Jump to content

Šta je isplativije!

agilewolf
 Share

Recommended Posts

Dragi prijatelji, molim Vas za jedan odgovor. MOJE PITANJE JE: KOJI JE PROGRAM ISPLATIVIJI, NE KOJI JE BOLJI, MAYA ILI MAX? Pitanje se odnosi na studija kao i na prodaju modela na internetu: TURBOSQUID, 3D STUDIO,... Pitam iz jednostavnog razloga jer ja bolje poznajem Mayu, doduše nisam neki Mag ali moj prijatelj sa 3dmaxom bolje prolazi na TURBOSQUIDU i ako su mu modeli, po meni nekvalitetniji. MOLIM ZA POMOĆ!!!!!!!!!!!!

Sad ces da popijes ban brate (to je zakonom zabranjeno pitanje)

Ako bolje poznajes mayu, radi u njoj, sto bi je menjao. A najbolje je ako mozes/imas vremena da naucis i max. A model kao model uvek moze biti .obj tako da je svejedno u cemu je radjen, osim ako nije rigovan.

Sto se tice maxa ili maye, hm... cesto se max koristio u game industriji koliko sam upucen, mada u poslednje vreme sve vise vidjam (ili mi se cini) da cesto pise maya + max ili samo maya. Ali opet, ako dobro radis, verujem da nikome ne bi mnogo smetalo ako koristis neki drugi program, uostalom uvek mozes upaliti bilo koji i nauciti, jer je sve vise manje slicno.

Jedino gde znam da se cesto koristi max ti je arch-viz (max+vray).

Apsolutno je nebitno shta cesh da koristish.

Oboje imaju dobre rendere, podrshku i kvalitetni modeli dolaze iz oba programa. Ovde je stvar lichnog ukusa.

Ako cemo da gledamo u sitna crevca maya je bolja za animaciju, max uglavnom ko shto kaze abi je bolji za arch viz.

Mene samo interesuje, iz Vašeg iskustva, da li je isplativije da se radi u max-u ili Mayi. Čini mi se da je nekako max isplativiji kod prodaje modela na TURBOSQUIDU, možda grešim. ZAto i postavljam pitanje. Nekako ubi se učeći Mayu, svestan sam da nisam neki majstor, a rezultati solidni dok ortak radi u max-u i prodaja mu je mnogo bolja i to neke cipelice itd. Hvala na odgovorima.

Ok Lucky, ali zašto onda da se čovek mlati oko Maye koja je mnogo zahtevnija, ne kažem bolja, neću nikog da uvredim, ako moraš fajl da prebacis u OBJ pa Max, onda bolje cepaj u max i kraj priče. Mene samo interesuju Vaša iskustva, jer pratim ovaj forum i vidim da stvarno ima Magova i za Mayu i za Max. INTERESUJE ME NA DUŽE STAZE ŠTA JE ISPLATIVIJE DA SE NAUČI, KAKO U RADU U STUDIJIMA TAKO I ZA SLOBODNU PRODAJU PREKO RAZNIH SAJTOVA NA INTERNETU. Hvala vam unapred!!!

1. Batali tu prodaju po sajtovima, ako mislis da ces od toga da zivis radeci 3D, umreces od gladi.

2. Sto se tice kvaliteta modela, nema to veze sa motikom nego sa osobom koja je koristi.

3. Sto se tice studija, i jedno i drugo su zastupljeni po svim vecima studijma. sta god da izaberes neces pogresiti.

Na to pitanje ne postoji tacan odgovor. Jako je slicno kao pitanje:"Sta je bolje otvoriti? Pljeskavicarnicu ili pekaru?"

Pa zavisi dal bi narod u tvojoj blizini da ceka pljeskavice ili da pojede burek na brzinu. A mozesh i da se preselish ako ocesh negde gde ce da se jede vishe pleskavica. A onda opet sta ako neko pravi najbolji burek i ima lokal u centru. Taj ce da se sabije od posla. Ali sta ako otvori josh neko burekdzirnicu do njega pa mu spusti cenu? A mozda ti ne volish da pravish pljeskavice.. ne prija ti mirsi roshtilja jer si naopak covek. A sta ako..... bla bla..

Ok, razumem u potpunosti vase odgovore. Neko je gore naveo da je zarada preko sajtova slaba, ok slazem se s tim ali recite mi kako najbolje moze covek sam sebe da promovise, da li je jedan od nacina taj da se napravi sopstveni sajt ili postoje neki bolji i prakticniji nacini. Hvala unapred!

