Jump to content

CS5

Lexus
 Share

Recommended Posts

Ni najmanje se ne lozim na te fazone ali znam da je Adobe jedna od retkih kompanija koju nisam u fazonu mnogo da pljujem zbog pederskih ponasanja jer njihove proizvode kupujem po specijalno niskim cenama i osecao bih se prilicno mizerno kad bih jos trazio mogucnost aktiviranja alatki na zvizduk... Znas, kad puknes mnogo para na tijelo ili objektiv mozes da drecis do sutra na Nikon ili Canon jer imas na to pravo jer su te odrali, ali kada ti gospodin Rapidovic pokloni nesto sto vredi mnogo vise i radi mnogo bolje od tih objektiva i pomocu cega ti zaradjujes i kintu, onda je nekako bolje biti tih i zahvalan.

• Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja na sve to druže Abdee gledam iz jednog drugog ugla. Svi smo mi ovde deca iz Adobe-ove školice. I svi odrastamo ili smo odrasli uz njihove proizvode. Šta to znači za Adobe? Pa znači to da smo svi mi stali u red i da se polako pripremamo da jednog dana budemo registrovani članovi Adobe zajednice tj. da jednog dana istresemo prilično veliku kintu za to ili smo to već uradili.

Jednoj takvoj firmi mnogo je važnije da iza sebe ima jednu takvu armadu korisnika koja će svojim radom i iskustvima mnogo više značiti zajednici nego da je smanje na recimo jednu desetinu onih registrovanih. Jerbo da misle drugačije vrlo jednostavno bi svoj paket tako zaštitili da bi gospodin Rapidović mogao da im svirucne jednu tugaljivu ispod pendžera. Obzirom da paket košta koliko košta vrlo malo bi uticalo na konačnu cenu da ubace hardverski ključ, recimo jel!

Ali s druge strane, kada se već načne tema o tome šta je dobro, a šta bi moglo biti bolje, onda je mnogo glupo da se potencira ko je od prisutnih registrovan, a ko nije, te onaj ko nije ili se pretpostavlja da nije, kao da nema pravo da pomene da bilo šta fali. Da je neko kudio neuslužnu službu tehničke podrške pa hajde i da razumem, ovako... hmmm

Kako mogu sami od sebe da maznu? :)
Pa lepo, ne radi ista ekipa ljudi na tim programima, a naravno da postoji 'zdrava' konkurencija i unutar kuce (ono, sto da ti ja dam nesto sto sam razvijao mesecima pa da ispadne da si ti nesto uradio, uzmi pa napravi sam), osim ako je doslo do restruktuiranja, pa je neko ko razvija algoritme za to i to premesten na novo radno mesto sa kog opsluzuje sve timove koji rade na odvojenim projektima.

Inace, jeste da se mogucnosti manipulacije iz verzije u verziju povecavaju, ali to odavno ne sme da se koristi kod odredjenih vrsta fotografije (dokumentarne i sl.) u skladu sa pravilima FIAP-a i drugih institucija (zavisno da li se radi o izlozbama, izdavackim kucama itd.), a sve ostalo (npr. umetnicka fotografija) moze da trpi sve, jer je mnogo toga postojalo i u vreme analogne fotografije, samo sto je to bilo nedostupno vecini od 99.99% fotografa zbog potrebnog tehnickog znanja.

Jerbo da misle drugačije vrlo jednostavno bi svoj paket tako zaštitili da bi gospodin Rapidović mogao da im svirucne jednu tugaljivu ispod pendžera. Obzirom da paket košta koliko košta vrlo malo bi uticalo na konačnu cenu da ubace hardverski ključ, recimo jel!

I šta bi promenio hardverski ključ? Pa on se već dugo koristi kao zaštita i uspešan je samo kod programa koji nisu interesantni širem krugu korisnika.

Ne postoji ni jednostavna, ni komplikovana zaštita koja ne može da se zaobiđe.

Svi proizvođači softvera koji dominiraju u svom segmentu tržišta tolerišu "jeftinu" nabavku njihovih proizvoda, pošto je to jedan od načina stvaranja dominacije kad imaju proizvod koji i zaslužuje da to bude. Čim počneš da zarađuješ sa tako nabavljenim softverom i stekneš sredstva kojima bi mogao da platiš punu cenu i znatno više od toga, a nećeš da platiš, možeš da očekuješ probleme.

Najčešće te probleme ne možeš da rešiš doplatom razlike između "jeftine" i pune cene proizvoda.

Treba osetiti trenutak kada ćeš da platiš punu cenu, pa zadovoljan i vlasnik softvera i ti. :) Ako ga ne osetiš, obično bude zadovoljna samo ona druga strana. ;)

Ne postoji ni jednostavna, ni komplikovana zaštita koja ne može da se zaobiđe.

Da li su ti programi neinteresantni krugu opakih hakera ili će biti da imaju dobru zaštitu to sad nećemo dokučiti. Ali jedan dobar primer je npr. Sony PS3.

