Jump to content
hektor2

H1N1

Recommended Posts

@Trunks

Ne padaju u vodu teorije jer, ja jesam ovde teoretičar zavere ali ne poričem postojanje i snagu novog gripa. Naravno da nije isti kao običan. Verujem da je mnooogo jači. Ali ovde (barem ja) ne pričam o takvoj zaveri.

Nisam se tebi ni obraćao, ja ne pričam o vakcinama i da li se vakcinisati ili ne, nego uopšteno o situaciji jer neki misle da je taj virus medijska izmišljotina ili šta već.

Još samo ovo, za one koji misle da je u pitanju fatamorgana: po poslednjim, jutrošnjim podacima sa lokalnog radija, u pančevačkoj bolnici leži njih 40 i četvoro. što potvrđenih što nepotvrđenih.

Realno - ne znam podatak koliko ih zaglavi bolnicu od "običnog" gripa, al čisto sumnjam da ih biva ovoliko.

A to je samo Pančevo.

Pa da je sve izmišljotina ne bi ovi naši iz Torlaka mogli da potvrđuju svakodnevno, i tako još milion manjih i većih laboratorija širom kosmosa. Ne rade se zavere tako. :D

Trunks, kako je ortak?

Pa ne kazhem da ljudi ne idu kod lekara zbog sezonskog, ali sigurno odlaze redje nego sad kada nam vesti o zarazhenima iskachu i iz frizhidera. Drugo - siguran sam da bi dobar deo tih shto danas lezhe po bolnicama ranijih godina bio mirne dushe pushtan da lezhi kod kuce, sa istim simptomima. Medjutim, Tomica je rekao, a Tomicina se ne dovodi u pitanje...

Ja ne mislim da je postojanje h1n1 zavera, niti u ono da je neko isfabrikovao ovaj virus. Ali kada se desi neki zlochin, shta se prvo zapitaju panduri? 1) ko ima motiv? 2) ko je imao priliku?

Farmaceutska industrija je imala i jedno i drugo da od ovog virusa napravi strashilo. Na to dodajte da nema vlade na svetu kojoj h1n1 nije doshao kao poruchen da se spinuje sa vrlo opipljivih problema ekonomske krize.

I na kraju se svega toga dohvate mediji koji sjajno zhive od ovakvih tema i od prodaje straha.

Sve što si napisao je apsolutno moguće. Čak vrlo verovatno. Al nema veze sa osnovnom dilemom u ovoj temi.

Uzgred, ni Novartis ni Mišković nisu nikakvi izuzeci po pitanju potkupljivanja i monopolisanja.

Eto, što kažu - Kosovo je Srbija. Ostalo je "Delta".

Problem je sto nemamo stvarni reper za obican grip. Kazu mnogo ljudi umre od obicnog gripa ali za to ne vodimo preciznu statistiku.

npr u nemackoj godisnje od sezonskog umre izmedju 5000-15000 ljudi...sto nije tako malo...

broj umrlih od h1n1 od kako se pojavio u mehiku do sad je jos uvek oko ove nize cifre...:)

nov je bio i pticji grip pre par godina...al mediji nisu tad toliko napumpavali javnost, a i velike farmaceutske kompanije nisu jos uspele da sklope dobar deal sa vladama kao npr sad...jer ne moze niko da me ubedi da je vlada r srbije naprasno postala extremno altruisticna prema svojim gradjanima i da su spremni da potrose dvogodisnji budzet za kupovinu vakcina za sve!!....axa!...:))

lm posto ne zivim u srbiji pa nisam bombardovana medijskom histerijom, a i posto nekako imam malo vise od minimuma neophodnog znanja da skapiram viruse i vakcine ja se necu vakcinisati...a nece ni moje dvogodisnje cedovishte (btw kod njega u vrticu vec dvoje dece imalo potvrdjen h1n1...trajalo je nedelju dana i evo ih sad opet jure ko muve bez glave...roditelji ostatka, ukljucujuci i mene se nisu bas nesto preteranu uzbudili i nisam cula da je iko povukao svoje dete zbog frke da eventualno moze da se zarazi)

Zanimljivo je da ovde u Srbiji ni jedno jedino dete u obdanistima nije bilo zarazeno.

dvoje male dece nasih prijatelja je potvrdjeno imalo h1n1 pre neke 3 nedelje, ali laksu varijantu...

doduse, temperatura 39 koja ne pada i sl varijante.

takodje, drug , druga, dobio letos u Grskoj, idalje ima problema sa jetrom i sl.

nije uzeo da se leci na vreme jer je bio tamo, i bas se unistio...

Nije namerno.... Stvarno su reklamirali u 21... Verovarno je vremenska razlika u pitanju... Stvarno mi je zao... Vishe puta sam video reklamu...

I ja sam slucajno navatao...

