Jump to content

pravljenje 3d igara...UDK...3ds Max...Maya

bobadilla
 Share

Recommended Posts

Unapred se izvinjavam svima zbog ponavljanja teme po milioniti put, jednostavno ne mogu vise da lutam trazeci prave odgovore, tako da sam resio da ih okupim na jedno mesto...

Zelja mi je da napravim vrhunsku igricu bla bla bla...poznata svima prica... sa jednom razlikom, ja sam potpuni amater.

Koliko razumem UDK 3ds Max i Maya je ono sto mi treba za pocetak...trazim tutorijale po netu i polako upoznajem ove programe... Evo ga moj plan do konacnog ostvarenja sna:

1. za pocetak hocu da naucim osnovne funkcije programa...cisto da se upoznam...

2. da napravim jednostavnu mapu...

3. interakcija sa predmetima

4. jednostavan level

5. kompleksniji leveli

6. i onda prelazak na pravljenje prave igrice

//ako sam nesto propustio ispravite me pls

Pitanja:

-UDK: Koje su njegove mogucnosti? deluje mi da ljudi(amateri) u njemu samo prave mape i ubacuju modele...ali mene zanima da li ja mogu potpuno da kontrolisem glavnog lika...tj da menjam nacina na koji hoda, brzinu, ...zato sto mi je ovaj standardni malo nezgrapan (da pojasnim:recimo da hocu da se krece kao lik iz igrice Prototype...http://www.youtube.com/watch?v=L0hrpf9oSW4)?

ako hocu da igrica bude jedan svet (recimo kao gta), dakle da idem s kraja na kraj grada koliko je to tesko, odakle da pocnem, koji je princip, nemam predstavu koliko to treba da bude veliko? Recimo da je mapa Novi Beograd, kako da to izgleda sto realnije (mislim na visinu zgrada, sirinu ulica itd).

Stao mi mozak...to je sve za sada, al bice ih jos sigurno...

Nije mi cilj da vas zamaram nekim stvarima koje mi nisu jasne, a verovatno su osnovne ako neko hoce da bude...(kako se bre zove onaj kome je zanimanje pravljenje igara? :)), ali je lepo znati da imam koga da pitam...:)

________________________________________________________________________________

Saveti i tutorijali...Ako imate neke dobre, korisne, molim da ih okacite(obavezno navedite cemu sluze)...

hvala...

_______

Bilo bi stvarno super kada bi neko od vas ko se profesionalno bavi ovim stvarima dao neku smernicu, uputio me, mozda mi zadao neki zadatak za vezbanje, itd...

Jedan TIP od mene za vas: timovi koji ambiciozno krenu u neki projekat i propadnu...propadaju zato sto hoce da zarade na brzinu...ne moze to tako, mora da se radi s ljuubavlju bre...zaboravite na pare...:D

Dobrodosao na forum :)

Najbitnija je volja u svemu ovome, ako zelis da pravis igru sam, tesko ces da napravis vrhunsku igricu. Ja sam isto poceo projekat sam da radim, i da mi se nisu prikljucili ortaci da pomognu, ne bi imao ni m od mape, veliki je to posao... nego da te ne smaram oko takvih stvari evo neke pomoci, koliko mogu da te uputim(nisam ni ja profi) :

Q-UDK: Koje su njegove mogucnosti?

A-Velike su, s'obzirom da je besplatan, jedina zackoljica je izvorni kod, koji se ne dobija niti je moguce modifikovati sam engine, za to je potrebna puna licenca....

-Kontrolu lika mozes da uradis kako ti hoces, naravno za to je potrebno znanje scripte i dobro poznavanje karakterne animacije (ako hoces da lik bude kao u Prototype), napravis svoj kontroler i picis...

Q-Ako hocu da igrica bude jedan svet (recimo kao gta), dakle da idem s kraja na kraj grada koliko je to tesko, odakle da pocnem, koji je princip, nemam predstavu koliko to treba da bude veliko?

