Jump to content
Sign in to follow this  
Prebranac

blindruk pitanje

Recommended Posts

Htela bi da napravim logo pa da utiskujem u deblji karton po potrebi, ali ne znam nista o tome. Da li je to neka azdaja od masine pa da svaki put idem u stampariju, ili je to neka krckalica pa da mogu da krckam kod kuce (sto bi mi naravno vise odgovaralo)? Zanima me da li je to izvodljivo, znaci da imam kalup pa da ga periodicno koristim po potrebi i koliko otprilike to kosta?

Pričamo o blindruku ili o pregovanju? Mnogi mešaju ova dva izraza ili misle da je znače jednu te istu stvar isto, ali ne znače. Za blindruk (slepi pritisak u prevodu) ti treba najobičniji kliše koji se koristi u tipo štampi. Kliše se pod većim pritiskom utiskuje na podlogu i tako dobijaš utisnutu "sliku" sa klišea u materijal.

Kod prega imaš "muški" i "ženski deo", muški obično dole, a ženski gore i tako pod pritiskom dobijaš reljef.

Sad kad malo bolje pročitam tvoj post, vidim da ti zaista želiš blindruk, ali neka ostane ovo pametovanje od gore, možda nekome bude od koristi. :mrgreen:

Aveti hvala na odgovoru. Treba mi blindruk, ali jos uvek ne znam kako to funkcionise. Je l ja idem kod nekog da mi napravi klise ( i kod koga), pa nosim kuci i udaram cekicem za meso, ili za to treba neka presa koju ja nemam kod kuce?

Pa presa ti treba sigurno, ako hoćeš lep i ujednačen pritisak. Blindruk se radi na tipo mašini (mada, moglo bi i na štanc tiglu). Sve isto kao i tipo štampa, samo bez boje i sa jačim pritiskom. Mislim, možda bi mogla da prođe i fora sa čekićem, ali nisam siguran u kvalitet krajnjeg rezultata. :D

Ili da nabaviš neku presu, pa nekako da utiskuješ kliše u materijal. Pada mi na pamet knjigovezačka presa.

Za izradu klišea ti, nažalost, ne mogu pomoći, možda neko sa foruma zna gde to može da se napravi. Ili da odeš u neku štampariju, pa da se raspitaš.

Aveti hvala na odgovoru. Treba mi blindruk, ali jos uvek ne znam kako to funkcionise. Je l ja idem kod nekog da mi napravi klise ( i kod koga), pa nosim kuci i udaram cekicem za meso, ili za to treba neka presa koju ja nemam kod kuce?

Cekic za meso ma moze ali pogolem, mozes da napravis cinkani klise koji se relativno brzo trosi i gubi ostrinu, druga varijanta je polimerni klise, i treca mozda i najskuplja ali najbolja je gravirani klise na mesingu. Naraavno bez obzira na vrstu klisea mora presa, stamparska zaklopna, rade to ljudi kao uslugu i nije preterano skupo, mora tako ali ako je nesto malo tipa 1-2cm kvadratnih a nije nuzna perfekcija i nema sitnih detalja sto se u principu bilo blind ili preg izbegava, mozda moze i tucak gorepomenuti da pomogne. Posto ovde nema reklame a i nemam telefone pri sebi sutni poruku

Cekic za meso ma moze ali pogolem, mozes da napravis cinkani klise koji se relativno brzo trosi i gubi ostrinu, druga varijanta je polimerni klise, i treca mozda i najskuplja ali najbolja je gravirani klise na mesingu. Naraavno bez obzira na vrstu klisea mora presa, stamparska zaklopna, rade to ljudi kao uslugu i nije preterano skupo, mora tako ali ako je nesto malo tipa 1-2cm kvadratnih a nije nuzna perfekcija i nema sitnih detalja sto se u principu bilo blind ili preg izbegava, mozda moze i tucak gorepomenuti da pomogne. Posto ovde nema reklame a i nemam telefone pri sebi sutni poruku

Tesko da moze na polimeru, mi smo probali ali nismo zadovoljni. Cinkani klise se preporucuje, mada ima jos jedna metoda (hemijskim putem) na mesingu, da ne placas skupo graviranje laserom.