Jump to content

Web Design iz PS u html ...

Recommended Posts

Cao, nesto me muci i to odavno, trazio sam rijesenje ali nikako :blink: :blink:

Npr. napravim Web Design u Photoshop-u, e sad je potrebn da dodam linkove na (Pocetna, O meni,Galerija itd..) ili npr. da dodam neku scriptu kao za Kontakt Formular, a to nemoze u PS.

Kako da konvertujem iz PS-a u .html, da bi mogao dodati scripte i linkove u Dreamweaver-u

Imam Adobe Dreamweaver CS4,pa kako iz PS-a da ubacim u Dreamweaver.

wmfaed.jpg

Pozz.

1) ovo je galerija

2) ovo je galerija!

3) pa... rucno, seckas delove iz ps-a i preko css-a ih ubacujes na stranicu. znaci, radi se rucno, ne postoji komanda tipa edit > ps document > convert to html

evo ti link ka jednom od mnogobrojnih tutorijala na netu.

A tako znaci, ali rekao mi je jedan poznanik davno, da on takode u PS sve odradi i onda u Page Maker-u skombinira, bas cu ga morati kontaktirati da vdim kako on radi ....

p.s. 1.galerija, 2.galerija.... ?? ne kontam :)

Tnx ;)

9gjbiv.jpg

ovo pise u navigaciji. ovde se kace radovi na komentarisanje. to sto tebe interesuje spada u client scripting forum. izvod iz pravila foruma interaktivni dizajn:

Forum "Interaktivni dizajn" je galerija radova clanova foruma - teme kao sto su "Imam problem...", "Šta raditi", "Jel zna neko", linkovi, JavaScript, PHP, ASP, HTML, CSS, WTF itd... postavite u njima odgovarajuci forum. Ako niste sigurni gde, potrazite pomoc nekog od urednika ili administratora putem privatne poruke.

Kako li je samo lepo bezbrižno crtkati u PS-u, ali kada dođe vreme za pretvaranje svega toga u HTML+CSS, eto muka. Moraš naučiti HTML i CSS kako bi znao na šta da obratiš pažnju prilikom dizajniranja jer ćeš u suprotnom kasnije sebe postavljati u nemoguće situacije gde ćeš biti prinuđen da menjaš dizajn 100 puta ili da pribegavaš kojekakvim hakovima.

Moje preporuke:

-Izaberi neki layout. Hoće li sajt biti proširen koliko je i korisnikov browser širok, ili če širina biti neka fiksna?

-Da li ćeš zaista imati dovoljno sadržaja da ti se pogura onaj footer dole ka dnu, ili ćeš ga morati fiksirati sa par CSS pravila?

-Oprez sa zakrivljenim ivicama, CSS3 nije još implementiran u potpunosti a velika je muka napraviti ih da rade kako treba ukoliko ih koristiš previše

-Pozadine - lepo izgledaju kada si ih sada fiksirao na određenu rezoluciju, ali doći će i ljudi sa manjim/većim ekranima u posetu i imaće šta da vide. Moraš se odlučiti koji deo pozadine će biti fiskni, koji će se ponavljati (i kako) i koja boja će da bude u pozadini kao failover po potrebi.

-Gradienti - lepo izgledaju, ali ako ti neka slika sa tim zakrivljenim ivicama zapadne tamo, završio si priču osim ako ne pređeš na PNG fajlove za slike, a njih nemoj koristiti u preteranoj meri i čuvaj ih kao "džoker", jer su veliki i nisu kompresovani kao JPEG. Ne zaboravi i da same gradient slike ne smeju da budu previše kompresovane jer se na njima lako daju primetiti nuspojave JPEG kompresije.

-NIŠTA NIJE FIKSNO - lako je sada staviti neki sadržaj u kućicu namenjenu njemu u Photoshopu, jer ako je tekst prevelik, ti jednostavno smanjiš veličinu teksta... TO NEĆE biti slučaj u browseru! Ti ćeš upisati neki drugi tekst koji će biti verovatno mnogo veći nego sada, neko će da poveća font zumiranjem itd.

-Fontovi i fensi AA. Web ne podržava veliku količinu fontova, tako da ne očekuj da neki font što si nabavio negde radi na svačijem računaru. Takođe ne očekuj da će tekst biti tako gladak kao u PS-u, jer Linux, MacOS i Windows imaju drugačije engine za antialiasing fontova. Zbog svega ovoga, pripazi kako koristiš tekst i odluči gde ćeš ga zalepiti na sliku, a gde ćeš ga staviti u sadržaj. Ukoliko previše koristiš slika, sajt se povećava u veličini i mogućnosti za SEO su mnogo manje, a ukoliko koristiš previše teksta, krzavi fontovi na npr. Windows XP mašinama će da izgledaju užasno na tvom headeru.

