Jump to content
Sign in to follow this  
prodesign

3d challenge

Recommended Posts

Pa ima kuce, kuce i kuce... biggrin.gif

Pogledaj Sagradu Familiu... Ne verujem da ti ne bi bio izazov da je izmodelujes...

haha..pa ona mu dodje vishe kao organic, ako cem0 iskreno...osim sto spada pod arhitektonsko delo..:))

a to, verujem, nece biti ovde koa challenge..:))

Vala vi organici ste preovladali na zoni u poslednje vreme smile.gif

Eto ja na primer nikad ne bih modelovao coveka, niti crtao coveka, niti radio portret jer bih pre odradio neki kursus od zgrade

da su organici preovladali, tada bih znao da se u srbiji rade i prave i ozbiljne stvari ..;))

a ja ne bih nikad modelovao zgradu, kucu i sl...btw...ne vidim sta tu moze da bude challenge... !!!!

tu se modelovanje svodi na kocku, cilindar, eventualno extrudovanja iz spline-a...!!! iako postujem svaciji trud i znanje nevezano cime se bavi.....:))

Eto ti sad, sad vec preterujes :) Samo su organici prava stvar a ostalo su kocke i cilindri.

Dobro kad vec tako gledas onda su i karakteri samo jedne oci, usta, noge i ruke. Sta ima tu specialno? Sta je tu challenge?

Znaci oni ljudi sto su radili na Avataru samo su "pravi umetnici" oni koji su modelovali Navi likove a stali su djubrad koja modeluje kocke i cilindre... Strasno...

Ima tu izazova nije bas sve tek tako jednostavno, moze da bude al sto bi rekli ne mora da znaci.

Ja sam letos odradio 40-ak setova za jednu igru, uglavnom eneterijeri i eksterijeri, ali bili su dosta neobicni, gradovi ispod vode,u oblacima, medju drvecem ... neki magijski nivoi, nisam imao ama bas nijednu pravu liniju, imao sam kuce usecene u stenu ...

Tako da imalo bi tu sta zanimljivo da se kaze ako bi okvir delovanja bio pomeren, em sto razvija mastu, em sto izlazi iz svakodnevnice.

Pogledaj npr. temu id mr.sch-a harhitektura, tu ima bukvalno svacega na temu arhitekture,ali ne onakve kakvu vidjamo svaki dan.

haha..pa ona mu dodje vishe kao organic, ako cem0 iskreno...osim sto spada pod arhitektonsko delo..smile.gif)

a to, verujem, nece biti ovde koa challenge..smile.gif)

Organic Archi Viz - Chall... Zanimljivo zvuci ;)

U oba segmenta ima izuzetaka naravno... i R2D2 je karakter pa je napravljen od cilindra i lopte :P

U svetu 3D ogranicavajuci faktor je jedino masta, ako sam ga ja dobro skapirao :) i eventualno poznavanje alata... U stvarnosti je malo drugacije :(

Eto ti sad, sad vec preterujes smile.gif Samo su organici prava stvar a ostalo su kocke i cilindri.

Dobro kad vec tako gledas onda su i karakteri samo jedne oci, usta, noge i ruke. Sta ima tu specialno? Sta je tu challenge?

Znaci oni ljudi sto su radili na Avataru samo su "pravi umetnici" oni koji su modelovali Navi likove a stali su djubrad koja modeluje kocke i cilindre... Strasno...

pa dobro sunce mu njegovo poljubim, naravno da nije sve tako bukvalno kao sto je receno...:))

zna se da je arhitektura daleko od cilindra i kocke...samo je kod nas svedena upravo na to...samim tim i modelovanje ...!!!

i nisu organici prava stvar...a ostalo nista ne valja...daleko od toga...svaka oblast ima svoje specificnosti...!!!

