Jump to content
hektor2

H1N1

Recommended Posts

Mnogo "dobrog" i loseg sam ovih dana citao o vakcinisanju protiv gore pomenutog virusa. Sta vi planirate (prvenstveno ljudi koji imaju malu decu/bebe).

Ovde kod nas, dosta njih ne zeli da primi vakcinu i ne zele da im deca/bebe prime doticnu.

ja mogu da ti kazem kao neko ko ima doktora u porodici, a time poznaje odgroman broj ljudi iz te struke da nisam cuo ni od koga da ce da pristane na vakcijaciju ;).

sa druge strane, znam jednu osobu koja je vakcinisana u inostranstvu i sada je ziva i zdrava...

prvih dana samo temperatura i to je to, sto ne znaci nista doduse...

ja je necu primiti.

poz

ja bih samo htio da upitam za logiku pitanja dizajnera o medicinskom problemu?? idi pitaj doktore ili bar farmaceute, nemoj da primas savjete od nekoga ko o tome ne zna ama bas nista!

prijatelju, ne znam gde zivis, ali ovde od nas u Srbiji ti doktori i farmaceuti te ubedjuju da primis vakcinu, dok sa druge strane na zilion mesta pise da nikako ne treba primati vakcinu.

I niko ovde ne deli savete, vec svako iznosi svoje misljenje.

prijatelju, ne znam gde zivis, ali ovde od nas u Srbiji ti doktori i farmaceuti te ubedjuju da primis vakcinu, dok sa druge strane na zilion mesta pise da nikako ne treba primati vakcinu.

I niko ovde ne deli savete, vec svako iznosi svoje misljenje.

pa i ja sam samo iznio misljenje... misljenja sam da o tome ne znam dovoljno, a u slucaju da moram od nekoga da trazim savjet onda bih ga trazio od nekoga sa diplomom medicinskog fakulteta ;) ne od pekara, pandura, dizajnera ili kasirki u maksiju...

prokletstvo interneta, a? internet je greska, anomalija, procureo experiment. interakcija na ovom nivou nije prirodna. ljudima je potrebna kontrola. dostupnost ovoj kolicini informacija je stetna za ljudski um. stetna za karakter.

kod mene vakcina nece proci. ali, zaista, ne znam zasto... zbog velikog broja misljenja na internetu?

p.s. :lol:

prokletstvo interneta, a? internet je greska, anomalija, procureo experiment. interakcija na ovom nivou nije prirodna. ljudima je potrebna kontrola. dostupnost ovoj kolicini informacija je stetna za ljudski um. stetna za karakter.

Pazi, sve ovo sto si rekao je 100% tacno. Mada........

kapiram da je covek hteo da cuje misljenje,

niko nije lud da na svoju odgovornost nekom preporuci da se vakcinise ili ne.

ja znam da necu.

poz

Moja deca, koja baš i nisu tako mala - 11 i 13, će primiti vakcinu. A i ja ću, ako neka pretekne.

Evo i kako ja razmišljam:

- od bar desetoro ljudi, sa medija i uživo, a za koje mi se čini da su stručni i ozbiljni, čuo sam preporuku da se vakcina primi;

- za žrtve vakcine nisam čuo, ali žrtve bolesti prbrojavaju dnevno;

- moja supruga kao Vrhovni autoritet i mravlja kraljica kaže da vakcinu treba primiti.

Točka.

Evo i kako ja razmišljam:

- od bar desetoro ljudi, sa medija i uživo, a za koje mi se čini da su stručni i ozbiljni, čuo sam preporuku da se vakcina primi;

- za žrtve vakcine nisam čuo, ali žrtve bolesti prbrojavaju dnevno;

Jel ti razmisljas svojom glavom ili verujes samo onome sto kazu mediji???

Jel znas bar nekoga ko je zarazen tim famoznim gripom?

Necu nikome da solim pamet da li treba ili ne treba da se vakcinise, ali ja i moja porodica sigurno necemo.

Samo jedan primer koliko je od ovoga napravljena fama - godisnje od obicnog sezonskog gripa u svetu se zarazi MILIJARDU ljudi, a umre oko MILION! Samo u Srbiji godisnje od sezonskog gripa umre preko 400 ljudi, od toga 150 u Beogradu.

Nisam nikad cuo da je dizana tolika panika i insistiranje na vakcinaciji protiv tog "obicnog" sezonskog gripa koji po statistikama ispada mnogo zarazniji i smrtonosniji.

Mnoge se mutne radnje desavaju oko proizvodjaca vakcine Novartisa i namestenog tendera za uvoz preko Miskoviceve Jugohemije.

Zasto traze da se potpise i onaj koji prima vakcinu? Da bi skinuo odgovornost sa drugih ako mu se nesto desi.

Da je taj grip toliko opasan i da su vakcine valjane sve drzave sveta bi ih sigurno davale besplatno.

Ako je Srbija mogla da da milion $ za bilmeza Miladina Kovacevica zasto onda ne moze da da 10 miliona da zastiti celo stanovnistvo?

Od Novartisa, bivši I.G. Farben, ništa pa sve da mi plate...

http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/SafetyAvailability/Recalls/ucm152954.htm
Ova vakcina je još u test fazi.

Jel znas bar nekoga ko je zarazen tim famoznim gripom?

