Jump to content

Satchi Logo

Recommended Posts

U pravu si, zapravo mu nedostaje samo outer glow. I možda da font bude Miroslavljevo.

Mislim... <_< Ovo je stoti put da kod community-ja postoji iskrena želja da se nekome pomogne a da kod tog nekog čak nema nikakve svesti da je pomoć uopšte potrebna. Umesto da čovek tuži i fakultet i profesora koji mu je za ovako nešto dao 10, ovde se raspravlja da li to liči ili ne liči na paletu, žabu i labudove. Nema veze, zaluđujte se vi, ne vredi pričati.

Potpuno se slažem, iz očiglednih razloga, svakako treba ponovo razmotriti osnovnu ideju (budući da je cilj učenje tj školski rad a ne konkretni predlog a da početni koncepti nisu na pravi način predstavljeni), ali ipak, budući da dizajn podrazumeva i svojevrsnu igru, mislio sam da je vredno primetiti da u ovom slučaju postojeća 'kontraverzna' forma (ovako kako je predstavljena) igrom slučaja (namerno ili ne) sadrži određene asocijativne elemente koje ne treba odbaciti (dužim posmatranjem verovatno bi autor i sam to uvideo) pa dozvoljavam mogućnost, da, kada se govori o oceni i profesoru, da je možda (npr u nedostatku dobre komunikacije sa studentom) profesor i sam nešto slično video. Drugim rečima, s jedne strane imamo nedovoljno jasno definisanu slikarsku 'paletu' a sa druge relativno dobru stilizaciju skulpturalne forme od transparentnog materijala koja se sasvim interesantno i neočekivano inspiracijom u našim umovima sklapa u osnovnu ideju, što svakako ne treba zanemariti tim pre što je više nego očigledna (pogotovo licu umetničke struke i sklonosti, čiji um verovatno vrlo lako može u tom pravcu da povezuje) a to prati i najviša ocena pa verujem da je to u logičkoj vezi. Kako god, i slučajni elementi ponekad inspirativno doprinose konačnom utisku (oceni) ili rešenju, a nekada potpuno trivijalne forme mogu inspiracijom uticati na konačni ishod, ali se s druge strane ni uzroci mnogih dela ne mogu uvek do kraja racionalno razjasniti, budući da je inspiracija kompleksna psihološka manifestacija.

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, definitivno, outer glow i bevel and emboss sa malo drop i inner shadow-a resavaju stvar.

Mislim, salu na stranu, ali ovaj znak (logo) nema veze sa mozgom. Stilizacija palete je ocajna (do te mere da ti treba uputstvo za upotrebu), sa isto tako ocajnim i nesrecnim gradient-om izmedju rupe za palac i "rupe" za logotip. Tipografski i kompozicijski uzasno odradjeno, a na sve to neke stvari su tehnicki neizvodive pri umanjenu znaka.

Primena i razrada znaka (vizit karta) je jos ocajnija i tragicnija.

Generalno, jako lose odradjen projektni zadatak koji nema niti kvalitetnu osnovu za razradu i nadogradnju, niti kvalitetnu realizaciju.

I svo ovo pisanije bi bilo bespotrebno da je decko lepo poslusao prvi komentar (Christopher Carrion) i lepo krenuo ispocetka. Ali to nije bilo moguce, jer je vec dobio desetku za ovaj rad :blink: (sto je najtragicnije od svega).

Summa Summarum cele ove price je da danas svako (ko ima odredjenu svotu novca) moze da bude postane i sebe naziva dizajnerom i umetnikom, da je profesorski poziv do te mere degradiran da se za ovakve projekte daju desetke, a ne petice, da je reforma skolstva katastrofalno odradjena i da kojekakvi "fakulteti" i "univerziteti" nicu kao pecurke posle kise.

btw. taj "faks" cudnog imena (IUNP) je Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru :wacko: http://www.uninp.edu.rs ...eto, cisto da znate sta da upisete i zavrsite u roku sa prosenom ocenom deset i znanjem za nulu.