mislim da su podjednako dobro svi odradili posao koji su rdili na Avataru, nevezano ko je sta radio...ali to je sad neka druga prica..:))

i cela prica se odnosi na ovaj challenge...koji bi trebao da izadje iz okvira kocle i cilindra...to smo valjda naucili..;))

btw...sad bih te izaivao na jedan battle...ti da napravish jedno uvo a ja jednu zgradu..:))

Eto ti sad, sad vec preterujes smile.gif Samo su organici prava stvar a ostalo su kocke i cilindri.

pa dobro sunce mu njegovo poljubim, naravno da nije sve tako bukvalno kao sto je receno...:))

zna se da je arhitektura daleko od cilindra i kocke...samo je kod nas svedena upravo na to...samim tim i modelovanje ...!!!

i nisu organici prava stvar...a ostalo nista ne valja...daleko od toga...svaka oblast ima svoje specificnosti...!!!

mislim da su podjednako dobro svi odradili posao koji su rdili na Avataru, nevezano ko je sta radio...ali to je sad neka druga prica..:))

i cela prica se odnosi na ovaj challenge...koji bi trebao da izadje iz okvira kocle i cilindra...to smo valjda naucili..;))

btw...sad bih te izaivao na jedan battle...ti da napravish jedno uvo a ja jednu zgradu..:))

Cek cek, oces da kazes da ne mogu da izmodelujem uvo? :lol: Ma mogu nego me ne zanima to. Mozda ne bih potrefio pravu topologiju jer me jelte to ne zanima al bih mogao uvo da izmodelujem :)

Nego mi je zasmetalo jer stalno pricas za taj arch. Ali provalio sam te ja. Ti u sustini imas zarku zelju da radis arch ali nisi dovoljno vican u tome :lol: . Salim se naravno.

Ja u ovoj temi ni jednom nisam pomislio na arch koji se radi zbog posla (ekstruduj kocku i imas prozor) nego na sve ostalo.

Challenge-a ima na zoni, ima ovaj sto vodi watson, jes da je izvikani steampunk ali ima tu mnogo mesta za kreativnost, dalje ima onaj sto je okacio drug :HGT: tako da licno ne vidim razlog za jos jedan challenge.

Cek cek, oces da kazes da ne mogu da izmodelujem uvo? laugh.gif Ma mogu nego me ne zanima to. Mozda ne bih potrefio pravu topologiju jer me jelte to ne zanima al bih mogao uvo da izmodelujem smile.gif

Nego mi je zasmetalo jer stalno pricas za taj arch. Ali provalio sam te ja. Ti u sustini imas zarku zelju da radis arch ali nisi dovoljno vican u tome laugh.gif . Salim se naravno.

Ja u ovoj temi ni jednom nisam pomislio na arch koji se radi zbog posla (ekstruduj kocku i imas prozor) nego na sve ostalo.

Challenge-a ima na zoni, ima ovaj sto vodi watson, jes da je izvikani steampunk ali ima tu mnogo mesta za kreativnost, dalje ima onaj sto je okacio drug :HGT: tako da licno ne vidim razlog za jos jedan challenge.

a ne ne, nisam ja rekao da ti neumesh da izmodelujes uvo, mada je to cesto challenge za mnoge modelare !!!

vidi ...imam zelju da radim arh viz...ali samo u trenutcima kad nemam posla...pa ko veli, da namaknem jos neku kintu...sva sreca brzo me to prodje...i novi posao dodje..;))

sto se tice same teme...samo sam napomenuo neka bude sveobuhvatno...dakle, modeling, texturing, lighting...

dakle modeling da obuhvati nesto ozbiljnije od podizanja 4 stranice zida i stavljanja prozora, teksturisanje da ne bude svedeno na trpanje predefinisanih shadera v-ray-a, i lighting da ne bude sveden na takodje predefinisana setovanja opet v-ray-a......samo to...u ovom challengu...:))

rekao bih da su vec i otvorene takve teme jos od ranije, pa bi bilo interesatno da ova ima svoje specificnosti..:))

