Jump to content

Project FPTD

Belnazaar
 Share

Recommended Posts

Ne izgleda lose. Zelim da podelim prve utiske.

Najpre sam video prvi video. Pomislio sam "hm, ako ovo urade kao tipicni tower defense samo sto ko moron trckaras od pozicije do pozicije i klikces na ta cuda to ce SIGUUURNO biti zanimlijvo..."

Sledeca reakcija, pogledao sam drugi link nakon sto sam procitao 3dM@niak-ov post koji pljuje isti i moja reakcija je bila: "heh, vidi stvarno, top down view je stvarno zesce sranje, neverovatno ali za ovo je bolji first person view".

Onda poceh da pisem ovo, razmisljam kako poboljsati koncept u medjvremenu. U svojim razmisljanjima zakljucim da ako napravite tipican tower defense gde lepite torenje po mapi trckarajuci od jedne do druge garaze, napravicete zesce s... da je verovatno bolje da na neki nacin ovo bude kombinacija fps-a i ne tower defensa nego postavljanja zamki svake vrste. Od kompjuterski kontrolisanog mitraljeza preko mina do onih "tripwire-a"... i zao mi je sto ovo moram da kazem, ali tu sam u pravu.

Negde u tom svom razmisljanju sam otprilike i skapirao zasto ce tipican klon tower defensa ispasti los u 3d-u. tower defense igrice su casual igrice koje imaju 500x400 prozorcic u kome klikenete par dugmica i onda gledate kako creepovi ginu dok vi uzivate do sledeceg timera ili stiskanja dugmica koje ce da posalje novi nivo.

To je tipicna casual igrica. FPS-i su to prevazisli verovatno 93 godine. Sa Doom-om. ili koji god da je bio prvi. Od tog trenutka kada ste vi postali tip koji busi glave metkovima cijom velicinom bi se rambo divio, od tog trenutka kada vas adrenalin pokrece igru, casual pristup ozbiljnim 3d naslovima je izgubio smisao.

Casual u smislu da vi napravite par taktickih odluka, i to je to, stisnete dugmence i uvalite se i posmatrate. TUZNA ISTINA je da vecina igraca nema mozga da skloni svog retardiranog avatara iza zida da ne popije tonu metkova i ne izgine ko zelenko. Sto nas dovodi do cinjenice da ljudi ne umeju da razmisljaju, ili u najmanju ruku ne zele. Cak i su u pitanju takticke odluke, koje se odmah sprovode i relativno brzo pokazuju ili ne pokazuju rezultate. A zamislite sad strategijske odluke u pucacini? HA, da ih naterate da razmisljaju 5 minuta unapred? MA DAJ...

Nije da ne bi mogli kada bi neko tim moronima rekao: "razmisljaj unapred". Na stranu to sto bi 95% njih tako popadalo na tom testu da...

Ne zelim da vodim vas projekat ili bilo sta, ali morate da uzmete u vid metalitet tipicnog FPS igraca ako vec njima planirate da prodajete ovu igru. Njemu nece biti zanimljivo da gleda neke creepove kako trckaraju i da se raduje kako ih neki mitraljezi rokaju. Jednostavno, na to nije navikao, imacete problem prihvatanja igrice na isti nacin na koji ga donekle ja imam sada. Napraviti tower defense, ali u 3d-u i jos FPS ne znaci da cete automatski postici uspeh samo zato sto to niko nije do sada uradio. Morate da analizirate trziste, da prilagodite istom.

Evo vam primer: 3d grafika za casual igricu?

Pitanje je koliko jake graficke igraci tower defense igrica imaju. Ja primecujem poprilicne shader efekte u ovoj igri, sta ce se desiti kada odradite smanjivanje poligona i iskljucite iste? Hoce li igrica liciti na shit? Hoce li se uopste moci pokrenuti na tipicnom kancelarijskom kompjuteru.

Sto nas dovodi do drugog primera:

Koji je tipicni casual igrac? Ko je tipicni fps igrac?

casual je verovatno igrac iz kancelarije koji ubija vreme bezeci od posla ili nemajuci sta da radi (ne tvrdim, ali pretpostavljam da je makar 30% igraca ta kategorija)

fps igrac je verovatno u najmanju ruku zagrizeni fps-ovac koga strategije smaraju (hej, previse mozganja je potrebno da spamujes na pocetku X gatherer jedinica koje ti ubacuju kes ko lude u ratnu masinu) i koji je navikao da mu je vrhunac intelektualnog razmisljanja pridji kraju hodnika, izleti kao hulk, pogledaj levo, pucaj na sve sto se krece, ne mari milevu u uglu, friendly fire je iskljucena, opet isto samo desno, sad opet u hodnik i sve ispocetka. Na stranu sarkazam, koliko takve ljude zanima tower defense igrica (oni ocekuju da trckaraju levo desno i da izigravaju ramba). Kako ce se osecati kada shvate da njihova puca i nije toliko mocna i da su ipak neki "tower-i" mocniji... da ne govorim o tome da ocekuju odredjen nivo realnosti, ma koliko zaglupljeni bili, kako ce progutati da debiloidni creepovi trckaraju u jedenog jarku dok tornjevi srecno pucketaju po njima...