Ovo je fail na sva tri polja. Nema ideje, tj. iako si je zamislio u nekoj projekciji, ja je ovde ne vidim ni iz prvog a ni iz n-tog puta, a koliko vidim i ostali nagadjaju. Realizacija je na nivou Word-ovog clip arta, mada se i tu kolju. Prezentacija logotipa i vizitki je losa i nadam se da ces toga biti svestan u buducnosti. Sada vidim da jos nisi jer si spomenuo da odlicno znas Corel i branis rad, a nama prikazujes jeftina resenja i krzave ivice. Ne ide to tako ;)

Jos je tuznije da ovakvi kvazi fakulteti uopste i postoje, da uce decu na pogresan nacin stvarajuci im laznu sliku sta je dobro a sta ne. Kapiram ja biznis je to, ali sta cemo sa studentima koji oni istancuju svake godine na ovakav nacin?

Wolferu, evo ti jedan jednostavan predlog. Skokni do sajta logopond.com i tamo pogledaj njihovu logo galeriju i feature-ovane clanove i njihove radove. Gledaj, belezi i analiziraj zasto takvi radovi izazivaju odusevljenje ostalih clanova i zasto su prijatni za oko. Videces posle izvesnog vremena (taj period zavisi od tebe) zasto je ovo tvoje resenje lose. NHF.

hm, ovo vec postaje uvrnuto...

od zadnjeg gledanja teme do sada vidim da se izdesavalo dosta toga i vidim da ovde vise nije tema rad nego fakultet, profesor, programi... ja sam poceo od skice, forme, bla bla... krstite ga kako god zelite. nisam se zalepio za svoj stav, sta vise, nisam ni siguran da mogu da ga posmatram objektivno jer sam ga Ja napravio. Ko je jos udario kritiku na svoj rad???

pokusavam da obrazlozim zasto je to tako kako izgleda. zasto lici na zabu, zasto lici na XRay zrake magnetne rezonance, zasto lici na DVA LABUDA (???????). Sve su to projekcije iz vase glave (ili moje) a sustina logoa je, kako su mene ucili, da predstavlja ono iza cega stoji ta.... SLICICA. Recimo da ne znate koja je firma iza znaka za Telenor. Posmatrajte ga samo i objasnite to sto vidite. Ja ne vidim telekomunikacionu mrezu, ne vidim nista od toga. Pogledajte logo za VIP (kad sam se vec uhvatio mobilnih operatera). Sta je to?

Ali to izgleda lepo. Sija se na kesi ili izlogu, privlaci paznju. Moderno je.

moja interpretacija je tok, fluidne boje (primarna zelena).

Sto se tice slicica koje sam ovde okacio, ulazite u detaljisanje do te mere da primecujete pixelizaciju (koja je tu sasvim slucajno ^_^ ) LOL!

mene je interesovalo misljenje - ako je dobro - ZASTO je dobro, ako je lose - ZASTO je lose. Ne interesuje me sta mislite o fakultetu ili profesoru. to nije bitno.

Nema potrebe da menjam logo, ja sam ovo predao jos pre nekoliko meseci a i kao sto sam napomenuo, to je bio samo ispit. Bilo je stampano na papiru, u tri velicine i nigde nisam primetio da se neka linijia izgubila zbog velicine logoa.

btw, paleta nije bila na sta sam prvo naleteo kako neki kazu... daleko bilo XD

Ja ne vidim zabu i ne vidim poprecni presek skena niti patke koje formiraju nekakvo srce, vec vidim jednookog smajlija koji se dere.

Ako je pisac to hteo da kaze, tj. ako si hteo da asociras na smajlija onda je logo uspeo, ako nisi onda logo nije uspeo.

A sta je sustina logo-a, tj. sta ce ti logo uopste ako ne prenosi ono sto zelis?

Logo ni u jednom trenutku ne sme biti viseznacan.

Na neko trece, peto gledanje u kombinaciji sa tekstom art, gallery povezacu sa paletom, ali i dalje mi je u glavi besni smajli. :)

Telenor - Norway, zemlja vetrova, logo trokraka elisa, mislim da je dovoljno logicno. Ako nije, kazi da pojasnimo do u detalje tj. da predjemo na detaljisanje kako kazes.

VIP - pretpostavljam da je i to radio neki pametnjakovic koji je sigurno dobio 10ku iz nekog predmeta, hteo puno da kaze, nije rekao nista, ustvari rekao je nesto drugo i promasio poentu. A i vip je neadekvatan term, po meni.

