Jump to content

Human head modeling

Hawk
 Share

Recommended Posts

Nek odgovori neko!!!

Oprosti... veliki veziru... :bow:

Pa meni se tutorijal čini sasvim Ok. Skroz old-school (što je kod mene uvek prednost). Samo, modelovanje organskih stvari (pogotovo ljudi) je jedna od najtežih stvari u 3D-u. I nije ti dovoljan jedan tutorijal, niti ima najboljeg tutorijala za to. Potrebno ti je da pređeš 100 tutorijala, po 100 puta.

Pitaj Abija, Creation-a, Tonća... oni su, verujem, odradili više glava nego što su videli ljudi uživo. :lol:

Pa dobro sad... nemora bas 100 tutorijala po 100 puta :)))), vole ljudi da plase...ja sam usao u stos sa 3-4 tutorijala, odaberi jedan ili dva nacina da uradis human head i to uvezbaj, kad budes usao u stos, videces da i nije toliko tesko. pretpostavljam da radis u MAX-u ali evo jednog dobrog linka  

pa pogledaj semu. Nadam se da sam bio od pomoci.

Pa dobro sad... nemora bas 100 tutorijala po 100 puta :)))), vole ljudi da plase...ja sam usao u stos sa 3-4 tutorijala, odaberi jedan ili dva nacina da uradis human head i to uvezbaj, kad budes usao u stos, videces da i nije toliko tesko. pretpostavljam da radis u MAX-u ali evo jednog dobrog linka  
pa pogledaj semu. Nadam se da sam bio od pomoci.

Da, radim u max-u. :) Kako ti pravis ljudsku glavu od box-a ili plane-a? I kad si napisao da odaberem jedad ili dva nacina da li si na to mislio, 1 nacina da bude recimo od box-a, a drugi od plane-a?

za pocetak nauci da nacrtash (ako kojim slucaajem ne znas..??) ljudsku kgavu...sve ostalo ide mnogo lakse....:))

uzmi bilo koji tut od ponudejnih i odradi glavu..u pocetku ide tesko ali vezba je cudo...i kad savlads sve to..tek onda nastaje glavobolja...jer glava ko glava..nista ne znaci..dok nema karakter..:))

Upravo je na to i mislio :). Trebas joj dati zivot, dusu :), da ne deluje kao neki robot. A, ako znas da je nacrtas znaci ce ti dosta, posto ja nikada nisam uzeo olovku u ruke i onda uglavnom mnogo vise moras da vezbas modelovanje, ovako je ipak lakse ako se prvo izvezbas i na papiru.

Postoje dva nacina koja koristim za Head modeling. Ako koristim sliku, onda koristim tacke i tako dobijem poligone, a ako radim iz glave onda koristim kocku ili loptu, sve zavisi kakav mi je dan :).

Ako hoces da se bas bavis karakterom, onda moras uci u stos sa Mudbox-om ili sta vec koriste ljudi, ali onda ce ti trebati malo vise vremena da pohvatas sve to. U sustini nije lose da pogledas na netu kao neki modeluju Game Character, sa relativno malo poligona i nekom texturom dobiju odlicne stvari. U svakom slucaju treba prici ozbiljno ovoj temi.

pored kvaliteta modela postoji jos jedan parametar.. a to je produktivnost i brzina koja je potrebna da se uopste nauci lepo anatomija i modelovanje...

ovaj pristup modelovanja je stara pricai tesko da neko i dalje modeluje ovako... danas se to sve prebacilo na zbrush ili slicne varijante.. jer je jednostavno 20 puta brze i lakse od modelovanja u poligonu ( low poly ) ... napravis ti lepo neku iole solidno osnovu gde imas samo pocente proporcije i picis... a kada savladas anatomiju i uspes konacno da dobijes kvalitetan model.. onda se bavi edge loopovima i ostalim stvarima..

to ti je bar moj savet! jeste da je old school - old school... ali ipak se moras prilagodjavati nekim trendovima...

mislim da ce ti trebati previse vremena da naucis da napravis solidan model iz poligona, a veruj mi da za to nemas vremena! :)

dohvati se zbrusha ili mudboxa i ubijaj se od modelovanja.. a posle se vrati na edge loopove... iako deluje nelogicno i kontra... pokazalo se da je mnogo lakse i brze za savladati...

ali kada kazem "modelovanje u zbrushu" nikako ne mislim na pristup gde uzmes osnovu, subdivide na 20 miliona poligona i onda od toga modelujes... postoje i mudriji pristupi od toga, a hvala Bogu imas gomile tutorijala na tu temu ( video ) pa uzivaj! :)

mozda se neki i nece sloziti samnom oko ovoga... ali moj licni savet ti je da ovako probas.. a na tebi je da odlucis na kraju sta ces i kako ces...

stari pristup je previse "tehnicki" i sigurno ce ti odvlaciti paznju od same forme koja je ipak mnogo bitnija od dobrog edge flowa i ostalih stvari.. a to se lako savlada kada naucis da modlujes...

poz!

poenta je da oba metoda rade posao ako imas talenta i radis temeljno.. ali iz iskustva, licnog i posmatrackog mogu reci da metod koji sam naveo uglavnom brze dovodi do rezultat i realnijih modela... ali ako ne radis kako treba i samo brljavis po milionima poligona dzabe sve... treba znati kako modelovati i kako uciti... oba nacina ce te vremenom dovesti do rezultata, ali ja smatram da metod koji sam naveo ce biti brzi i kvalitetniji...

poz!

Slazem se sa chovasie tj. njegov pristupu problematici.

Razlog:rad sa velikim brojem poligona u 3d softveru(max,maya...) oduzima mnogo vremena , ako se trazi neka realisticnost.

Workflow:base mesh u 3d softveru(sa sto manje poligona moguce) samo da se naprave osnovni loopovi.

Zbush,mudbox sclupting , pa onda retopology.

poz