Jump to content

Neke dzidzbidze u illustratoru

DEDA_RUMA
 Share

Recommended Posts

Dakle, posto sam pre nedelju-dve presao sa corela na illustrator, zamolio bih drugare da mi pojasne par sitnica...

1. kako da odradim gradijent sa vise od dve boje i kako da odredim boje?

2. da li postoji nesto poput transparency tool-a u corelu?

3. da li postoji nesto poput free transforma u PS-u...znaci, ne 2D rotiranje oko svoje ose, nego vertical i horizontal shit :D

sve ostalo sam manje-vise provalio....i da, crtanje je mnogoooooo teze nego u corelu....

Hvala drugari!

Imaš na desnoj strani radne površine tab gradient, ako ne stoji onda window>gradient, klikom na kockice biraš boje koje ćeš da prelivaš, kada kursor prineseš na prazan prostor između kockica pored njega se pojavi mali plus, tako dodaješ boje gradientu. Sa gradient alatkom menjaš položaj gradienta na objektu.

Transparency na dva načina, ili praviš opacity mask (najlakše ti je da pogledaš help) ili u transparency tabu smanjuješ opacity boji koju zadaš i na taj način još zadaješ providnost.

Altka free transform ili direct selection tool (V) rade isto kaou PS-u.

U praksi nema moćnije alatke od pen tool-a i Bezjeovih krivih, samo dok savladaš osnove crtanja pen tool-om.

Ja sam i na korelu i na ilustratoru, ali sve sam bliži odluci da pređem na ilustrator u potpunosti, jel kapiram da me to čeka kad tad sa obzirom na razvoj ova dva alata. Seks nastaje kad ti traže eps a ti napucavao ferlaufe, providnosti i ostalo u korelu, možeš samo da plačeš kada ga uvučeš u ilustrator.

Pozdrav!

Znam, imao sam sranja sa transparentim objektima, ma samo sto komp nisam izbacio kroz prozor :D

Hmmmm, nisam se dobro izrazio...znam kako se siba gradient, znam da treba dupli klik na onaj kurchic, pa me onda direktno prebaci u paletu da izaberem color, ali kada umetnem jos jedan kurchic (znaci, sada ih imam tri) i kada dva puta kliknem na onaj srednji koji sam malo pre umetnuo - on naprosto nestane...ili ja nesto pogresno radim ili me illy jebe sve u sesnaes' :D

Direct selectio tool??? Jao....ali ni na kraj pameti mi nije bilo da se radi o toj alatci...meneeeeeeee! :D

Pen tool cu vrlo lako savladati...par stotina sati provedenih ispred ovog sokocala zna cudo da napravi!

Sto se tice opacity-a, znam za foru dupliras lejer (ctrl c, pa ctrl f), selektujes oba, krknes gradient, pa nesto otkacis u opacity meni-u (mrzi me da palim illustrator da vidim kako se zove to cudo), i kao imas opacity kao gradient...e, da li mozda postoji prostiji nacin za tako nesto? Mislim, ne da su ga iskomplikovali, nego su mu j***i kevu :D U corelu je to mnooooooogoooo prostije odradjeno, imas taj transparency tool i namestas ga kako hoces, kao sto illy ima gradient tool...znaci, cekam dan kada ce corel srediti colorne profile i kada ce namunjiti bolji mesh i cao illustratore! :D

Hvala druze Kneipp na pomoci!

Znam, imao sam sranja sa transparentim objektima, ma samo sto komp nisam izbacio kroz prozor :D

Hmmmm, nisam se dobro izrazio...znam kako se siba gradient, znam da treba dupli klik na onaj kurchic, pa me onda direktno prebaci u paletu da izaberem color, ali kada umetnem jos jedan kurchic (znaci, sada ih imam tri) i kada dva puta kliknem na onaj srednji koji sam malo pre umetnuo - on naprosto nestane...ili ja nesto pogresno radim ili me illy jebe sve u sesnaes' :D

Direct selectio tool??? Jao....ali ni na kraj pameti mi nije bilo da se radi o toj alatci...meneeeeeeee! :D

Pen tool cu vrlo lako savladati...par stotina sati provedenih ispred ovog sokocala zna cudo da napravi!