Ne kazem da paleta nije dobro resenje, ne mora sve ispocetka ali moze mnogo bolje. Boje su po meni isprane tj. blede, hladne a i font je neadekvatan, ako nista drugo koristio bih sans-serif fontove.

Sve ovo sam napisao iz krajnje dobre namere a ne da kritikujem. Pozdrav.

Da, definitivno, outer glow i bevel and emboss sa malo drop i inner shadow-a resavaju stvar.

Mislim, salu na stranu, ali ovaj znak (logo) nema veze sa mozgom. Stilizacija palete je ocajna (do te mere da ti treba uputstvo za upotrebu), sa isto tako ocajnim i nesrecnim gradient-om izmedju rupe za palac i "rupe" za logotip. Tipografski i kompozicijski uzasno odradjeno, a na sve to neke stvari su tehnicki neizvodive pri umanjenu znaka.

Primena i razrada znaka (vizit karta) je jos ocajnija i tragicnija.

Generalno, jako lose odradjen projektni zadatak koji nema niti kvalitetnu osnovu za razradu i nadogradnju, niti kvalitetnu realizaciju.

I svo ovo pisanije bi bilo bespotrebno da je decko lepo poslusao prvi komentar (Christopher Carrion) i lepo krenuo ispocetka. Ali to nije bilo moguce, jer je vec dobio desetku za ovaj rad :blink: (sto je najtragicnije od svega).

Summa Summarum cele ove price je da danas svako (ko ima odredjenu svotu novca) moze da bude postane i sebe naziva dizajnerom i umetnikom, da je profesorski poziv do te mere degradiran da se za ovakve projekte daju desetke, a ne petice, da je reforma skolstva katastrofalno odradjena i da kojekakvi "fakulteti" i "univerziteti" nicu kao pecurke posle kise.

btw. taj "faks" cudnog imena (IUNP) je Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru :wacko: http://www.uninp.edu.rs ...eto, cisto da znate sta da upisete i zavrsite u roku sa prosenom ocenom deset i znanjem za nulu.

Ma kakav utisak neki rad ostavio na forumu, mislim da nema razloga spuštati komunikaciju na ovako nizak nivo, kao što nema logike ni donositi zaključke o fakultetu, studijama, profesorima i studentima, na osnovu lokacije, vlasničke strukture, ili pak jednog primera, tim pre što je u pitanju student koji je ovde postavio svoj rad pre svega da dobije ocene i korisne sugestije, tj nauči nešto novo a ne da se na račun njegovog iskustva i poštenja i škole koju pohađa iživljavaju kojekakvi 'provejani dizajneri'. Mislim da neki momci sa ovog foruma itekako zaslužuju da krenu ispočetka, a tu nikako ne mislim na momka koji je tražio feedback za svoj rad.

Ovo je fail na sva tri polja. Nema ideje, tj. iako si je zamislio u nekoj projekciji, ja je ovde ne vidim ni iz prvog a ni iz n-tog puta, a koliko vidim i ostali nagadjaju. Realizacija je na nivou Word-ovog clip arta, mada se i tu kolju. Prezentacija logotipa i vizitki je losa i nadam se da ces toga biti svestan u buducnosti. Sada vidim da jos nisi jer si spomenuo da odlicno znas Corel i branis rad, a nama prikazujes jeftina resenja i krzave ivice. Ne ide to tako ;)

Jos je tuznije da ovakvi kvazi fakulteti uopste i postoje, da uce decu na pogresan nacin stvarajuci im laznu sliku sta je dobro a sta ne. Kapiram ja biznis je to, ali sta cemo sa studentima koji oni istancuju svake godine na ovakav nacin?

Wolferu, evo ti jedan jednostavan predlog. Skokni do sajta logopond.com i tamo pogledaj njihovu logo galeriju i feature-ovane clanove i njihove radove. Gledaj, belezi i analiziraj zasto takvi radovi izazivaju odusevljenje ostalih clanova i zasto su prijatni za oko. Videces posle izvesnog vremena (taj period zavisi od tebe) zasto je ovo tvoje resenje lose. NHF.

