Jump to content

Crkva u obliku broda

Recommended Posts

• Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Samo da pojasnim, ja sam u ovom slučaju upravo mislio na sveca na platnu - a naravno, Ji verovatno ima svoj razlog koji će objasniti.
Добро,твоја дефиниција кича је светац на платну?А кад је већ кич,зашто је кич?И пробај да будеш више објективан него субјективан.

Значи ли да је на неком броду ово кич,баналан примјер :

brodovi32.jpg

To nije kič jer je krst (apstraktni) i univerzalni simbol vere - primer ti je jako loš. Svetac od 6-7 metara visine je kič i preterivanje iz više razloga koji su manje estetske prirode a više imaju veze sa idolatrijom koju sam pominjao. Crkve nose imena svetaca ali u njima se ne moli svecu niti su zbog njih pravljene.

Ne želim da ulazim dublje u teološke rasprave jer to nije dozvoljeno na forumu. Ako si vernik i ova tema te lično pogađa, potrudi se da sagledaš osnovna načela a ne da se vodiš politikom SPC koja se svodi na "naš kraj - naša pravila".

Ji 4Tze, ma razumeo sam ja odlicno.

To sto je neko vernik ili ne nikada i nije bio kriterijum da je u pravu ili ne.

Ako nisi video gde je smelost u ovom projektu a gde glupost u toj smelosti onda stvarno sta da pricamo?

Nije ovo filosofija, ima stvari koje i nisu bas u duhu namene, a to nije svetitelj na jedru, niti je postavka crkve na brod.

Kako koja stranica ja trebam da se vracam i da vadim citate.

Sto se mene tice vi ste upravu.Drvo,kamen,staklo na sred livade ili gde vec ...

Marija, jos jednom ti kazem da ono nije crkva i opet nemas pojma usta gledas i sta ocenjujes, toliko o tebi kako si procenila namenu one zgrade i kako se ona uklapa u oklolinu, sa sve stilom i materijalima.

A svakako necitas ono sto je napisano, inace ti neke stvari ne bi ponavljao.

Ono podvuceno ja sam shvatio iz ovoga :

Nikada mi se nije dopadalo mesanje stilova.

sama crkva prati oblik visespratnica u okolini i sama stremi ka visinama pa se na taj nacin savrseno uklapa

Eto priznajem vise ste upoznati sa ovim nego ja, posle toliko jakih argumenata kako se vi merodavni i o vasim skolama eto i ja sam promenio misljenje. :D

Verujem da ce i drugi da promene misljenje ....

P.S.

E smorili ste me glupostima ... :rolleyes:

I srecna vam slava svetog Nikole (a bar sam pogodio slavu za cetvoro od ucesnika u ovoj temi :D , slava to je ono kad ima mnogo hrane i pica u kuci i svi pricaju o politici kada se ponapijaju ... )

To nije kič jer je krst (apstraktni) i univerzalni simbol vere - primer ti je jako loš. Svetac od 6-7 metara visine je kič i preterivanje iz više razloga koji su manje estetske prirode a više imaju veze sa idolatrijom koju sam pominjao. Crkve nose imena svetaca ali u njima se ne moli svecu niti su zbog njih pravljene.

Ne želim da ulazim dublje u teološke rasprave jer to nije dozvoljeno na forumu. Ako si vernik i ova tema te lično pogađa, potrudi se da sagledaš osnovna načela a ne da se vodiš politikom SPC koja se svodi na "naš kraj - naša pravila".

Само твоје помињање СПЦ и њене политике (што је потпуно излизана и острашћена прича људи који све то прате из фотеље),говори о твом необјективном приступу овом проблему.Што се тиче теолошких аргумената са имало теолошког приступа,схватио би да лик светитеља не може да буде кич у овом случају и да је сам термин кич на погрешном мјесту.Тако је исто и за идолатрију,потпуно погрешно употребљен термин,али то прије свега кажем због тебе,јер вјероватно имаш проблема са појмом светитеља у Православљу и његове улоге у животу верника.

Za nekoga ko nema smelosti da kaze ko je,sta je i cime se bavi mnogo smelo vredjas ucesnike teme ....

Opet nisi rekao zasto je po tebi ovo dobro resenje !!

