Jump to content

Placanje radnog staza

Recommended Posts

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E ja sam skoro dala otkaz i raspitala sam se o tome. Bila sam kod devojke koja radi u penzionom i da bi placao samo staz minimum je oko 3.000 dinara mesecno, to ti je kao da si na minimalcu, u to ti naravno ne ulazi zdravstveno. Jos uvek se razmisljam da li da to uplacujem jer je to apsolutno nistavna penzijica jednog dana. Mozda je bolje placati zivotno osiguranje.

Zasto ne uplacujete zivotno osiguranje?Kakva penzija.Vidite i sam da pomeraju starosne granice za dobijanje,68 cini mise.

Kad sam imao firmu ne znam ni sam koliko sam dao za poreze i ostala sranja.Naravno te pare necu nikada videti..

Zato cu lepo da krene da uplacijem privatni penzioni fond,za pocetak 60 e mesecno pa polako da dizem,jer znam da te pare idu meni a ne drzavi.U tih 60 ili 100 e imas 3 ili 5 puta gorisne da odes kod lekara+zivotno osiguranje,povrede...

I lepo za 20- 30 godina,kazem hocu da mi stize mesecno 200 e ili podignem sve pare pa kupim detetu stan.

Ostavimo sa strane zivotno ili penziono osiguranje kao opciju (koja je inace skroz ok). To je kao neki vid stednje kao i kuci kad stekas lovu. Meni se svidja odgovor od Nalle, tako bi ja npr. nesto uradio. Otvorio neku firmu i uplacivao doprinose i poreze sta ti ja znam vec (znaci sve isto kao da radis kod nekog). Drzava valjda nece puci nikad :) Samo pitanje je koliko uplacivati...

zivotno i penziono osiguranje!

Merkur osiguranje, jer ima najbolje uslove za ljudove ispod 30god, posle 30te tu je Wiener Städtische...

jos jedan Stella pogodio si :)

A u okviru pomenute dve radi se i Uniqa...

Mada ne radim to, nem vremena, no eto imam kao opciju posla, sto da ne jednog dana, primarni cilj mi je bio da odradim osiguranje zivota, a ovo je pride :)

Upravo to sto zeremski kaze, e to je to!

@predsednik

Ti jos verujes drzavi :D :D :D

di bree pukli smo mi odavno!

Ostavimo sa strane zivotno ili penziono osiguranje kao opciju (koja je inace skroz ok). To je kao neki vid stednje kao i kuci kad stekas lovu. Meni se svidja odgovor od Nalle, tako bi ja npr. nesto uradio. Otvorio neku firmu i uplacivao doprinose i poreze sta ti ja znam vec (znaci sve isto kao da radis kod nekog). Drzava valjda nece puci nikad :) Samo pitanje je koliko uplacivati...

Si lud?

Kada sam zatvorio firmu,izmislili su mi 1000 eura poreza svakojakih.

Sto mislis da ce biti tebi bolje?

Moj ti je savet da picis stok i da se trudis da napredujes,da izades sto pre iz sistema ove drzave.

Ja sam nastavio da radim na c... i srecniji sam nego ikad.

To je kao neki vid stednje kao i kuci kad stekas lovu.

Nema sta tu koliko uplacivati, minimum ti je za doprinose oko 8.500din mjesecno, sve ostalo je ekstra add. Otvori konsalting firmu za 4-5000 din. i uplacuj sebi doprinose.

A konstatacija da su zivotna osiguranja kao stednja novca kuci ti nije bas 'bistra'. ;)

Ostavimo sa strane zivotno ili penziono osiguranje kao opciju (koja je inace skroz ok). To je kao neki vid stednje kao i kuci kad stekas lovu.

Da ne dužim - nije to kao neki vid štednje da štekaš lovu - ima tu mnogo više.

Osigurana suma se isplaćuje i ako ti se nešto nedaj bože desi u međuvremenu, a imaš polise kod kojih se osigurana suma isplaćuje i u slučaju teških bolesti (bez prekidanja osiguranja koje traje i dalje), uz to osiguranje od nezgode sa pokrivenim troškovima lečenja itd ...

