Jump to content

minecraft

syndrome
 Share

Recommended Posts

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

jel postoji neki olaksavajuci nacin za pravljenje ovakvih mega stvari ili sve prave kocku po kocku?

Enivej, u alphi i nije toliko poenta u pravljenju.

To mu vise dodje kao neka nagrada, vise se trudis da oblikujes ono sto zateknes, i gledas da to sto pravis bude prakticno, i nekako je realan* odnos izmedju rada i stvaranja.

* realan as in "kad se smoris, radis ono drugo", sto je efektivno i poenta sandboxa.

Zbog toga je gameplay u alphi (tzv. infdev) otisao kilometrima od classic moda (indev), koji je vise kao neki God mode in Legoland (i.e. zabavan prvih pola sata, ali uvek ima frikova koji prave USS Enterprajze).

Alpha je btw, ovaj singleplayer survival mod koji je prikazan u seriji, a kada bude gotov i funkcionalan SMP (Survival Multiplayer), igra ce zvanicno uci u betu (i skocice joj cena na 15e).

Autor je planirao jos pregrst featurea do vanile* (jos gomila stvari za kraftovanje, materijala, land featurea, pa magije, ali i, recimo, Adventure mod koji je u fazonu more killing and looting, less digging and crafting), a dok stigne do golda.. videcemo.

* namerno kazem vanila, a ne full release, jer modding community vec uveliko ostri kandze ^^

• 2 weeks later...

Being an older gamer and growing up, playing some of the best games ever made (Sentinel, Elite etc (In my opinion)), it makes me die a little more inside, when I see yet another game come along with pretty graphics and next to nothing in gameplay. Then Minecraft comes along and makes the world realise there is more to gaming than graphic, the game actually matters.

Projects in Minecraft like this, just serve to push the point further.

Great job!

• 3 weeks later...

Vrlo vrloo interesantno . Pocheo sam evo pre nekih mozda 2 sata i samo hocu josh i josh stepenica i baklji :)

mc1j.jpg

Sad pokusavam da provalim multi-player jer je naravno zanimljivije .

Nesto najace i najbolesnije sto sam video je Enterprise u razmeri 1 prema 1 ... Mozda tracenje vremena ali svaka chast na trudu :)

• 4 months later...

dokumentarac o liku koji je smislio Minecraft.

http://www.wired.com/gamelife/2011/03/minecraft-documentary/

Doduse, ovo je samo "proof of concept" za dokumentarac , traje nekih 20-tak minuta.

Likovi su otvorili kickstarter projekat , traze 150 000$ da finansiraju dokumentarac.

Interesanto da su za 4 dana prikupili 80K , sada su vec pri kraju.

http://www.kickstarter.com/projects/2pp/mi...story-of-mojang

dokumentarac o liku koji je smislio Minecraft.

http://www.wired.com/gamelife/2011/03/minecraft-documentary/

Doduse, ovo je samo "proof of concept" za dokumentarac , traje nekih 20-tak minuta.

Likovi su otvorili kickstarter projekat , traze 150 000$ da finansiraju dokumentarac.

Interesanto da su za 4 dana prikupili 80K , sada su vec pri kraju.

http://www.kickstarter.com/projects/2pp/mi...story-of-mojang

Super je video, hvala sto si postavio, volim da odgledam ovakve dokumentarce ...

Pogotovo o indie developerima :). Ovo sto se sada desava me strasno podseca na boom koji je na indie scenu bacio

Daisuke Amaya kada je napravio Cave Story. Svi su se cudili kako je moguce da jedan covek napravi tako nesto. Isto se sada desava i sa Notch-em...

ljudi spremite se na milion kockolikih minecraft klonova, na milijardu "klijenata" koji ulazu u razvoj "boljih" minecrafta, itd itd.

ne svidja mi se toliki hajp oko svega toga, ali ako mi je zbog neceg drago, to je pocetak nove indie ere u razvoju igara.

u poslednje vreme sam procitao o nekoliko slucajeva gde je distributer (publisher) odlucio da distrubuira neku indie igru, bez ikakvih "uslova" (odnosno claima na ekskluzivnost prava na naziv, kanale distribucije, sequele, itd.).