A-Nije lako, ali je moguce da se odradi, najbolje da prvo savladas osnove, sam ces naci odgovor na ovo pitanje :)

Ako hoces da se bavis level/game designom bolje kreni da ucis UDK, 3d programe nauci samo neke osnovne stvari, cisto da mozes da odradis sitne modifikacije na modelima ili da izmodelujes nesto sitno...

Evo prvih superbasic tutorijala za udk, ovo prvo odradi, sve ce ti biti mnogo jasnije:

-

-Upoznavanje sa editorom

- http://www.apophis3d.net/index.php?option=...&Itemid=103 -Osnovni level

- http://www.theballthegame.com/tutorialudk.htm -Prosta igra (bas bas osnovna)

Eto toliko za sad, nadam se da sam malo pomogao.

Da se ukljućim ovde jer je najpodesnije. Ja već neko vreme gledam UDK tutoriale EAT3D, a sada i Gnomon i mislim da su Ok za početnike. Dosta toga sam provalio.

Koliko sam razumeo, može se raditi zaista ogroman svet, ali sam negde pročitao (mislim da je baš hr0nic rekao) da je default maksimum 10x10 km (meni dovoljno).

Ono što sada mene interesuje je, ako ja napravim svet te veličine, kakav mi računar treba da to pokreće? Recimo da planiram da taj svet ima jedan gradić i nekoliko sela, šume, reke, brda i planine :)

Već sam počeo da radim na jednom projektu, tj za sada prikupljam materijal i učim, a angažovao sam i jednu devojku koja mi radi concept art...

Mratchny, mnogo toga zavisi od same optimizacije svega na mapi. Koliko poligona ima ukupno na vidiku, svetla, koje vrste svetla, partikli, fizika, od svega toga zavisi koja masina je potrebna da bi se to teralo kako treba.

ovo je kao neki minimum za udk

Windows XP SP2 or Windows Vista

2.0+ GHz processor

2 GB system RAM

SM3-compatible video card

3 GB free hard drive space

znaci trebao bi da radis igru tako da moze da se pokrene bar na takvoj makini :)

i da, sto vise testiranja na razlicitom hardweru, zamolis ljude koje znas da bar puste level, tako ces da vidis kako se igra ponasa na razlicitom hardweru :)

A konfiguracija za rad u UDK? Da li ću moći da radim jednom kada ta mapa bude imala hiljade i hiljade objekata? Za sada imam Core2Duo, 2GB Ram-a i 9600GSO, ali bi trebalo uskoro da pojačam dosta...

Ono na čemu ja trenutno radim (igra) bi trebalo da bude neka vrsta Stalkera, na teritoriji Srbije...

evo sta kaze za production makinu, treba ti doooosta rama :)

Recommended for Content Development:

Windows Vista 64 SP2

2.0+ GHz multi-core processor

8 GB system RAM

NVIDIA 8000 series or higher graphics card

Plenty of HDD space

mada ja imam duplo manje rama i dualcore, i sve mi radi ok za sad ...

E sad si me iznervirao sa onim Leadwerks :) Onaj njihov video izgleda predivno i liči na ono što ja hoću, a taman sam počeo da shvatam UDK :)

Hvala za ovo gore, ono što ja planiram da kupim je tu negde.

Da dam malo kompletniji odgovor čoveku koji je počeo temu: Postoji nešto što se zove UDK Video tutorial Complete i sadrži mnooogo filmova, obavezno pogledaj, a ako te mrzi toliko da gledaš skini EAT 3D - UDK Intro, a onda i ostale njihove tutorijale. Malo čudno priča lik u ovom prvom, naročito reč MESH (svaki put me nasmejao), ali je ok... sledeće bih preporučio njihov video tutorijal o materijalima... pa onda dalje... ;)

E sad si me iznervirao sa onim Leadwerks :) Onaj njihov video izgleda predivno i liči na ono što ja hoću, a taman sam počeo da shvatam UDK :)

ma nisam valjda, samo da znas, ipak nije kompletan kao UDK, ali mislim da nema prepreka ako se savladjau scripte :)

hvala na dobrodoslici...:)

nisam ni sanjao da cu tako brzo dobiti odgovore na moja pitanja...hvala, hvala...:)

e sad...sta znaci to 10x10km, nemam predstavu koliko je to puno ili malo?

da se razumemo...shvatam ja da je tesko igricu napraviti sam, zato kada predjem neku obavezno odgledam *credits da vidim koliko je ljudi radilo na njoj...:) moj cilj je da shvatim koncept pravljenja, i da se osposobim za neki ozbiljniji rad...