Prvo moras imati sto bolje radove (normalno). Napravis sajt, to barem nije problem. Host i domen nisu stvarno skupi, tipa za 35-40e mozes imati sve na godisnjem nivou.

Zatim, kaci radove sa vremena na vreme na nekim sajtovima, ucestvuj. Druga stvar je da dobijes neki fin projekat ili da ga sam napravis.

Mada ako imas neke razbijacke radove svi ce to videti, salji ih u galerije i neko ce ti se javiti.

I da, jos jedan savet, ako si recimo modelar prvenstveno, gledaj da modelujes sve! Recimo ja najvise volim organic, ali iskreno vise sam zaradio modelovajuci neke skroz druge stvari. Takodje je veoma bitno da si brz. Mozes imati super rad, ali ako ti treba dva meseca da ga uradis, to nikome nece trebati.

Evo jos jednog pitanja pa da zaokruzim temu. Bez obzira koji program da koristite recite mi da li se vise isplati modeling ili animacija i kako to funkcionise na nasem i stranom trzistu. Koje su cene, jer gledao sam neke strane forume, cene su da ti se zavrti u glavu. Evo na Dizajn zoni nekako se vise traze animatori. Kakva su Vasa iskustva? Jos jednom mnogo pozdrava!!!

@agilewolf , postoji mnogo nacina , mozes platiti i reklamiranje ukoliko imas ciljnu grupu.

Na netu postoji veci broj community-a koji sluze za prezentovanje portfolia , oni ti daju poddomen ili url koji ide uz ime koje budes odabrao (bilo da je licno ili ime firme)

Recimo marko markovic

http://www.deviantart.com/markomarkovic

http://www.behance.net/markomarkovic

http://www.cgsociety.org/markomarkovic

http://www.evermotion.org/ ..........i mnoga druga mesta (gde ti se nudi free prezentacija i adresa)

naravno i markomarkovic.com

Postoje i freelance sajtovi na kojima mozes nastupati pod recimo svojim imenom markomarkovic

elance.com

getafreelancer.com

i na tim sajtovima mozes "nabaciti sam sebi poslove" kroz neke projekte - i kao imati zaradu od 50 000 dollara , sto ce te baciti na sam vrh najpozeljnijih modelara ili animatora...U prevodu sam organizujes sebi 10-ak poslova - kasnije ce posao naci tebe.Naravno provizuju koji tu budu uzeli ti sajtovi ces vec nadoknaditi od prvog stvarnog posla - taj sistem nije skroz ok ali ljudi ga koriste i on prolazi.

Zasto sve ovo kucam - bitno je da te ima svuda , da na svakom mestu imas nekih razlicitih radova i referenci , da si na svim mestima aktivan kao profesionalac , gde god je to moguce.Da je klijentu dovoljno samo da kucne tvoje ime u google i da ostane bez teksta na prvoj stranici.

Naravno sve ovo nema logike ako ti radovi nisu dovoljno dobri.Ukoliko imas dobre radove i ako si dobro organizovan na internetu - posla ce biti i vise nego sto je potrebno - bilo da je u pitanju animacija ili modelovanje - ili nesto trece , sistem je isti za sve.

Pozdrav

Samo radi, a kada pocnu problemi onda ces nauciti kako da izadjes sa njima na kraj.

Vidi ovako...animatore dosta traze jer je to redji trejd kod nas i dosta je sezonski, ako mogu tako da se izrazim.

Dodatno animacija se tretira kao neka poslednja karika u 3d sazrevanju.

Uglavnom kreces od nekih sranja, pa vrtis kameru oko tih sranja, pa zavrsis na tome da rigujes neke robote i skelete ako si dovoljno zaludjen. Dinamika je druga stvar......

Mislim da uglavnom u nekom periodu sam odlucis, ili te sljaka primora na koju ces stranu da ides i gde ces , pazi ovo , svoju "brzinu" da smestis.

Vecina ljudi koji se 3d-om dugo bave, mogu da urade vecinu stvari, ali upravo ta orijentacija odredjuje koje ce od njih da urade lako i bez razmisljanja. Bez razmisljanja kao brisanje bulje...kapiras..... :)

...ovaj.... a sta se prodaje? Pa prodaje se kvalitet,mediokritet i glavica kupusa, a sta se bolje placa ? Pa kvalitet, naravno!