publisheri, a posebno publisheri/distributeri su specijalno bezobrazna i alava sorta koja ne voli nista da radi, a nikad da rizikuje, tako da ovo mozda ne zvuci kao neki veliki presedan, ali verujte da jeste.

notch je slucajno promenio svest industrije o indie igrama.

kao i svest o Igracu, kome ocigledno ne smeta

- sto je igra u Javi i OpenGLu,

- skromne grafike i grafickih mogucnosti,

- sto je potrebno imati (a ponekad i konfigurisati) JVM,

- sto je igra nedovrsena,

- sto je multiplayer mod izbagovan (a bandwidth nerealno zahtevan),

- sto igra do skoro nije imala release date (a preorder je bio na snazi),

- sto se igra ne kupuje u radnji, nema razradjenu distribuciju i marketing, i nije bila na E3,

- ...

jer sama igra i njen tvorac kompenzuju sve te nedostatke svojim postojanjem i jedinstvenim sarmom kakav nije vidjen u svetu igara jos od vremena amige (iliti dok se nisu odela latila dzojstika).

mnoge stvari su pomogle strmoglavom usponu minecrafta, od notchove iskrenosti i galantnosti (dozivotni besplatni apdejti svakom ko je igru kupio pre bete, besplatno igranje kada se rusio server, itd), preko problema sa paypalom, ali i neocekivane viralne eksplozije na youtubeu i sire.

igra je pod velikim uticajem infiniminera i dwarf fortressa (po recima autora), tako da se cak ne moze reci ni da je ideja ta koja je pobedila. jednostavno: pobedio je miks svega sto se desilo. ali definitivno najvecu pobedu je odnela nova generacija igraca, koji su, plativsi 10 evra u preorderu, kupili slobodu nezavisnoj industriji igara.

ovom coveku od svojih 30 godina (dakle 80. godiste), je tako pruzena mogucnost da uradi stvari kako on misli da treba, a ne kako diktira parazitska industrija starkelja (i onih jos gorih) bez imalo vizije, ljubavi, i strasti da ista urade za sebe, a ne zbog novca.

notch je ukratko, moj idol. i ako ikada (tj. kada) budem istabanao do kraja stazom kojom je, na sumanutu srecu nas vizionara koji ne zivimo u svedskoj, prosao njegov tenk, bice mi cast da ga upoznam.

• 3 months later...

postoji li neko ko igra minecraft?

ako da, u izradi je wiki na srpskom, ko zeli da pomogne, ili ga samo interesuje.

full wiki na engleskom

projekat prevoda na srpski

ako bude iole zaziveo, nas wiki ce dobiti svoj poddomen na sr.minecraftwiki.net

(trenutno su stranice zakacene za engleski wiki, a templejti su deljeni, pa je nemoguce apsolutno sve prevesti/prilagoditi)

uopste nemam nikakvu predstavu da li mc neko igra u srbiji, koliko ima ljudi, i koliko ljudi prati ovu scenu uopste.

dakle, ako vas ima, javite se.

pozvani ste, naravno, da sirite dalje ovu informaciju.

osim toga sto mi se igra jako dopada i smatram svet boljim mestom otkad se pojavila, minecraft je ujedno i jedan kulturni i civilizacijski (non-american) fenomen, a srbija bi trebalo da prati svetsku kulturu u svim segmentima pa i u domenu zabavne industrije / video igara / indie scene. zbog toga sam imao zelju da i nas jezik dobije svoj wiki o ovoj kompleksnoj sandbox igri, kako bi stajali rame uz rame sa Norveskom, Spanijom, Brazilom, Korejom, Italijom, Danskom, Kinom, Madjarskom, Izraelom, i Ceskom, kao i zemljama koje su poodavno dobile svoj poddomen (Holandija, Francuska, Nemacka, Poljska, i Rusija). u prilog ovome ide i cinjenica da je jedan od tri najuspesnijih projekata na kickstarter.com upravo dokumentarni film o minecraftu u indie produkciji, koji se ocekuje 2012. godine (pomenut u postovima gore).

