Jump to content

Word i malo ćirilično slovo s crticom iznad

Jovica Djurdjic
 Share

Recommended Posts

Kako u Wordu da dobijem malo ćirilično slovo (t) s crticom iznad kod fontova koje takvo slovo imaju, kada tastaturu prebacim na Serbian.

Iako sigurno znam da neki fontovi takvo malo slovo npr. p i t imaju, svaki put kada ga izaberem, Mac mi prebaci izbor na font Times New Roman. Izluđuje. Ne znam kako i gdje to podesiti da mi zdržai izabrani font, da ga ne mijenaj u ovaj dosadni Times koji malo ćirilično slovo ima kao latinično m.

Računalo je Imac, OS X, verzija 10.5.8. Word je Mac 2008.

Ima li neko rješenje za to i gdje naći besplatne fontove s našim malim t s crticom?

fontovi: http://cirilica.com/cirilica/Strane/fontovi/fontovi01.html

Sto se tice pomoci oko tog t ja ne radim na Mac-u (jer to nista ne valja :D ) ali morao bi da imas nesto sto se pod windoows-ima zove Character Map pa izlistas i vidis koja je kodna adresa tog slova. Ukoliko nije pokrivena u kodnoj tabeli koju ti imas onda to slovo pozivas kucanjem tog koda uz pomoc tastera Alt + kod ili select copy - paste (Ť) adresa za ovaj je U 0164

T italik kao pisano m to je katastrofa korisceno je nekad u kartografiji i zasto je to tako ostalo i ja bih voleo da znam jer osim sto stvara konfuziju reci cini izuzetno ne citljivim

mislis necitljivim?

a tacan odogovor je "jer rusi tako pisu, a ovi nasi nemaju pojma"

T italik kao pisano m to je katastrofa korisceno je nekad u kartografiji i zasto je to tako ostalo i ja bih voleo da znam jer osim sto stvara konfuziju reci cini izuzetno ne citljivim

Da mislio sam necitljivim :D

Ma OK rusi ali zasto je to i kod njih tako prihvaceno kad je katastrofa.

P.S. pazi kad ispravljas nekog da ti ne obrisu post jer su siledzije resile da demonstriraju silu. meni su brisali post koji logotipove ispravlja u logotipe jer je to bilo "offtopic"

Ma OK rusi ali zasto je to i kod njih tako prihvaceno kad je katastrofa.

Zato što je to njihovo slovo i tako ga pišu oduvek. Možda da probaš sa peticijom Medvedevu da se to promeni.

Nadam se da mi niko neće obrisati ovu ispravku kao offtopic.

Iako sigurno znam da neki fontovi takvo malo slovo npr. p i t imaju, svaki put kada ga izaberem, Mac mi prebaci izbor na font Times New Roman. Izluđuje. Ne znam kako i gdje to podesiti da mi zdržai izabrani font, da ga ne mijenaj u ovaj dosadni Times koji malo ćirilično slovo ima kao latinično m.

To znači da imaš više instanci Times New Romana instaliranih, i sistem prvo poseže za sistemskim. Instaliraj taj sa ispravnim srpskim t i pobacaj ostale.

ako nema, mozes sam da ga "nacrtas" u fontlabu.

ako si siguran da ima, a ne mozes da ga koristis, otvori font u fontlabu i pod font info pogledaj encoding i unicode i tu dodaj cirilicu pa javi sta se onda desava.

Pomoć treba u ovome.

Na primjer: font Adamant BG sigurno ima naše ćirilično malo slovo t, p i g s crticom gore. Ako tekst kucam u TexstEditu, sve je u redu. Dobijam željeno. Ako hoću da ga kucam u wordu, e ne može. On mi odmah prebaci postavku pod Times New Roman.

Kako da word natjeram da mi prihvati font koji hoću ako izaberem tastaturu ćirilice? Pokušao sami po savjetima ovdje, ali zbog nečega ne ide.