// video sam neke pluginove na netu sinoc...i jedan koliko sam shvatio objekte povezuje u array, tako da ih mozete imati milione... http://www.vray.com/vrayscatter/ ...tu je i demonstracija...

zamisli teren u stvarnosti 10x10km, zavisi sta hoces da pravis.... malo je za simulacije recimo... za fps vise nego dovoljno, dovoljno je cak i za neki rpg....

kakve veze ima vrayscatter sa pravljenjem igara? :P bolje pocni da provaljujes udk, ako hoces nesto da napravis....

e, to sam hteo da pitam...koliko razumem sve se pravi u 3ds max i drugim programima, pa se importuje u UDK?

taj plugin ne moze da se iskoristi za igricu?

sto se tice 10x10... napravio sam polje 1000000x1000000x1 i pokusao sam da ga predjem po dijagonali...i hodao sam tako 10-ak minuta...i onda sam se smorio i odustao...ooogromno je...:)

sto se tice 10x10... napravio sam polje 1000000x1000000x1 i pokusao sam da ga predjem po dijagonali...i hodao sam tako 10-ak minuta...i onda sam se smorio i odustao...ooogromno je...:)

Tako je, a npr Stalker COP nivo možeš da pretrčiš za nekoliko minuta... a kakva igra :) A ako ti treba više, verovatno može da se (kao u Stalkeru) napravi više nivoa koji se nezavisno učitavaju :)

Za orijentaciju, idi na Google maps, pa postavi da ti se u ekranu vidi od prilike 10 km po visini (npr iznad BGa), da vidiš koliko može da stane... baš puno!

Inače, računa se da je prosečna brzina ljudskog hoda 6km/h, znači da ti za 10 km treba nešto više od 1h30m :)

^

1) proceduralno, ili

2) zaposlis 100 ljudi da rade na modelima i detaljima (pozeljno ako simuliras postojeci grad), ili

3) radis godinama (i.e. 5 godina), ili

4) batalis, osim ako ti je ok da grad ispadne neozbiljan amaterski pokusaj

--

u realnosti, ako imas para i para, u pitanju je kombinacija malo 1, puno 2, i malo 3.

ako si jako zajeban programer i bavis se 3d grafikom godinama, recept je puno 1, malo 2, i neizostavno 3.

ako ucis ili gajis neiskusan/nerealan entuzijazam prema game developmentu (i tata bi sine), onda ce verovatno biti 4.

zavisi dosta i od stila.

ovo sto sam napisao se odnosi na grad kakav mozes da vidis u gta iv i slicnim igrama.

igre sa manjom skalom i nivoom detalja, su potrosile proporcionalno manje vremena na razvoj.

mozda tvoju igru krasi stil zbog kojeg nedostatak detalja na zgradama/lokacijama/infrastrukturi grada ne izgleda kao prevelik propust ili nedovrsen projekat. sve je to stvar opsteg vizuelnog i gameplay dizajna.

ukratko, moj savet je izbegavati bilo sta sto simulira realnost, pre svega u vizuelnom smislu.

bolje koncentrisati taj napor na kvalitet gameplaya, ili naraciju u igri. to je ono sto nezavisni developeri rade.

igra poput gta iv ili assassins creed jednostavno ne moze da se napravi u indie studiju.

ali igra poput battlefield 2142 mozda i moze (barem sto se gradova tice, koji su btw, fantasticni, a sa minimumom modela i detalja). kod takve igre je veci problem networking.

Jedno su želje a drugo mogućnosti druže!

Nažalost mnogi su bili u tvom stadijumu i na kraju poklekli pred zadatkom.

Dok te drži manija, pokušaj da se što više informišeš i kreneš basic stvari.

Nisam shvatio da li si programer ili artist?