Jump to content

PayPal i Srbija

Recommended Posts

• Replies 845
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Posto je Paypal satro proradio kod nas, sad da se ubacim i ja sa svojim retardiranim pitanjem....

Elem, klijent mi je umesto na Payoneer, poslao pare na Paypal koji ja u tom momentu uopste nisam imao. Ne znam kako je to uspeo da izvede ali je uspeo i preko moje adrese je poslao pare na Paypal ....Long story short, meni je stigao emajil od Paypala da sam dobio pare... Naravno pare nisam mogao da dobijem jer Paypal tada nije imao povlacenje novca ali sve jedno Paypal me je uredno obavestio na email da sam dobio pare (onoliko koliko je trebalo od osobe koje je trebalo) na nalog koji ne postoji :blink: Ja sam otvorio nalog u medjuvremenu ali sam nekako sumnjicav prema celoj stvari. Nije mi trazena nikakva verifikacija, nikakva dokumenta nistanistanista, samo sam se registrovao kao sto bih registrovao email adresu. Sad kad postoji opcija za povlacenje novca, sad sam u fazonu da spojim paypal sa nekom master karticom ili tako nesto, ali opet nisam siguran da sam na pravom Paypalu? Pretpostavljam, ono sto hocu da pitam jeste da li ova prica nekom zvuci normalno?

1) Da paypal prima pare na nepostojeci racun preko email adrese, a onda tog nekog preko tog emaila obavesti da je dobio pare koje ne moze da dobije jer ne postoje ni racun ni withdraw opcija...

2) Da paypal ne radi nekakve provere, ucitavanje dokumenata i verifikaciju adrese itd...

Hvala

Priča zaista zvuči kao SciFi (posebno za naše pojmove), ali ovo je zvanični odgovor koji sam pronašao da je u vezi sa tim:

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcente...EY_HH&m=TCI

Help Center > Payments / Receive money > I don't have a PayPal account. Why did I get an email from PayPal that I received a payment?

PayPal is an account-based system that allows members to send online payments to anyone with an email address.

If you received a payment notification from PayPal, someone has sent a payment to you. You can accept the payment by clicking Sign Up at the top right of any PayPal web page.

znači da je moguće...

2) Da paypal ne radi nekakve provere, ucitavanje dokumenata i verifikaciju adrese itd...

Oh, proveriće te oni kada budeš vezivao platnu karticu, ne brini :D

Pretpostavljam da ste vec izverzirani oko tih kartica i uplata iz inostranstva. Koja je najbolja varijanta za preuzimanje novca iz inostranstva , ako sa nekog od freelance sajtova hocete da prebacite novac i podignete ga. Da li sada Pay pal ili ipak bolje Skrill ili Payoneer ?

Hvala

+4% na svaku transakciju ako si na biznis nalogu, na personal nalogu to nema, al pitanje je koliko moz tako koristiti dok te ne provale da ga koristis za pos'o.

U sustini najbolje je imati sve, i svi su "lopovcine" :)

Hmm, ovde nigde ne piše "required" nego "recommended"

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcente...ES_US&m=TCI

hFD2q5o.png

Usput, manje bitno, ali eBay i PayPal se radvajaju na posebne kompanije

https://www.paypal.com/rs/webapps/mpp/paypal-ebay-update

http://pages.ebay.com/ebaypaypalupdates/

Sad gledam neke analize oko ovog razdvajanja, pominje se Apple Pay, AliPay (koji raste munjevitom brzinom) i neka nagadjanja da bi PP možda mogao biti kupljen od Alibaba-e. Ko zna zašto su požurili da i nas ubace na listu podržanih zemalja... (mi smo ključ u celoj priči :D )

Na Skrill je to jos bolje napisano :D

2xy2mbL.jpg

pa te oni samo prebace na poslovni nalog ako skontaju da koristis licni nalog za posao, za PP ne znam sta rade tacno, na netu sam nasao samo rekla/kazala price, mrzelo me da trazim, verovatno ima negde tamo na paypal horor pricama :)

Može biti, ali uopšte ne mora da znači, neke inostrane banke uzimaju vrlo visoke provizije, čak i do 50% od iznosa koji se uplaćuje, ista je situacija kao i kod domaćih banaka (doduše ne 50%, ali retke su banke koje imaju normalnu proviziju 4-5% ili niže, pa izađe isto ili povoljnije od PP). Obično je to 10-20%, ali veoma varira od države i banke. Problem je što ta druga strana treba da odabere najpovoljniji servis (a sigurno ih ima), ali obično neće da se cimaju...