Sto se tice opacity-a, znam za foru dupliras lejer (ctrl c, pa ctrl f), selektujes oba, krknes gradient, pa nesto otkacis u opacity meni-u (mrzi me da palim illustrator da vidim kako se zove to cudo), i kao imas opacity kao gradient...e, da li mozda postoji prostiji nacin za tako nesto? Mislim, ne da su ga iskomplikovali, nego su mu j***i kevu :D U corelu je to mnooooooogoooo prostije odradjeno, imas taj transparency tool i namestas ga kako hoces, kao sto illy ima gradient tool...znaci, cekam dan kada ce corel srediti colorne profile i kada ce namunjiti bolji mesh i cao illustratore! :D

Hvala druze Kneipp na pomoci!

Sine, polako... savladaj Ai i nikad ti nece pasti na pamet da se vratis na Corel! Veruj mi. Vecina nas je [pre ili kasnije] napravila ovaj transfer jer je to prosto realnost danasnjice. To da je nesto lakse u Corelu okaci macku o rep... zar nije lakse nauciti da vozis kola nego formula bolid?!? Jeste, Corel je auto 90ih godina sa prilicno dotrajalim motorom i rdjavom limarijom sa kojim od tacke a do tacke b stizes za 2 dana dok sa "formulom" pojedes tu relaciju za par sati. Corel je linija manjeg otpora - jaca verzija Windowsovog Painta dok je Ai zahtevniji za savladavanje, naizgled komplikovaniji, ali u biti neuporedivo mocnija i profesionalnija alatka od Corela. O integraciji sa ostatkom CS paketa da ne govorim.

Jos nesto, zajebi samoizvaljivanje... nece ti pasti na pamet koje sve funkcije mozes naci u Ai, stoga prioni na neki od Lynda.com tutorijala, osnovni pa napredni kurs. Progledaces!

P.S.

Kad mi neko kaze da je u Corelu crtanje vektora lakse, odmah znam da NIKAD nije kliknuo na PATH alatku u Photoshopu! Elem, znas Ps [sto je osnova za sve dalje zar ne?] - ista meta isto rastojanje ;)

Sine, polako... savladaj Ai i nikad ti nece pasti na pamet da se vratis na Corel! Veruj mi. Vecina nas je [pre ili kasnije] napravila ovaj transfer jer je to prosto realnost danasnjice. To da je nesto lakse u Corelu okaci macku o rep... zar nije lakse nauciti da vozis kola nego formula bolid?!? Jeste, Corel je auto 90ih godina sa prilicno dotrajalim motorom i rdjavom limarijom sa kojim od tacke a do tacke b stizes za 2 dana dok sa "formulom" pojedes tu relaciju za par sati. Corel je linija manjeg otpora - jaca verzija Windowsovog Painta dok je Ai zahtevniji za savladavanje, naizgled komplikovaniji, ali u biti neuporedivo mocnija i profesionalnija alatka od Corela. O integraciji sa ostatkom CS paketa da ne govorim.

Jos nesto, zajebi samoizvaljivanje... nece ti pasti na pamet koje sve funkcije mozes naci u Ai, stoga prioni na neki od Lynda.com tutorijala, osnovni pa napredni kurs. Progledaces!

P.S.

Kad mi neko kaze da je u Corelu crtanje vektora lakse, odmah znam da NIKAD nije kliknuo na PATH alatku u Photoshopu! Elem, znas Ps [sto je osnova za sve dalje zar ne?] - ista meta isto rastojanje

Realnost je sasvim suprotna od ovoga.

Adobe u svom asortimanu ima razne delove slagalice : Ps , Ai , Id , etc - koji na primer kostaju 2300$

Reano je i to da npr u illustratoru ne postoji dimension tool , pa se on prodaje kao plugin za 100$.

Corel Draw kosta 500$ i ima dimension tool i moze da odradi vecinu stvari koje mogu Ai + Id + Ps :) - naravno ukoliko se software ozbiljno shvati i savlada na pravi nacin.

Adobeov software je bolje pokriven sa literaturom , tutorialima , treninzima , kursevima - pa se zato pricinjava da je bolji ili laksi.

Jaca verzija Windosowog Painta :huh: , mozda "postenija" verzija cs paketa :D

Stara stvar, mada mislio sam da je sa ovim pričama završeno makar za neko vreme... U Corelu jesu neke stvari lakše i brže za uraditi. Meni je tako Illustrator užasno išao na živce u vremenu kada sam se privikavao, a sada se ne bih vraćao na Corel ponajviše zbog cele te integracije sa drugim programima koja mi je najčešće jako bitna. Tako da, šta se mora, nije teško, navikao sam se i ja na Illustrator posle par godina.