Ovde si ocigledno da reklamiras doticni objekat svojim nebuloznim stavovima i pljuvanjem onih koji nisu tvoji istomisljenici.Apsolutno stojim iza izjave da crkva u cikagu prati svojom formom okolinu ali ti izgleda ne znas ni sta je forma ni okolina pa ti naravno nije ni jasno sta sam htela da kazem.Ako si mislio da citam text sa linka,za to nemam vremena a i poenta nije u tome da li je to crkva ili sta je,poenta je da se uklapa u okolinu.A ti mozes da mi hvatas greske koliko hoces,ja nemam vremena da se previse udubljujem i citam tvoje kilometarske gluposti.Poenta je da smatram da objektu sa fotografije nije mesto na Adi Ciganliji i da je po meni to lose resenje za hram a ti vadi iz konteksta sta zelis,sustina mog misljenja je jasna,samo si ti ili lud ili glup.Ili si samo ovde da provociras jer rekoh u predjasnjem postu nisi dao ni jedan konkretan komentar zasto je ovo dobro !!!!

Pratim iz fotelje? A odakle ti pratiš, iz manastirske kelije?

A za to vreme, u Nišu:

На брду Виник, надомак града, биће подигнут крст висок осамдесет метара. Иницијатор је нишки предузетник Драган Милошевић.

- Идеја јесте моја, а колико је све постало озбиљно говори и податак да је недавно потписана и Декларација о црквено-народном јединству поводом подизања крста светог цара Константина - каже Драган, који је и председник Иницијативног одбора за подизање крста. - Параф на овај документ ставили су представници Града, Цркве, Војске, полиције, представници политичких партија и Регионалне привредне коморе.

Крст је у центру комплекса који ће чинити још и музеј, амфитеатар, хотел, биоскоп...

- Све ће бити у духу оног времена, храна, пиће, чак ће и запослени носити гардеробу какву су некад имали Римљани - каже Драган Милошевић. - Верујем да ће многи, а пре свега моје Нишлије, препознати у овоме прилику да нешто добро урадимо за овај град, за Србију. Зато не смемо да је пропустимо.

- Крст ће бити висок осамдесет метара, распон ће му бити четрдесет метара, а посетиоци ће брзим лифтом моћи да се попну до висине од шездесет метара. Бетонско језгро биће до висине од тридесет метара, а у наставку је монтажна конструкција од челика. Биће то највећи крст у Европи, видљив из свих делова града, али и са прилазних путева. Осветљен ће бити и „бомбардован” ласерским зрацима који ће да долазе са Христовог монограма постављеног на брду изнад Богословије.

http://www.ilustrovana.com/tekst.php?broj=2673&tekst=01

Cijena? Prava sitnica - najmanje 1,5 miliona EUR.

U regionu gde ljudi skapavaju od gladi, ovo je sigurno teološki opravdano i igra veliku ulogu u životu vernika.

TO je politika SPC koja od vere pravi cirkus i ja JESAM ostrašćen zato što su ti ljudi izgubili svaki kontakt sa surovom realnošću sa kojom se suočava veliki deo njihove pastve.

Oprecna su misljenja oko tog krsta.Mislim da je u ovom slucaju svima jasno da se radi o turistickoj atrakciji ( da ga tako nazovem).Privucice turiste a sigurno ima veze sa

...прославу једног од највећих датума у историји хришћанства - 1.700 година од доношења чувеног Миланског едикта, акта којим је Константин Велики 313. године хришћанство изједначио с другим религијама...

koja ce se odrzati u Nisu 2013 godine.

Nisam sigurna koliko je izgradnja krsta dobar potez jer koliko znam nadomak Skoplja postoji jedan koji je malo nizi ali to je to.Koliko sam cula oni se od toga nisu nesto nagledali turista.

Krst ce biti vidljiv sa autoputa Beograd-Nis-Dimitrovgrad a i ovaj deo prema Skoplju ce ga videti tako da moze da se desi da ako bude kvalitetno uradjen privuce paznju.Meni se ne dopada sto je od betona ali mozda na na kraju ispadne i dobro,ne znam.Ja ga definitivno ne dozivljavam kao nesto sto je bitno za jacanje vere,za mene je to marketinski trik.

Pravom verniku ne treba ni crkva ni krst od 20m da bi ocuvao svoju veru....