Ili bi bolje i lepse primili igru u kome im je puca odlicno pomocno oruzije, ali tonu njih ubiju postavljanjem raznih zamki okolo, da ne govorim o mozda realnijim nivoima (nesto urbano, nesto u prirodi, nesto trece) dok trckaraju okolo.

Da skratim. Pokusavate da vezete dva poprilicno nespojiva pojma. Casual i fps. Ne kazem da je nemoguce, ne kazem da necete uspeti, ali samo zelim da ovih pola sata sto sam proveo piskarajuci ovo ostavi utisak na vas.

Hocu i ja da radim 3d, trenutno se smaram sa flashom, krenucu opet uskoro 3d flash, pa cu onda lepo i ja da skocim u vase vode, ali vas molim da dobro razmislite o ciljnoj grupi igraca ove igrice, jer ako ne odradite to dobro, nadrljacete kao sto sam ja nadrljao praveci svoju prvu flash igricu (mislio sam da je najbolja, da je neverovatna, dve godine kasnije? nedovrsena, mada zanimljiva igrica, u nekim stvarima zarazna, ok koncept, fali poprilicno na izvodjenju, repetitivna je, gine se lako a ne nastavlja se dalje isto tako, fali prica, sve u svemu krs. za prvu igricu verovatno super, za bilo sta drugo niks).

Vreme je da prekidam. Ne pljujem vas niti to sto ste uradili, postujem, samo zelim da vas priupitam da li ste dobro razmislili sta radite :) Mozda pogresite gadno.

Sta god da vam je plan, molim vas da VRLO BRZO odradite preliminarno alpha testiranje igre na najmanje 30-tak ljudi (bolje 100) ljudi jer cete u suprotnom biti previse daleko da pravite velike rezove po igrici pokusavajuci da ispravljate ogromne probleme koje cete stvoriti sebi praveci istu.

Batalite grafiku, muziku i slicno, skoncentrisite se na tu alfu i vidite prvenstveno sta ljudi misle o projektu, sta smrdi, sta je ok. Veliku paznju obratite na ciljnu grupu i moc njihovih procesorskih jedinica (i centralnih i grafickih).

Uz rizik da zvucim klise, nema WOW 10 miliona igrace (11) zato sto je high end igrica sa neverovatnim brojem poligona. Cak i za 2004-tu ista je smatrana relativno nazadnom, makar kada je broj poligona u pitanju.

Na stranu to, u cemu je uradjena igra? Mozda pocnem da vam dosadjujem da se ukljucim u projekat :)

Kao prvo igrac ce moci da aktivno ucestvuje iliti da koristi oruzja, upgradeu-je ih, kupuje nova, i sam kontrolise odredjene turrete. Postojace i multiplayer sto ce biti jos zabavnije. Alfa ce biti cim se vratim iz Makedonije, a dotle odigraj ovo: http://www.udk.com/showcase-sanctum pa reci da li jos uvek mislis isto?

EDIT: NeoAxis je engine.

He he, razvijen zanr vec :)

Dobro, sad se svodi na to da ne ponovite njihove greske :)

Probacu ovaj sanctum pa cu reci sta mislim o istoj. Sto naravno ne znaci da morate da me slusate. Nema potrebe da davim dalje o tome ovde.

PS. Kako da se ubacim u alfu :)

Heh...

probao sam sanctum... zanimljivo na prvi pogled... kao zanr...

stim sto je sanctum takav failure kada je u pitanju igrivost da je to neopisivo...

probaj da nabrojis sva sranja koja ovaj demo sadrzi u sebi... cisto kao vezbu, a i meni ce trebati nesto oko dva tri dana da ispisem toliku listu.

Zanr ima potencijala... igra mi se Santum... ali je tako neopisivo us**n* uradjeno da sam morao da ga ugasim nakon sat i po pokusavanja da "igram"...

U svakom slucaju, napisi mi sta sve ne valja sa Sanctumom, jer je tako najlakse da ustanovimo koliko su vam nerealna ocekivanja :)...

