Jump to content

Kineski blicevi

kondormit

Recommended Posts

Pozdrav drugari. S obzirom da nemam nista od rasvete, a nisam bas pri parama sada da kupim original Canon blic, bacio sam oko na DealExtreme (narucivao sam ranije svasta tamo) i video par, po opisu ok bliceva, za neke smesne pare.

Linkovi:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.32981

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.32979

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.32980

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12303

Modeli se ne razlikuju puno, i koliko vidim nisu nekog "kvaliteta zavrsne obrade" ali mozda mogu da zavrse posao za pocetak.

Fotografijom se bavim iz hobija, i nemam bas nista od rasvete (tj imam dva halogena reflektora :D), pa sam s tim resio da pocnem s jednim ovako jeftinijim blicem pa posle da kupim nesto od rasvete one kineske za staticno fotkanje. Narucio sam neke zilberice, da pocnem bar sa necim.

E sad, moja pitanja su sledeca:

1. Da li vredi ovo kupovati?

2. Da li smem ja ovo da kacim na moj Canon 500D? Da nece da mi sprzi ovo nesto? Koliko vidim, ocene kupaca su pozitivne.

3. Ako ne vredi, sta mi je ciniti?

Unapred vam 'fala :)

Vredi kupovati, ali ... ovi blicevi (bar ovaj prvi link) nema nikakvu komunikaciju sa aparatom, tako da prosto možeš da zaboraviš na sve prednosti TTL, A, AA ili već kako se zove neka automatika koja posao čini lakišm. Koliko vidim ovde imaš mogućnost da podešavaš intenzitet (+- tasteri ili potenciometar) i neki "mode" koji apsolutno nije objašnjen, tako da ne očekuješ da ćeš imati ni pola, ajd preterao sam, četvrtinu funkcionalnosti najjednostavnijeg novog blica marke Canon, Metz, Sigma...

U principu smeš da kačiš pošto drugi nisu najavili "spržio mi kontakt ili slično"...

Qrve jedne kineske kopi pejst... Glava blica izgleda potpuno isto kao SB800 :D

Završiće ti posao ali ne očekuj neke rezultate ako ne znaš baš šta treba da radiš

Nema... čim na papučici ima samo jedan kontakt znači da ne komunicira sa aparatom, već to nešto automatike radi sam prema podešenim podacima na blicu.

sku_12303_2.jpg

Problem se javlja kada npr radiš u "P" režimu na aparatu i promeniš blendu a blic nema info da je tvoja blenda sa recimo f8 ISO 200 (koliko je na blicu podešeno), pomerena na aparatu na f5.6 ISO 200. Blic će raditi "autmatiku" i preeksponirati za 1 blendu.

S obzirom da ne slikam photo session-e, mislim da mi nece biti problem da ga "stelam" po potrebi.

Ali, ako ja na primer za 100e mogu da nadjem neko polovno prihvatljivo resenje sa nekom kao automatikom, ja sam pre za tako neko resenje.

Sta ima da se nadje za te pare i gde?

e...posto sam dosta citao o tim blicevima (prva 3 linka) i planiram da uzmem jedan :) mogu nesto i da kazem :

1 - preporucuje ih strobist kao jeftino resenje

2 - full manual ...nikakva automatika

3 - mali napon okidanja...ispod 6v

4 - ista glava kao sb600 (800 ?) tako da mogu light modifier-i da se koriste

5 - nisu bas precizni na 1/32 power...i sl... kao...nekad okine malo jace nekad slabije....ne drizte me za rec

...jedino sto mene brine je da ne opale carinu na njih jer izgledaju "profi" :) pa da me izadje paket od 3000 na 6000 :(

Imam 2 komada blica na prvom linku YN460, jedan skoro godinu dana, a drugi od skoro. Blic je kopija Nikonovih modela mada je slicnost samo u spoljasnjem dizajnu. U kompletu sa blicem dolazi platnena torbica, postolje i difuzer koji se moze koristiti i na drugim Nikon blicevima (ja ga redovno kacim na S8-80DX, a moze i na 600 i 800). Ima i difuzer za sirokougaone objektive i belu karticu za baunsovanje o plafon koje se izvlace iz glave (ko na "pravim" blicevima :) ).

Ovaj blic moze da se koristi na DSLR telima jer radi na 6V mada ce iskljucivo raditi kao manuelni blic jer nema TTL.

Mode taster menja nacin rada ovog blica i daje mu opcije koje drugi "kinezi" nemaju, a jako su korisne:

M - manuelno, sa papucice aparata ili preko PT04 i slicnih okidaca

S1 - slave, pri ovom podesavanju blic reaguje na okidanje drugih bliceva i okida ( ko i svaki drugi slave blic :) )

S2 - slave 2, u ovom slucaju blic ne reaguje na TTL merenje i predbliceve sa "mastera" vec okida kad i on

S1 je zeznut jer ga lako mogu okinuti drugi blicevi, ako niste u kontrolisanom okruzenju.

Ovaj blic je odlican za neku kucnu studijsku varijantu sa predodredjenim pozicijama subjekata, a za ostalo treba dosta prakse sa njim i dosta gimnastike. U poredjenu sa ostalim kineskim jeftinim blicevima je "tata".

Na linku 2 je blic istih karakteristika kao i prvi s tim sto ovaj ima potenciometar za snagu, a prvi ima tastere i led indikator snage. Prvi je bolji jer se moze odrediti snaga, a kod 462 morate da nagadjate.

Link 3 je model 465 koji je iskljucivo za Nikone jer navodno ima TTL za Nikona.

Link 4 je igrackica...

YN460 bih preporucio svakom ko ne ocekuje mnogo i ima strpljenja da nauci da ga pravilno koristi i maksimalno upotrebi ono sto pruza. Odlican uvod i dobra praksa za "strobiranje".

Inace na eBayu moze da se nadje i za nizu cenu nego na DX tako da sa postarinom kosta 35€ (carinu mi nijednom nisu napatili na ove bliceve).

kod axela ima za 50e ne bas tih kineza ali nekih slicnih tako da nemoj da se cimate da uzimate i narucujete preko sajta.

Ima manji on je 50e i veci tj jaci za 80e isto full automtic blic, ja zamlalo da uzmem (falilo mi hiljadu dinara :) )

tako da je bolja varijanta skoknuti do mostara i kupiti to tamo

Ili ako imas neke stare bliceve da uzmes kockicu pa da neki nosac ili slicno stavis blic

jos nesto sto se tice tih kineza YN ne znam kakva su iskustva ljudi odavde ali sam trazio na flickru i tamo su ljudi generalno nezdovoljni je l se vrlo brzo i lako kvare.Ali ne kukaju previse je l im valjda nije puno da bace trideset do 50 e

I da neki clan ovog foruma je ovde ostavio katalog sa raznim proizvodima koji se preko njega mogu naruciti i izmedju ostalog i taj blic

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.25931

Mislis na ovo?

A sta ako mi treba za dva externa blica? ili tri? Nije valjda da trebam tri kompleta da kupujem, i pitanje je da li rade na istoj frekvenciji sva tri... Ima neki komplet sa vise ovih resivercica ili da se kupe posebno. I ima li to kod nas? Nisam video na sajtovima ovih domacih radnji.

Treba ti jedan predajnik i jedan prijemnik a ostali blicevi, ako imaju opticki slave, ce da okinu sami. Ako nemaju, onda ti treba onoliko prijemnika koliko imas bliceva. Ima kod nas da se kupi - nisi dobro gledao ili nisi gledao na pravom mestu ;)

• 3 weeks later...