Jump to content

Udruzenje Grafickih Dizajnera

shonetow

Recommended Posts

• Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ajd opet ja... Napravicete vi to udruzenje, ne sumnjam ja, bar to kod nas uvek uspeva. A sta posle? Moze li se to kontrolisati (i kako) da se to ne prisvoji od neke grupice lakomih, a umisljenih (ili stvarnih) velicina? Da li to treba da bude neka vrsta sindikata dizajnera koji se bore za neki svoj status? Da li se mogu nametnuti pristojne cene kad to isti kupci imaju dzaba kod raznih stampara (pod uslovom da to rade kod njih). Mozete li zastititi svoja autorska prava od zloupotrebe tih istih kupaca (a i ostalih da te ne plagiraju). Pitanja ima mnogo, ali mi dizajneri ne znamo odgovore na ta cisto pravnicka pitanja.Zeleo bih da cujem da li je neko uspeo u svojoj karijeri da ostvari neka svoja autorska prava, mislim ono, sedi kuci i od nekog uspesno odradjenog posla dobija tantijeme. Koliko ja znam to kod nas uspevaju samo estradni umetnici. Moje misljenje je da nam to jedino drzava moze pomoci. Sta se smejete? Da, drzava, ako misli da sutra bude konkurentna na svetskom trzistu, valjda mora imati i neki kvalitetan dizajn. Da nije dovoljno imati samo proizvod, to sada shvataju poneki, ali to mahom nakaradno primenjuju. Donesu ti neki strani uzorak i kazu: ocu ovako! Ti mu predlozis nesto svoje, on nezadovoljan tvojom neposlusnoscu ode kod stampara koji mu to lepo iskopira i to jos dzabe. Dakle, to udruzenje mora imati uporiste i logistiku u nekom ministarstvu (valjda) privrede, a to stice kod nas samo partijskom pripadnoscu. Uf, sta sad? Koje partije? Ebiga, izgleda, da to ja ipak nikad necu doziveti. Ali vi mladji nemojte odustati. Spreman sam da pomognem. Nemam nikakav licni interes jer za sebe imam dovoljno posla (vezan sam za jednu dobru firmu) i sa te strane ste mirni.

Pozdrav svima mladim kolegama od chika Svete.

Već sam ranije pričao kako slikari (sa njima sam dosta sarađivao) prodaju svoje radove. Cena slike je na primer 4000 eur. On drži tu cenu i ne spušta, međutim kada vidi da si zainteresovan priđe i kaže ti "daću ti za 300 eur, ali ako te neko pita platio si 4000". I ode slika, zadovoljan prodavac, zaradio je za hleb, nije se izblamirao niskom cenom a nije zeznuo udruženje. Zadovoljan je i kupac jer je to onaj soj koji voli da se priča kako je dao 4000 eur za sliku, i svi srećni.

Pošto sam pročitao neke predloge o zaštiti cena i ne prihvatanju poslova ispod tezge, ne mogu da zamislim ni jednu situaciju u kojoj će "član udruženja dizajnera" odbiti posao ispod ruke, sve zbog toga što neće da krši statut udruženja.

Ja bih vam predložio da gađate nisko a pucate visoko. Krenite od nekih jednostavnijih stvari, neka to bude samo neko okupljanje ili ono da se kaže "evo ga drug član", a usput dodavati stvari kako se razvija udruženje.

Po meni, srbinu je najteže uzeti pare, pa cenim da će najveća frka nastati kada se ustanovi neka članarina, jer sumnjam da bilo kakvo udruženje može da radi kvalitetno ako je 100% volonterski. I kada je volonterski, onda je iz nekog interesa. U tom slučaju neki se ne uklapaju u taj interes i eto prvog konflikta.

Međutim poznavajući situaciju, siguran sam da će i ova inicijativa završiti tako što će neko posle 2 godine da postuje u ovoj temi "Da li je bilo nešto od ovoga". Voleo bih da me neko demantuje.

Mislim da je nedostatak efikasnosti udruzenja, ili tacnije udruzenosti primenjenih i ostalih umetnika posledica njihove sujetne i svadljive i zavidljive prirode. Mislim da ovaj forum delimicno dokazuje to, mada je na visim instancama mnogo gora situacija u pitanju. Kako dizajneri da se udruze kad cepaju dlake na pola oko gluposti non stop? A opet, i to mi je prirodno kad smo toliko nepriznati i truli iznutra (puni diletanata) i kao posledica toga, operisani od samopouzdanja.

Nisam u fazonu da stavljam tacku na celu stvar svojim komentarom, mozda ne sagledavam stvari realno, ali tako mi izgleda.

Problem nekih udruzenja koja vec postoje je to sto koga god da postave za predsednika (a to se izglasava svake godine) on pocinje da raskucuje udruzenje i da otvara svoje podgrupe koje imaju neke sulude clanarine i sluze za pranje para. Prosto nekako srpski duh - sto drugi da imaju kad mogu samo ja. Cak nije ni toliko pitanje sujete koliko je pitanje neke sulude gramzivosti onih matorijih clanova. Cudna situacija potpuno. Meni se gadi da svratim u svoje maticno udruzenje kad shvatim da su se sad tamo uvalili moji bivsi profesori jos iz srednje skole i kroje kako oni misle da treba i to sve nekako da njima upada u dzepove.