inace vozim vec sest meseci nas mali prajvet server (igramo casually, niko od nas nema toliko vremena, uprkos mojoj trenutnoj nezaposlenosti). ako ima nekog koga znam, a voleo bi da se (casually) pridruzi nasem malom svetu koji je 8x veci od planete zemlje, nek se javi.

koga zanima nesto u vezi igre neka pita, rado cu odgovoriti, ali zamolio bih najljubaznije ako moze bez poruka tipa "ja uopste ne razumem ovu igru, meni je ovo tesko sranje", jer me takvo misljenje ocigledno ne interesuje, pa da ne trosimo prostor, hvala.

• 3 weeks later...

Ovo je zaraza,nije igra,evo vec nedelju dana od popodneva do jutra sedim i trckaram po onom kockastom svetu a ne znam ni sam zasto,cak sam postao i klostofobican i osedecu od onih zombija kad pocnu da rezu :D

Sada samo molim boga da tim nastavi sa unapredjivanjem,posto mi se cini nekako mali broj mogucnosti u igri sto se tice tih alatki,i nervira me sto nisu smislili lift neki,a ne one merdevine vecito se tripujem da padam :blink:

Igra je odlicna iako ima losu grafiku ima bre dusu vecu nego sve ove nasminkane :)

inace vozim vec sest meseci nas mali prajvet server (igramo casually, niko od nas nema toliko vremena, uprkos mojoj trenutnoj nezaposlenosti). ako ima nekog koga znam, a voleo bi da se (casually) pridruzi nasem malom svetu koji je 8x veci od planete zemlje, nek se javi.

koga zanima nesto u vezi igre neka pita, rado cu odgovoriti, ali zamolio bih najljubaznije ako moze bez poruka tipa "ja uopste ne razumem ovu igru, meni je ovo tesko sranje", jer me takvo misljenje ocigledno ne interesuje, pa da ne trosimo prostor, hvala.

Probao sam je pre nekih nedelju-dve dana i potrosio mnogo mnogi sati u single player modu. Nisam probao multiplejer jer ne kapiram kako to ide, dal ima tuce il nema...Tj ako ima onda je to bzvz za mene, posto me vise zanima da vidim razvoj nekog online sveta.

A kada se vec nudis da odgovoras na pitanja, evo pitanja...

Koliko traju svetovi/serveri u multiplejeru? Da li su stalni ili se resetuju na svakih par sati/dana/nedelja?

Da li jedan igrac moze da porusi ono sto drugi igrac napravi?

Koji je cilj tuce sa drugim igracima?

• 2 weeks later...
Koliko traju svetovi/serveri u multiplejeru? Da li su stalni ili se resetuju na svakih par sati/dana/nedelja?

Da li jedan igrac moze da porusi ono sto drugi igrac napravi?

Koji je cilj tuce sa drugim igracima?

Izvinjavam se, nisam bio prisutan.

Svaki svet traje od trenutka kada je generisan, sve dok se ne obrise (moze trajati vecno u teoriji). Posto je igra jos uvek u beta fazi, moze se desiti da svet prestane da traje i zbog neke radikalne promene u formatu podataka, ali to je u ovom stadijumu malo verovatno (jer se vec desilo par puta, a sumnjam da postoje potrebe za izmenama koje nisu vec predvidjene).

Ovo vazi kako za single- tako i za multiplayer iskustvo. Jednom generisan svet se nalazi tamo gde je server. U singleplayeru, minecraft se ponasa kao klijent/server, dok se za multiplayer okruzenje pokrece dedicated server, a klijenti su distribuirani na mrezi.