@pjmajster. lako je u galeriji uspešnih radova prepoznati 'prijatne za oko', kao i u radu početnika pronaći 'fail na sva tri polja', treba pronaći inspiraciju tamo gde nedostaje ili je još uvek nema dovoljno, to je zadatak pravog kreativca

• 3 weeks later...

@wolfer

Kada se bolje zagledam... Alatka u Corelu koja je ovde upotrebljena se zove twister distortion tool, pa dolazim do zaklučka da si igrajući se oblicima u corelu upotrebio ovu alatku na neki shape, flipovao je, malo našminkao i pomislio, kakva apstraktna paleta, jos da dodam ferlauf i to je to! Meni tako izgleda... ne vidim neku jasnu ideju iza realizacije, i malo mi se ta stroga simetričnost kosi sa idejom palete, koja je totalno slobodna i asimetrična, kao jedan slobodan potez rukom! Moje mišljenje...!

Sva sreća pa nema puno urednika na forumu koji procenjuju kvalitet fakutetskog obrazovanja pojedinih članova (pogotovo početnika), niti puno onih koji daju ironične ocene na račun njihovih radova (umesto pomoć i savete). Verujem da se većina urednika bavi uređivanjem ovog foruma (a znam više dobrih urednika lično) i zaštitom članova od neukusnih kritika (a ovde ih ima napretek). U suprotnom ovaj forum bi potpuno izgubio svoj smisao (učenje, razmena ideja i mišljenja, tolerancija itd - pročitati pravila foruma), budući članovi ne bi više postavljali radove da ih kojekakvi 'likovi' ismejavaju (kao što je to slučaj na ovoj temi) a većina savesnih urednika verovatno bi napustila ovaj forum, zajedno sa dobrim brojem članova kojima je stalo da ovaj forum pravilno funkcioniše. Na stranu volonterizam ako upravo pojedini urednici štete ugledu ovog foruma. Imam i ja pomalo iskustva u volontiranju u tom pravcu, i nije svako za to...

Wow, logo je....ostala sam bez texta. :|

O kvalitetu fakultetskog obrazovanja da ni ne pricam. :D

@Ukica

Iako bih rado davala savete, autor rada mi ne deluje narocito zainteresovan/sposoban da shvati zasto je rad dobio tako negativnu reakciju, pa zbog toga ne mislim da je mudro da trosim energiju na objasnjenja zasto ovaj logo ne valja (a takodje dosta ljudi je vec pokusalo, bez uspeha). Jednostavno, ovo nije dobar logo i tacka, a cinjenica da je za njega autor dobio desetku mi govori da mozda nije kompletno njegova krivica nego los kvalitet obrazovanja tj. profesorskog kadra. Da se dizajn zajednica pita ( a priznaces ovde ima jako kvalitetnih dizajnera sa velikim profesionalnim iskustvom) ovaj rad bi jedva dobio prelaznu ocenu. Tom profesoru je ovaj logo vrhunac dizajna ( u suprotnom ne bi dobio desetku). Do the math...

Mnogo je bolje za ovog decka da dobije tonu kritika i negativnih komentara, da se razbije caura ispodprosecnosti u kojoj lezi udobno ushushkan, nego da hodamo po prstima da mu slucajno ne nagazimo ego. Ako zeli da postane dobar dizajner morace da istrpi i ISKORISTI sav negativan feedback koji primi. To je proces kroz koji smo svi prosli.

Mislim da mu ti najvise odmazes i da tvoji komentari su stetniji za njega nego hiljadu mojih cinicnih opaski.

----

Edit:

Hajd, da budem dobra i da dam my two cents autoru

@Wolfer

Jedno malo pravilo da zapamtis.

Pravljenje logoa je kao pricanje viceva, ako moras da ljudima objasnjavas sta si hteo da kazes, you're doing it wrong.. :)

Ako si hteo da tvoj logo predstavlja paletu onda si morao malo vise da se potrudis... Cak i da si uspeo da izvedes logo da lici na paletu primedba bi bila da je resenje dosta naivno...odnosno koncept.

Evo nekoliko primera gde su uspeli da predstave paletu ali i dalje su vrlo losi, odnosno nekreativni, naivni, ispodprosecni...

Da bi napredovao u dizajnu i u zivotu uopste moras biti otvoren za kritike ( i pozitivne i negativne ).