Pratim iz fotelje? A odakle ti pratiš, iz manastirske kelije?

A za to vreme, u Nišu:

http://www.ilustrovana.com/tekst.php?broj=2673&tekst=01

Cijena? Prava sitnica - najmanje 1,5 miliona EUR.

U regionu gde ljudi skapavaju od gladi, ovo je sigurno teološki opravdano i igra veliku ulogu u životu vernika.

TO je politika SPC koja od vere pravi cirkus i ja JESAM ostrašćen zato što su ti ljudi izgubili svaki kontakt sa surovom realnošću sa kojom se suočava veliki deo njihove pastve.

Одмах скрећање са теме,а? <_< Да си могао ископао би и још неку новост како би је придодао у прилог политици СПЦ-а.То је већ твој проблем,јер изгледа баш волиш да се бавиш политиком СПЦ-а?А ти мислиш да наше православно свештенство не зна са чиме суочава њихова паства?Или ћеш ти да их подучиш? :mellow:

Razjasniću ovo pa završavam sa odgovorima na ad hominem "argumente" i upitnike o mojim problemima.

Forma treba da prati funkciju. Funkcija verskog objekta nije da privlači turiste. To može biti pozitivna posledica, ali nikako svrha. Stoga su nepotrebna sva ta iživljavanja, arhitektonska i konceptualna. Navedeni primeri pokazuju kako iza svega stoje interesi raznih ljudi u crnim džipovima a ne očuvanje suštinske duhovnosti kroz izgradnju racionalnih i svrsishodnih hramova. Rekao sam barem dva-tri puta i opet ću - sve je ovo cirkus i svojevrstan turbo-folklor, zato je kič. Kada dolazi od pevaljki sa krstačama oko vrata, ne mogu reći da me čudi. Kada dolazi od verske zajednice, to je zabrinjavajuće.

Evo "svetaca" koji su takođe uvek bili važan faktor u hrišćanstvu, pa taman i ako su od Konstantina:

01-04-velika.jpg

(plan spomenika kod Niša)

Ako ovako nastave, vala i biće smak sveta vrlo uskoro.

Mislis da liturgija ima smisla bez ljudi ?

Sve sto se radi u crkvi radi se za i zbog ljudi.

Hram nepostoji zbog liturgije, liturgija je mali ali vazan deo a hram je tu zbog mene i tebe (ljudi).

Za liturgiju nije potreban hram, potrebni su ljudi inace moze i na sred livade.

Dakle, namena verskog objekta je duhovna kultura tog naroda i bavljenje istom, duhovna ne samo religijska.

Mislis da liturgija ima smisla bez ljudi ?

Sve sto se radi u crkvi radi se za i zbog ljudi.

Hram nepostoji zbog liturgije, liturgija je mali ali vazan deo a hram je tu zbog mene i tebe (ljudi).

Za liturgiju nije potreban hram, potrebni su ljudi inace moze i na sred livade.

Dakle, namena verskog objekta je duhovna kultura tog naroda i bavljenje istom, duhovna ne samo religijska.

Izvinite, liturgija se održava samo u crkvi a na livadi nikako. Na livadi - i uopšte bez verskih objekata - su bogumili ispovedali veru. Slična relativizacija uloge crkve (kao objekta) postoji i kod protestanata, ali u Pravoslavnoj crkvi se liturgija vrši samo unutar hrama, kanonski prostorno definisanog i organizovanog.

Verovatno ce neko pitati a kakva je onda uloga "broda" sa slike. Mislim da je on na poziciji porte.

Iz čega proizilazi da treba raditi šta god je potrebno samo da ljude privuče šarenilo i egzibicionizam? To je deo koji meni smeta najviše. Čemu to utrkivanje i, što bi hrišćanskom terminologijom rekli, gordost? Najveći hram na Balkanu, najveći krst u Evropi... najduhovniji brod na suvom sa najvećom slikom sveca na platnu!?

Hram upravo postoji zbog liturgije, on je simbolizuje. Upravo kod pravoslavne crkve, građevina ima više duhovno značenje, ne samo strogo praktično.

http://www.verujem.org/teologija/smeman_li...obrazovanje.htm >> produži do pasusa pod naslovom Sveti hram.