Evo znam ja, najbolji drug je zaražen i raspada se trenutno u bolnici. Nije dijabetičar ni astmatičar, povraća krv, kašlje kao nenormalan i na infuziji je non stop.

Meni je dovoljno to da vidim i da se vakcinišem da ne bih razmišljao o posledicama. Nisam još doneo definitivnu odluku jer niko iz moje porodice a ni uže sredine neće uraditi vakcinaciju, no sve sam bliži tome da se vakcinišem. Radije ću rizikovati sa vakcinom nego sa gripom.

Evo citam i krstim se. Osecam se kao za vreme pomracenja sunca....

Pa vi ste bre obrazovani i pametni ljudi....

cudo niste pomenuli visoku koncentraciju zive* (valjda oko 50%)

i uticaj na mozak/inteligenciju.

- ako ste clan rizicne grupe, vakcina se preporucuje

- ako ste skroz zdravi i imuni sistem vam je jak, najverovatnije da ni necete osetiti ovaj virus, ili ce te ga prelezati na nogama uz blage simptome.

- Porucite vasim *doktorima* da ne pametuju o poslu *farmaceuta*.

- Svako ko krene da vam sere o koncentraciji zive, je nepismena budala.

objasnjenje:

jeste 50% preracunato na elementarnu zivu, ali to nije elementarna ziva nego ziva(II) na koju je vezana etil grupa i ciji je metabolizam znacajno drugaciji nego kad je samo vezana metil grupa (10x brze se eliminise nego metil-derivat) a neuporediv sa elementarnom zivom. Nema potrebe da ljudi guglaju toksikologiju elementarne zive i izvlace pogresne zakljucke iz toga, posto ovde nije u pitanju elementarna ziva. I da, etil-ziva (II) se eliminise iz organizma. Ja verujem da ces vise od 2.5 micrograma zive naci u dobrom komadu lososa ili tunjevine, u bilo kojoj od velikih morskih riba, nego u vakcini, plus sto ce u ribi biti i dosta elementarne zive.

po ovom osnovu bih takodje na po mesec dana zatvorio sve medije koji sire paniku zbog famozne zive.

Vakcinacija u svetu prolazi normalno, nema panike, vakcine primaju rizicne grupe (deca, stare osobe, hronicni bolesnici)

Oni zdraviji uzimaju sprej ili prasak.

Naravno, ko nece - ne mora, sutra kad mu se detetu desi ono sto i trunksovom drugu, nek ide pa nek iskali bes nad onima sto pisu anonimne postove na internetu, kao i clanke u tabloidima potpisane pseudonimom.

smorio sam se za 3 medalje........

Nego pustite moja pisanija po forumu, o prepametni narode, oce li biti uskoro neko pomracenje sunca. Da svi lepo pobegnemo u kuce, i zatvorimo roletne, a ovaj narod sto se po svetu skuplja i gleda taj divni fenomen... to je sve gola budala koja ce da oslepi svakog trenutka

P.S.

Ja sam sve ovo napisao NE U CILJU PROMOVISANJA VAKCINE, vec u cilju zaustavljanja masovne histerije koju gledam u svom okruzenju. Zgranuo sam se koji se sve pametni ljudi upustaju u tako ........nebulozne rasprave... pa to je stomak da ti se prevrne.

Svi oni naravno polude kad im se neki klient/laik mesa u njihov posao (daj veci logo i da bude roze, prevedeno na dizajn) a ovamo su SVI strucni da komentarisu stvari za koje ti treba 6godina fakulteta samo da bi poceo time da se bavis. Definicija licemerja.

i samo jos nesto da dodam, posto vec vidim osobe koje u transu kucaju:

"a koga da jurim ako primim vakcinu a nesto mi se lose desi.. jel tebe?"

odluka je iskljucivo na vama:

rizik da vam se nesto lose dogodi bez vakcine je: XXXX%

rizik da vam se nesto lose dogodi sa vakcinom je: YYYY%

oni koji smatraju da je XXXX vece ce primiti vakcinu, oni koji smatraju suprotno nece.

Rizik postoji u oba slucaja i ja stvarno ne znam gde je veci, ja sam developer a ne farmaceut.

Zato cu tu procenu ostaviti onima koji su te skole zavrsili i time se bave veci deo zivota.

Sa jedne strane imate opciju da vas pokosi virus, sa druge da vas ubije autoimuna* reakcija na vakcinu... izvolte procenite gde je manji rizik i izaberite**.

A mene samo zivo interesuje sta ce sve covek uzeti kao kriterijume za i protiv...

* ili kakva vec...

** to je bar lako, farmacija, virusologija.... macji kashalj, nema toga sto pametna individua ne moze nauciti iz 3 talk show-a

i par foruma i blogova.

Ja nemam pojma ni o medicini ni o farmaciji ali zato imam prijatelje koji su i ljekari i farmaceuti i oni kazu da je vakcina neprovjerena a samim tim i rizicna tako da cemo da je lagano iskuliramo :)

Moj savet svima je da procitaju elementarne stvari, kao, recimo, STA je ustvari vakcina i KAKO ona funkcionise. Ne samo ova nego bilo koja vakcina protiv gripa. Mozda cak i da procitaju neke statistike i istrazivanja, ako ih vec zanima. Ne moras biti doktor ili farmaceut za to. Pa neka onda, na osnovu zdravog razuma odluce.

Ziva je, zaista, najmanji problem u celoj prici.