^^ :lol: :lol: znaci TAJ SI !! (smesan si brate do, doooo zalosti, bar u onoj tamo linkovanoj temi na dizajnu, gde nisi znao kako se zoves :lol: )

pa vidi, kako bih ti reko .. pametni ljudi imaju samo jedno (znaci jedno) ime i jedno, jeli prezime, a budale ... hmm :lol: :lol:

Pa ja recimo mogu da se usudim da kazem da je non-organic modeling cak mozda i tezi od organic modeling-a.U organic modelingu je najveci izazov potrefiti anatomiju i karakter a kada to savladas sve se svodi na stancovanje i to da li ce nesto da ima 3 ili 5 ruku da li ce da bude stariji ili mladji lik itd.Uglavnom sve se bazira na iole slicnom workflow-u.Kod non-organic modelinga postoje mnogi izazovi pre svega u topologiji,resavanju kompleksnih povrsnina,zakrivljenja itd.Svakom modelu moras drugacije da pristupis.Ako se u startu zeznes posle nema vracanja nazad (primera radi moj telecaster,X-wing i r2d2 su ispali dobro dok recimo nisam zadovoljan modelom Porsche-a jer sam zeznuo topologiju u startu na nekim mestima i posle nema ispravljanja,btw. planiram opet da ga modelujem).Moras dosta toga da stavljas na papir i da razmislis kako sta da resis.Za mene je to izazov i uzivam da radim u tome iako iskreno nisam do sada probao da izmodelujem ni jednog karaktera mada mi je na umu za pocetak da uradim Batmana (animated series verziju).Sto se tice teksturisanja tu su karakteri svakako duplo tezi i izazov je mnogo veci po meni..to je neko moje misljenje e sada verovatno svako gleda drugacije na sve to

Pa ja recimo mogu da se usudim da kazem da je non-organic modeling cak mozda i tezi od organic modeling-a.U organic modelingu je najveci izazov potrefiti anatomiju i karakter a kada to savladas sve se svodi na stancovanje i to da li ce nesto da ima 3 ili 5 ruku da li ce da bude stariji ili mladji lik itd.Uglavnom sve se bazira na iole slicnom workflow-u.Kod non-organic modelinga postoje mnogi izazovi pre svega u topologiji,resavanju kompleksnih povrsnina,zakrivljenja itd.Svakom modelu moras drugacije da pristupis.Ako se u startu zeznes posle nema vracanja nazad (primera radi moj telecaster,X-wing i r2d2 su ispali dobro dok recimo nisam zadovoljan modelom Porsche-a jer sam zeznuo topologiju u startu na nekim mestima i posle nema ispravljanja,btw. planiram opet da ga modelujem).Moras dosta toga da stavljas na papir i da razmislis kako sta da resis.Za mene je to izazov i uzivam da radim u tome iako iskreno nisam do sada probao da izmodelujem ni jednog karaktera mada mi je na umu za pocetak da uradim Batmana (animated series verziju).Sto se tice teksturisanja tu su karakteri svakako duplo tezi i izazov je mnogo veci po meni..to je neko moje misljenje e sada verovatno svako gleda drugacije na sve to

Nije mi jasna jedna stvar.

Kazes da je nesto teze , lakse , a sam kazes nisi izmodelovao nijednog karaktera!?