Razmisli malo u svim smerovima + probaj da saznaš kolika je penzija za minimalni l.d. posle 30 godina uplaćivanja.

pa da poenta ovoga je da si zivotno osiguran, i uplacujes sebi privatno penziono(moj primer je da prvu tu pemziju dobijam u 55oj godini, jerbo sam potpisao na maksimalni period od 30godina)...nije da ces dobiti vise nego u banci al eto...nedajboze desi se nesto i pozdravis se za zivotom, porodica ce tvoja ipak dobiti kintu za celu sumu uvecanu za duplo il troduplo ukoliko je bolest il iznenadna pogibija(dok u banki dobijas ono sto si orocio na period), ukoliko se razbolis povlaci se suma da bi otisao recimo na lecenje nekud (tipa rusija i slicno), a posle 75godine dozivnotno dobijas sumu ako si je mesecno parcao (tj nisi uzeo oma)...Imao sam slucaj da sam bio isprebijan kao ker (kod DDOR-a uzeo 17000dinusa, a ovde bi s tim nekim minimalnim placanjem uzo preko 2000e)...Imas pravo da uzmes oma, uzmes pola, il da je parcas mesecno nakon isteka ugovora! Sumu mozes placati mesecno, kvartalno, polugodisnje i godisnje(jedina bez penala), sto duze potpises imas vise bonusa na konacnu sumu...Mozes posle 2ge godine opustaviti s placanjem i nastaviti retroaktivno posle 5recimo ako oces, mozes povecati sumu, a ono sto ja preporucujem je da se uplati nova, tj jos jedna polisa...Celokupna kinta se moze povuci(ukoliko se odluci na odustajanje) al se ne preporucuje ispod 10godina placanja da se povlaci jerbo nije isplatljivo, uzmu ti neku kintu...Posle tog vremena imas neki mali procenat koji dobijas vise na tu sumu koja je uplacivana, jerbo su oni napravili neki kesh s tvojim novcima! Takodje ima taj neki otkazni period ukoliko se odluci odustajanje od prve uplate a to je nesto valjda oko dve nedelje gde se dobija ceo uplaceni kesh!

Ovo za sta ja recimo radim/radio/radim je varijanta da objedinjuju Merkur, Wienner i Uniqu, i trazi se najpovoljnija ponuda za ono sto je potrebno(dobije se chak i povoljnija kazu nego kad se direkt ode u neku od pomenutih kuca)! Osigurava se sve od kucheta do macheta!

Ako sam nesto zaboravio bem ga, to je ukratko!

...ja uplacujem vec 3 god. penziono osiguranje, trenutno minimalna osnovica je 3.656,18 din. i ona se menja na svaka tri meseca! (inace nikad nije do sad bila manja od 3200 i veca od 3800, a direktno zavisi od proseka plata u drzavi)

Sa ovom uplatom imao bi minimalnu penziju oko 16000,00 din. Treba napomenuti da je ovo doprinos za penziono i invalidsko osiguranje a ne i zdravstveno.. inace zdravstenu knjizicu mozes overiti besplatno jer si ti fakticki nezaposljeno lice.

Sto se tice zivotnog osiguranja imas i 'delta djenerali'.

Da ne dužim - nije to kao neki vid štednje da štekaš lovu - ima tu mnogo više.

Osigurana suma se isplaćuje i ako ti se nešto nedaj bože desi u međuvremenu, a imaš polise kod kojih se osigurana suma isplaćuje i u slučaju teških bolesti (bez prekidanja osiguranja koje traje i dalje), uz to osiguranje od nezgode sa pokrivenim troškovima lečenja itd ...

Razmisli malo u svim smerovima + probaj da saznaš kolika je penzija za minimalni l.d. posle 30 godina uplaćivanja.

U pravu si, poredjenje mi je bilo krs krseva

@jocicalek

Da li se moze izracunati ako bi se npr. uplacivalo oko 8000din mesecno kolika bi penzija bila (pun staz)?