• 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Sa indiedb:

There has been a lot of stuff going on with this project so we think it is time to let you know what we're been working on. 0.2 is near and many things have been done code and art wise (our modeler's pc broke so we got a stall on that):

1. New concept art - As you have seen some new concept art has been added in the past few days. Brand new enemies, towers, weapons and characters await in 0.2!

CA_-_Crazed_Rooster.jpg

CA_-_Hellmaker.jpg

CA_-_Assault_Rifle.jpg

CA_-_Jack.jpg

P.S. For additional concept art pay a visit to the gallery!

2. New game mechanics - First one is the tower controlling. Some towers have manual override so player can take control of them and do as he please. Additionally you can zoom in on the target in this mode.

kontrola2.jpg

Second one is the modified building system. Between the waves the camera is fixed to overview mode in which you can build towers like in any "normal" tower defense game by selecting the building block. When the wave begins you are back in FPS mode in which you can shoot enemies and build towers via terminals on building blocks. You cannot build in overview mode while the wave is on the run.

Screenshot016.jpg

Third one is the dialogue system. Various dialogue will happen between the main character Jack and his employer Professor Klang. Klang will give you the overview of the current situation, various hints, and news about new towers and upgrades. Jack will do his best to follow his orders.

Screenshot017.jpg

Last but not the least are the creep abilities. In order to prevent the player from blocking creeps path or doing something silly, creeps emit a small magnetic field that pushes the player away from them. Also some of them have developed force fields, bolstering war cries, EMP waves and such.

Screenshot018.jpg

3. Story - 666 kilometers away from Earth there is a very small planet called Atom which is inhabited by various microorganisms. They tolerated Earth for centuries but the stink that was coming from it became unbearable. They decided to launch an invasion. By infecting domestic and wild animals Earth would be conquered. Alas their evil plan was stalled by the scientists who are developing antibodies that will nullify the infection and put their invasion to rest. Now infected animals are going from laboratory to laboratory in which scientists hide in order to destroy the research. Scientists hired mercenaries from security agency "Protector" to protect them from pesky microorganisms. Professor Klang discovered that the micros are attacking a nearby laboratory hidden on a farm in the USA. It is up to Jack, the leader of Protector, to set up the defenses and lay waste to the little evil doers.

More news and 0.2 are coming up so stay tuned!

Sa indiedb:

Upgrading to NeoAxis 0.91 was a much enjoyable task. 0.91 brings many beautiful features of which i will show you the most important ones:

1. Native 64-bit support.

2. Rendering optimizations - lighting and shadows are more optimized and have less impact on FPS. Also greater number of options were exposed, so you can tweak performance even more.

3. Parallel-Split Shadow Map (PSSM) shadow technology - provides both high quality shadow render and large view distance. Pictures are worth more than a thousand words:

High:

Screenshot019.1.jpg

Screenshot021.1.jpg

High PSSM:

Screenshot020.1.jpg

Screenshot022.1.jpg

4. Full point light support - earlier versions of NA didn't have the support for cubemap shadows, so point lights were out of option because of many artifacts with shadows. Fortunately this is supported now which enabled the nice lighting of our bunker:

Screenshot023.1.jpg

5. GUI Shaders - this enables us to have special effects applied on the in-game GUI. It means we can nicely represent terminal/hologram disabled by enemy shockwave or do something silly like this:

Screenshot024.1.jpg

Stay tuned!

• 1 month later...

Uskoro stize nova verzija :)

Do tada:

We have worked hard to bring the new effects and bug fixed, but most important of all are the arms model. Finally there are animated hands holding gun instead of just gun hanging in the air. This was supposed to be arms only preview, but I got a little carried away so it became a gameplay preview :) Because of it some of the features are not shown (like tower control) and creep models and sounds are placeholders. Music in this video is done by shaulhadar, he is doing a great job and we are very glad that he is helping us. Here is the gameplay preview video on youtube, and screenshots and video on indiedb will follow shortly. Also don't forget to vote if you haven't yet :)

P.S. Jel moze da se embedduje youtube video ovde?

v0.2 ist released i moze se skinuti odavde: http://www.indiedb.com/games/project-fptd/...roject-fptd-v02 . Potreban dodatni softver je ukljucen u instalaciju. Konstruktivne kritike, komentari i sugestije su dobrodosli.

Enjoy

Controls:

Movement - WASD

Shooting - Left Mouse Button

Tower Control - E

To buy from shop - Navigate the list with mouse and press E on the red buy button

To build from console - Navigate the list with mouse and press the build/upgrade button. To select the build panel from third person perspective, navigate with mouse and press E.