Ali npr. i dalje mi skoči pritisak kad omanem dva piksela gađajući tačku na putanji i on mi iskenja onaj error box.

Sto se tice opacity-a, znam za foru dupliras lejer (ctrl c, pa ctrl f), selektujes oba, krknes gradient, pa nesto otkacis u opacity meni-u (mrzi me da palim illustrator da vidim kako se zove to cudo), i kao imas opacity kao gradient...e, da li mozda postoji prostiji nacin za tako nesto? Mislim, ne da su ga iskomplikovali, nego su mu j***i kevu :D U corelu je to mnooooooogoooo prostije odradjeno, imas taj transparency tool i namestas ga kako hoces, kao sto illy ima gradient tool...

Pređi na neku noviju verziju Illustratora, recimo CS4. Sada je to mnogo jednostavnije, transparentni gradijenti se podešavaju na samoj paleti Gradient (slično kao u Photoshopu) ili, još lakše, direktno na crtežu.

I ne odustaj tako lako od Illustratora, kad ga jednom savladaš do kraja, više se nećeš vraćati nazad (kao i većina nas koji smo ranije koristili CorelDraw i Freehand).

Reano je i to da npr u illustratoru ne postoji dimension tool , pa se on prodaje kao plugin za 100$.

Corel Draw kosta 500$ i ima dimension tool

I meni često smeta što pojedine funkcije programa moramo da potražimo u dodatnim Plugin-ovima, kao što je crtanje Barcoda ili kotiranje. Nadam se da će i to doći na red u nekoj od sledećih verzija.

jbg, ja koristim CS3 jer za noviju verziju nemam dovoljno dobru masinu...

ja jesam pocetnik u illustratoru, ali i dalje mislim da je corel mnogo laksi za crtanje, mada mozda je ipak stvar navike, ALI ipak stoji cinjenica da se u corelu za 4 puta manje vremena moze nacrtati neki kompleksniji objekat nego u ilustratoru i to mi je ipak najbitnija stvar...sta da kazem, ne preostaje mi nista sem da ustrebam illustrator...sto bi rekli "sorry, but jebi ga" :D

da li mi neko moze reci kako se podesava "snap to object" kao u corelu?

ALI ipak stoji cinjenica da se u corelu za 4 puta manje vremena moze nacrtati neki kompleksniji objekat nego u ilustratoru i to mi je ipak najbitnija stvar

mada mozda je ipak stvar navike

Ipak je to.

da li mi neko moze reci kako se podesava "snap to object" kao u corelu?

View > Snap to Point. U Preferences > Smart Guides podesiš Snapping Tolerance koliko ti odgovnara.

Realnost je sasvim suprotna od ovoga.

Adobe u svom asortimanu ima razne delove slagalice : Ps , Ai , Id , etc - koji na primer kostaju 2300$

Corel Draw kosta 500$ i ima dimension tool i moze da odradi vecinu stvari koje mogu Ai + Id + Ps :) - naravno ukoliko se software ozbiljno shvati i savlada na pravi nacin.

Adobeov software je bolje pokriven sa literaturom , tutorialima , treninzima , kursevima - pa se zato pricinjava da je bolji ili laksi.

Jaca verzija Windosowog Painta :huh: , mozda "postenija" verzija cs paketa :D

Ne mogu da se slozim sa tobom ali ne zelim da sirim pricu i da coveku skrnavimo topik/odemo u off. Samo kratka digresija - postoje plug-inovi za Ai prilagodjeni za 2D i 3D CAD i to su ozbiljni alati koji kostaju i po 300, 400e, ali to je za one kojima stvarno treba tj. za CAD profesionalce. Za obicno dimenzioniranje objekata postoji skripta koja je besplatna i radi gotovo sve sto radi Dimension tool u Corelu.

Sve dok radis sa wireframe, Corel je dobar.

U trenutku kad se prebacis na Enhanced view i pocnes da koristis boje, svatices koliko je sj...n.

Izgleda da oni momci iz Adobe-a znaju neku "fintu" oko koloru i to vrlo skupo naplacuju.