Jump to content

Google razvio novi format slika

bokis
 Share

Recommended Posts

Ovde su po meni najbitniji vlasnici sajtova koji imaju veliki broj posetilaca dnevno jer je njima u intresu da smanje bandwidth koji ima najveci udeo u njihovim troskovima hostinga. Lako ce oni da ubace jos koji terabajt na server, ali problem nastaje kad te silne terabajte treba proslediti posetiocma sajta. Mislim da ima logike da npr. Flickr, Photobucket, a bogami i stock sajtovi oberucke prihvate nesto sto ce im pomoci da jos malo kesha sacuvaju svom dzepu. Problem postoji sa fotografijama koje su vec na serverima jer mi deluje kao utopija da neko pokusa da njima menja format. Za sve buduce fotografije moguce je postavljati ih u novom formatu, ako bude opsteprihvacen (npr. ako proizvodjaci foto kamera integrisu ovaj format u svoje proizvode).

Bez obzira na niske cene hardova ja se ne bih ljutio da mogu na hdd da nabacim jos 65% vise fotografija koje su po kvalitetu ekvivalent jpegu.

Edit: slazem se sa Sasinim komentarom.

I pored ovoga, najveci problem je kompatabilnost. Pa IE6 jos uvek cini veliki procenat svih browsera, a da bi neko koristio neku sliku na sajtu moraju prakticno svi pretrazivaci da je podrzavaju. Mozda za 5 godina, ali do tada ce svi da zaborave na ovaj format.

i jeste open source. Ono sto mene najvise raduje je ovo : "We plan to add support for a transparency layer, also known as alpha channel in a future update" E onda ga je jpg ugasio skroz :)

Jpeg2000 nije prosao zato sto ga je gurao Corel za koji svi znamo kakav marketinski nastup ima i koliko kaska za Adobeom (al' ne u kvalitetu nego u trzisnoj zastupljenosti)... dakle nije isto da li nesto pokusava da izgura Corel ili Google. Ovi drugi, ako se namerace, nema sta ne mogu da provuku, ako nikako drugacije, onda na mala vrata ili ucenom...

ako ga uspesno uvaljaju flickr-u i facebook-u, makar samo i za resize-ovane verzije koje su na njihovim stranama default, napravili su poso.

ja sam vrlo rad da se vrlo rano prikljucim, puno mi mesta zauzimaju razni export-i koje pravim u jpeg, a zao mi da ih brisem. ovako, bili bi zaista zanemarljive velicine (na gomili primera vidim i 2-3 puta manje fajlove.

I pored ovoga, najveci problem je kompatabilnost. Pa IE6 jos uvek cini veliki procenat svih browsera, a da bi neko koristio neku sliku na sajtu moraju prakticno svi pretrazivaci da je podrzavaju. Mozda za 5 godina, ali do tada ce svi da zaborave na ovaj format.

Dovoljan je samo jedan update da se ovo resi, znaci 50% korisnika ce vrlo brzo da dodju do dekodera :)...Onda jos samo da se saceka Billy...

(btw, IE8 je zastupljen kod ~30%, a IE6 ~15%)