Jump to content
KinteC

Canon EOS 550D / Rebel T2i

Recommended Posts

Artintact, da li bi ih sučelio u istom raw-u u istom/sličnom primeru?

Storm, kad sumiram zadnjih godinu dana i brzinu u kojoj funkcionišem, kad se sve sabere i oduzme pucao sam samo porodičnu i turističku fotografiju i opet sve u nekom trku bez ikakve pripreme, skoro da je bilo jednom rukom na jednoj nozi i mislim da nisam razvio više od 10 raw-a, tako da me u priči 550-ice najviče i zanima taj difoltni jpeg direkt iz aparata. Naravno skoro uvek se puca dupli raw + jpeg, pa gad neki snimak to zasluži i nađe se vremena, onda mu se da i po pp-u.

Bruno, rado bi uradio ali veruj da nemam vremena, trenutno u PSu deljem neke hitne posliće koje donose lebac nasušni, tako da samo povremeno bacim oko ovde, ali neka nastavi neko drugi, i mene interesuje raw poredjenje.

Da, da, slažem se. Pucanje isključivo RAW-a, u nekom trenutku sigurno dovodi do tone nagomilanih i neobrađenih fotki, čija količina progresivno raste.

RAW+JPEG je najbolja (i najgladnija) varijanta. Meni lično to jeste smaranje, ali čak i kada sam sa nekom fotkom zadovoljan već "iz aparata", obradom iz RAW-a sam još zadovoljniji, da tako kažem. I onda, eto. :)

Pozdrav

Mada, mislim da JPEG ne treba da interesuje nekog ko koristi DSLR (osim reportera, oni su prinuđeni, zbog brzine), jer je bitno kakva su ova dva aparata kad se sučele u čistom RAW-u.

A onda se u slucaju reportera dolazi do paradoksa da jpeg direktno iz aparata dobija bolji ako koristi manje i "neznije" telo. Da li si mozda testirao 7D, da li moze dodatnim doostravanjem i pojacanom redukcijom suma da dobija "na oko" cistiji/jasniji jpeg od 550D? Posto pretpostavljam da su ovo snimci na default "jpeg podesavanjima".

Pozdrav! MrBigJump.gif

^^

ma fotoreporteru je bitnija brzina,rukovanje itd...a jpg kvalitet je negde na zadnjem mestu..

nego na imaging-resourse mi je sledece zapalo za oko

"The Eye-fi status display stands out as a great idea that seems rather obvious in hindsight, but technical achievements like the iFCL metering, which helps autofocus accuracy by detecting the type of light, is where the Canon T2i should really impress. If the image quality comes as close to the 7D's as the T1i's did to the 50D's, the Canon T2i should turn out some excellent quality pictures."

pa me zanima (ako neko zna) koliko 'gore boldirano' pravi razliku u preciznosti autofokusa u odnosu na ostala tela xxxd serije?

^^

ma fotoreporteru je bitnija brzina,rukovanje itd...a jpg kvalitet je negde na zadnjem mestu..

nego na imaging-resourse mi je sledece zapalo za oko

"The Eye-fi status display stands out as a great idea that seems rather obvious in hindsight, but technical achievements like the iFCL metering, which helps autofocus accuracy by detecting the type of light, is where the Canon T2i should really impress. If the image quality comes as close to the 7D's as the T1i's did to the 50D's, the Canon T2i should turn out some excellent quality pictures."

pa me zanima (ako neko zna) koliko 'gore boldirano' pravi razliku u preciznosti autofokusa u odnosu na ostala tela xxxd serije?

Na 7D ne mogu da kazem koliko je bitno za fokus, jer fokus je bolji od bilo kod XXD tela, ali mogu da kazem da iCFL neuporedivo bolje meri svetlo od starog nachina, fotografije koje bi ranije bile obavezno podexponirane (uslovi losheg svetla), 7D gadja u milimetar, radi kao 1D shto se toga tiche...

Da li si mozda testirao 7D, da li moze dodatnim doostravanjem i pojacanom redukcijom suma da dobija "na oko" cistiji/jasniji jpeg od 550D? Posto pretpostavljam da su ovo snimci na default "jpeg podesavanjima".

Jok. Po svemu što sam do sada video (a video sam dosta), kada se puca RAW, rezultati su fakat jednaki.

@Nidzza

Iako nema AF ni blizu onog u 7D, 550D nema problema sa AF-om.