Nisam neko vreme bio aktivan na ovoj temi, pa ste se bas raspisali u medjuvremenu. Krenucu redom...

@syndrome: think again :)
Ovo nisam razumeo.. O cemu treba da razmislim ponovo (odnosi se na moj poslednji dugacki post ovde)?

Postovane mladje kolege, ...
Takav rezon nas je vodio do dna sve ove godine. Uz svako postovanje prema starijem kolegi, ali neke stvari se moraju jednom postaviti na pravo mesto, zar ne?

"Avaj, gotovo je, vise se nista ne moze uraditi. Srbija je osudjena na propast."

Ovo sam toliko puta cuo za svog zivota (koji je poceo otprilike kad se Titov zavrsio), da mi je iskreno muka od toga i takvog shvatanja zivota i svega sto se u njemu moze promeniti. To je ono sto se na zapadu zove Legacy i toga se treba otarasiti. To znaci da se dobrim kadrom, efikasnoscu, entuzijazmom i idejama moze svrgnuti taj lobi matorih drtina koji cuce skriveni po kojekakvim so-called udruzenjima. Sve sto treba da se to pokrene je jako malo discipline i jos manje volje, nista vise.

Aktivnost na ovom planu podize svest participanata. Njihova svest utice na svest potrosaca. Svest potrosaca podize cenu. Cena zahteva kvalitet. Kvalitet dize ekonomsku i trzisnu moc participanata i oblikuje trziste na drzavnom nivou. Moc unistava matore drtine u poslednjem samrtnom ropcu dok se grcevito drze za svoje fotelje. Njihovo vreme je proslo!

Evo kako je ovo do sad uopste nastalo.... Steta sto me mrzi da napravim blok semu:

Grupa A (aktivni ljudi) je grupa ljudi koja radi svoj posao dobro, sa jakom voljom, petljom, i disciplinom (koliko je to moguce posle II svetskog rata). Promaseni slucajevi iz grupe A postaju fragmenti grupe B (bezobrazni i bolesni ljudi) podstaknuti vestacki stvorenom situacijom u drzavi u periodu izmedju 1950 i 1980. Grupa A posle nekoliko decenija shvata da ne moze postici nista zbog promasenosti grupe B koja se ocajnicki dokopala pozicije na kojoj nista ne radi. Grupa B su po definiciji sebicne osobe koje sav napor trose na sebe i ni po cemu se ne mogu okarakterisati kao dobri ljudi (uglavnom se bave politikom ili sede u nekakvim foteljama i drze se zajedno). Grupi B je posle desetak godina malo poljuljana stolica, jer ih sada ima mnogo, pa pocinje da ugnjetava grupu A u trenutku kada postane mocnija, zbog toga sto pripada jednom (neradnickom) lobiju; to moze biti rezim ili sta vec. Posle nekog vremena grupa B zivi parazitski na ledjima grupe A. Pripadnici grupe A mogu da izaberu: 1) odlazak iz drzave, ili 2) ostanak ovde. Oni koji odu iz zemlje, ne vracaju se i pretvaraju se u pripadnike grupe D (dijaspora). Oni koji ostanu, pretvaraju se u pripadnike grupe E (eksploatisani ljudi). Grupa E je previse pasivna da bi ucinila bilo sta, ukljucujuci i odlazak iz zemlje. Ona samo prezivljava i pravi decu. Deca iz grupe E su uglavnom pripadnici grupe B, povedena (losim) primerom svojih roditelja; ponekad se desi da to budu i pripadnici grupe A (misleci da ce trudom i radom napredovati u zivotu). Vremenom, broj clanova grupe B, logicno, raste, a deo osoba A nove generacije ponovo odlazi u D. Grupa B je sada mnogo veca od grupe A i balans je ugrozen, pa pozivaju grupu D na nostalgicno investiranje nazad u zemlju. Pre ili kasnije, drzava je ispunjena grupama B (neradnici: eksploatatori) i E (neradnici: eksploatisani intelektualno mrtvi ljudi) i zemlja nepovratno propada, a oko nje zaticemo ekstremno jaku dijasporu (grupu D) koja investira u potpuno naopake stvari koje idu grupi B u prilog. Nisam pomenuo jos samo grupu C (centralni ljudi), koja je zapravo evolutivnim nacelom direktno proistekla iz grupe B nakon Titove ili cije vec smrti.

E sad, proslo je vec 25 godina od 1980 godine. To je dvadesetpet generacija osoba A koje jos nisu sasvim odustale i sve nas je vise. Mislim bilo je tu Ceda, Meda i raznih drugih pripadnika grupe B (i C), but so far, mislim da mi vodimo.

Pitanje je dakle: dokle ce drtine jos drzati stvari u svojim rukama? I dokle ce biti vise onih koji kukaju od onih koji cute i uzimaju stvari u svoje ruke?

P.S. Ne bih samo voleo da zateknem komentare kako je ovo gore komplikovano, jer sam sve lepo obojio i procitao cetiri puta. Pa nisam bas toliko pametan, da samo ja razumem ;)

P.P.S. Ovo nije politicka prica, i ne bih voleo da ode na tu stranu. Ovo je jedna sociodemografska sema koja je tokom godina bila isibana mnogim interesima, geopolitickom i geoekonomskom situacijom, etnickim i teritorijalnim previranjima... I cime sve ne. Ova prica gore je samo posledica i ne trudim se da pricam o njenim uzrocima. Da me neko ne shvati pogresno.