Zbog nacina na koji se skladiste podaci o svetu, samo novootkriveni chunkovi (delovi na mapi dimenzija 16x16x128) zauzimaju memorijski prostor (obicno hard-disk). Tako, uprkos tome sto mapa moze biti 8x veca od povrsine Zemlje, hard disk nije opterecen kopnom koje jos niko nije video, niti otkrio. Jednom zapisani, ovi podaci su optimizovani i kompresovani, tako da je svet od nekih 200 Mb prilicno velik cak i kada je na serveru izmedju 5 i 10 ljudi. Novootkriveni prostor ce trajno generisati nove delove na mapi, a to je ponekad i problem, jer igra stalno evoluira i u svakoj verziji se dodaju nove kocke i nove osobine terena, koje se nece primeniti na vec otkrivene delove mape, vec se mora ici dalje, i moraju se otkriti novi delovi, kako bi unapredjeni generator terena generisao nove delove ispocetka (generator je adaptivan, pa se uvek trudi da spoji nove chunkove sa starima bez sava, tzv. seamlessly).

Svaki blok u igri je tzv. voxel, odnosno volumetrijski pixel, i zbog toga ne zauzima polje povrsine, vec zapremine. Svaki blok u igri se cuva u podacima o svetu zajedno sa metapodacima koji taj blok dodatno opisuju (recimo orijentacija u prostoru kada je bitna, ili stanje kao kod vrata, poluga, i slicno). Ovo znaci da igra ne pravi razliku izmedju prirodno-generisanog chunka i chunka na kojem je 50 igraca gradilo zamak mesecima. Igra pamti sve blokove u chunkovima 16x16x128 i to je to, pa samim tim frekventne iteracije i izmene nad chunkovima ne prave overhead i ne opterecuju server i podatke. U okolnostima vanrednog noise-a (koji je atipican za ljudsku kreativnost), moze se desiti fragmentacija podataka koja onemogucava efikasnu kompresiju, ali je to jako retko. U praksi je razlika u velicini, izmedju netaknutih chunkova, i onih koje je ljudska ruka dotakla, zanemarljivo mala.

Multiplayer mod je jos uvek u eksperimentalnoj fazi i mnoge opcije koje stite igraca i plodove njegove kreativnosti nisu trenutno u igri. Medjutim, modding community je velik i mnogi serveri imaju ugradjene 3rd-party sisteme zastite (kovcege koji mogu da se zakljucavaju, anti-griefing mere, bekapove), i naravno tu je uvek klasican administrativni model upravljanja serverom, tako da je na vecini servera moguce obratiti se adminu ili opu i traziti zastitu od griefera i slicno. Takodje, veliki broj servera ima svoja pravila koja clanovi moraju postovati ili ce biti izbaceni.

Ponekad vlasnik servera resi da resetuje svet kada on postane previse dosadan. Ima raznih ljudi, pa samim tim osecaj za dosadno varira od servera do servera.

Iako je mnogima sve to zabavno, ja preferiram svoj licni dedicated server, sa permanentnim svetom, na koji mogu uci samo ljudi u koje imam poverenja i u realnom zivotu. Igra je takva da je tesko zabraniti nekom da nesto unisti, isto koliko je tesko zabraniti nekom da nesto napravi, pa se zapravo sve svodi na poverenje (kradja, paljenje, unistavanje) i licni ukus (neko voli staklene tornjeve, neko ne voli, neko brsti drvece tako da ostane da lebdi, neko ne voli lebdece drvece, neko voli ogromne zamkove, neko gradi skromne kolibe, itd). Postoje 3rd-party modovi kojima se moze dodeliti nekom parcela ili pravo za izmenu nekog chunka i slicno, medjutim u ovoj fazi to uglavnom samo komplikuje igru, i cini je nepotrebno tesnom i elitistickom. Najbolja zabava je sa prijateljima, uglavnom zbog interakcije i zbog toga sto se mnoge stvari mnogo lakse i brze naprave kada ima vise ljudi (pa se gubljenje vremena zaista svodi na minimum, uz maksimalno iskustvo u igri).

Osim ociglednih PvE raidova na pecine, tabanja sa mobovima, skupljanje materijala i izgradnju kuca, pruga, i celih gradova, u multiju se igraci mogu tuci i medjusobno (mada je PvP trenutno prilicno pointless, ali su u planu i modovi i apdejti koji ce vise eksploatisati ovu oblast), a mogu se takmiciti u sportu pod imenom Spleef koji minecraft igraci vec neko vreme praktikuju turnirski.