Pozdrav

Ne poredeci 7d i 550d :P , .... dobar kvalitet jpg-a zavisi od mnogo faktora. Ako se podrazumeva da se aparat koristi svakodnevno u razlicitim uslovima, onda bre ljudi za dobar jpg, treba dobra ergonomija (spram fotografa i namene), dobar autofokus, dobri objektivi, prilicno tacno merenje svetla u razlicitim uslovima (ovo sto Guru iznad napomenu), dobar wb, dobar senzor, algoritmi koji ce cistiti ili necistiti sum razumno ili nerazumno. Celokupna vrednost nakog aparata se ne gleda po nekim testerskim primerima, nego kako se on ponasa prosecno u razlicitim situacijama. Ispod svega stoji fotograf koji zna za realne nedostatke svoje opreme, te ih u hodu ispravlja. Tacno ekponiran snimak iz bilo kog nizerazrednog tela, dace mnogo vise nego los snimak iz bilo kog mark-a, omasen autofokus se nemoze nicim nadoknaditi (edit: sem naknadnim umetnickim nadahnucem :P ), ... tezinu na ramenu ili ledjima na putovanjima, bla, bla, itd, itd ...

A povrh svega je sto nijedna stampa nece primetiti te sitne razlike o kojima ovde mi raspravljamo, te ce za to najmanje brinuti fotoreporteri.

edit: sta li sam novo rekao ? :lol:

Jok. Po svemu što sam do sada video (a video sam dosta), kada se puca RAW, rezultati su fakat jednaki.

Znaci, definitivno je samo do obrade. Cisto informativno sam pitao... posto ni ne pucam jpeg, al eto, da znam :) Thnx :)

Pozdrav! MrBigJump.gif

NPA, pa niko nije ni osporavao to o čemu ti govoriš i to sve se naravno i podrazumeva. Priča je krenula od poredjenja jpega koji 550d i 7d difoltno izbaciju iz aparata, a po svemu do sada viđenom, kad se stvore identični uslovi o kojima ti govoriš za oba aparata, 550d će izbaciti ipak za nijansu bolji jpeg.

I tek da ne zaboravimo, na tu temu nas je naveo "detalj tester" stormwoch koji se 2 strane ispred kleo u drastično suprotan rezultat :)

Nisam neki tester ali sam malo pravio razliku između mog 450d i 550d i mogu da kažem da mi se sviđa i to mnogo. Okačiću neke slike ali nažalost nisam uspeo da slikam u raznim svetlosnim uslovima što ne znači da neću.

Uzgled od samog tela, više me je oduševio objektiv EF 24-105mm f/4 USM L IS i primeti se ogromna razlika u odnosu na moju zaštitu za senzor (18-55 IS) :D

Nakon 7 dana koriscenja novog 550D crkao mu je senzor!

Katastrofa:(

Kontaktirao sam prodavnicu gde sam ga kupio i rekose mi da ga donesem na zamenu jer ke to prilicno cesta pojava kod istog...

toliko :(

To su prve serije kod Canona i to je već potpuno normalno. Samo ne treba žuriti sa novim DSLR telima, mene je tako zezenuo 40D, crkao je posle oko 1500 slika. Dobio sam novo telo, ali u novoj generaciji je zavesica drugog tipa, tako da nije više bilo problema.

Prosto kažem da ne treba dizati buku oko toga, nije prvi put.

Nakon 7 dana koriscenja novog 550D crkao mu je senzor!

Katastrofa:(

Kontaktirao sam prodavnicu gde sam ga kupio i rekose mi da ga donesem na zamenu jer ke to prilicno cesta pojava kod istog...

toliko :(

Prosto ne zna čovek šta je gore, da ti aparat crkne u garanciji, ili posle 10 godina aktivnog korišćenja.

Baš su đubrad ti Japanci :D

Ma problem je sto je kupljen u Barseloni sa worldwide garancijom, sa kojom PixelPlus ima neki problem...pa sad moram da jurim spance...

Prosto ne zna čovek šta je gore, da ti aparat crkne u garanciji, ili posle 10 godina aktivnog korišćenja.

Baš su đubrad ti Japanci :D

Zato ja kazem da je od tehnike uvek bolje sve kupiti polovno, jer ne mozesh ti da platish popravke koliko cesh ushtedeti, onaj ko je u zivotu sve platio novo, mogao je kucu da napravi od tih garancija, a vecini se nikad nishta ne pokvari :)