@ breeder

Nema to veze,odgledao sam mali milion tutoriala na temu organic modelinga iako se ne bavim time ali volim da sam upucen u materiju...dosta dobro mi je poznat ceo workflow,nema tu preterano mozganja,naucis anatomiju i vajas...svi bipedi i cetvoronogasi citaj zivotinje su bazirani na istom skeletu,obliku itd. Svi edge loopovi su manje vise isti na svakom karakteru,zna se uvek koje su problematicne zone i kako ih resiti itd.Razlika je samo u tome da li je karakter musko ili zensko,da li je debeo ili mrsav,mlad ili mator itd.Ako si talentovan i ako savladas dobro anatomiju tebi je ultra lako da se zezas sa karakterima i da im menjas osobine,izgled lica,tela itd. sve to postane jedna rutina a samim tim i jedna velika zabava,mnogo veca od archiviz-a i kojecega,bas kao sto Creaton kaze :) Evo ti prvi primer Tonco koji vrhunski radi character modeling pa i Creaton,Chovasie,Abi itd....njima je to rutina i oni su u stanju da za kratko vreme izvezu kakav volis karakter jer znaju maltene zatvorenih ociju kako sta treba da izmodeluju i gde sta treba da stoji.Pocnu od maltene vec pripremljenog base mesh-a i onda se zezaju u ZB-u,pokusavaju da skinu neku facu i ostalo.Izazov je mnogo veci i tezi kada je texturing karaktera u pitanju jer imas delove odece koje treba da mapiras i istexturises da dobro izgledaju i ono sto je najvaznije da se pozabavis dosta shadingom i texturom za lice i kozu u globalu.To je uvek jedna od najvecih enigmi i predmet je rasprave gotovo uvek.Kada spojis dobar character modeling i texturing ti si bog i batina.Toncu recimo to jako dobro polazi za rukom i kao sto rekoh ranije samo je pitanje vremena kada ce da se otisne u neku veliku firmu gde me ne bi cudilo da uz malo prakse i odredjenog usmeravanja brzo napreduje u nekog character modeling supervisora (nadam se da bi ostao sto se kaze "down to earth" za razliku od nekih ;) )

A sa druge strane kao sto rekoh non-organic je mnogo veci izazov u pogledu topologije i resavanja geometerije.U to ne ubrajam archiviz vec razne aviJone,kamiJone,razni environment sto realan sto izmisljen itd.

Klasican Archiviz moze i moja pokojna bakuta da radi.Evo sada da ustane iz groba naucio bih je za 2 sata da izmodeluje kucu i zgradu i da jos istexturise.I nema sta da ne bude pravo ljudima koji se bave time iskljucivo.To je jednostavno tako i golema istina.Ne radi se tu o nekakvom omalovazavanju vec jednostavno ta vrsta modelinga je ultra laka i jednostavna i za kratko vreme se postigne potreban rezultat.To svakako ne moze da se poredi sa modelovanjem nosaca aviona ili zmajem sa krilima i sta sve ne

Porediti arhitekturu i vajarstvo pa jos traziti sta je bolje je totalno apsurdno.

Prvo nije uopste pitanje tehnikalije i izvodjenja, to jeste sastavni deo procesa, ali dal je bilo ko dao neki unutrasnji zivot svojim karakterima, stvar je za veliko razmatranje, vece i duze od ovog foruma.

Arhitektura nije bas uzimati zdravo za gotovo jer je to jedan mukotrpan proces i u pitanju je najstariji vid umetnosti, a takodje ni vajarastvo nije za potcenjivanje jer i tu postoji hiljadu problema.

Ovde mozemo da se upustamo u teoretisnaje do sutra, na kraju krajeva u pojedinim epohama, pa maltene sve do skoro obe ove umetnosti su bile u sintezi.

Tako da nemojte svasta da pricate, jeste lako ( za iskusnije ) da naprave karaktera da mu dodaju pet ziliona pora u zbrmudoxu i sl , neki mnogo zeznut sejder i sl. , al da ti osetis pored toga da je figura ziva, da ima neki svoj unutrasnji zivot, a o pokretu da ne govorimo, e za to prijatelju moj mozda mogu da izdvojim nekolicinu, i to ne zelim nikoga da imenujem jer nije ni vazno sada ko su, ni da li ih znamo.

E to te izdvaja kao umetnika, a ne kako umeces edge loop, mozes imati najobicniju kocku ali ako ona ume da probudi neku emociju u tebi ona vredi vise od 50 goluma i ne znam ti ni ja cega.