@Aneley

ne bi trebalo zaključivati na osnovu predrasuda. U prirodi je ljudskog bića da teži k znanju, i unapredi sebe, prema tome i pogrešno apriori tvrditi da neko nije zainteresovan za savete. Da ostavimo i ljudsku prirodu po strani, autor ove teme je itekako zainteresovan jer ne bi bio na ovom forumu. Njemu je očigledno potreban feedback jer u suprotnom ne bi ovde postavio svoj rad. Samo je pitanje na koji način mu se saveti daju i u kakvom obliku. Ja vidim da on trenutno ne učestvuje u ovoj raspravi (i razumem ga) ali verujem da itekako čita šta se ovde sve piše (a piše se svašta) i pita se gde je to došao i šta mu je to trebalo - on sam na početku karijere (itekako sa talentom - ja vidim da ga ima, a talenat i iskustvo nisu isto) i gomila provejanih gladnih vukova + jedan urednik, koji razvlače po forumu njegove prve ideje.

S druge strane, to što je rekao da je rad dobio 10 ne mora se doslovno shvatati, možda je samo hteo da proveri vrednost ocene koju je profesor dao, to nije razlog da se ruga profesorima i studentima. Da ne govorim o tome da nije pristojno da se bilo kakav privatan podatak o nekom članu foruma javno iznosi bez njegovog pristanka (samo zato što je to neko pametan pronašao u njegovim postovima i informacijama). Ako je uredniku već stalo do njegovog profesionalnog razvoja, onda bi trebalo prvo da skrene pažnju ljudima koji iznose njegove privatne informacije protiv njegove dozvole i razvlače je ovde po forumu, da to ne rade. Kako bi bilo da ja iskopam informacije o svima vama? (gde ste i šta radili, kako ste studirali, ko je sve radio vaše radove, i koliko ste projekata upropastili) i ovde krenem time da se bavim strastveno pokušavajući da nadmoćno mašem svojom iskustvom?

U pogledu 'uredničkog cinizma' iole obični poznavaoci ljudske psihologije znaju da cinične opaske ne da ne pomažu u pravcu formiranja jedne ličnosti pa ni kreativca i njegovog kreativnog opusa nego, u određenim situacijama mogu imati ozbiljne posledice. Urednik je svojevrsni 'staratelj', možda se neki tako ne osećaju ali za to su izabrani. Njihov je zadatak da se ne bave cinizmom kao što ni svoju buduću decu ne bi vaspitali u tom pravcu.

Na stranu navedeno, dužnost svakog člana (pa i urednika) je da, ako već ne može da opomene članove koji svojim ponašanjem nisu dostojni ove teme (verovatno i foruma), da im se bar ne pridružuje u likovanju. S tim u vezi, za slučaj da neko nije pročitao, ekskluzivno citiram prvo pravilo Dizajn Zone:

Trunks

Feb 22 2007, 21:21

Post #1

Pravila za sve članove Dizajn Zone

Prilikom registracije postali ste član Dizajn Zona foruma i samim tim prihvatili sledeća pravila koja Vas molimo da poštujete, radi bolje saradnje i komunikacije.

1. Poštujte druge članove, čak i kad su njihovi stavovi dijametralno različiti od Vaših. Bez vređanja, psovanja, malicioznih i dvosmislenih komentara, kao i uvreda na nacionalnoj i bilo kojoj drugoj osnovi.

Ako je uredniku već stalo do njegovog profesionalnog razvoja, onda bi trebalo prvo da skrene pažnju ljudima koji iznose njegove privatne informacije protiv njegove dozvole i razvlače je ovde po forumu, da to ne rade.

Nikakve privatne informacije nisu iznosene koje decko licno nije pruzio (na kom je fakultetu i koju je ocenu dobio) tako da je fair game.

Kako bi bilo da ja iskopam informacije o svima vama? (gde ste i šta radili, kako ste studirali, ko je sve radio vaše radove, i koliko ste projekata upropastili) i ovde krenem time da se bavim strastveno pokušavajući da nadmoćno mašem svojom iskustvom?