^ ajde molim te procitaj sad taj tvoj post pa ako ima neka glupost, obrisi je (ako si nekog uvredio na verskoj, nacionalnoj ili pederskoj osnovi),a ako ima flejma, javi na PP, pa da obrisem ceo post.

izvini al ja ne mogu sad (hard day's night)

hvala,

feed ;)

Nemoj, vidi kako je sve lepo obojio :)

"Think again" znaci da jos jednom razmislis o svemu sto si napisao. Propustio si Grupe M (mentalitet), U (utopija), P (prezivljavanje, pare), S (sujeta), K (korupcija) i DBDKCK (da Bog da komsiji crkla krava). :)

U kojoj grupi ti sebe nalazis? Delujes mi kao veseo momak koji uvek ima nešto da kaže, sve ove grupe koji si naveo su prilično depresivne.

Ova tema se verovatno mene ne tiche, narochito ako znamo da sam od ove virtualne zajednice dobio 0 (nulu) iz web-dizajna (i to zasluzheno :) ) a josh je nisam popravio. Ipak evo kratkog ;) odgovora na sindromov post uz predlog za novu kolor-shemu, pa shta bude.

Da pochemo od ''njihovih'' grupa:

Grupa B: odlichno opisana u gorepomenutom tekstu. Boja pogodjena iz prve. :) "Ja tu nebi nishta dir'o".

Grupa C : "C" potiche od 'curice' (u znachenju p*****e). Postali su od Grupe B, i po karaktrernim osobinama isti su k'o oni. Razlikuju se jedino u boji. Nisu imali 'onu stvar' da im se valjano suprotstave (otuda i ime i boja) pa su ceo zhivot manje-vishe uzhivali i pomagali Grupi B, mashtajuci da ce jednoga dana zauzeti njene pozicije. Oni su nesposobni za bilo kakvu sushtinsku promenu, rezervisanu jedino za neku od ''nashih'' grupa. I zbog toga ova grupa spada u najopasniju. Za svoju lazhnu promenu pokushace da upotrebi nekog od ''nashih''.(Iako je ovo nemoguce.)

Nashe grupe:

Grupa D: Dijaspora. Po svojoj prirodi konzervativna, sigurna i stalozhena (otuda i boja). Navishe je ima u dijaspori, ali ih ima i ovde. Chini se da nije uvek dovoljno aktivna, a nekada je i previshe oprezna. Pre par godina 'rozi' su pokushali da iskoriste deo 'plavih' i 'zelenih' da bi zauzeli pozicije 'crvenih', medjutim 'plavi' su rezonovali ovako :

" Ako 'rozi' dodju na pozicije 'crvenih' bice gori od njih. Najbolje je zadrzhati neke 'crvene' za svaki sluchaj, a Bozhe zdravlja , nece ni 'crveni' josh dugo". Ova mudra odluka razbesnela je 'roze' koji to 'plavima' nikada nisu zaboravili. 'Plavi' verjuju da ce se 'rozi' jednoga dana promeniti i popraviti, ali mi (= sivi) u to sumnjamo.

Grupa E: Eksploatisani. Svakako da siva boja najbolje opisuje grupu u kojoj je i moja malenkost. Dovoljno dugo prisutni da znamo o chemu se radi, a dovoljno izdrzhljivi da mozhemo da trpimo. Od skoro smo preshli u dublju nijansu sive, shto su registrovali i neki mediji.

Grupa A: Odlichno opisana od strane pripadnika iste. Chak je i boja pogodjena( iako izabrana krajnje pristrasno :) ). Zelena je boja akcije, boja prirode, boja mladosti itd. Ova grupa ce u narednom periodu biti pod najvecim pritiskom, buduci da ce 'rozi' pokushati da je pretvore u 'roze' pod izgovorom da su protiv 'crvenih' (Iako je to nemoguce :) )

Postoji josh i Grupa F : Ljudi u crnom. Ali to vec zalazi u religiju. A ja bezhim od foruma gde se raspravlja o religiji, politici itd. (vidi temu: rookie corner).

P.S. Iako ne treba deliti poslove na mushe i zhenske, postoje neki poslovi koji vishe priliche mushkarcima. Kao na primer: izbacivanje smeca (djubreta). Pripadnici Grupe C nisu bili dovoljno mushkarci da 'izbace smece' (nego su to ostavili svojoj deci i unucima ), pa ih samo zbog toga nazivamo 'curicama' iako bi im ona rech na 'p' vishe odgovarala.

Ovaj indijanac je monoteista, monogamista i heteroseksualac, i nema veze sa mushkim shovinizmom. :)

Edit:

Obrisan suvishni P.P.S. i dodato josh zvezdica kod bezobrazne rechi.