[edit]

Ako mene pitate, ja nikada nisam ni shvatio multi kao nekakav vs rezim gde su sve free for all i tabaju se medjusobno. Igra je esencijalno ista kao singleplayer, odnosno pretvara se u coop, gde umesto da sami lutate po pecinama, idete vas trojica, ili gde jedan pravi kolibu, petorica prave zgradu, gde je potrebno dva sata da se napravi zid, cetvorica to urade za pola sata, i gde kada neko zeli da napravi automatsku stanicu sa prekidacima, skretnicama, i zvucnim signalima, ne mora prvo ici u pecine i pecine i kopati satima gvozdje, redstone, i cepati drva, vec je dovoljno da pronadje pravi kovceg jer je neko drugi to verovatno vec obavio. Multiplayer je interaktivno, kooperativno, paralelizovano, distribuirano, i uglavnom veoma zarazno iskustvo iz perspektive jednog igraca.

Multiplayer svet je stvarno ziv, jer svaki put kada se konektujete postoji sansa da cete videti novi objekat, novo stepeniste, novi ulaz u rudnik ili pecinu, tragove borbe, ili nove resurse u nekom od kovcega. Ako igrate sa prijateljima i ljudima od poverenja, moze imati i izrazen komunalan karakter, sa javnim transportom, obezbedjenim sigurnim zonama, komunalnim farmama, portalima, menzama, oruzarnicama. Ja sam isao dotle da sam napravio custom prodavnicu sa nasim cenama koje variraju po principima realne ekonomije u igri, i povremeno sam (kao admin) pravio questove za ostale, gde je potrebno nesto pronaci, desifrovati nekakvu poruku, zaobici klopku, otkriti ulaz i slicno. Igra je dovoljno open-ended i open-minded da iskustvo zaista zavisi od ljudi koji je igraju. Napravio sam i mapu koju mozete videti ovde (geek alert!!). Voznja prugom koja ide od Starog Doma do Piramiduxa traje oko 2 i po minuta (peske bi trebalo oko 20 min, odnosno 24h u igri.)

[/edit]

E pa to moras izgleda sam da istrazis,i ja se zaludeo,ali mi dosadio singl,da li zna neko kako mogu da kupim full verziju igre,a da nije preko devizne kartice? :huh:

Ne, jedini i najbolji nacin je kupovina preko minecraft.net upravo deviznom karticom, sto nije nikakav problem. Otvaranje deviznog racuna je jednostavno, i potreban je depozit od svega 20 evra, ali podizanje Visa Virtuon kartice kosta nesto na godisnjem nivou (recimo 200-300 dinara), i mora se obnavljati svake godine. Domace Visa Virtuon kartice rade na 99% online prodavnica koje primaju Visa kartice. Ne preporucujem jedino kupovinu hardvera, zato sto nasa carina ima dil sa shipping kompanijama koje operisu kod nas, pa shipment obicno izadje skuplji od carine koja je vec neverovatno skupa (pritom ce najverovatnije rasklopiti celu stvar i lose je sklopiti, odnosno kutija sa stiroporom ce doci bez stiropora i u vidu zguzvane lopte, a neretko ce roba umesto da stigne u Beograd u Srbiji, otici u Brisel i vratiti se nazad, zato sto je BE internacionalna oznaka za Beograd, ali i za Belgiju), a sve zajedno izadje skuplje od pocetne cene tog hardvera. Kod softvera nema nikakvih problema, i placa se samo oznacena cena, bez ikakvih nezeljenih taksi, i problema od strane drzave (pod uslovom da se softver isporucuje online, digitalnom distribucijom).

Minecraft je u alfi kostao svega 10 evra (to je 1000 dinara za koje ne zalim), sada u beti kosta 15 evra, a kada bude izasla full verzija, kostace 20 evra. Kupci u alfi imaju jos neke pogodnosti u vezi buducih apgrejda, jer se to tretira kao preorder. Svako ko plati, ima pravo na besplatan dedicated server koji takodje moze skinuti sa sajta. Potrebno je malo znanja i snalazljivosti u vezi sa setupom samog servera, najvise zbog toga sto se niko ne moze zakaciti na njega ako nema tacnu IP adresu, koja se obicno stalno menja kod obicnih internet korisnika, jer nemaju staticki IP.