U glavnom nishta, ali stvarno nishta niste propustili... Nishta pametno nisu rekli. U glavnom su opisali kako je (hipoteticki) zapocelo sve.. H5N1 (pticiji) i neki ljutski virus su mutirali u nekoj svinji kako oni kontaju najverovatnije u Kini, onda je kao zarazio se neki mesar pa neka riba koja je putovala avionom. U avionu je najgore za zarazu jer ceo vazguh iz kabine na 5 min napravi krug kroz celu kabinu.. Zabelezeno je cak da je toliko kriticno da je u jednom letu od jedne osobe 70% ljudi zarazeno na tom nekom letu (ne od N1H1 nego obican grip).

U glavnom, nishta spektakularno nisu rekli.. Malo istorije o Shpanskom gripu iz 1918 pa o onom iz 1976 (i da je vakcina ostavljala posledice a da nije ni doshlo do pandemije)...

Ono shto nas sve zanima koliko je vakcina opasna nisu preterano diskutovali.. Naveli su neku majku i nekog virologa koji su svoju decu vakcinisali vakcinom u pocetnoj fazi ispitivanja..

U glavnom, kazu da nema nikakvog razloga da ta vakcina za H1N1 bude i malo gora (ili bolja) od vakcina za obican grip... Shto moze da bude i zakljucak sam po sebi...

ok....nema veze.....

I ovako sam predpostavljao da nece smeti bas da pljuju po vakcini (i ako mozda ima razloga za to) posto to gleda ceo svet. Znaci cisto jedna dokumentarna emisijica bez nekog preteranog zakljucka.

ja bih samo htio da upitam za logiku pitanja dizajnera o medicinskom problemu?? idi pitaj doktore ili bar farmaceute, nemoj da primas savjete od nekoga ko o tome ne zna ama bas nista!

Ovaaj.... Olivere, ne bih da ti stajem na muku, ali evo jednog doktora, mada neodgovarajuce branse.

Ja cu da skratim: nijedan doktor javno nece reci nista, jer je Onaj Gore izuzetno osvetoljubivo bice, a ima itekako i mogucnost i priliku da uzme licencu onome ko misli drugacije.

Drugo, na doktorskim studijama javnog zdravlja smo zatrpani, veruj, nimalo protivrecnim podacima (o vakcini, mislim), pogledaj recimo farmakovigilancu pojedinih vakcina na ECDC sajtu....

Nije cudo sto u mom okruzenju ama bas niko od medicinskih radnika nece da se vakcinise... I sigurno nista nece javno reci.

Mnogo "dobrog" i loseg sam ovih dana citao o vakcinisanju protiv gore pomenutog virusa. Sta vi planirate (prvenstveno ljudi koji imaju malu decu/bebe).

Ovde kod nas, dosta njih ne zeli da primi vakcinu i ne zele da im deca/bebe prime doticnu.

Dragi roditelju,

zbog situacije u zdravstvu vam niko nece decidno reci ni DA, NI ne.

Ukratko receno, stvari stoje ovako: vakcina ima razlicitih, neke su "dvofazne", split, pogodne za decu i trudnice, neke - ne.

Za sve njih je zajednicko jedno isto: ECDC je dao odobrenje za promet, pod uslovom da proizvodjaci NAKNADNO, sukcesivno, negde do Oktobra 2010-te, dostave dokumentaciju koju (jos) nemaju, tj. dokumentaciju o tzv. prospektivnim, kohortnim studijama - kako davanje vakcine, kao i ma kog drugog novog leka, dugorocno gledano utice na vulnerabilni deo populacije (hronicno bolesne, bebe, trudnice itd.).

Dakle, vakcine napravljene "za pet minuta", testirane na 100 ili 500 ljudi za 60-tak dana, nemaju klinicko-farmakoloski gledano dovoljan validitet da se definitivno prihvate kao neke koje su u primeni mozda i decenijama.

Na sajtu ECDC cete videti milion .pdf-ova koji govore kako je neophodno posebno naknadno pracenje vakcinisanih osoba iz vunlerabilnih grupacija, i potvrdjuju sve ovo sto sam ja sada skratila, a nasa zdravstvena zastita to ne moze, da ne gnjavim dalje - jasno vam je...

Na zalost, ni ja ne mogu da vam kazem DA ili NE, ja licno sam prebolela grip, kao i moje (odraslo) dete, i zao mi je sto ne mogu da vam vise pomognem.

Nadam se od srca da cete biti dobro, a ja licno - vise verujem Poljakinji nego Onom Cije Ime Se Ne Spominje.

Taman da odahnemo, kad je krenuo novi talas svinjskog gripa... evo svi pomreše,

a nije to ništa, stiže i talas Holandske Kozije groznice ( ne zezam se ).

Sve nekako na jesen kreću ti događaji, grip, teroristički napadi, svetske ekonomske krize...

pa taman kad se situacija zakuva, dođu praznici, pa se malo zaboravi i tako svake godine.

Ja sam imao neki laksi oblik ovog novog gripa, kako mi rekose doktori izvukao sam se ( jos sam isao i na privatnu kliniku i odradio sve neophodne testove ), prvi dan je bilo najgore, za ne doziveti, u cetvrtak idem na kontrolu da mi vade krv radi provere.

Treba razmisliti o vakcini na kraju krajeva i to bez zajebavancije.