@feedback

ok, da je dugacko, dugacko je... sorry

"Think again" znaci da jos jednom razmislis o svemu sto si napisao. Propustio si Grupe M (mentalitet), U (utopija), P (prezivljavanje, pare), S (sujeta), K (korupcija) i DBDKCK (da Bog da komsiji crkla krava). :)
Zapravo, nisam ih propustio. To su podgrupe grupa A, C i E. Bitno je sto sam ljude razgranao na zivotne motivatore i generalno poimanje zivota, a ne na okruzenje, finansijsku moc ili bilo kakav faktor koji se u zivotu stice i menja. Ne mozes nekome narediti da pocne da razmislja, ali on to moze prestati vremenom, ako ga destimulises na pravi nacin. Pripadnik svake generacije ima tri intelektualna izbora: 1) meso: da ne razmislja uopste i pusti da ga zivot ponese, 2) manipulator: da razmislja malo dok ne shvati koliko je u prednosti u odnosu na ovog prvog (i eventualno ga iskoristi), i 3) vizionar: da razmislja jako puno sve dok ne pocne da ignorise postojanje prvog, dok ne ogugla na ponasanje drugog, i zatim ne smisli za svoj grosh nesto jako pametno sto ce drugi videti kao super profitabilnu foru primenljivu na prvom... Logicno, mesa ima najvise u grupi E, zatim u grupama D, A, i B, dok ga u grupi C ima najmanje. Manipulanata je najvise u grupi C, slede B, A, D, i na kraju E. I konacno, ovih poslednjih ima jako, jako malo i gotovo svi su, nazalost, u grupi D. Neki tragovi se mogu pronaci u grupi A.

U kojoj grupi ti sebe nalazis? Delujes mi kao veseo momak koji uvek ima nešto da kaže, sve ove grupe koji si naveo su prilično depresivne.
To je dvadesetpet generacija osoba A koje jos nisu sasvim odustale i sve nas je vise.
it's self-explanatory

Situacija je ta koja je depresivna. Neki pripadnici navedenih grupa to svakako nisu.. Negde vise, negde manje. Eto, sam kazes da sam veseo.

@Indijanac

Stvarno ne zelim da ova tema ode u offtopic. Razvrstavanje po bojama mi nije bio prioritet. Ta pink boja se zove ljubicasta ovde i ne kapiram zasto je komparativna sa necijim seksualnim zivotom. Pogotovo ne na ovoj temi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stvarno se izvinjavam unapred, zbog duzine teksta koji sledi (veoma je vazan i prozet socnim detaljima iz mog licnog zivota):

-----------

Elem, posto vidim da vam nije tesko da se pronadjete u ovoj prici, znaci da nisam bas toliko glup kao sto izgledam, a ni tako mlad kao sto sam pametan, pa kazem da je ideja o udruzenju, ono sto bi mythbusteri rekli, a very plausible idea.

Zapravo, kao prelazna faza do udruzenja, moj predlog je da Zona postane uporiste ovakve ideje od sad pa nadalje. Cekaj, ako svi mi gubimo vreme ovde i pronalazimo nekakvu iluzornu korist u svemu tome, mislim da svi dobrim delom pripadamo grupi A, sto bi ukratko znacilo da je sve sto treba uraditi -- podici Zonu na sledeci nivo.

Ideja je sledeca: Uzmes veeliku grupu ljudi raznih starosnih grupa iz raznih okruzenja. Preselis ih u arhipelag od milion ostrva. Rastojanja izmedju ostrva su mala, odnosno veoma je lako preplivati do sledeceg. I ljudi su tako plivali, plivali... Trazili super ostrvo. A onda je na jednom ostrvu osvanula tabla na kojoj je pisalo Dizajn Zona. U pocetku je izgledalo glupo, ali odjednom pocese da doplivavaju razni ljudi. I kada se okrenes posle nekog vremena, imas gomilu ljudi kojima su zajednicke samo dva stvari: 1) svi znaju da plivaju, i 2) svi su na istom ostrvu.

E, ajde sad da napravimo Dizajn Selo i pocnemo da naplacujemo ulaznice. Eh, ali da bi imao sta da naplatis, moras da imas nesto u ponudi. Sta Dizajn Selo ima da ponudi? A sta nema?

Kako stvari sada stoje, ljudi sa Zone mogu da naprave apsolutno bilo sta sto mi padne na pamet. Stojim iza toga. Nedostaju samo dve stvari: 1) inicijativa, i 2) organizacija. Motiv i interes su deo inicijative. Metod i realizacija su deo organizacije. Evo sazvakao sam ovo... Uz jedan preduslov: DZ mora da zapocne self-promotion kampanju. Nijedan proizvod nije dobar, ako proizvodjac stvara proizvod samom sebi i svojim kolegama iz branse. To je lazna ekonomija i podseca me na vecinu domacih sajmova.

Dakle, evo situacije razlozene na sve cetiri komponente:

Motiv:

Motiv ne lezi u novcu; novac je deo interesa. Motiv je onaj razlog zbog kojeg je (verovatno) pocela ova tema. Motivi su: nezadovoljstvo drugim opcijama, ogorcenost privatnim i profesionalnim zivotom u Srbiji, nepostovanje i skrnavljenje dizajna i drugih vestina i umetnosti, itd... Mislim da svi vec imamo dobar motiv. Checked.

