Jump to content
pebas

PayPal i Srbija

Recommended Posts

^^

Ja sam je uspesno povezao sa PayPal-om jos kad se pojavio. Nisam probao da uploadujem pare i kupujem nesto zato sto mogu i direktno sa tom karticom. Overa, kad oni traze 1.5$ pa ti vrate je prosla bez problema.

:blink:

- Analizom domaćeg zakonodavstva došli smo do zaključka da može nastati oko 2.000 problematičnih slučajeva prilikom korišćenja „pej-pala“ - nabraja Vojinović.

Imam blagi osjećaj da ovo ne mogu ni da pretpostave u direkciji Paypal-a.

"To znači da će preko ovog servisa iz Srbije moći samo da se šalje novac i kupuje u inostranstvu, dok opcije primanja novca i prodaje neće biti dostupne građanima Srbije."

To su novinari zakljucili ovako iz svog iskustva kako da dignu halabuku, ili je paypal dao neko obavestenje? :)

A kakvo saopstenje ocekujes iz PP?

procitaj ceo tekst

Beograd -- Narodna banka Srbije odbila je predlog Pejpala da se u Srbiji dozvoli plaćanje preko tog servisa u valutama sa kojima on inače radi, saznaju “24 sata”.

Procitao sam ceo tekst i ovde i na 24sata, i u saopstenju ministarstva pise:

ODGOVOR - U NBS kažu za “24 sata” da rezidenti preko Pejpala, po Zakonu o deviznom poslovanju, mogu da naplate i plaćaju prema inostranstvu u devizama po osnovu prodaje i kupovine sa nerezidentima preko tog servisa. “Plaćanja i naplate po osnovu kupoprodaje roba i usluga između rezidenata u Srbiji ne spadaju u platni promet s inostranstvom i vrše se u dinarima”, kažu u NBS.

Pa me interesuje odakle su izvukli taj zakljucak:

dok opcije primanja novca i prodaje neće biti dostupne građanima Srbije.

i ono da ce zbog svega ovog biti moguca samo kupovina i placanje preko PP

pa veoma prosto

ne mislis da ce Paypal da razdvaja trgovinu srbija-ostatak sveta i trgovinu srbija-srbija???

znaci nece se petljati uopste tj nece neces moci da naplacujes preko PP

PS

ako nije jasno NBS ne dozvoljava da ja tebi prodam i to naplatim u bilo kojoj drugoj valuti sem dinara. PayPal nece da se bakce lokalnim valutama. Zakljucak su ti vec napisali novinari

Sve je jasno.

ne mislis da ce Paypal da razdvaja trgovinu srbija-ostatak sveta i trgovinu srbija-srbija

Ne mislim nista, zato i pitam jel bilo neko zvanicno saopstenje. Oni znaju jedino jel im je Srbija vredna cimanja ili ne, a zakljuchci majstora spinovanja me bas i ne interesuju, po njihovim pisanjima do skora, PP ne bi nikad ni dosao u Srbiju

Opa!?

Bolest je lepo uočio nešto što ja nisam a verovatno ni mnogi.

Posle čitanja teksta stvarno se može zaključiti (ali to verovatno nije tako u stvarnosti) da će biti moguće trgovati i primati novac sa svima izvan Srbije ali ne i u kombinaciji slanje-primanje novca ako su obe stranke srpski rezidenti.

Naravno, džaba se mi tu raspravljamo kad od toga nema ništa dogod se ne objavi na sajtu Paypala da je nešto moguće. Kako na sajtu nema ništa slobodno zaboravite na ovo što je Bolest primetio.

Mozda ce neki junak iz politike uskoro da uzme stvar u svoje ruke i natera zlu NBS da prekine da muci gradjane. Slusao sam na vestima, kazu sad im je ekonomija prioritet :)

I onda ce sve biti u redu, kad nam za par godina PP omoguci prijem novca, moci cemo polovne biciklove iz Nemacke da valjamo preko eBaya, nece nam vise trebati kupujemprodajem.

A za jedno 15 godina ce srediti i carinske zakone, pa ce sve to mozda imati nekog smisla :)

Danas ja diskutujem sa nekim likom na IRC-u (kukam kako kod nas nema monotira 144hz, i kako distributeri donose samo jeftine modele)

ja: ma ok, na kraju cu da sednem i odem u bech ili minhen i kupim i cao

on: pa sto ne narucis na kucnu adresu iz inostranstva

ja: ma dal si lud, odrace me carina

on: kako, pa zar vi niste u EU

ja: ne, to je hrvatska sada usla..

on: oh, sorry...

to je otprilike to, sto rece bolest za 15 god. mozda to sve proradi...

...

on: pa sto ne narucis na kucnu adresu iz inostranstva

ja: ma dal si lud, odrace me carina

Carina 1%

PDV 20%

Ako se monitor uvozi na pravno lice, potreban je i atest (koji košta).

Za uvoz na fizičko lice nema atesta.

Nisam ništa zaboravio, carina (na monitore) je 1% (jedan procenat).

Informacija dolazi od špeditera, službe koja je nadležna i ovlašćena za obavljanje postupka carinjenja.

A ovo je objavio Blic:

Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da ne postoje zakonske prepreke ni odluke koje ograničavaju poslovanje kompanije Pejpal (PayPal) u Srbiji.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/417428/...preke-za-Pejpal

Ovo se odnosi na plaćanje robe inostranom prodavcu (uvoz) i naplatu domače robe od inostranog kupca (izvoz).

NBS je objasnilada i da se platni promet unutar Srbije mora obavljati samo u dinarima (to je slučaj kad su i prodavac i kupac odavde).

Istina, slučaj naplate obavljenog posla (prijem novca) preko PP nije posebno naveden, ali prema objašenjenju koje je NBS dala za to ne postoje prepreke.