Jump to content
pebas

PayPal i Srbija

Recommended Posts

Tu samo pise da su ispunjeni svi uslovi da mozemo i da primamo kintu preko Paypala, a ne samo kupovina i slanje.

Meni sad nije jasno ko koga ovde da ne kažem šta. Pa nije valjda PayPal blesav da ispušta zaradu od transakcija ako nema smetnji da je uzima?

To im je praksa, u BiH su prvo godinu dana imali samo slanje iako je zakon omogucavao i primanje novca.

^ To je istina, samo nisam siguran da li se ceka jednu ili dve godine ili to potpuno zavisi od PayPal-ove procene? Ako smo dobili PayPal April 2013 mozda bi trebalo da ocekujemo do kraja ove godine i omogucenu uplatu na PayPal. Bilo bi dobro.

Ja PayPal zaobilazim koristeći 2checkout, ali to većini sa foruma nije od koristi. Ko ima samostalnu prodaju može da ga overi.

Prodaju bilo čega, čak i digitalnih fajlova.

^ Ma 2Checkout je zmaj ali ubise provizijom, 5.5% do $50.000, ako imas vise posalji email 'da razmisle'. Ali slazem se, 2Checkout je najbolji izbor sada za nas.

Da li mogu fizička lica da koriste 2checkout ili samo firme?

U drugom koraku "Business Information" treba uneti "Business Tax ID / VAT".

A tax processing or VAT number issued by your national government.

Šta je to?

E, update :)

Ja sam u prvom "naletu" otvaranja PP-a kod nas uradio sve po protokolu, sa karticom kojom placam svuda (hosting, steam.. ) mislimda sam cak i pisao o tome na ovoj temi. Nazalost, iz nekog razloga su mi trazili neke izvode iz banke, sa pecatom.. Ja sam ih odj**, i bio sam, ma mogu ja i bez vas, a za moju karticu je bio otvoren neki support ticket, gde sam trebao kao da dostavim ta dokumenta.

Fast forward do pre nekog dana, trebalo je da doniram neki novac za ortaka koji treba da ode u US, i jedino sam mogao da to uradim preko PP-a, probam ponovo, krene sve normalno procedura, posalju mi kod, aktivira se sve odmah i radi sve normalno..

Ako je neko imao isti problem, i odustao onda, mislim da sada moze ponovo da proba, i verovatno ce mu proraditi sve iz prve ;)

edit:

da, evo, april 2013 : http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...t&p=1186134

Verovatno posle 12 meseci moze da se proba ponovo ;)

BEOGRAD - Uvođenje opcije prijema novca preko stranih institucija elektronskog novca za srpske rezidente, za šta postoje zakonski uslovi, moglo da se dogodi do kraja 2014. a u ovom trenutku to zavisi, pre svega, od poslovne odluke „Pejpala“, saopštila je juče Narodna banka Srbije.

Centralna banka podseća da su izmenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju iz 2012. stvorene pravne pretpostavke za poslovanje „Pejpala“ u Srbiji i da nije potrebno dodatno menjati taj zakon.

„Pejpal“ je 10. aprila 2013. uveo u Srbiji mogućnost obavljanja plaćanja prema inostranstvu, pri čemu je tada izostavio uvođenje opcije prijema novca.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/474470/...do-kraja-godine

http://www.kurir-info.rs/vesti/biznis/elek...-clanak-1474533

:rolleyes:

Da pitam na brzinu...

Kad plaćate nešto u valuti različitoj u odnosu na vašu Visa Internet karticu, da li koristite Paypal exchange rate ili onu drugu opciju za Visa/Mastercard?

Dobio sam novu karticu, pa mi je bilo čudno što je Paypal prikazao cenu u RSD, iako je kartica vezana za EUR. Preračunao sam kurs i ispalo je 91,44 RSD za 1 USD. Zato sam izabrao drugu opciju, gde se ne zna koliko je EUR tačno skinuto sa kartice za plaćanje cene u USD, ali kontam da je bolji kurs - da li sam dobro postupio?

Pa i ja sam svojevremeno podesio da sve bude u evrima, i sve je funkcionisalo do kraja prošle godine, a od tada mi prikazuje koliko je povukao sa kartice u dinarima (mada je kurs OK). Da li se radi samo o prikazu u dinarima, jer na račun kartice prebacujem preko online menjačnice u evrima, ili se radi dvostruka konverzija (PP vuče sa kartice u dinarima pa tu već ima jedna konverzija, da bi onda na PP opet bila urađena konverzija)?

sve je funkcionisalo do kraja prošle godine

Na drugim forumima kažu da je Paypal exchange rate nepovoljniji od ove druge opcije koja ima da se izabere, tako da ću ostaviti tako. Mada, ti su postovi od ranije, pa možda više i nisu validni ako je Paypal od ove godine pravio neke promene. Valjda će se javiti neko ko je bolje upućen.

Firme iz Srbije će moći da vrše naplatu preko PP (npr. firma prodaje svoj softver i vrši naplatu preko PP i sl.).

Sad, ne znam da li će programeri koji su registrovali neke firmice moći da kod PP otvore komercijalni nalog i vrše preko PP, ali ne vidim zašto ne bi moglo,a li freelancer-i će još morati da pričekaju..

Na linku datom na prethodnoj strani jedino što sam našao u tabeli da nije primanje novca za pravna lica (komercijalna plaćanja) je: "Receiving Micropayments for Digital Goods".

Dakle, ipak će privatna lica izgleda moći da prodaju digitalni sadržaj male vrednosti (PP definiše 'micropayment' kao plaćanje u iznosu do 12$, bar je tako bilo kad sam zadnji put gledao), mada je ovo povoljno jedino za one koji će prodavati aplikacije za mobilne, ili nešto vezano za grafiku i dizajn preko sopstvenog sajta na kome je implementirano PP plaćanje.