Interes:

Interes je direktno novac. Ne zivimo vise u vremenu kada alternative dolaze u obzir. Iako je kompenzacija i dalje popularna medju firmama, it's a false reality, to rusi ekonomiju i daje privid laznog napretka. Zapravo svi vrte neku robu u krug, a svi to rade medjusobno i sede u rupi koja truli od presipanja. E, kako zaraditi novac? Mozda ce neko doci sa boljim predlogom (za to sluzi forum), ali kako ja to vidim, poenta je da se navuku klijenti koji ce pronaci direktnu korist u trazenju usluga. Njih nije tesko navuci, jer je ovo trenutno najjaci konsultantski forum za grafiku kod nas. Znaci, dovoljno je da klijenta zanima nesto sto ima veze sa grafikom i vec je postao ciljna grupa. Klijent hoce sajt, set vizit karti i memorandume, majice, autografiku i bilborde, reklamu na sajmu ili kompletan brending svog lanca lokala? Video je negde "dizajnzona[dot]com - ultimate design of serbia" reklamu? Idemo na sledeci korak.

Metod:

Posao se deli na trusted accounte. Accounti traze clanove Zone koji su available i voljni da odrade. Proviziju zadrzava Zona na konto obezbedjivanja posla. Cena+Provizija ukupno mora biti konkurentna na trzistu. Ali, najvazniji aspekt, na evropskom trzistu. Bez presedana.

Realizacija:

Vec sam pomenuo trusted accounte. Oni pregovaraju sa klijentima na elektronskom nivou. I ono sto je najzanimljivije, accounti mogu biti u isto vreme i dizajneri - ali ne na istom poslu. To garantuje strucnost u accountingu, kao i mogucnost da dizajner bude u kontaktu sa klijentom. Ostatak kreativno-tehnicke realizacije se deli na ljude od tehnike i dobrog ukusa. Oni uzimaju svoj deo zarade (deo se estimira unapred, tako da znaju koliko para uzimaju) i svi zadovoljni. Svaki izvrsilac mora imati i svoju zamenu - ako nesto krene po zlu...

Zona kakva je sad, ne moze nista da izgubi. A masa ljudi ovde bi volela da zatice stalno "potreban crtac", "potreban modelar", "potreban animator", "potreban dizajner", "potreban fotograf", i da zaradi nesto za malo posla preko neta. Druga velika prednost je prisutnost. Zona je prisutna u svim gradovima u Srbiji i vec imamo mrezu vrhunskih ljudi na celoj teritoriji... & counting (sto bi Google rekao). Znaci ne mora svaki fajl da prodje kroz mrezu - napravicemo inlete, i ne mora niko da putuje.

Mislim da je ovo totalno izvodljivo, sve sto nam treba je jak brend. Da bukvalno svaka budala bez neta i mozga cuje za DZ. A nadam se da je do njih najteze dopreti... Ono kao: "Ajde da odradimo majice zaposlenima - Ajde, kako bese? dizajnzona dot kom? - da, da", "Marice, idi na zonu i trazi jos po 100 vizit karti sa novim imenima", ili neka od firmi koje rade bilborde ima saradnju sa DZ.. DZ automatski postaje agencija za low- i medium-profile firme u startu.

Svestan sam da ne mogu svi ucestvovati u ovom poduhvatu. Ima previse pocetnika, ali polako... Napravicemo sistem kvalifikacije.

Neka misljenja? Sem komentara o duzini teksta, stvarno se izvinjavam, ali nikako nije moglo krace :unsure:

(... i prozet socnim detaljima iz mog licnog zivota)
And yet another marketing trick hihihi ;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Feed, ne moras da citas.. Ipak, voleo bih da admini vide ovo.

Iako mi je bilo naporno procitati sve sto ste izlozili , dopada mi se u kom pravcu ide tema, a narocito izglaganje od strane SYNDROME_A - mogao bi malo srediti taj tekst i predloziti ga kao neku vrstu MANIFESTA.

Ljudi , imate puno ideja i predloga. Mada slazem se najvise sa onima koji su naveli kao bitne FAKTORE : ponudu i potraznju, trziste na ovim prostorima , svest o kvalitetu proizvoda i brenda , svest o identitetu.

Iako neka vrsta udruzenja nije tako losa ideja. Smatram da bi direktno delanje, ponaosob , bilo mnogo DELOTVORNIJE. Taj manifest ili vetj neka vrsta Etickog Kodeksa bi mogao i trebao vetj da se primenjuje u vasem radu i komunikaciji sa klijentelom.

Neke stvari se ne mogu i ne smeju raditi za direktnu novcanu dobit, jer tje se izgubiti smisao borbe. Putem medija, veza u visokim krugovima, kao i raznim aktivnostima, na nekim manifestacijama, izlobama, pravljenjem letaka i slicnim treba se naravno dalje promovisati, paralelno sa iscekivanjem da se nase trziste ukljuci u svetske tokove.

Do tada, nemojte se previse zanositi sa bilo kakvim udruzenjem. Iako sam izuzetan optimista, smatram da nase trziste jos uvek nazalost nema izrazitu potrebu za kvalitetno izdizajniranim stvarima i slicnim ( naravno cast izuzecima, koji su se vetj nekako plasirali i na svetsko trziste) .

Treba se boriti, sprovoditi svoje stvari do poslednjeg atoma snage, neko tje vas primetiti, neko tje zeleti iskljucivo vas, da mu uradite nesto, napravite brend od sebe.

