Jump to content

Brooka...

Che che
 Share

Recommended Posts

Joj, jel moze mala pomoc oko ovog pisma. Zanima me jer sam sad prva godina a cuo sam da se od sledece ceo program drasticno menja (3 godine, ukidanje mnogih predmeta i slicno).

Vec sam spoznao raznorazne profesore i asistente, ne znam kako je na drugim godinama ali stekao sam utisak da su profesori tu samo zbog tezge, a ne da bi se bavili studentima.

Ne razumem kome je upuceno ovo pismo od strane koga, sta je ECTS, sta je MA...?

Povodom cega je pismo (ne razumem na koji se fakultet odnosi), sta je projekat TEMPUS?

Znash kako... ja sam sad apsolvent... pa i od kada ja studiram prica se da ce bash sledece godine da se sve meenja... pa se skoro nishta ne menja....

Nisam bash upoznat se svim tim da sam kao expert... delom shto me se i ne tice... Cuo si za "Bolonjsku deklaraciju".. e, ona predvidja da se studije dele na vishe delova... tako da je BA osnovni kurs, a MA vishi... Naravno nece isto zvanje imati BA i MA student... Bolonjska deklaracija josh predvidja, i zato je svi kao forsiraju, da recimo ja pocnem studije u Beogradu, pa drugu godinu odem u Nemacku, a diplomiram u Italiji (recimo). I to sve kao regularno, ponesem index i tamo prijavim semestar... stipendije... sve kao... velika jevropa.

Projekat TEMPUS prati usaglashavanje fakulteta sa "Bolonjskim maximama"... Odnosno usmerava reformu studija u pravilnom pravcu.....

Pismo je adresirano na nasheg prodekana za nastavu, Marka Savica od, koliko mi se cini, nekoga ko je zaduzen da prati i pomaze reformu nasheg fakulteta....

A nash fakultet, koji je koncipiran po nekim starim shkolama, kao shto se i u pismu vidi, nije iskljucivo projektni, a to bi trebao da bude po Bolonjskoj deklaraciji. Nash fax je nekada, pa se to trude i sada obrazovao univerzalne arh. koji mogu da budu i projektanti i urbanisti i konstruktivci... Ali to nije po Bol. deklaraciji... (koliko je to sve loshe ili dobro... pitanje je...).

Sad... dal nashe vece ne moze da donese nov program zato shto ne razumeju deklaraciju, ili zato shto bi da naprave fakultet koji je "jaci" od ostalih, da se odvoje posebnoshcu, dali ne mogu da se odreknu ni jednog dela gradiva, jer je sve to bitno (pa kao shto se u pismu kaze prepisuju stare sadrzaje u nove)... ili kao shto ti, pailhead kazesh nece da dobiju otkaze... Ne zelim sam da zaklucim...

Verovatno je istina u sredini... svakog vode neki od ovih razloga vishe, nekog manje... pretpostavljam....

Sve u svemu... ako ne urade neshto zaista drasticno, mozda ce mo biti zaista posebni, ali verovatno zato shto ce mo biti "banovani" iz svih Evropskie tokova...

Voleo bih da me neko ispravi ako neke od informacija nisu tacne....

A shto se ECTS tice... mislim, ali to tek nisam siguran da je u pitanju recimo broj casova sedmicno, ili ispita... nisam siguran... (semestri?)

Pismo je REAL... staro 2-3 nedelje.. proverena informacija od strane asistenata... a i delili su kopije na faxu....

Pozdrav...

ECTS poeni se odnose na ispite.

svaki ispit nosi odredjeni broj poena.

na VETS kad skupis 180 poena mozes da diplomiras

inace glavna svrha ECTS poena je da se priznaju svuda u Evropi i da mozes da menjas drzavu u kojoj studiras bilo kada i vise puta.

nasi to usporavaju... verovano misle da ce tako da sprece odliv mozgova

Uuuu bre... shto si tako oshtar... mozda nije tako u opshte... Pretpostavljam da ovo nije original koji je Marko S. slao po netu... nego da je neko skenirao to shto su na faxu delili pa ga sa nekim OCR programom (za prepoznavanje texta) pretvorio u word... ali mozda je scan bio losh ili OCR.... pa zato takve glupe greshke.... A mozda je lik vec 100 godina negde preko... pretpostavljam kod germana... pa je pozagoravljao... a mozda je prevod... pa je loshe prevedeno....