I na kraju krajeva: Automatizovane konverzije nema, niti će je ikad biti.

9gjbiv.jpg

ovo pise u navigaciji. ovde se kace radovi na komentarisanje. to sto tebe interesuje spada u client scripting forum. izvod iz pravila foruma interaktivni dizajn:

To upitaj Moderatora koji je prebacio Temu ... ;)

@villi znaci tako stoje stvari, ona se ne isplati u PS praviti Design ....

PS jeste najbolji program za Web Design, osim ako ne preferiras Illustrator.

Svi web dizajneri rade web dizajn u nekom od ova dva programa, jer tako treba.

I nijedan od ovih programa nema one klick export u xhtml, niti ce ih imati, i to je ok, tako i treba da bude.

Stvarno ne razumem zasto otpisujes najmocniji program za graficki dizajn zbog toga?

Dizajn se radi u photoshop-u, pretvaranje u xhtml se radi u editoru(DW ili bilo koji drugi text editor), tako se radilo od kad je sveta i veka, i tako ce i ostati.

@kodi: dobro napisano, da imam vremena pokusao bi, ali posto nemam vremena za sad moram to otpsati .... pogledao sam neke video-e i vidjeo da treba dosta vremena, zivaca i znanja, jer sve sve radi rucno ....

cim budem imao vise vremena, pokrenucu PS i DW :)

PS je najbolje rešenje za bilo koji dizajn pa i za web dizajn. Samo treba dobro da se pomučiš da bi ga naučio.

Postoji i u PSu eksport u xHTML. Prvo moraš da iseckaš (SLICE) stranu, pa ideš u File->Save for web. Kada klikneš na SAVE izaberi CUSTOM podešavanja i tu podesi da ti se fajl snimi kao xHTML i CSS.

E sada treba malo da se podesi CSS: Oni stavljaju position:absolute, a ja relative itd. Možda treba dodati još koji <div> tag ....

Nadam se da sam ti bar malo pomogo. U suštini moraš da naučiš HTML i CSS.

• 4 weeks later...
PS jeste najbolji program za Web Design, osim ako ne preferiras Illustrator.

Svi web dizajneri rade web dizajn u nekom od ova dva programa, jer tako treba.

I nijedan od ovih programa nema one klick export u xhtml, niti ce ih imati, i to je ok, tako i treba da bude.

Stvarno ne razumem zasto otpisujes najmocniji program za graficki dizajn zbog toga?

Dizajn se radi u photoshop-u, pretvaranje u xhtml se radi u editoru(DW ili bilo koji drugi text editor), tako se radilo od kad je sveta i veka, i tako ce i ostati.

U Ilustratoru rade web dizajn print dizajneri i ilustratori koji ne znaju PS ili FW.

Za web dizajn je prevashodno od Adobe-a napravljen Fireworks. Ali, s obzirom da dosta ljudi vec zna Photoshop, a PS je dovoljno mocan da mozete u njemu napraviti bilo kakav raster, ljudi ga masovno koriste za web dizajn, a ima i "Save for web" opciju kojom mozes da optimizujes slike za veb, slajsujes ih i izvezes kao pripremu.

P.S. http://www.htmlmajstor.com/ Evo jednog servisa, domaceg, za brzo kodiranje, za sve one koji znaju da nacrtaju, ali ne i da napisu kod.

Ma moze da bude automatizovano kol'ko hoces, to mora da generise brdo djubreta u kodu koji posle cini pravu razbibrigu kad moras nesto bitno da promenis. Moze da posluzi onima koji nemaju nam,eru time da se bave, nego im treba brzo resenje, ali nikako kao ozbiljna alatka.

... znaci tako stoje stvari, ona se ne isplati u PS praviti Design ....

Ja sam u šoku... :blink:

@kodi ti je napisao najbolji i najkorisniji komentar u ovoj temi, a ja bih samo dodala da ako zaista želiš ozbiljno da se baviš Web dizajnom, moraš prihvatiti da je to kompleksan posao koji se sastoji iz mnogo segmenata koje naprosto moraš poznavati. Instant rešenja, ako su uopšte rešenja, mogu da zadovolje veoma retko, a često proizvedu više štete nego koristi. Za moje pojmove je nedopustivo da neko 2010. godine, ko ima ambiciju da se bavi ili se već bavi Web dizajnom, postavlja pitanje kako da dizajn iz grafičkog programa automatski konvertuje u html. I uopšte nije poenta u tome da li tako nešto postoji ili ne, nego da naučiš pravi, jedini i najjednostavniji proces kreiranja Web sajtova.

Inače, sam dizajn ti je skroz korektan. Mali savet da ubuduće za placeholder tekst ne koristiš "kdhgjhdahjffffaffafdfdfdfdfd", pogotovo kad budeš radio za klijente.

• 1 month later...