Najlakse je napraviti neko udruzenje , koje u startu ima sudbinu da prodpadne. Nazalost.

PUNO SRECE ! POZDRAV!

>@Indijanac

>Stvarno ne zelim da ova tema ode u offtopic. Razvrstavanje po bojama mi nije bio prioritet. Ta >pink boja se zove ljubicasta ovde i ne kapiram zasto je komparativna sa necijim seksualnim >zivotom. Pogotovo ne na ovoj temi.

Moje izvinjenje za sporni P.P.S., nije mi bila namera da ti ishta prebacujem.

Javio sam se samo zato shto sam bio prijatno iznenadjen tvojom prichom o grupama, iako se nisam prepoznao ni u jednoj :) Elem, ljude iz 'tvoje' Grupe E ja bih stavio u 'moju' Grupu C. Dok ljude iz 'moje' Grupe E ja nisam prepoznao ni u jednoj od 'tvojih' grupa.

Ostale grupe se manje vishe podudaraju, sa tom razlikom shto u mojoj varijaciji tvoje teorije, podela nije toliko ogranichena. Na primer: Grupa D se zove po dijaspori, ali je (kod mene) ne chini samo dijaspora. U dogadjaju od pre pet godina koji sam gore opisao, akteri iz Grupe D su svi domaci.

Grupu A chine najvishe mladi, ali ne spadaju SVI mladi u tu grupu. Nazhalost mnogi od mladjih zavrshavaju u Grupi C.

U grupu E (kako je ja vidim) se stizhe na drugachiji nachin. :)

Shto se boja tiche.

Znam da ti razvrstavanje po bojama nije bio prioritet, ali smatram da su imena izabrana sa odredjenim razlogom, pa zashto da i boje ne asociraju na odredjenu grupu.

I za kraj.

U tvojoj 'teoriji grupa' sam prepoznao dobru osnovu (koja je mnogo shira od nekog strukovnog udruzhenja) ali i opasnost da ce da se raspline (shto se i dogodilo vec u tvom sledecem odgovoru ).

Dakle, ono shto je mene interesovalo je teorija.

I da nebi tema otishla u offtopic, najbolje je da ja odem sa teme, poshto me topic ne interesuje. :)

Poz.:)

Dal su godine ili doba noci - tek, sanse nema da iscitam sve sto je ispisano; pogotovo onaj genijalni rudar, Syndrome. Dve zajebane stvari u jednom liku: skriboman, brate, a ne pise gluposti! Ne meres izdurat, a ne meres ga ni pljuvat!

No...

Kad se drzava odluci da zakatanci rad na crno - nece vam ni trebati udruzenje. Jednostavno vam konkurencija nece biti svaki drugi klinac kome je tata kupio racunar i stampac, pa sem sto fabrikuje logotipe, flajere i vizitke jos i seta okolo ko paun sa onih petst kinti koje je "odradio" za popodne.

... Do tada, nemojte se previse zanositi sa bilo kakvim udruzenjem. Iako sam izuzetan optimista, smatram da nase trziste jos uvek nazalost nema izrazitu potrebu za kvalitetno izdizajniranim stvarima i slicnim ( naravno cast izuzecima, koji su se vetj nekako plasirali i na svetsko trziste) ...
Pogresno si video citavu tu pricu sa udruzenjem. Kapiram da svi vi vidite neku instituciju sivih zidova i korumpiranih baja koji se kriju po kancelarijama, ciji se ormani pune viskijem i kubanskim cigarama. Moja ideja ide u pravcu svesti. Citavo udruzenje je jedan virtuelni entitet, koji ima ime i koje predstavlja koncentrat graficke delatnosti u Srbiji. Drugim recima: lidering. Znas, ne moze neki klinac da parira jednoj takvoj organizaciji. Mora da se zna ko je sitna riba, a ko je ravnopravni clan DZ. Ali da bi utrcao, moras da se dokazes. To je odlicna munja za afirmaciju, jer ako dolazis negde kao neko ko je DZ member, nema potrebe da vadis portfolio, isto tako ako radis kao DZ member tvoje cene imaju odredjeni nivo za koji niko ne moze da te proziva...

Mislis da nase trziste nema potrebu za kvalitetno izdizajniranim stvarima? To je najtuznija pretpostavka koju sam cuo u protekloj deceniji. A zasto mislis da bilo gde u svetu postoji potreba za kvalitetnim dizajnom?

Trziste oblikuje dizajn. Veca i gadnija borba medju konkurentima rezultuje sukcesivno sve boljim i boljim dizajnom. E tamo gde nema borbe, ti stavis prst na rupu na koju dizajn izlazi. I pustas samo jedno po jedno. Tako dajes sansu ljudima koji zaista dobro rade. Mislim da bi rezultati bili ocigledni posle samo godinu dana.