Slobodno, ja svoje greske ne krijem jer one idu u rok sluzbe, niko nije radio radove umesto mene, i koliko znam nisam nijedan projekat upropastila. :D

Moja najveca zamerka je sto mu ti i njegov profesor pomazete da gubi vreme. Provesce 4 godine (ili koliko vec traje ta skola) misleci da je fantastican dizajner sve dok ne bude dosao dan da se bavi profesionalno tim poslom, da trazi klijente, da se bori vrlo teskoj areni kada ce ga realnost zestoko pljusnuti u lice. Tesko je biti dizajner na danasnjem prezasicenom trzistu, a jos je teze kada zapocnes trku sa kilometrom zaostatka. I umesto da ga podstaknes da trci, jer zaostaje i nije dovoljno brz, ti se ovde raspravljas sa mnom jer sam boze moj malo gruba. Zivot je grub i klijenti nece biti zainteresovani za radove koji im se ne svidjaju, za promasene teme, za tehnicki losu izvedbu a najmanje ce ih interesovati sto je dobio desetku iz dizajna na fakultetu.

Priznajem da sam svoje prve korake napravila u vremenu kada je bilo OK igrati se u Photoshopu/Illustratoru i da je meni (i mojim vrsnjacima) proces ucenja posla mozda bezbolnije prosao, ali ta vremena su prosla. Konkurencija je velika, standardi su danas visoki i ovakav logo ne moze da prodje, jednostavno ne moze. Mozemo ja i ti da se raspravljamo u internet bontonu do sutra, ali ta cinjenica ostaje i to je ono sto je najbitnije u celoj prici.

Ako je zaista ozbiljan i zeli da postane dobar dizajner, onda bi trebalo da odradi taj logo iz pocetka, ne za profesora, nego zbog sebe, imajuci na umu sve sto su mu ljudi na ovoj temi rekli i zamerili. Tada bi sve ono sto ti pricas mozda imalo smisla.

Ali kako se meni cini decko je odradio ocenu i ne zanima ga da se vraca na rad (iskreno se nadam da gresim).

Kritike su mu uputili ljudi koji se bave svim vrstama dizajna, frilenseri, ljudi koji rade u malim studijima i ljudi koji su iz velikih agencija. Nikome se rad ne svidja i dali su 50 razloga zbog cega. On, ako je pametan, ce odstampati ovu temu i zalepiti je na zid iznad svog radnog stola.

@wolfer

Odradi ponovo logo sa potpuno drugacijim pristupom. Verujem da te sada mrzi, ali ako si dovoljno ozbiljan i iskreno zelis da napredujes, iskoristi ovu temu kao najbolju mogucu lekciju koju ces dobiti u zivotu. Bolje je imati 50 odlicnih profesora koji ce te kritikovati i reci da krenes ponovo nego jednog loseg koji ce ti dati 10.

--

Edit:

Auf, koliki post. :D

Pravljenje logoa je kao pricanje viceva, ako moras da ljudima objasnjavas sta si hteo da kazes, you're doing it wrong.. :)

Mnogo lepo receno!

@Wolfer

Pazi, ko god se bavi nekom vrstom umetnosti - slikarstvo, dizajn, fotografija... je u 90% slucajeva sujetan kad neko kritikuje njegov rad. Ja spadam u tih 90% :) Medjutim, treba se ponekad zapitati da li su mozda ti kriticari u pravu? Treba povremeno preispitati sebe i svoj rad. Jednostavno receno, ako toliko ljudi (medju koje spadam i ja) misli da logo nije dobar, onda mozda stvarno i nije dobar?

pozdrav

Sve je to lepo samo je metod pogrešan. Ne može se pomoći nekome ako se javno ruga njegovim radovima, daju karakterizacije kako navodno autor'nije sposoban da shvati' itd naročito ako se pritom oslanja na predrasude, dovodi u pitanje fakultet i rad profesora, bez obzira šta neko izjavio na forumu. Zna se tačno šta je konstruktivna kritika a šta ruganje, ima i ovde više primera za to i to bi prvo urednici trebalo razlikuju a ne da to ohrabruju.