Koliko dugo je već na tržištu i još uvek nema ni jednog ripa. Ili sam ja nešto propustio? :) Onaj ko prvi bude našao lekić garant ima da inkasira jedno dve do tri stotine hiljada zelenih novčanica ali za sada - ćorak.

Kako god, poenta je da smo se složili da velikim sistemima ne odgovara potpuno zaštićen softver, a to dalje znači da ne treba da budemo veći budisti od Dalaj Lame. Nigde ne vidim da se pojam registracije i kupovine softvera pominje više nego baš u ovom forumu :)

PS3 je apsurdan primer, jer igre stižu na nenormalno skupom mediju, čije piratovanje samo po sebi nema logike.

U tome je ceo vic, a ne u problemu da neko skrši tu zaštitu.

I PS bi bio teško piratovan kada bi se isporučivao i POKRETAO isključivo na BRD mediju i PC-ju koji ni nema HDD.

Ne postoji nesalomiva zaštita. Autodesk je odavno gurao hardlock i svaki je provaljen cirka 4 minuta nakon promocije.

Pozdrav

Nigde ne vidim da se pojam registracije i kupovine softvera pominje više nego baš u ovom forumu :)

A gde bi drugo? Na forumu za igre?

U našim uslovima su igraonice među prvima osetile šta znače autorska prava, pošto su zarađivale, a nisu poštovale tuđa autorska prava. A ostali se i dalje "jeftino" igraju.

Dosta onih koji se bave fotografijom (a i ostali podforumi na DZ) počinju da zarađuju na njoj, odnosno rezultatima svog rada. Većina očekuje da se poštuju autorska prava za njihov proizvod, a istovremeno znaju da je taj proizvod delimično napravljen uz pomoć nečeg što je autorsko pravo nekog drugog. Svesni su da je to autorsko pravo "vidljivo" na svakoj fotografiji koju su tako stvarali, a prodali su je nekom drugom.

Kod nekog proradi savest, kod nekog strah od onih koji bi trebalo da štite njegova i autorska prava "jeftinih" nabavki. Za sada je takvih malo.

A gde bi drugo?

A šta je recimo sa drugim forumima ovakvog tipa? Jel na DPReview ljudi ne prave fotografije i ne koriste Photoshop? Jel tu niko ne zarađuje od fotografije i sve su amateridžabaljubitelji? Ili samo mi ovde dogurasmo tako daleko? Nigde nisam video da se toliko poziva i proziva (ne)registracija softvera nego ovde. Nigde nisam video da čim neko pomene nedostatak u nekom programu da se odmah potegne pitanje da li je isti platio za njega ili nije.

Na samom Adobe forumu možeš da pričaš, možeš da kažeš šta ti se ne sviđa, možeš da hvališ, da kudiš... niko te ne pita jesi li platio ili si dobio za džabe.

Sve mi nešto izmišljamo toplu vodu, sve mi nešto bolji i pametniji od drugih, a gaće pocepane i kroz džepove promaja duva.

Sledeći put kad se priča o nekom softveru okačiti da su pozvani samo zvanični, registrovani korisnici i tražiti da se u prilog poruke zakači i kopija računa. Čistio da se izbegnu diskusije ovakvog tipa i da se tema ne truje džabe, a i da vidimo kol'ko će savesnih biti.

Pošto smo tako presavesni, prefini i prečisti voleo bih da nam uvedu neku inspekciju koja će ulaziti i privatno u kuće da pregleda šta je kome na kompu i da bepa kazne. Ih što neće, da im pospem latice ruža crvenih od kapije do ulaznih vrata :)

I još nešto... kad smo već kod poštenja i prečistosti... ko kaže da su moj i tvoj aparat legalno kupljeni? Predlažem od sada, kad neko kudi i aparate da zakači račun u prilog. Da se fiskalizuemo u totalu i da celom svetu pokažemo koliko smo savesni. Možda ako to uradimo, možda neće biti puni piratski sajtovi naših stok slika.

Daj bre DuxX, mašiš poentu skroz. Čovek je mislio na foto forum, a ne konkretno na DZ, u odnosu na ostale forume.

Kao da te je optužio da si ukrao ne znam šta. Čovek iznosi validnu tvrdnju, da onaj ko može da priušti ono što koristi, treba to i da kupi. Pogotovo, ako i sam proizvodi neko autorsko delo, koje bi posle ljubomorno da sačuva.

Da da, slažem se... sumljam da će upadat po kuća... Ali će sigurno upadat po agencijama i firmama. Ja sam već par puta trgovao licence za PS i Ill... radeći za neke strendžere, bili smo u obavezi da radimo na legalnom softveru i to je bio jedan od uslova, tako da... malo pomalo.