... Do tada, nemojte se previse zanositi sa bilo kakvim udruzenjem. Iako sam izuzetan optimista, smatram da nase trziste jos uvek nazalost nema izrazitu potrebu za kvalitetno izdizajniranim stvarima i slicnim ( naravno cast izuzecima, koji su se vetj nekako plasirali i na svetsko trziste) ...
Pogresno si video citavu tu pricu sa udruzenjem. Kapiram da svi vi vidite neku instituciju sivih zidova i korumpiranih baja koji se kriju po kancelarijama, ciji se ormani pune viskijem i kubanskim cigarama. Moja ideja ide u pravcu svesti. Citavo udruzenje je jedan virtuelni entitet, koji ima ime i koje predstavlja koncentrat graficke delatnosti u Srbiji. Drugim recima: lidering. Znas, ne moze neki klinac da parira jednoj takvoj organizaciji. Mora da se zna ko je sitna riba, a ko je ravnopravni clan DZ. Ali da bi utrcao, moras da se dokazes. To je odlicna munja za afirmaciju, jer ako dolazis negde kao neko ko je DZ member, nema potrebe da vadis portfolio, isto tako ako radis kao DZ member tvoje cene imaju odredjeni nivo za koji niko ne moze da te proziva...

Mislis da nase trziste nema potrebu za kvalitetno izdizajniranim stvarima? To je najtuznija pretpostavka koju sam cuo u protekloj deceniji. A zasto mislis da bilo gde u svetu postoji potreba za kvalitetnim dizajnom?

Trziste oblikuje dizajn. Veca i gadnija borba medju konkurentima rezultuje sukcesivno sve boljim i boljim dizajnom. E tamo gde nema borbe, ti stavis prst na rupu na koju dizajn izlazi. I pustas samo jedno po jedno. Tako dajes sansu ljudima koji zaista dobro rade. Mislim da bi rezultati bili ocigledni posle samo godinu dana.

mislim da nisi dobro shvatio sta sam hteo retji. objektivno , jos uvek nam je trziste zeleno - nema proizvodnje u tolikoj razmeri u kolikoj bi iniciralo vetju konzumaciju

dobrog dizjana, lepog i super oblikovanog prostora.

ono sto si ti poslednje naveo u svom poslednjem izlaganju jeste istina, ali jos uvek u praksi na ovim prostorima, barem ne u tolikoj dozi koliko se ocekuje da bude nije rasirena svest o tom uzajamnom dejstvu i potrebi za lepim stvarima. Odnosno , ljudi ovde zive sa ruznim mislima, ruznim stvarima oko sebe, ruznim okruzenjem. Nemoj uzimati u obzir mali procenat ( posmatrajuci citav region ) onih stvari koje su ovde uspesne.

Borba je naravno neophodna, direktna i indirektna. Direktna u smislu odbijanja poslova u kojima klijent trazi od tebe da uradis nesto za sta ti smatras da tje ti ugrositi reputaciju, biti ponor bez dna u preporuci, cak i po cenu gubitka potencijalne zarade od strane tog klijenta. Ako se svi budu pridrzavali tog pravila, mislim da tje ljudi shvatiti da moraju da saslusaju strucnjka, a ne da misle da su oni rodjeni dizajn talenti.

Imao sam iskustvo , ne u oblasti g. dizajna, vetj vezano za jedan arhitektonski projekat, u kojem mi je investitor zahtevao neke nebuloze. Mislim , kad bi neko video tako nesto , sumnjam da bi mi se obratio za novi posao.

RIZIKUJ! > siguran sam da to radis, ali dosta njih prihvata kojekakve gluposti.

E , indirektna borba u nasu korist, je borba protiv medija, koji kvare sliku o lepom, ugrozavaju ispravne kriterijume i izvrcu vrednosti u svoju korist.

Mislim da smo mnogo pasivni, a trebalo bi na razne nacine reagovati, antikampanjama, koncertima protiv losih koncerata, dobrim plakatima, protiv losih plakata, dobrim logoima protiv bezveznih i slicno, treba omoguciti ljudima da vide razliku. Direktno na ulicama , u zgradama...

To sve naravno iziskuje potrebu za nekim budzetom, medjutim, nista ne bi trebalo da predstavlja prepreku.

Licno sam radio razne stvari , van profesije kojom tju se baviti i sa kojom sam delimicno imao dodir u praksi, samo da bih shvatio da nije problem natji sredstva za

neki cilj.

Na istoj smo strani , samo se nismo sporazumeli najbolje ;)

MORAM DA VAS POHVALIM ZA SAJT

^ Jasno mi je sad sta si hteo da kazes i slazem se da nase trziste nije spremno za znatno bolji dizajn u trenutku kada ni proizvodi ne valjaju. Bez obzira na sve to, inicijativa je ono sto se gleda. I racuna. Vidim da svi mudro cute, ali kada stvari budu pocele da se menjaju zato sto je to neminovno, zelim da budem tu kad se to desi. Do sada sam prognozirao milion stvari. Pre nekih deset godina sam (1995), na primer, rekao da ce vojska posle 2000. prestati da postoji. Nisam prorok, samo imam strasno dobru percepciju. Zbog toga mi je nick syndrome izmedju ostalog :)

Kad se drzava odluci da zakatanci rad na crno - nece vam ni trebati udruzenje. Jednostavno vam konkurencija nece biti svaki drugi klinac kome je tata kupio racunar i stampac, pa sem sto fabrikuje logotipe, flajere i vizitke jos i seta okolo ko paun sa onih petst kinti koje je "odradio" za popodne.

Ovo je ključno.

Malo sam razmisljao pa mi je sledece palo na pamet.