Nije u tome stvar.... Sushtina je bitna!

nemam veze sa arhitekturom, no ovo pismo ako je istinito onda je veoma porazavajuce. Najgore je sto su sve (90%) studentske organizacije kod nas udruzeni gutaci piva i ajmo malo negde o trosku fakulteta da pijemo nekog drugog piva, a cinjenica je da jedino oni mogu da urade nesto sa nasim fakultetima, jer dok je nasih milih profesora ucice se sve sto bi sacuvalo njihove fotelje. tuzno

prvo svi fakulteti moraju da donesu novi statut zbog zakona o univerzitetu, pa je nas fakultet usao projekat tempus, mismo treba li da nacemo neki fakultet iz evrope na koji ce mo se ugledati i primeniti njegov program, tu nastaje problem ovaj lik koji je poslao ovo pismo se sam pozvao da bude nas konsultant, inace on je sa ahenskog fakulteta koji postoji samo 7 godina, pored svih ovih stvari covek nastupa sa ubedjenjem da sve zna i da mi moramo da uradimo kako on kaze, prvo ne moramo i necemo jer covek nema pojma o arhitekturi , prvo on neshvata da nemacka ima na stotine arh. fakulteta i da ona moze da eksperimentise sa jednim ahenom i da od njega napravi umetnicki fakultet , srbija je mala i ona mora da ima sintezu inzinjera i umetnika jer mi u krajnjem slucaju i izvozimo strucnjake u nemacku gde oni dobijaju zvanje arhitekte inzinjera sto njihovi ovdasnji nemogu da dobiju.

Dok jedan deo fakulteta zeli da se ugleda na etha iz ciriha i grenobl jer su oni tehnicki fakulteti, plus u grenoblu je napravljena studija medju arhitektima iz vise generacija na temu sta vam je ne dostojalo u vasem obrazovanju a mislite da bistew sa tim napredovali u praksi, svi listom su naveli vece znanje iz oblasti konstrukcija, pa vi vidite. nemam sada vremena da pisem dalje ali ako ste zainteresovani mogu da dam podrobno podatke iz reforme i kako napreduje iz prve ruke.

Edited by Ji 4Tze

Mozemo li prvo znati ko je tacno nasha "prva ruka" koja nam nudi informacije?

Onda, mozemo li dobiti vishe informacija o ovim dijalozima? Ocigledno da ovo nije prvo, a pretpostavljam nije ni drugo pismo koje ova osoba shalje. Takodje ako je osoba ne bitna i ne kompetentna zashto je u opshte dobila bilo kakve podatke o reformi nasheg fakulteta? Zashto je to poslato? Mislim, ako je vec ne bitan...

Takodje nismo dobili podatke o tome ko je zaista ova osoba? Shta je ona na ahenskom fakultetu? Student? Profesor? Ko? Shta je ona u projektu TEMPUS?

Hvala

Edited by Ji 4Tze

covek je dekan ahenskog fakulteta, on je bio na nasem fakultetu skoro ceozimski semestar, prvo on je ovde jer ne postoji jedinstvo na faksu oko reforme i puno je zle krvi , zasto je on nebitan : jer ga ne jeb... niko ni 5 posto, a on je to shvatio i eto kako to pismo inace to pismo nije nikakva tajna i svako je mogao da ga dobije, inace svaka reforma se svodi na ljude koji ce tu reformu da sprovedu, reforma sa starim ljudima ne dolazi do rezultata, niko njima i ranije nije smetao da sprovedu reformu pa je nisu doneli, sta je problem katedra za projektovanje hoce da izbaci katedru za statiku arhitektonskih konstrukcija, a ovi hoce da ukinu katedru za arhitektonske konstrukcije tj. hoce da im promene ime u katedra za arhitektonsku materijalizaciju, inace ovi sa kon. smatraju da oni ne treba da se odreknu predavanja sa temom beton , drbo i metal i da samo ostanu na fasadama, a staticari smatraju da ovi o tome ne znaju nista, citiram Kujundzica : ko su ti ljudi pa niko od njih nema ni licencu, to su nadzor na gradilistu. za sada ovoliko ....