Wow, logo je....ostala sam bez texta. :|

O kvalitetu fakultetskog obrazovanja da ni ne pricam. :D

Privatne informacije nisu 'iznešene' ali su grubo zloupotrebljene u pogrešnom kontekstu. Možda bi trebalo raspravljati i o kvalitetu obrazovanja urednice? Ali prvo treba videti gde su završene studiije pa onda prema tome da se prilagimo, jel to 'fair game' ? S druge strane, izgleda da je za neke od pomenutih sjajnih bajnih 'profesionalaca' očigledno bilo izuzetno bitno da, i pored uvida u rad, ispitaju prvo na kom je fakultetu urađen da bi se isti dalje na forumu u nedogled procenjivao. Hoćemo sad posle ovog da nastavimo da kritikujemo fakultet, profesore, studenta?, onda da na kraju da ponovimo onu urednikovu 'nije mudro trošiti energiju zato što ovaj logo nevalja'. ili 'ovaj logo nije dobar i tačka' tačke nikuda ne vode, kreativac nikad ne stavlja tačku, uvek preispituje. Ako su uredniku stavljali tačke na ideje to ne znači da sa autorom ove teme treba postupiti isto. Možda se iza ovog loga krije nešto novo što pomenuti 'profesionalci' ukalupljeni u svoje 'život je grub, daj da gazimo i mi druge kao što su i nas, daj da i mi budemo grubi' ne prepoznaju?, moža dečku treba reći da se a logu treba raditi da ima dobrih elemenata, da postoje mogućnosti za dalje. Ne osporavam potrebu za kritikom, kritike su korisna stvar, uvrede na račun obrazovanja, ličnosti i rada su nešto drugo, granica jeste tanka zato su tu moderatori da je prepoznaju

@Aneley Lepi veliki postovi su super stvar, samo kad bi bili pravilno usmereni. Što se tiče metoda kritike, ne bih poželeo nikome da pročita onakav post kao što je to urednica napisala, bar ne u onakvom obliku, to je nažalost klasičan primer nekonstruktivne kritike.

Naravno da treba da kritikujemo i fakultet, pobogu, ti fakulteti bi trebalo da daju studentima osnovu koja ce im pomoci u daljem profesionalnom razvoju, a ne da provedu tamo 4 godine uceci kako da naprave shusterski dizajn i da jos misle kako je to zapravo sjajno. Ali izgleda da treba da budemo jako, jako fini da slucajno ne uvredimo fakultet koji promovise standarde koji nisu ni za prosli vek. Psssst...

Ne postoji nekonkstruktivna kritika, cak i komentar poput mog prvog sluzi da izazove burnu reakciju. Neka se naljuti i uvredi, neka bude besan i strastven za ono sto radi, povredjena sujeta je odlicna stvar ako ucini da covek prestane da bude uljuljkan i zadovoljno pasivan.

Neka napravi nov logo, iz inata meni, svima, nek dokaze da nismo u pravu, neka nam pokaze sta sve moze. Sve samo dok ne gleda u onu nerealnu desetku koja mu samo steti.

Ako zelis da budes the knight in shinning armor slobodno, ali ne cinis mu veliku uslugu, veruj mi.

Naravno, fakulteti i jesu za kritikovanje, ali ne na osnovu rada na forumu, izjave o oceni, i predrasuda o ljudima koji tamo rade i studiraju. Shusterski dizajn je individalna stvar, fakultet nas ne određuje niti kako ćemo se nečim baviti već usmerava i daje osnove, samo od nas individualno zavisi kakav ćemo uspeh imati u poslu kojim se bavimo. Bez obzira na to, nemoguće je i nerealno na osnovu ovog posta suditi o fakultetu, a nemoralno u tom kontekstu o studentu i njegovom talentu. Nekonstruktivna kritika itekako postoji, bilo ih je više. Nemam nameru da 'glancam oklop' samo ponekad me iskusni vukovi zabrinu

Bez obzira na to, nemoguće je i nerealno na osnovu ovog posta suditi o fakultetu

Los dizajn je dobio desetku, to mi daje dovoljan uvid u standarde doticnog profesora kao i njegov frame of mind. I mada on moze biti jedna trula jabuka na inace fantasticnom fakultetu, nasa individualna, empirijska iskustva sa fakultetima uopste (ne samo dizajnerskim) nas tera da zakljucimo da je vrlo verovatno da ni fakultet u celini na prati bas najvise standarde.

Elementary my dear Watson. :D

Have a nice life.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...