Ono sto bi moglo da se uradi i sto bi valjalo uraditi kao prvi korak je napraviti dizajn portal u organizaciji dizajn zone. Sajt bi zapravo bio katalog sacinjen od pojedinaca, studija i dizajn servisa srpske dizajn zajednice (dizajn zone), a cilj bi bio da se pojedincu kojem je potreban dizajn pruzi neki izbor. Primer: ja sam vlasnik kompanije za proizvodnju dzema i dosadilo mi je da mi rodjak radi dizajn jer upravo treba da se predstavim na grckom trzistu, a moja firma i moj dzem izgledaju odvratno. Odem na sajt, pogledam radove i reference, napravim izbor i kontaktiram tipa ili studio. Veoma cist posao, dobijem ponude, ugovorim posao. Veoma brzo bi se stvorila scena i organizacija. Ovako kakvog smisla ima praviti neku organizaciju kada niko ne pominje profit nego se gadjaju sa plavim i mr pink i besmislenom demagogijom se vec spremaju da se zavale u fotelju. Sorry :(

@santino

Portal je takodje inicijativa. Pozdravljam ideju.

... Ovako kakvog smisla ima praviti neku organizaciju kada niko ne pominje profit nego se gadjaju sa plavim i mr pink i besmislenom demagogijom se vec spremaju da se zavale u fotelju. Sorry :(
Ipak, i moja percepcija ima izvesna ogranicenja :) Ovo nista nisam razumeo. Sta su plavi i mr pink? Cija demagogija? Gde je fotelja? O cemu se radi? :lol:

Prvo treba postaviti prvo pitanje: zbog čega udruženje?

Koliko ja vidim većina govori o konkurenciji i zaštiti cena. Ne znam čemu strah i od jedog i od drugog. Zdrava konkurencija je uvek dobra, nezdrava (kapiram da su to ovi "klinci kojima je tata kupio kompjuter" na koje ste toliko ljuti) i nije konkurencija.

O kom tržištu govorite? Srbija. Pa Srbija je tržište kao što sam i ja miss Srbije. I ono tržište stare SFRJ je bilo malo, a ovo je tek mikroskopsko. Tu vlada burazerska ekonomija i ko se zanosi da će preko udruženja ući na to Tržište gde ipak postoji par igrača - think again. To je totalno druga liga, drugi sport...

Zaštita cena? Od koga je štitite? Međusobno jedan od drugog. Čemu to? Pa valjda smo se rešili komunizma, vlada slobodno tržište, ko misli da može da naplati vizit-kartu 1000 eur - neka drži tu cenu. Kome se isplati da radi za 1 dinar - neka radi tako.

Mislite da može udruženje da vas spasi od klijenata morona? Od klijenata koji izbegavaju da plate? Od klijenata koji vas nerviraju svakom izgovoreno rečju? Od prijatelja, neprijatelja, inflacije, poreza,... čega? Da bi se to desilo, udruženje mora da bude mnogo jako (ne partizan :)) da ima svoje službe, advokate, ... a to košta jako puno para što bi finansirali članovi od neke članarine? Ako je kriterijum za ulazak u udruženje kvalitet, sorry, ali to udruženje neće imati jako puno članova a samim tim će biti jako teško finansirati ovako nešto. A ako se ide na masovnost da bi se finansijski obezbedilo ovo o čemu sam upravo govorio, onda u udruženje može da uđe i mali Perica kome je tata kupio kompjuter, a to si baš oni kojih se neki ovde toliko plaše (gnušaju, šta god).

Znači da se vratimo na prvo pitanje: koji je cilj tog udruženja? Druženje? Ok, to je super cilj i to podržavam. Sve ostalo što sam pročitao ovde je plod dobre volje ali brzopletih prstiju.

^ Za pocetak je bitno razlikovati reci vizija i inicijativa.

Zamisli koliko bi glupo zvucalo da je Ajnstajn rekao svojim kolegama "Vidis, mogao bih postati poznat tako sto cu potpuno promeniti pogled na Univerzum. Evo sad cu odmah poceti da radim na tome", ili da je neko od brace Rajt rekao svojoj devojci i svojim prijateljima "Znas, ja cu leteti za jedno desetak godina, odmah posle 1900-te; tako sam nesto planirao"...

Da bih udaljio svoju malenkost od price sa ovim znamenitim licnostima, zamisli onda kako bi cudno tek zvucalo da su vlasnici Samsunga pre sto godina pricali jedni sa drugima o tome kako ce Samsung preci sa velikog prekookeanskog transporta tunjevine na proizvodnju monitora(?) ili jos bolje, vec vidim 3M CEO-a kako izgovara: "Rudnici? Sve cemo ih zatvoriti i bavicemo se samo proizvodnjom".

Ja pricam ovde o inicijativi i dajem uvid u kvalitetne vizije, jer ni u cemu nisam toliko dobar kao u tome. Ovde se ne radi o strahu, nego o zeljama. U krajnjem slucaju, ja sam taj koji se ne plasi niceg, ali bas i ne uzivam u ovom cunamiju fekalija kojem smo izlozeni vec dvadeset godina. Dobre stvari u zivotu nisam doziveo i kao subjekat takve lose srece, mislim da sam kompetentniji od vecine da pricam o buducnosti. Ako ni zbog cega drugog, onda zbog tolike zelje.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...