Jump to content

ACR6

Abdee
 Share

Recommended Posts

U startu da se ogradim da nisam neki stručnjak za ACR i vrlo moguće da nešto radim pogrešno, ali u ovoj najnovijoj verziji nikako mi izlazni JPEG nije dobar kao sa prethodnim verzijama. Kako god da sam pokušao, uvek izlazni JPEG bude 'male kilaže' u nedostatku boljeg objašnjenja. Naime, u prethodnim verzijama, kako god da sam RAW razvijao, izlazni JPEG je redovno bio teži u MB od onog koji aparat sam napravi (pošto fotkam sa RAW+JPEG opcijom uključenom pa mogu da uporedim). Sad sa ovom verzijom je potpuno obrnuto iako je quality opcija podešena na maksimum. Ima li neko ideju o čemu bi tu moglo da se radi?

Od kako koristim DSLR koristim i ACR. Posto uvek pucam RAW, cak i kada su najvece gluposti u pitanju, probao sam gotovo sve RAW programe ali ne ide, nikako da se naviknem na neku drugu koncepciju. Najlakse mi je da iz FastStone-a otvaram direktno u ACR, tu podesim sta treba a onda idem dalje u Photoshop ako ima potrebe. Moj je utisak da su se ovaj put bas potrudili i da ova nova verzija daje primetno bolje rezultate. Vrlo sam zadovoljan, narocito po pitanju kontrole suma i detalja. :) Svidja mi se sto su u verziji 6.1 dodali i Lens profile correction. Jeste da jos nema Pentax objektiva ali ovi profili za Sigma objektive lepo rade. Valjda ce se i profili za Pentax pojaviti uskoro.

Manje suma=manje 11100101

Misliš da je to u pitanju? Pa nisam koristio one slajdere za noise reduction, čak su svi bili na nuli i oštrenje na nula takođe.

Tačno ću probati da ubacim verziju 5.6 umesto ove pa da uporedim, baš me nervira.

• 4 weeks later...

Htedoh da probam ACR 6.1 i onaj novi Lens Correction, kad omo nece da se instalira. Zakuca se AdobePatchInstaller.exe (Kaze: Some Updates Failed to Iinstall).

Malo zato procunjah i naidjoh na ovo Temporary solution to 6.1 installation problem

I radi,... kaze onaj tip da postoji mozda vise profila za aparate u PS CS5 verziji, ja nisam mogao da nadjem za C 350D + 17-40, vec samo u kombinaciji za 1D III, ali radi i taj sasvim OK sto se ispravljanja horizonta tice. Za CA i vinjetiranje videcu (idem sad da probam)...

Edit: u stvari za vinjetiranje i ne treba :D

• 2 months later...
  • 1 month later...

Izvinjavam se sto otvaram staru temu, ali ovaj ACR 6.2 je za mene potpuno otkrovenje. Tek sad sam imao prilike da se malo igram i mogu reci da je Abdee bio vise nego u pravu.

Neke fotke koje su strasno podeksponirane konacno je moguce izvuci a da lice na nesto, a cak je i moj 350D postao "mocna" :) hi ISO masina.

Ovo sto sam dole postavio su sve fotke (100% kropovi) na ISO 1600. Prva kolona je bez kompenzacije, druga -1EV a druga -2EV, dakle analogno sa 3200 i 6400 ISO, pa izvuceno u ACR-u. Ono sto me posebno odusevljava je sto je moguce pazljivim razvijanjem podeksponiranog raw fajla sacuvati boje. Znam da ovo nije low light test, ali proba na nekoliko drasticno podeksponiranih fotografija u u pravim low light uslovima je dala vrlo upotrebljive fotografije.

U drugom i trecem redu su ista podesavanja osim sto su ekspozicije 1/125, 1/250 i 1/500 sec.

iso6400.jpg