To nije rutina, to se ne vezba, za to ne postoje tutorijali, to ili imas ili nemas, mozes da se dopunis znanjem do izvesne mere, da gledas velike majstore u galerijama i sl, al opet ce ti faliti to nesto, to ne moze da se opise tako jednostavno, mozda je dramaturgija najbolja rec mada nije najsavrsenija.

E a isto to vazi i za arhitekturu, dakle nije to samo cetri zida i namestaj, to je nesto mnogo apstraktnije, al to moras i sam da razmislis.

Slazem se sa svime sto si rekao Lucky,ja sam pricao iskljucivo sa tehnicke strane a naravno da je potrebno uneti dusu u bilo koji rad i kao sto kazes to ne polazi svakome za rukom.Sto se tice Archiviz-a mislio sam na onaj standard koji svuda srecemo i vidimo i koji radi masa ljudi....nisam sigurno mislio na palate,katedrale itd.

Klasican Archiviz moze i moja pokojna bakuta da radi.

Evo sada da ustane iz groba naucio bih je za 2 sata da izmodeluje kucu i zgradu i da jos istexturise.I nema sta da ne bude pravo ljudima koji se bave time iskljucivo.To svakako ne moze da se poredi sa modelovanjem nosaca aviona ili zmajem sa krilima i sta sve ne

verovatno je to sto "klasican" archviz (sta god to znacilo) moze tvoja pokojna baba da nauci da radi za dva sata razlog sto je samo nekoliko od stotina archviz radova okacenih ovde dobar.

neverovatno kako se svaka diskusija ovde pretvori ili u flejmovanje ili u klasicno moja kita je veca od tvoje i samo ovako kako se moja kita dize je pravilno...

Sto se tice chall-a mozda je bolje dati neku temu tipa "naziv_teme", pa neka ljudi rade kako hoce, dali ogranski ili neorganski, na kraju ce odluciti glasanje, a ne da se raspravljate da li radite archviz ili nesto drugo.

Jer kad dobijes gotovi scenu, radovi su slicni, a na ovaj nacin bi bili itekako bili razliciti.

Ko zna sta se nama ponaosob mota po glavi :D

Kad se sve sabere za arh viz na visokom nivou, verovatno treba podjednako ukupne vestine i znanja kao i za character modeling na visokom nivou. Mozda arh viz ima blazi learning curve zbog lakseg modeling dela posla a i za relativno pristojne rezultate ne treba previse vremena, ali mislim da su profi radovi podjednako zahtevni u oba polja.

Od svih bakuta, verovatno bi mileva ajnstajn i marija kiri mogle da nauce profi arhviz za dva sata. Za ostale sumnjam :D

Verovatno bi svaki profi character modelar imao manje problema da savlada arch viz, u smislu savladavanja tehnickih stvari, ali bi zato imao vise fizickog posla oko istrazivanja materijala i adekvatne kompozicije slike u odnosu na profi arh viz majstora za obrnuto.

Ako se u ovu jednacinu uvede rigging i animacija, tu je opet s jedne strane tehnicki teze da se izvede adekvatna emocija kod charactera. Za arhviz u smislu animacije, tehnicki problemi su sitnica na spram toga, ali je ipak potrebna drugacija vrsta senzibiliteta, jer je izrazavanje emocije karaktera nesto sto je intuitivnije za kapiranje nego prikazivanje arhitektonskog dela u smislu prikaza umetnosti koju to delo predstavlja.