Ja bih voleo da se pojavi neko ko ima solidno znanje o istoriji i varijetetima gradnje hramova, pa da mi barem sa te strane pojasni ukoliko postoji konkretan argument za opravdanost ovakvih planova (i da recimo u tom slučaju zanemarimo de facto neracionalnost jer u bliskom okruženju već postoje dve veće crkve koje sasvim sigurno zadovoljavaju potrebe stanovništva). Vrlo rado ću i strpljivo poslušati.

Nemaju očit oblik broda, ne tako banalno kao ovo. Zato i jeste kič, jer je forma banalna za jedan verski objekat.

Ona krstača gore je takođe kič jer je u pitanju pride i preterivanje.

Za mene kao nekog ko se bavi arhitekturom, ono je sramota za struku, a kao vernika me je sramota jer obe stvari mi više liče na idolopoklonstvo nego na bilo šta drugo.

Nije EUR bas tako, isto kao sto post nije nejedenje masnog i preterivanje u mnogo cemu.

Nejedes masno a ovamo se najebes majke nekom ko ti je kolima izleteo iz nekakve ulicice ... e to onda postaje dijeta a ne post.

Isto ti je i sa hramom, nije meni potrebna nekakva zidina da bi mogao da se molim, niti je svestenom licu potrebna gradjevina da bi mogao da vrsi liturgiju.

Ali ako je vec gradjevina onda su osnove tih gradjevina canonski propisane, kao i ikone, odore itd itd.

Ona crkva na brodu ima u osnovi krst ali skripi sa zvonikom na sred hrama, tako da ovo i nije preko noci smisljeno nego se cekalo da patrijarh Pavle umre...jer on jeste bio star ali nije bio lud.

Nista ovde nije idolopoklonstvo jer nigde nema naznaka tome, to je cist subjektivni dozivljaj zbog neupucenosti.

Ovo je moglo biti bilo gde u Beogradu ili Srbiji a izabrana je ada.Zato sto je mladih mnogo na adi preko leta i nije samo puka turisticka atrakcija vec ima za svrhu da istima bar donekle priblizi svoju veru.

Moglo je da se krene sa jednostavnom formom ali nije upravo iz razloga koji sam naveo, da bi bilo blize toj istoj ciljnoj grupi.

Ni crkva nije u pojedinim segmentima daleko od kojekakvih organizacija po srbiji koje veoma lako prihvataju tudje a svoje ignorisu ili pljuju.

Tako da je sombrero ili kaubojski sesir prihvatljiv a sajkaca je vec gay i to rade samo nacionalisti.

CowBoy je kravar, u nasem prevodu pastir ... i jedan i drugi imaju kape samo sto je nasa kapa gey a komsijina trava je uvek zelenija ...

Tako da su se pojedine struje u SPC odvazile da krenu sa ovim prijektom, vise je uzeto sa strane (pa cak i ideja) nego sto se islo u nesto originalno ... .jer je to cilj i bio.

moram da idem a napisao bi jos koju rec ...

kasnije

Nista ovde nije idolopoklonstvo jer nigde nema naznaka tome, to je cist subjektivni dozivljaj zbog neupucenosti.

Kad budeš imao vremena elaboriraj na upućen način... zanima me kako npr. kipovi rimskih vojnika nisu idolatrija. Ne bi smela Crkva da dozvoli relativizaciju takvih stvari. Podseti se druge zapovesti usput.

Nemoj da brkaš ličnu interpretaciju u vezi liturgije sa crkvenim propisima, zaista ne možemo tako diskutovati (a još ti je ostavljen tekst o ulozi i važnosti građevine). Liturgija na otvorenom može ali samo u u dvorištu postojećeg hrama! Možemo mi privatno da se slažemo da je najbitnije da se ljudi okupe sa dobrom voljom ali to nema uske veze sa organizovanom i kanonizovanom religijom.

slazem se gStyle....

nego dzabe ubedjivati coveka koji nema veze sa estetikom sta je dobro a sta ne.ne moze da ukapira da treba da bude i funkcionalno i po propisima a i estetski dobro.sve to ide zajedno ali on covek to ne kapira i ne vredi objasnjavati mu ...

Razjasniću ovo pa završavam sa odgovorima na ad hominem "argumente" i upitnike o mojim problemima.