P.S. Snezna mapa je W.I.P.

Takodje imamo review :)

This is the first Project FPTD v0.2 review so far. It is done by Maxwolf Goodliffe from Magrathean Technologies (Incognito Episodes 1, 2 & 3). All we can say is: "Thank you for the excellent review, we are glad that you enjoyed the game!".

My experience and thoughts on Project FPTD 0.2

Downloaded 0.2 this morning and was delightfully surprised at how fun this can be! Not to get ahead of myself, will list stuff as I saw it...

Link to Video

http://www.youtube.com/watch?v=lypamUwLsyw

Installing

Installer was InnoSetup script like NA uses. It worked good and suggested to add the game to "Program Files (x86)". I decided to put it at "C:\Project FPTD".

Copied files and then ran .Net 2.0 installer which failed on Windows 7 x64 with "wrong architecture", then tries to run PhysX installer and already have newer version so it cancels itself out and I am ready to play!

First Run

After seeing familiar phrase "Puny humans are instructed to wait" (which is also what CrazyBump normal map generation program says to me) I get the main menu.

Fades in ontop of nice background picture and lets me select snow map or grass map, the bottom button I thought was "Options" or something but when I clicked it the game just exited. Opps.

Second Run

Now I know what that 3rd button does, avoiding it I click the grass map and it loads in a few seconds.

I'm then presented with birds-eye view of the entire map and can move around it using my mouse. I discover I can hover over the turret locations and press my use key to activate their configuration screens.

Having only about 30 seconds on startup to decide what I wanted to do. No training area or tutorials on how this works as the game immediately tells you some mutated swine are coming to destroy everything. The game begins!

I survive the first wave and figure out how to activate turrets. Horrah! Instructions are for girls anyway I got this I think...

Here comes Wave 2, more swine but with more health now. I discover the turrets can be upgraded with money you make after previous wave (but could not figure out how it was made or how to optimize my revenue). You can also sell them back for a fraction of what it cost to build them and put a different kind of turret there. The selections were: Gatling, Cannon, Flame, Tesla, Gluer

I upgrade my duel gatling turrets to quad gatling turrets and survive the next several rounds until ambushed by a rogue attack force of cocks! The roosters run very quickly and the gatling turrets worked hard to lay them down and I had to chase one across the entire map but I eventually got him.

At this point I noticed a small blue screen near the beginning of the map, when there was a quiet moment enough to walk up to it I noticed it allowed you to buy different weapons for yourself. There was another gun I bought called "stun gun" which does exactly what it's name implies and really helped with those damn lightning fast roosters.

Some of said roosters actually managed to make it all the way to the other side of the map to what looked like an entrance to secret base (perhaps where this scientist guy that tells me what is coming next is located). When the roosters got there they just zapped away with some kinda GDI Ion cannon light beam (very strange) I could not tell if I received a penalty for this or not, the round ended immediately after their death.

I kept rolling with it as I didn't seem to trigger any sort of "you fail" for that last mishap. I run back to the beginning of the map as another blitzkrieg of cows and roosters come at me but this time I have flamethrowers and gatling turrets tearing it up until I arrived to finish off the job. Well played good sir!

Impressions

This game was A LOT of fun to play. Although it really could do with some tutorials on how things work before just tossing enemies at you would be nice. I realize you are still working on this but as far as functional demos go and beta/alpha software this has a production feel to it and the animated gun models and custom characters really help with this.

I got confused a couple of times but only for a few moments until I realized how things just worked like configuring turrets and selling/upgrading them. When you are in the birds-eye view I could not select some of the turrets and had to configure them from FPS as it was the only way to do so.

Overall I had a good time and found myself cussing at the roosters as they slipped past my defenses. The sudden rushes destroyed my assumptions that farm animals are mostly harmless, music was good and changed with the pace of the game going to soft melodies when configuring turrets and back to hard rock when mowing down enemies.

Final word: I would pay $10 for this as is - $20 if I could kill farm animals with my friends. Great potential here, only minor issues. Fun and original game based on classic concept. Congrats!

Suggestions

*. Notify player that money is being made or lost, I was so confused at how money was made. Was it based on kills? How quickly I did it? Some mixture of both?

*. Maybe after first 5 - 10 rounds go on 'break' with your scientist friend who offers to sell you new guns and tells you about gun purchasing screen at start of map. I found this screen completely by accident.

*. Definitely some tutorials or some sort of 'training' area so I can figure out game mechanics before fighting for my life.

*. Multiplayer or Co-op possible? If I could do this with a friend the value would almost instantly double as me and my roomie hold down the farm.