Ako prodas glavicu kupusa kao kvalitet, onda ti je klijent zec ili si zajebo Jezdu, Dafinu i Kleopatru zajedno, tj. razbijas After i Photoshop .... uzeo si lovu i bas te briga.

Mediokritet se takodje prodaje, uzmes ok lovu ali si nezadovoljan.

Ako ne mozes da nadjes klijenta, ne brini se, ima posla ali ga je uzeo neko drugi.

To je druga bitka, gde ne mogu reci da ti kupus mnogo vredi.

I jos nesto....

Neces dozvoliti da postanes 3D operater ako si iole kreativan.

Pa cak ako ti kreacija i ne ide u pocetku, nesto ce ti pasti na pamet.

Ako ti ne pada nista na pamet, shvati to sto pre i postani jebe kevu operater jer ti to neminovno ne gine.Zajebaces cak i onog kreativnog ;)

Posle ti kvarcovani menadzer dobaci "Sta moze danas taj racunar!", a malo kasnije te zaista zameni racunar

I jos nesto...

ako dobar 3D dajes za male pare, naci cemo te

Pored odgovora tipa , sve jedno je ipak postoje neke cinjenice.

Max je program koji je vise user friendly , stim se povlaci i cinjenica da za manje zahtevne projekte je bolji.

Maya je slozenija i daje razne opcije u startu za slozenije stvari , i forsira te da koristis expressione i scripting.

Tako da max se vise koristi za game,vizuelizaciju i td.

Maya za film , dinamika , partikli i td.

I meni se cini da je maya kompletniji program od maxa (tipa ima fluide).

Tako da treba da razmislis sta oces da radis.Ako oces da prodajes modele po netu uzmi max jer je bolji modeler od maye.

Mada sve je to individualno, jer npr iako je max breederu najvise user friendly meni je on najveca katastrofa sa svojim UI i ,dugo dugo sam tavorio u mestu dok nisam presao u drugi soft.

Secam se, a i skoro sam probao, material editor, svetla, rigging ... mene recimo usporavaju u maxu, uopste se ne snalazim.

Al moras da probas da bi znao, mozda tebi bude 10x lakse.

Po mojoj racunici, ali to je samo moja racunica, mozes da probas i Lightwave, jer ima modeling koji sije ova dva, i ima fenomenalan render.

Jeftiniji je, i dinamika je bar ono malo sto sam video jako lepo integrisana.

Ako je od ikakve koristi dosta se koristi u filmskoj produkciji i u industriji igara.

Manje je komplikovana nego Maya, ili Max i ima recimo fenomenalan displacement.

Mali problem je sto ima odvojen modeler sa ostatkom, ali kako sam skontao naviknes se jako brzo.

Eto da uglavim i treceg igraca :)

Dakle koji se program vise koristi.

Ako hoces da budes operater. Znaci da radis u office-u, sigurna lovica i da ti neko mrvi po stolu

Skoro sve advert agencije, ako ne sve, imaju max ( kupljene ) pakete. Ako hoces kod njih da prckas po 3D-u i da uzimas bednu lovu koristi Max

Skoro svi arh studiji imaju Max licence. Dakle opet Max

Za dizajn studije nisam siguran, ali sigurno je da Max pokriva bar 60%, mada mislim da njih ne sekiraju licence

Filmski studiji verovatno Maya.

Ako si freelancer za sada licenca ne treba da te stresira.

Biras onda po tome sta ti lezi. Instaliraj od svega po malo, pa prckaj.

Aj jedan odgovor sa domace CG scene.

Sto se tice modelinga radi u cemu hoces, ima programa koji su i bolji i brzi i od maje i od max-a, tako da tp nema veze.

Modeling je cak najmanje bitan jer to dosta ljudi radi i nema neke perspektive u tome osim ako nisi vrhunski modelar.

Sto se tice same produkcije, za domace trziste i reklame koje se rade kod nas, max je prihvatljivije resenje...

Jednostavno je tako, max je software za brzinske projekte ( kakvi su svi u zemlji Srbiji ).

Ovo kazem na osnovu dugogodisnjeg rada po studijima ovde.

To je situacija kod nas, za preko ne znam... to mora neko drugi da ti kaze

Pozdrav