Skril je za zaobici iz vise razoga

1) To sto pise mozemo macku o rep da okacimo jer ne postoje parametri koji vas svrstavaju u odredjenu kategoriju. Neko provuce 500 dolara i prebace ga na "trgovacki" nalog = veci procenat skidaju, a neko prevlaci dosta vise, dosta cesce ali je i dalje na privatnom racunu. Dakle stvar je kako se zalomi sto je jako lose jer za konstantne prilive moze da se zalomi i "biznis" nalog. Ukratko postoji ta nesigurnost i nikada ne znate sta ce vas sutradan sacekati i koliko cete para izgubiti jer su vas prebacili na ovaj ili onaj nalog.

2) Skrill je bez prethodne najave, a potom bez saglasnosti korisnika, a suprotno svojim uslovima koriscenja uveo posrednicku banku koja skida neku (u tom momentu je delovalo) odokativnu sumu novca. Na nekih 500 dolara sa svim provizjama za povlacanje itd ta banka uzme jos 25 dolara. Oleseili su puno ljudi za jako kratko vreme. To su isto uradili pre 3-4 godine cini mi se, ali je dovoljno ljudi primetilo pa su brze bolje prestali. Sada su u par pisama (par clanova zone ih je zapravo objavilo ovde), otvoreno rekli da nemaju nameru da izbace tog posrednika i da odgovaraju na pitanja. Posle toga sam prestao da koristim Skril jer necu da gledam u pasulj koliko ce para da mi stigne. Hteo sam da ih prijavim ombudsmanu za finansije u Londonu jer on nadlezan za njih, ali na zalost nisam umeo da popunim zalbu :( (((

3) Posle nekoliko godina koriscenja umeju da blokiraju racun i traze dodatnu dokumentaciju sto je jako nezgodno ako ocekujes da imas nesmetan pristup svom novcu i na osnovu toga pravis odredjene planove.

4) Postoji opcija Skrill kartice kojom se povlace pare direktno sa bankomata ali u kontekstu cele price, oni kao servis izazivaju veliko nepoverenje kod mene jer ocigledno ne obavestavaju korisnike o promenama niti imaju nameru da se pravdaju za novac koji legalno kradu od korisnika.

^

5) obicno kad se pare povuku sa Skrila pise kao da je rok 7 radnih dana.. al to nikad ne bude manje od dve nedelje... ja sam prosli put cekala mislim cak mesec dana... kao neka fora imali su problema sa prebacivanjem na Visu (ne kod mene nego kod svih), pa ponovo uplatili.. ovo ono... sve u svemu bas sam se nacekala.

Sad sam tek konacno napravila i PayPal nalog pa videcu kako ce sa tim ici... al zakljucak, ako je ikako moguce Skril zaobici.

Pa i PP je od 1. januara 2014. uveo za korisnike iz Srbije naplatu u "valuti korisnika", a da ih NIJE PITAO da li žele tako.

A imali smo raspravu o tome kako to vratiti na naplatu u "valuti prodavca", i ne da nije jednostavno, nego bez slikovitog objašnjenja većina korisnika ne bi uspela da pronađe tu opciju.

Dakle, ne pije vodu ko je pošten ili pošteniji, a ko nepošten ili manje pošten, za sve njih smo mi OVCE za šišanje, samo je pitanje procene menadžmenta koliko daleko smeju da idu u tome.

Trenutno najpovoljnija varijanta ukoliko vam placaju firme od preko za freelance je Payoneer,nikako Skril Pay-Pal i ostali,jako su azurni i nikada nisam cekao od trenutka uplate vise od 72h,moguce da ce vam ponekad traziti po kom osnovu je naplata,jednostavno opisete sta ste i za koga radili,a ako ste radili preko elance,freelancer ili slicne platforme,vecina ima partnerski odnos sa Payoneer tako da ne proveravaju nista.

Postoji USD kartica za USA firme koje vam placaju,a postoji i EUR za firme iz EU.

Sve u svemu brza naplata,provizija za placanje na pos terminalima je 0 a za podizanje na bankomatima oko 1,8usd po slipu.Na 30000 dinara negde oko 200dinara.

Ukoliko nemate registrujte se , ovo je moj refferal link ako se preko njega registrujete odbija vam se 25 dolara godisnjeg odrzavanja sto je smesno jer i domace banke vam uzimaju 250 dinara mesecno za odrzavanje racuna,a ovde imate opciju ako ste se preko nekoga prijavili a posle ako vi nekoga prijavite opet imate otpis clanarine.

- link obrisan -

Nikada nisam imao nijedan problem ni kasnjenje.Mislim da je za sve vas ovo prava stvar.