Forma treba da prati funkciju. Funkcija verskog objekta nije da privlači turiste. To može biti pozitivna posledica, ali nikako svrha. Stoga su nepotrebna sva ta iživljavanja, arhitektonska i konceptualna. Navedeni primeri pokazuju kako iza svega stoje interesi raznih ljudi u crnim džipovima a ne očuvanje suštinske duhovnosti kroz izgradnju racionalnih i svrsishodnih hramova. Rekao sam barem dva-tri puta i opet ću - sve je ovo cirkus i svojevrstan turbo-folklor, zato je kič. Kada dolazi od pevaljki sa krstačama oko vrata, ne mogu reći da me čudi. Kada dolazi od verske zajednice, to je zabrinjavajuće.

Evo "svetaca" koji su takođe uvek bili važan faktor u hrišćanstvu, pa taman i ako su od Konstantina:

Ako ovako nastave, vala i biće smak sveta vrlo uskoro.

У реду слажем се са тобом,у смислу расправе на тему да ли форма треба да функцију - о томе би могли да разговарамо.Само ти си почео да се петљаш у некакву политику СПЦ која нема везе са овим.Крст у Србији сигурно није неки тајни пројекат СПЦ,него је то предлог неког потпуно десетог који је добио благослов СПЦ-а,и не кажем да ту нема неке профитабилне позадине и интереса - отријезни се,живимо у вијеку туристичких атракција,али Крст као символ нашег страдања у хришћанству сам по себи није лош.

Nemoj da brkaš ličnu interpretaciju u vezi liturgije sa crkvenim propisima, zaista ne možemo tako diskutovati (a još ti je ostavljen tekst o ulozi i važnosti građevine). Liturgija na otvorenom može ali samo u u dvorištu postojećeg hrama! Možemo mi privatno da se slažemo da je najbitnije da se ljudi okupe sa dobrom voljom ali to nema uske veze sa organizovanom i kanonizovanom religijom.
Сада хоћеш и да расправљамо о канонима?А шта ћемо са литургијом у покрету... :D

http://www.svetigora.com/node/6334

gStyle

Ови пројекти су толико хладни да не бих волио да ово представља вјерски објекат у који бих одлазио.Правослвна архитектонска традиција је ту превазилази увелико...

Kad budeš imao vremena elaboriraj na upućen način... zanima me kako npr. kipovi rimskih vojnika nisu idolatrija. Ne bi smela Crkva da dozvoli relativizaciju takvih stvari. Podseti se druge zapovesti usput.

Izgleda da ja jesam upucen, mada nijednom recju nisam komentarisao Krst koji treba da se napravi.

Molim te pazi o cemu pricam ako zelis da citiras nesto sta sam rekao.

Da rimski vojnici nisu idolopoklonstvo jer nece sluziti kao pomocno sredstvo pri molitvi vec su samo po meni nepotrebni ukrasi.

Kada budu stavili kip svetitelja u hram onda je to idolopoklonstvo po pravoslavnim kanonima.

Ja postujem pravoslavne kanone, katolicka muslimanska ili koja vec pravila me ama bas uopste nezanimaju.

Mogu da se klanjaju i paji patku.

Dakle pravoslavci smeju da prave koje god hoce kipove ali nesmeju da im se klanjaju i njima prinose molitvu.

E tada kada zidine budu bile jedino sredsto da se u njima vrsi molitva i silazak duha svetoga na darove onda pravoslavlja vise nece biti ili ja u njemu necu biti.

Ne treba ti zatvoren prostor da bi se vrsila liturgija.

Nije tacno da se mora biti u porti jer to zemljiste nista nije svetije od bilo kog drugog parceta na ovoj planeti.

Ukoliko smatras da jeste postoji obred osvecivanja (to je ono kada ti svestenik dodje u kucu za slavu, vaskrs itd itd secas se toga ?) a tvoja kuca nije hram.On tu vrsi obred i ta voda postaje sveta, zato se taj obred u narodu i zove svecenje vodice.

Dakle, bilo koja livada moze da se osvesta ako je to bio problem "livade" i vrsenje sluzbe.

Sluzbe jedino nema ako nema naroda ... livada ili zgrada, nikakve sustinske razlike-sem razlike u estetici i samom poimanju mesta odakle se uznosi molitva.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...