Resenje za ovo je servis dyndns gde se moze preuzeti program koji salje serveru IP svaki put kada se promeni, a korisniku omogucava da poveze ceo servis sa fiksnim ali virtuelnim domain imenom koje se interno razresava kao tekuca IP adresa.

Ko poseduje vise racunara u lokalnoj mrezi (igraonice i kucne mreze npr), moze prici serveru preko lokalnog IP-ja, pa to onda ne predstavlja toliki problem. Ja sam u pocetku redovno slao svoj (javni) IP svim prijateljima koji su zeleli da udju, dok nisam osposobio dyndns koji je besplatan (i tvrde da ce uvek i biti). Svoj javni IP uvek mozete videti na sajtovima kao sto je recimo whatismyip.com i slicno. Lokalni IP mozete videti ako u Start > Run otkucate cmd, a zatim ipconfig.

Druge stvari se ticu konfiguracije samog servera, ali postoji minecraft forum, kao i wiki, pa ne bih sada sirio pricu na tu stranu. Postoje dva nacina da se server pokrene, jedan je preko native-windows exe programa, tako da nije neophodno biti mag za racunare da bi se cela stvar pokrenula, drugi je jar fajl preko java virtuelne masine (taj je modabilan, ali trazi malo vise predznanja). Osim toga, na netu je moguce naci spiskove i spiskove javnih servera, medjutim tamo cete igrati po tudjim pravilima koja mogu, ali ne moraju da imaju smisla, i mogu, ali ne moraju biti fer. Ti serveri mogu imati nekad i do 100 ljudi odjednom, gomilu najrazlicitijih modova (od anti-griefing zastite, preko prodavnica itd), a neki se i placaju.

Sto se bandwidtha tice, megabit uploada je dovoljan za 10-tak ljudi (koji imaju za srbiju pristojan DSL ili ADSL). U pocetku je mc bio jako zahtevan, ali od verzije 1.6.x je multiplayer protok drasticno optimizovan i sada konacno radi lepo i fluidno u svim situacijama. I dalje se ponekad desava da se neki chunk ne ucita lepo, ali to se da ocekivati od bete, i resava se prostim rekonektovanjem na server.

E al ga ispisa, svaka ti cast :)

Elem, ja sam u medjuvremenu poceo jedan 'projekat', a radi se o Novom Beogradu :)

Za sada sam samo postavio temelje nekih zgrada i izravnao teren. Odabrao sam neki seed koji sam nasao na netu, a koji prilicno ravan i jednolican, bez mnogo velikih brda i planina.

Na pocetku sam malo varao, tako sto sam u editoru dodao 2-3 gomile rude gvozdja i uglja, cisto da ne gubim vreme za izradu osnovnih alata. Od tada editor nisam ni dirao osim da vidim kako sve izgleda.

Za jedinicu mere sam uzeo jedan blok = 2 metra. Probao sam sa odnosom 1:1, ali to mi se cini previse veliko.

zvanicno je 1 blok = 1 kubni metar. lik je visok skoro 2 bloka, pa se objekti prilicno elegantno skaliraju i izgledaju dobro. ako ti je jedan blok 2 metra, sve ces napraviti duplo manjim, odnosno za hobite :)

ali generalno je tesko napraviti osecaj prostora realnim, zbog zaokruzivanja: stanovi recimo u RL imaju visinu od 2.3 m ako se ne varam, tako da ako u mc napravis visinu plafona 2 bloka, delovace malo tesno, posebno u velikim sobama. s druge strane, visina od 3 bloka izgleda kao salonski stan, a zgrada od 4-5 takvih spratova deluje previsoko. tako da je problem preneti real-world objekte u igru. moras ili malo adaptirati stvari ili jednostavno, odustati od "realnosti".

• 3 weeks later...