Dva "glupa" pitanja: Drzava garantuje stedne uloge u privatnim bankama do 50 000 EUR po nalogu. Kakva je garancija drzave na uloge u privatnim penzionim fondovima? Ako je neko eksperimentisao sa investicionim fondovima u Srbiji do sada je prepolovio svoj ulog u njima.

Drugo pitanje: Moze li se u 65 godini jednokratno uplatiti privatnom penzionom fondu ustedjevina iz banke i na osnovu tog uloga dobijati privatna penzija?

Основице

iznos penzije iznos mesecne uplate

-16.619- 3.656,18

-18.993- 4.178,46

-25.641- 5.641,02

-30.864- 6.790,08

-37.986- 8.356,92

-41.310- 9.088,20

-54.605- 12.013,10

-60.303- 13.266,66

-73.599- 16.191,78

-94.966- 20.892,52

-142.449- 31.338,78

-189.932- 41.785,04

ПРИМЕЊУЈЕ СЕ

ОД 1. АВГУСТА 2010.ГОДИНЕ

ДО 31.ОКТОБРА 2010.ГОДИНЕ

sve ovo imas na sajtu PIO fonda:

http://www.pio.rs/sr/cr/aktuelno/

Ovako su zaštićeni penzioni fondovi:

Imovina dobrovoljnog penzijskog fonda je odvojena od imovine društva koje upravlja tim fondom. Ukoliko se nad društvom za upravljanje pokrene stečajni postupak, imovina penzijskog fonda ne može postati predmet prinudnog izvršenja, niti zaloge. Ova imovina ne može ući u sastav likvidacione ili stečajne mase društva za upravljanje, kastodi banke ili drugih subjekata, niti može biti korišćena za izmirenje obaveza člana dobrovoljnog penzijskog fonda i drugih lica prema trećim licima. Redovno izveštavanje je jedan od ključnih elemenata zaštite članova penzijskih fondova. Finansijski izveštaji se izrađuju i predaju Narodnoj banci Srbije mesečno, polugodišnje i godišnje. Na osnovu tih izveštaja Narodna banka Srbije kontroliše da li se imovina fonda ulaže u skladu sa ograničenjima propisanim Zakonom, podzakonskim aktima i prospektom fonda.
Ovako su zaštićeni penzioni fondovi:

Imovina dobrovoljnog penzijskog fonda je odvojena od imovine društva koje upravlja tim fondom. Ukoliko se nad društvom za upravljanje pokrene stečajni postupak, imovina penzijskog fonda ne može postati predmet prinudnog izvršenja, niti zaloge. Ova imovina ne može ući u sastav likvidacione ili stečajne mase društva za upravljanje, kastodi banke ili drugih subjekata, niti može biti korišćena za izmirenje obaveza člana dobrovoljnog penzijskog fonda i drugih lica prema trećim licima. Redovno izveštavanje je jedan od ključnih elemenata zaštite članova penzijskih fondova. Finansijski izveštaji se izrađuju i predaju Narodnoj banci Srbije mesečno, polugodišnje i godišnje. Na osnovu tih izveštaja Narodna banka Srbije kontroliše da li se imovina fonda ulaže u skladu sa ograničenjima propisanim Zakonom, podzakonskim aktima i prospektom fonda.

A ovako je zasticen moj gradjanski depozit u banci:

Depozit predstavlja novčano potraživanje od banke za uložena novčana sredstva (dinarska ili devizna) na račun kod banaka. Ulagač novčanih sredstava naziva se deponent, a finansijska organizacija kod koje se sredstva ulažu depozitar.

Deponent je lice koje neku pokretnu stvar (u našem slučaju-novac) predaje na čuvanje depozitaru ili ostavoprimcu (banci).Odnosi izmedju deponenta i depozitara regulišu se posebnim ugovorom o ostavi, tj. deponovanju.

Osigurani iznos predstavlja iznos osiguranog depozita do 50.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu NBS, koji važi na dan donošenja rešenja Narodne banke Srbije o oduzimanju dozvole za rad banci, po deponentu, utvrđen nakon prebijanja potraživanja između deponenta i banke.