Sve se svodi na pojedinca i njegov senzibilitet i afinitete. Nekom bolje ide jedno a nekom drugo, kao sto nekom bolje ide vajarstvo a nekom arhitektura. Nekom dramaturgija a nekom fotografija. Nekom crtanje a nekom sviranje. Nekom fudba a nekom kosarka. Nekom filozofiranje na forumima, kahm, a nekom 3D :D

E da... za challenge, moze da bude tema vanzemaljci, pa neko neka radi same vanzemaljce a neko letece tanjire :)

A mogu i vanzemaljski predeli :)

Kada ste vec opleli po archivizu....Kapiram da je izgovor za archiviz to sto je malo ljudi uopste uradilo ili ne zna da uradi neki valjan model a da nije kuca ili zgrada.Znaci kada uradite nesto kompleksnije,nedaj boze valjan character onda mozemo da pricamo o tome.Ja ovde na forumu osim par pojedinaca nisam video da je neko uradio nesto a da nije klasican archiviz.Nemoj da se lazemo i da se sve svede na to kako se gistro nema vremena.Kao da je za jedan pristojan model potrebno par meseci.Sednes radis malo po malo dok ne zavrsis.Mnogi se ovde bave archiviz-om pa opet rade i druge stvari.Klasican archiviz je stvar stancanja...nema tu nikakve mudrolije.A ko hoce vec da bude mudo Archiviz-a ili da ga smatraju za baju onda neka odradi kompoziciju nekog grada (kao Veve - respect),rusevina,neku kao sto rekoh katedralu,zamak i iole slicne stvari bilo da je outdoor/indoor.

Ne radi se uopste o tome da li se nekome digla patka ili ne vec su stvari isuvise proste i ocigledne.Jos ko sto kaze Creaton kada krenu da se koriste V-ray preseti svake vrste i da se pride krka svasta sa Evermotion kolekcija....ih

I nije to samo stvar u Srbiji vec je svuda tako.Retki su pojedinci koji stvarno izbacuju kvalitetne outdoor environment scene recimo i koji sa ukusom i delom iskljucivo svojih ruku nam prezentuju enterijere raznih vrsta.To se uostalom vidi i po nekoj statistici pre svega na CGSociety-u kao najvecoj 3D zajednici gde se svaki dan okaci po nekoliko desetina ili stotina radova.

Znaci mojne se lazemo ;)

Sve bi to bilo lepo da modovi i admini nisu gluvi i slepi za svaku našu sugestiju.

I sam sam otvorio temu na "Ćaskanju" povodom takmičenja i ništa nije bilo od toga:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...c=66408&hl=

Ne kažem da je sad trebalo da se pohita i usvoji moja ideja, ali avaj, koliko sam video, nema se volje ni da se o tome priča.

Pravo da vam kažem, ja sam izgubio volju i gubim je stalno iznova kada vidim stickovan onaj prepotopski "challenge 2" iako smo u mnogo navrata tražili da se skine i da se okači aktuelni challenge.

Selo gori, a baba se češlja.

Tako apstraktne forme je najlakse uraditi i isfulati, stoga i ne podrzavam predloge da se radi nesto u tom maniru, ono istina svega ce 2,3 rada biti ok, ali dajte nesto sto nije bas tako lako za napraviti, malo izazova nije na odmet.

Eto ja bih predlozio cak mogucnost medjusobne saradnje onih koji vole arhitekturu i onih koji vole organsko modelovanje.

Napravite portal katedrale, ali unesite maste, napravite dosad neki nevidjeni portal, neka bude ili tradicionalan od kamena ili neki sci-fi gde ce figure lupam nositi cak i maske,cevcice :D , to je naravno predlog,ali moze ispasti mocno jer bi i oni koji vole da detaljisu u zbrush-u mogli da daju sebi oduska i arhitekte bi mogle da se bace na tren u neku proslu/buducu epohu.

Mislim pored toga da se u timovima challenge-i slabo rade, eventualno neki fx wars-i ali i ovde mozete ne kraju sve da razorite.

Napravite unutrasnjost, uradite neke mocne karijatidne stubove, stavite ratnike u nise, osvetlite mocno i misticno ...

Eto to je predlog a vi mislite o tome, i razmisljajte otvoreno, jer challenge-i su na neki nacin mesta gde treba da odmorite malo od svakodnevnih stvari a da opet uzivate u tome sto radite.