Jump to content

Modelovanje za igru

Hawk
 Share

Recommended Posts

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jel zna neko da li je dobar ovaj tutorial?

ovaj tut ne valja nista...;)

Prestani da tražiš tutorijale i da se pitaš koji je dobar, a koji ne, nego sedi i radi. 
Pa ponovo... pa ponovo... pa opet pogledaj neki tutorial... pa opet radi...

hehe...imam ja jednog ortaka, koji kad god treba nesto da uzme da radi, stalno izmislja nesto prece tipa, cek da popushim cigaretu, cek da operem sudove, cek da se ocesljam....;)) i naravno, jos uvek se chese iza uveta kad treba da welduje dva objekta...;)))

Hawk, jel se zajebavas?

Ne zajebavam se ozbiljan sam. Pa pogledaj samo kako se radi uvo u modeling character tutorialu maxovog helpa, a pogledaj na netu gde se radi svaki detalj, ali se zato svuda koristi turbosmooth. Pitam zbog toga sto kazete da se za igre ne koristi smooth, a bez turbosmootha uvo i ne lici bas na nesto. :D

...

Kod igara jednostavno sto manji broj poligona to bolje (naravno, da sto bolje izgleda sa tim manjim brojem poligona).

Ako radis nekog glavnog lika, onda ces ga ipak uraditi sa malo vise poligona i detalja nego ostale karaktere, sto naravno podrazume da ces ipak izvuci makar jedan extrude za uvo :). Ako radis neku mass strategiju, gde ima zilion likova i gde se ni ne vide bas, onda ces pored usiju jos toga samo texturom srediti.

pozz

Ej Hawk podsecas me na ovu pomorandzu skroz:

mada je ja gotivim skroz,al ne stajes sa pitanjima bre,hahaha.

Ne moras bas sve da pitas,imas net pa malo googlas,citas knjige,gledas tutoriale,lakse ti je ovako znam ali zamisli samo kad bi svako od nas postavljao pitanja za svaki problem na koji naleti,...,smorices ljude gadno pa posle i kad treba da pomognu ima da te ispreskacu samo.

Poceo si temu o karakter modelingu pa sad cepaj,radi,citaj,gledaj i na kraju kad dobijes nesto smisleno okacis da ti ljudi kazu sta ne valja.

Ja ovo iskreno,pa bolje i da se naljutis.

@ikomnen Pre nego sto sam bilo sta pitao guglao sam, citao, gledao tutoriale i nisam nasao odgovore na ova pitanja. Ne znam sto je vama toliko tesko da odgovorite u dve-tri recenice. U ostalom forum i sluzi za pitanja, razmenu misljenja itd. Mozda sam nekome dosadan, ali moram da pitam da ne bih ucio pogresno. Zamisli samo da mi niste rekli da se za karaktere u igrama ne koristi turbosmooth, vec normal mape i ja tako krenuo da ucim sa turbosmoothom i na kraju znam odlicno da uradim model u maxu sa turbosmoothom,i da rigujem sa turboS(sa mnoogo poligona) a za zbrush nisam ni cuo, a kamoli da znam kako se koristi. I sta sam onda uradio? Evo sta: gubio sam vreme. Ako ti je tesko da odgovaras, ne moras. Niko te ne tera. Nadam se da ima ljudi na ovom forumu koji stvarno hoce da pomognu ( a koliko vidim ima ih), a ne samo da pricaju radi, radi, radi da bi naucio 3d mora tu krvavo da se radi, citaj, gledaj, uci, a sta i odakle da ucis to vidi sam, mi ti ne mozemo pomoci...u stvari mozemo ali ... necemo! Takvi su neki od vas (ne mislim na tebe ikomnen), ali srecom ima i onih drugih :)

pozzz

Nece (niti moze) niko na tacni da ti servira i verovatno ne kazu mnogi za dzabe "radi, radi, radi". Ovo nije klikni tu i tu i eto modela, eto textura, eto animacije... malo je drugacije od toga.

I ne tripuj se, jer nema sanse da naucis da rigujes, pravis odlicne modele, a da ne cujes za zb i da radis ne znam sta pogresno :), jer bas to "pogresno" ces uvideti kroz taj rad. Sto se mene tice pitaj koliko hoces, ali tesko ces tako nauciti...

I kreni da radis, stavi model, uvek ce ti neko dati sugestije neke, kritike, a to ce ti znaciti uvek.

Planiram da radim ovako: Prvo da naucim da modelujem glavu, pa telo, odecu, armor, kosu, pa da naucim UVW, pa onda zbrush, pa da naucim da radim texture u fotosopu, pa onda ne znam sta cu dalje, ali sve cu ovo da naucim da radim samo osnovno, ne nesto preterano dobro, pa tek kad sve naucim sto je potrebno za pravljenje kompletnog karaktera onda cu da usavrsavam deo po deo i tada cu vec moci da stavim stavim model pa da komentarisete, jer sada nema potrebe za tim. E sad meni ce verovatno trebati ponesto za svaki od ovih delova, kao sto sam kod modelovanja glave pitao kakvo treba da bude uvo i puno mi znaci da mi pomognete oko tako neke sitinice.

