Jump to content

esnaf ili kako se zastititi

nalesnik
 Share

Recommended Posts

Dakle, postavili smo temu crne liste.

Videcemo hoce li biti prihvacena ili ne ...

Ja bih volela da razmislimo i na temu osnivanja nekog "esnafa", ma koliko to smesno ili neostvarljivo zvucalo.

Naime, smatram da ima dosta ljudi koji su bez fakulteta, a opet su zavrsili neku od skola umetnicke struke, a sa druge strane, tu je i gomila ljudi koji sjajno rade, a zavrsili su neke totalno desete skole. Niko od njih nema nikakvu zastitu.

E sad, moja ideja o "esnafu" se odnosi na sve te ljude, gde spadam i ja.

Mozda bi mogli jedni drugima pomoci u davanju informacija o pouzdanosti klijenata, naplati i realizaciji posla, utvrdjivanju nekog osnovnog cenovnika rada i tome slicno. Trenutno sam malo konfuzna, tako da cu mozda u sledecem javljanju da spomenem i ono sto mi je trenutno pobeglo iz glave.

Sve u svemu, kao sto za visoko skolovane ljude postoje udruzenja koja im daju kakve-takve savete, mozda bi mi mogli da samostalno jedni druge upucujemo na moguce zamke.

Eto toliko za sada, ako ovo nesto vredi, prokomentarisite ...

• 3 months later...

Postovani,

mozete me kontaktirati u vezi pravne zastite intelektualne svojine. Radim za advokatsku kancelariju dr. Manigodic, tj. moj poslodavac. Mozemo doci do svih informacija i zakona na temu zastite po standardima EU. Advokatska kancelarija vec zastupa Hemofarm, Bambi, Lacoste(ita), Black Horse itd. Sto se tice cenovnika kao freelancer slazem se da treba to sto pre uraditi i obavestiti sto vise ljudi koji su u ovom poslu.

Lepo je sve to ali neprimenljivo u praksi.

bash tako....rech je o primenjenoj umetnosti, grafickom dizajnu pre svega jer je kod nas i najvise uznapredovao za razliku od dizajna industrijskih proizvoda, dizajna kozhe, odece .... tako da se neciji talenat i znanje ne mogu vrednovati kao gotovi proizvodi sa vec poznatom i utvrdjenom cenom kao recimo u pekarskoj industriji gde je kifla kifla od brashna i vode i gde god da je kupish ona je takoreci istog sastava, cene, ukusa i podleze odredjenim standardima sto nije slucaj u gore pomenutoj oblasti dizajna... mozemo da teoretisemo i pricamo o okvirnim cenama koje bi bile prikladne za odredjene vrste poslova ali sta imamo od toga? :)

ladno sam debil :blink:

U svakom poslu treba postojati minimalna cena i to je verovatno najbolji nacin da se radnik zastiti.

Tu minimalnu cenu treba da odredi tzv. "sindikat", odnosno neka organizacija, a ona da bude podrzana od drzave. Samo na taj nacin moze se zastiti od nelojalne konkurencije i naterati ljude da se prikljuce toj organizaciji.

U takvoj organizaciji bi trebali biti i freelance-ri i ostali radnici u raznim firmama.

U US je to reseno tako sto postoje "drzavni" sindikati i npr. ako neka filmska produkcija 'oce da angazuje nekog van sindikata, mora da placa penale samom sindikatu. Tako da ako nisi u sindikatu, moras da budes mnogo jeftin ili mnogo dobar da bi se bilo kome isplatilo da te angazuje...

• 4 weeks later...

Jos jednom pokrecem akciju edukacije na najjednostavniji nacin, sto se tice zastite! Literatura po standardima EU je simbolicne cene, a autor se bavi tim poslovima vise od 25 god.!

Intelktualna svojima ili zastita zigova (logotipa),proizvoda i sve ostalo sto ta firma/ kompanija proizvodi ili postavlja ponudu za odredjene usluge spada u taj domen. Molim vas kontaktrajte me na 064/2 55 11 77 Milan. Zastupnik i autor knjjiga koje bi savaka firma trebalo da ima je Dr. Milenko Manigodic, pravni i patentni zastupnik za SCG. Firme kao sto su Bambi, Hemofarm, Black Horse (Subotica), Lacoste (ITA)...