Mada, ovo kako ide naprijed sa cloudcomputingom, vrlomoguće da u daljoj perspektivi baš i nećemo moći da izbjegnemo i vrdamo te licence. Nevelim da će standalone aplikacije da izumru, naravno da neće... al će bit dosta stvari koje će ići u cloud. Tako da...

Grabi dok još ima... :)

Uh, baš se radujem ovom aprilskom osvježenju. Taman prava prilika da se nakanim da reinstaliram mekove, stavim snowleoparda i cs5

jupiiiii :)

A šta je recimo sa drugim forumima ovakvog tipa? Jel na DPReview ljudi ne prave fotografije i ne koriste Photoshop? Jel tu niko ne zarađuje od fotografije i sve su amateridžabaljubitelji? Ili samo mi ovde dogurasmo tako daleko? Nigde nisam video da se toliko poziva i proziva (ne)registracija softvera nego ovde.

Duxx ne pozivam nikog da kupuje softver, nisam ja započeo sa tim.

Ukazujem na trenutnu situaciju kod nas, tamo gde se uz pomoć softvera zarađuje.

Ako imaš firmu i podložan si finansijskoj kontroli PU, uz nalog za kontrolu poslovanja najčešće ide i nalog za kontrolu legalnosti softvera. Kupio si računar preko računa firme, podležeš toj kontroli.

Drugi problem koji možeš imati je taj da si dao fakturu na kojoj piše fotografije, a koje neko koristi za razne namene. Fotografije koje neko kupi obično ne završe u arhivi. Postoje advokatske kancelarije koje se bave autorskim pravima.

Da pojednostavim. Ja nikada ne bih prodao fotografije (koje su obrađene u nekom programu), dao fakturu za to, primio novac, a da nisam kupio ono čime sam vršio obradu istih.

Većina fotografa ne radi na opisani način, ali kad budu hteli ozbiljnije da rade i da legalizuju svoj posao, trebalo bi da razmisle o tome šta koriste od softvera.

Budi siguran da većina onih sa dpreviewa koji potiču iz normalnih zemalja u kojima se poštuju autorska prava i koji prodaju fotografije, iste te fotografije obrađuju u legalnim verzijama.

U kućnim varijantama i u tim zemljama je veliki procenat softvera u upotrebi koji nije kupljen.

Dosta fotografa kojima je fotografija hobi počinju da prodaju te fotografije.

Na to sam mislio kad sam rekao da upravo ovde treba da se govori o tome.

off

kenjate puno.

fotosop kosta 520 evra. to uopste nije toliko puno para, ni za nase uslove.

nije da je to 10 fotki ( mada moze biti i 1 za neku visoko budzetnu reklamu npr)al za 2-3 svadbe mozes da zaradis kintu za ps, pa posle umetnicari i sl. uostalom pogledajte onaj cenovnik udruzenja fotografa ( ili kako se zovu ) sto je neko okacio na zoni.

sigurno bar 50% zone ima objektive koji im zapravo i ne trebaju ili ih ne koristi u potpunosti, i koje bi mogli da menjaju za licencu ps-a ( uz doplatu ili ne), samo sto smo se mi toliko navikli na softversku pirateriju da niko i ne pomislja da mozda i kupi neku licencu. al zato svi imamo tendenciju ka sakupljanju hardwera, pa makar nam bio i potpuno beskoristan.

pre nego sto pitash duxx, da radim na legalnom ( na poslu ), kuci ps ne koristim.

chak imam i par originalnih igrica  :mellow:

jedino sto podrzavam kod piraterije, je da skines, isprobas dal to sve lepo radi pa onda pazaris ( ako nemas demo npr..)

da radim na legalnom ( na poslu ), kuci ps ne koristim.

Brao za tebe! To se zove karakter!

I Zdravko na poslu ima do jaja sekretaricu, a kući je ne koristi uopšte!

chak imam i par originalnih igrica  :mellow:

Ista situacija i kod mene. Znaš zašto? Zato što ripovi nisu hteli da rade kako treba. :D

@Dima: Mašina za fotošop ne mora biti skupa.

Evo i zvaničnih podataka za minimum:

Intel® Pentium® 4 or AMD Athlon® 64 processor

Microsoft® Windows® XP with Service Pack 3; Windows Vista® Home Premium, Business, Ultimate, or Enterprise with Service Pack 1 (Service Pack 2 recommended); or Windows 7

1GB of RAM

1GB of available hard-disk space for installation; additional free space required during installation (cannot install on removable flash-based storage devices)

1024x768 display (1280x800 recommended) with qualified hardware-accelerated OpenGL graphics card, 16-bit color, and 256MB of VRAM

Some GPU-accelerated features require graphics support for Shader Model 3.0 and OpenGL 2.0

DVD-ROM drive

QuickTime 7.6.2 software required for multimedia features

Broadband Internet connection required for online services*

"uppet Warp gives users the power to precisely reposition or warp any image element, such as straightening a bent arm in a photo or manipulating the landscape to generate a new perspective."

O Aleluja! konacno da ubace to cudo. :)