Jump to content

Sudar kapljica sa mlekom

Recommended Posts

ISO 200, f16, matrix merenje, sve u manual modu, brzina na BULB. Blic SB600 je postavljen kao remote.

Na njemu mogu da smanjim snagu do 1/64, ali je izgleda problem što u bežičnom modu ne mogu podešavati snagu. Sve vreme na blicu u manuel modu smanjm brzinu na 1/64 misleći da ce da zadrži tu vrednost kada ga stavim kao remote. Naručio sam onaj "sinhro kabal" za povezivanje tela i blica pa se javljam sa novim rezultatima.

Lord Ivanhoe, ako nešto opet ne štima obavezno ti se javljam :)

znas sta je tu problem... kad postavis blic u wireless modu, built-in flash spuca nekoliko takozvanih "monitor pre-flasheva" da bi podesio sve wireless flasheve, poslao im kojom snagom da pucaju i na kraju da bi ih opalio. To tebi nikako ne sme da se desi sa aparatom u bulb modu, otuda ti toliki motion blur.

Znaci ono sto treba da radis jeste da sb600 totalno odvojis od aparata, ne treba im nikakva komunikacija. Podesis na 1/128. Kad si spreman za akciju, opalis aparat (koji je na bulb), i rucno (recimo wireless okidacem ili bukvalno rucno) spicis blic, i onda zatvoris aparat. to sve treba da se desi u recimo max. 2 sekunde, ako nisi u totalno mracnoj sobi. Ako jesi, onda mozes i opusteno duze.

Blic SB600 je postavljen kao remote. Na njemu mogu da smanjim snagu do 1/64, ali je izgleda problem što u bežičnom modu ne mogu podešavati snagu. Sve vreme na blicu u manuel modu smanjm brzinu na 1/64 misleći da ce da zadrži tu vrednost kada ga stavim kao remote. Naručio sam onaj "sinhro kabal" za povezivanje tela i blica pa se javljam sa novim rezultatima.

Lord Ivanhoe, ako nešto opet ne štima obavezno ti se javljam :)

Moram priznati da mi ovo nije bas najjasnije, kako ti u bezicnom modu ne radi podesavanje snage?

Ovo sto ti je lord rekao je u pravu za monitor pre-flash. Ja sam to resio tako sto koristim SG-3IR panel za bulit-ina flash koji prekrije ugrajeni blic. Dakle svetlost koju emituje ugradjeni blic blokira ovaj panel tako da ne utice na ekspoziciju, ali je ima dovoljno da okine moj SB 600. E sad da li je je dovoljno dobar za sudar kapljica to ne znam, ali za obicne makro snimke je sasma OK

Pozdrav

Znaci ono sto treba da radis jeste da sb600 totalno odvojis od aparata, ne treba im nikakva komunikacija. Podesis na 1/128. Kad si spreman za akciju, opalis aparat (koji je na bulb), i rucno (recimo wireless okidacem ili bukvalno rucno) spicis blic, i onda zatvoris aparat. to sve treba da se desi u recimo max. 2 sekunde, ako nisi u totalno mracnoj sobi. Ako jesi, onda mozes i opusteno duze.

Ako sam dobro razumeo "peca ce momenat" ručno, blicem u toj priči.

Onda je verovatno bolje maksimalno prigušiti svetlo da bu se imalo više prostora za pravi momenat - jal tako ?

@misirac: tacno, moze i sa IR panelom koji blokira vidljivu svetlost tako da ne utice na expoziciju.

@Pinko: tako je, blic je ono cime se zamrzava trenutak. U praksi, dovoljno je da bude zatamnjena prostorija, ne mora kompletan mrak, i blenda na recimo 16 i imas dovoljno vremena.

Hvala :)

Kada ga stavim u bežični mod ne postoji podešavanje jačine snage blica. Mogu samo da povećavam milimetražu. Kad ga stavim direktno na telo u M modu mogu da mu smanjim snagu do 1/64

Pa naravno, ali tada snagu blica podesavas u meniju aparata tamo gde ukljucujes commander mode grupa A na primer ti je taj SB600 za onda za tu grupu izaberes M i desno od toga izaberes snagu izmedju 1/1 i 1/128.

Mozda te je bunilo sto tu pise comp pa si pomislio da je kompenzacija, ali nije vec se tu odredjuje snaga eksternog blica

pozdrav