Izgleda da će programeri i slični, kao i oni koji prodaju neke fizičke proizvode, ipak morati da sačekaju za plaćanje u većim iznosima. Ovde je verovatno problem što država (tj. oni koji imaju kontrolu nad istom) ne želi da omogući svojim građanima da npr. naplate neki posao 2000$, a onda isti taj novac ne povlače sa PP na bankarski račun, nego potroše direktno sa PP za npr. kupovinu foto opreme ili nečega drugog i onda tu opremu unesu u zemlju bez plaćanja carine i poreza (što je sa našom carinom relativno lako), i tako država nema nikakve "koristi" od njih.

Ali, zaboravljaju da će čak i uovakvom ekstremnom slučaju biti smanjen trgovinski deficit (jer će ta roba ipak biti plaćena stranim devizama, a ne devizama kupljenim od neke banke u Srbiji).

Drugi problem je refundacija novca u slučaju da roba ne stigne do kupca (npr. umesto telefona neko tamo u inostranstvu dobije cepanicu kao onaj lik kod nas koji je kupio polovan telefon od fizičkog lica preko domaćeg sajta za oglašavanje), jer u ovoj državi sudovi ne rade svoj posao kako treba, i PP neće da dozvoli da preko njega neko iz Srbije prodaje bilo šta, ako nije 100% siguran da će policija i sudstvo da uhvate i osude onoga ko zloupotrebi poverenje (i obešteti i PP i kupca).

A to u Srbiji još nije moguće.

Na linku datom na prethodnoj strani jedino što sam našao u tabeli da nije primanje novca za pravna lica (komercijalna plaćanja) je: "Receiving Micropayments for Digital Goods".

Dakle, ipak će privatna lica izgleda moći da prodaju digitalni sadržaj male vrednosti (PP definiše 'micropayment' kao plaćanje u iznosu do 12$, bar je tako bilo kad sam zadnji put gledao), mada je ovo povoljno jedino za one koji će prodavati aplikacije za mobilne, ili nešto vezano za grafiku i dizajn preko sopstvenog sajta na kome je implementirano PP plaćanje.

Izgleda da će programeri i slični, kao i oni koji prodaju neke fizičke proizvode, ipak morati da sačekaju za plaćanje u većim iznosima. Ovde je verovatno problem što država (tj. oni koji imaju kontrolu nad istom) ne želi da omogući svojim građanima da npr. naplate neki posao 2000$, a onda isti taj novac ne povlače sa PP na bankarski račun, nego potroše direktno sa PP za npr. kupovinu foto opreme ili nečega drugog i onda tu opremu unesu u zemlju bez plaćanja carine i poreza (što je sa našom carinom relativno lako), i tako država nema nikakve "koristi" od njih.

Ali, zaboravljaju da će čak i uovakvom ekstremnom slučaju biti smanjen trgovinski deficit (jer će ta roba ipak biti plaćena stranim devizama, a ne devizama kupljenim od neke banke u Srbiji).

Drugi problem je refundacija novca u slučaju da roba ne stigne do kupca (npr. umesto telefona neko tamo u inostranstvu dobije cepanicu kao onaj lik kod nas koji je kupio polovan telefon od fizičkog lica preko domaćeg sajta za oglašavanje), jer u ovoj državi sudovi ne rade svoj posao kako treba, i PP neće da dozvoli da preko njega neko iz Srbije prodaje bilo šta, ako nije 100% siguran da će policija i sudstvo da uhvate i osude onoga ko zloupotrebi poverenje (i obešteti i PP i kupca).

A to u Srbiji još nije moguće.

Mense cini da nisi dobro protumacio. Kako tamo pise, nece biti moguce slanje novca na licne naloge, koji se i u zemljama u kojima je odobreno primanje koriste za "sitne" privatne razmene novca, ako se ne varam do $2500 mesecno. Za svaku vrstu poslovanja preko paypala je potreban komercijalni nalog (business ili merchant). Koliko sam video i freelanceri u svetu koriste te business accounte.

Sto se tice prodaje i tih cepanica u paketima, takodje ne bi trebalo PP da interesuje kakvo je nase sudstvo i drzava. Oni jednostavno ne isplacuju novac prodavcu dok kupac ne potvrdi prijem, ili ne istekne rok za zalbu.

Jedini problem koji vidim sa PP i drzavom Srbijom su carinski propisi pri izvozu i pravdanje potrosnje i zarade koja se obavila preko PP, mada to nema toliko veze sa PP nego sa drzavom, zakonima i njihovom primenom.

To znaci nista od malih poslica. To sta i kako rade u svetu nema veze sa ovim ovde, tj. ima al" zamalo :P mi nismo svet a bogami ni polusvet.

Normalna drzava bi ako nista drugo barem blagonaklono gledala na unos deviza u zemlju, druga je stvar sto su kod nas konji ispred skupstine... mislim na statue, da ne bude zabune :rolleyes:

PayPal u Srbiji od 8. oktobra: Šta nam je sve na raspolaganju?

Kompletna usluga PayPala trebalo bi da bude dostupna u Srbiji od 8. oktobra.

http://pressonline.rs/plus/tehno/329884/pa...spolaganju.html

“Dakle, dobro je što smo na spisku zemalja koje će dobiti uslugu primanja novca, tj. naplate, ali je verovatno da ćemo na njenu aktivaciju još malo sačekati”, dodaje on nadajući se da će period čekanja biti kraći nego u prethodnom slučaju.