Pozdrav

Milan

Jos jednom pokrecem akciju edukacije na najjednostavniji nacin, sto se tice zastite! Literatura po standardima EU je simbolicne cene, a autor se bavi tim poslovima vise od 25 god.!

Intelktualna svojima ili zastita zigova (logotipa),proizvoda i sve ostalo sto ta firma/ kompanija proizvodi ili postavlja ponudu za odredjene usluge spada u taj domen. Molim vas kontaktrajte me na 064/2 55 11 77 Milan. Zastupnik i autor knjjiga koje bi savaka firma trebalo da ima je Dr. Milenko Manigodic, pravni i patentni zastupnik za SCG. Firme kao sto su Bambi, Hemofarm, Black Horse (Subotica), Lacoste (ITA)...

Pozdrav

Milan

po 100-ti put

Mozda bi mogli jedni drugima pomoci u davanju informacija o pouzdanosti klijenata, naplati i realizaciji posla, utvrdjivanju nekog osnovnog cenovnika rada i tome slicno.

Mislim da za ovako nesto nije potrbno udruzenje u formalnom smislu.

Stvar oko naplate mozes da resis tako sto ces traziti novac unapred.

Sto se tice utvrdjivanja nekog standardnog cenovnika, licno sam apsolutno protiv toga. Svasta se prodaje i kupuje i svako treba da naplati onoliko koliko vredi.

U svakom poslu treba postojati minimalna cena i to je verovatno najbolji nacin da se radnik zastiti. Tu minimalnu cenu treba da odredi tzv. "sindikat", odnosno neka organizacija, a ona da bude podrzana od drzave. Samo na taj nacin moze se zastiti od nelojalne konkurencije i naterati ljude da se prikljuce toj organizaciji.

Ovo oko odredjivanja minimalne cene i ukljucivanja nekog 'sindikata' mi je isto bez veze.

Dosta je jednostavnije da ako ti se ne svidja cena koju ti potencijalni klijent nudi kazes : "Ne, hvala"

Sto se tice utvrdjivanja nekog standardnog cenovnika, licno sam apsolutno protiv toga. Svasta se prodaje i kupuje i svako treba da naplati onoliko koliko vredi.

Ovo oko odredjivanja minimalne cene i ukljucivanja nekog 'sindikata' mi je isto bez veze.

Dosta je jednostavnije da ako ti se ne svidja cena koju ti potencijalni klijent nudi kazes : "Ne, hvala"

Ali svuda, pa cak i u nasoj zemlji, kada te firma zvanicno zaposli, postoji minimalna plata za svaku strucnu spremu, za koju firma mora da placa doprinose i po mogucstvu da te toliko i placa. To se zove minimalac i sprecava izrabljivanje ljudi kao u feudalistickom sistemu...

Te bi cene (cenovnik) trebale biti stvarno minimalne, ali sa mozda i preporucenim cenama. Cesto se desava da poslodavci, ali i ljudi koji mozda prvi put rade tako nesto, iz neznanja nude ili traze smesno male pare.

• 2 weeks later...
po 100-ti put

Nije bas 100-ti. Ono sto ja zelim, i u ovom trenutku sigurno ovim ljudima koji se pojavljuju ovde, mogu reci ili preneti ono malo znanja koje imam u vezi pravne zastite. Npr. Od toga koliko su u stanju da iskoriscavaju ljude i to njima ispred nosa. Ali niko ne na kome da se zali. Postoji zakon! kakav takav, ali je poceo da funkionise. Ja radim u firmi "BEOSING", koja, pored toga sto ima sopstvenu stampariju, se bavi izdavastvom sto podrazumeva automatsku zastitu, ako se nesto radi kod nas. Dalje, Dr. Milenko Manigodic autor ranije pomenute literature, se isklucivo bavi zastitom industijiskih, robno-usluznih zigova (logotipa), sto podrazumeva ceo spektar usluga i proizvoda koje ta firma proizvodi. Postoje i zastite na odredjenom prostoru; grad, opstina, region, drzava... itd.

S toga te molim da me kontektiras na,

064/ 2 55 11 77 Milan Vukelic