Sistem osiguranja depozita obezbeđuje garanciju da će svaki deponent dobiti obeštećenje za svoja ukupna dinarska i/ili devizna novčana potraživanja, po osnovu štednje, tekućeg računa i drugih bankarskih računa, u svakoj banci, do osiguranog iznosa od 50.000. evra bez obzira na broj računa koje pojedinačni deponet ima u konkretnoj banci.

Ovde stoji jasno sta meni moja drzava garantuje. Ako nesto slicno postoji kod privatnih penzionih fondova voleo bih to da vidim. Ionako su vec poceli sa navodnom "brigom" oko pranja novca i sa prolongiranjem pocetka koriscenja privatne penzije. Takvi postupci mi ni malo ne ulivaju poverenje. Sa ovakvim mehanizmima kontrole kakvi su trenutno na snazi u "drzavi" Srbiji svasta se moze ocekivati.

Sistem osiguranja depozita obezbeđuje garanciju da će svaki deponent dobiti obeštećenje za svoja ukupna dinarska i/ili devizna novčana potraživanja, po osnovu štednje, tekućeg računa i drugih bankarskih računa, u svakoj banci, do osiguranog iznosa od 50.000. evra bez obzira na broj računa koje pojedinačni deponet ima u konkretnoj banci.

Da, svakog meseca po 50evra ....

Jednake garancije imas i za osiguravajuca drustva. Ja sam zaposlen placam doprinoce i penziono, ali i pored toga placam i zivotno osiguranje u Wiener-u. Realno od drzavnih penzija cemo imati da prezivimo taj mesec, bez obzira koliko ga sad placas. Zivotno osiguranje shvatam kao nesto sto ce pomoci mojoj deci kada dodje vreme za to ...

http://www.generali-investments.com

Investicioni fondovi su po meni najbolja ideja posto ne stekas za crne dane, nego ulazes novac (tj. neko ga ulaze za tebe) i on pocinje da radi za tebe i da ti pravi vise novca i gde ces bolju penziju :)

Ne znam kako to tacno funkcionise u Srbiji, ali bi trebalo da za novac garantuje drzava u kojoj je sediste investicionog fonda ili tako nesto.

ovako

1. penzijski investicioni fondovi pored gore navedenog imaju i ogranicenja u sta i koliko procentualno u odnosu na imovinu fonda mogu da ulazu (a uglavnom se ulaze u infrastrukturu, drzavne obveznice, nekretnine (mada to manje)...)

2. za osigurane sume zivotnih osiguranja garantuje osiguravajuce drustvo svojom imovinom, reosiguravaci svojom imovinom i drzava (i nasa drzava je stala iza tzv "tri stuba penzijskog osiguranja" tj drzavna penzija, programi koji organizuju poslodavci i privatni programi penzijske stednje)

3. uplatiti u 65oj jednokratno sumu penzijskom fondu mozes, al nema smisla :) poenta ulaganja je ostvarivanje neke dobiti sa tim ulaganjem.

4. drzavni penzijsko invalidski fond je supalj i nema trika da se ikad zakrpi jer je odnos radnika i penzionera 1,3:1 (a to znaci da na svakog penzionera u fond ubacuju svega nesto vise od jednog radnika, a ako svaki radnik odvoji 25% svojih primanja za penzionere to znaci da ce svaki penzioner primiti svega 32.5% plate tj na prosjecnu platu od 300e dobijas manje od 100e. kada je sistem medjugeneracijske solidarnosti kreiran da rijesi problem penzija prosjecni zivotni vijek je bio oko 62 god i odnos radnika i penzionera je bio 8:1 ili cak bolji. prosjecan zivotni vijek je u medjuvremenu dogurao do 75-76god a sam sistem prestaje da funkcionise kad odnos padne ispod 4:1. cak da u srbiji svi rade i to legalno i uplacuju odnos bi i dalje bio 2:1. tako da se manes toga i ne bacas pare bez veze)

moj savjet zivotno osiguranje na prvom mjestu, penzijski fondovi na drugom (imam i polisu i ulozen novac u fond i polisa je mnogo pouzdanija)

zivjeli ;)