ka auto-putu, tako da moze da se parkira, odseta do pocetka ograde i tu lepo zalegne u njivu i ceka... :)

Sad.. kao sto sam napomenuo u temi: http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...st&p=933899

Malo je zenutno jer polecu jako brzo tako da dok stignu do kraja piste, vec su daleko iznad. Ako se pak, okrene smer poletanja zbog vremenskih uslova, onda je to raj na zemlji jer prodju bash bash nisko.

E.. da.. mene niko za 5-6 puta tamo nije cimao. Kapiram da niko i ne moze da me vidi ako bas ne prodje tuda. :ph34r:

Ja sam jednom stajao pored zice na suprotnoj strani aerodroma (recimo izmedju piste i Autokomerca) i u roku od odma` je dosla Security sluzba i rekose mi da se udaljim 2m od ograde. Pokazah im ID i onda su otisli!

Prosle nedelje sam bio na pragu piste 30 (Surcin). Dobio sam probusenu gumu i veoma daleke i visoke avione, kao sto rece Johusafet posto nijedan nije sletao na pistu 30. Treba naci put do krivine na rulnoj stazi E, jer tu skrecu ulevo kada idu na poletanje u pravac 30.

Za neupucene:

Pista na beogradskom aerodromu ima pravac pruzanja 122-302 stepena, priblizno istok-zapad. Pravac ili prag 12(122) je onaj koji se pruza iz Sida ka Beogradu, dok je pravac ili prag 30(302) onaj koji se pruza od Beograda ka Sidu!

Ma, uostalom:

LYBE.jpg

@Jetfreak

Hm, poslednja ID kartica istekla mi je negde 2005-6 god. Kad je zavrseno renoviranje aerodroma, zakljucili su da nama ID kartice ne trebaju i nikada nismo dobili nove. Toliko o tome.

Ono sto me zanima, obzirom da imas pristup hangarima i ostalom , su avioni koji stoje parkirani pored hangara. Znam da nisu u upotrebi vise. Cini mi se uglavnom B727. Sta se desava sa tim avionima? Gde je DC10? Jel ta lokacija neka vrsta otpada? Ajd zakaci neku sliku odatle ako imas!

@Misha976

DC-10 je nazalost "poklonjen" za par stotina hiljada $ sa sve opremom, alatima i rezervnim delovima nekoj firmi sa sedistem u Nimu - Francuska! Uzas!!! To je jedina "desetka" koja ima vise ciklusa od sati naleta, znaci mogao je jos min 10 godina da leti, makar kao cargo!!! Posto je neko video vise love u sekundarnim sirovinama nego u transportu zavrsio je kao staro gvozdje!!!

Evo dve fotke koje nazalost nisu moje:

AMB_Nimes.jpg

YU-AMB_Nimes2.jpg

Ali ova je moja, slikana 10 dana pre odlaska aviona u staro gvozdje:

IMG_2011.jpg

Pored hangara su tri B-727-200.

Jedan je ADC Airlines koji stoji rasturen pre oko 15 godina, posto ta firma nije imala para da plati nastavak radova tu je cela prica stala. Verovatno su odustali!

Drugi je KAMAir sa slicnom pricom, ali tu stoji oko 4 godine.

Treci je, iznenadjujuce ali istinito, JAT-ov YU-AKF koji ceka da bude prevezen u Muzej!!!

Imam fotke koje te interesuju, ali, nazalost ne smem da ih publikujem!

Nadam se da si zadovoljan! :)

Sramota, sta su napravili i od firme i sa avionima. A na kraju ce da prodaju i raskomadaju i ovo sto je ostalo! Pamtim i vremena kad se letelo za Njujork, Singapur i Sidnej istom onom 10-kom! A danas?? Najdalja destinacija Dubai? Bruka i sramota! :angry:

E da, jos jedna stvar. Negde 2005 godine, cini mi se jer se T2 jos uvek renovirao, 10-je uzletela napravila par krugova oko aerodroma, a onda preletela prilicno nisko iznad same zgrade paralelno sa pistom! Stakla su toliko vibrirala da su ljudi poceli da se sklanjaju, buka naravno velika, nema coveka na aerodromu koji ga nije video! Prema tvojim informacijama i datumu na ovoj donjoj fotki to je bio jedan od poslednjih letova 10-ke!