Pa pazi,iskreno opet,ako ides redom sa ucenjem ne mozes da omanes,to je ono glavno gde gresis a evo ti i dokaz:

Po tome sto si sad rekao da bi gubio vreme ako bi ucio kako radi turbosmooth ispada da ga neces vise ni raditi jel tako?

A kako onda mislis da napravis fine detalje nekog objekta koji ces kasnije koristiti kao high poly za normal mape - recimo neki detalj na zgradi,kruzno udubljenje ili nesto slicno,ucices Zbrush samo zbog toga ili sta? (posto se to moze odraditi i Maxovim turbosmoothom)

I kako mislis da radis normal mape kada verovatno ne znas ni da razvijes UVW modela a i to je opet potrebno za iste?

Kada krenes da citas knjigu ili neki tutorial za rigging videces odmah na pocetku kako predavaci napominju da se ne riguje high poly objekat vec najcesce njegova low poly verzija.

...

Ljudi su ti odgovorili onako kulturno ali ne detaljno jer niti imaju vremena niti zivaca za to,mislili su da ces krenuti sam verovatno posle toga aktivnije da trazis a ja sam ti ovim gore i dokazao da nisi nista prakticno ni naucio.

Jer sve sto procitas vezano za game modeling (ako si cvrsto resio da se bavis time) je super i plus,ali jednostavno svo znanje ostalo sto imas i naucis vezano za 3d modeling,nece ti smetati i nije gubljenje vremena nikako i lezi u osnovi game modelinga.

Najbolje bi ti bilo da uzmes neki osnovni Lynda ili Digital Tutors za Max ako ih nisi presao jer sve sto tamo naucis moci ces kasnije da koristis i ubrzace te samo.

Posle toga poskidaj knjige i tutoriale koji imaju game modeling u naslovu,knjige bolje jer skoro sve krecu od osnova,znam to jer i mene to zanima i nov sam u tome ali tako ucim.

Pa kada savladas to onda radi karaktere,ne mozes odmah pitati: e jel dobar ovaj tutorial,pa naravno da jeste ako znas vec dobro game modeling i zbrush onda ces sa ovim tutorijalom nauciti da prebacis retopologijom high poly iz Zbrusha u Max kao low poly - jel bi te zadovoljio takav odgovor da sam ti dao?

Jel umes da uradis neki game asset: bure,oruzje,kucu,... ali lepo sa texturama,po pravilima game modelinga?

Ako umes super,svaka cast,ali nisam bas siguran u to a to ti je osnova,pa posle nekog vremena ces preci na karaktere,mada veliki broj ljudi i ne predje,jer ti je za karaktere potrebno i poznavanje anatomije recimo ako nemas dobre reference.

Game modeling ima stroga pravila koja ne vaze bas u klasicnom modelingu: a to su polycount (broj poligona),raspored edge loopova,velicina textura,... i ovo ne mozes da fejkujes kao sto bi mogao na slici kasnije postprodukcijom recimo,pa ces se zato neki put namuciti oko neke gluposti i utrositi vremena kao za neki mnogo veci posao,ali sve ovo ti pise lepo u knjigama jedino ako bas ne znas engleski - e onda si najebao.

Nisam ti ja odmah napisao ovako nesto na tvoje prvo pitanje,nego sam gledao i citao i tvoje ranije teme:skola za 3d,skola za game programiranje,...,verovatno si mlad bas i zeljan da sve odjednom odradis pa te to vuce,znam jos jednog vrlo mladog decka ovde isto tako razmislja i ponasa se,to je valjda generacijski problem.

Jednostavno pre nego sto krenes da radis slozenije stvari moras da naucis osnove a to ume da potraje.

U suštini, instaliraj UDK, napravi bilo šta, nebitno koliko je komplikovano, ubaci u UDK i malo prošetaj okolo objekta, radi na njemu nadograđuj ga (bilo da je karakter ili nešto drugo), nadograđuj znanje kroz vežbu (imaš odlične E3D tutorijale za modelovanje High poly i Low poly karaktera, sa sve rigovanjem i ubacivanjem u UDK)...

Ove:

- http://eat3d.com/zbrush35_character

- http://eat3d.com/character_lowres

- http://eat3d.com/character_skinning

A i još gomilu tutorijala za rad u UDK, ali i ZBrush, 3D Max... Naravno, ima puno drugih pored UDK, ali naučiš to i neće biti teško da se pređe na nešto drugo...

Imam i ja jedno pitanje za one koji rade modele za igru oko toka kako idu?

1. Base mesh

2. Pa tipa zbrush da se napravi high res

3. Retopology

4. Kada texturisete, high res? Ili kada se odradi retopology i onda low poly verziju? Uradite tada sve texture i prebacite detalje sa high resa na lp ? Za ovaj deo oko texturisanja nisam siguran kako ide?