Jump to content

Konkursi i nagrade

traktor
 Share

Recommended Posts

Neko je otvorio ovu temu ali u rubrici poslovi tako da nije moguce odgovoriti. Ajde sad ovde recite svoja iskustva....

Tacno je da se rad ovde slabo placa. Imao sam prilike da radim za jako male pare a da mi traze visok kvalitet i zale se na svaku boju, liniju...

Konkurse su ljudi ovde shvatili kao nacin da za manje para dobiju dosta. Jer ako pogledamo gomilu konkursa nagrade su bile mnogo manje nego sto bi ijedan dizajner trazio za tako nesto. Cast izuzecima naravno....

Ipak ostavljaju prostora za pocetnike da se igraju, za nesto malo para mogu da rade...

naravno da nemoze... zabranili smo to zbog ovakvih upadica...

neko od nas pronadje konkurs, postavi ga dobronamerno, onda se gomila ljudi javi koja pocne da pljuje firmu koja je postavila konkurs ili pita onoga ko je postavio detaljne informacije, pa on onda posle objasnjava kako je konkurs video u novinama...

da ste procitali pravila foruma... videli bi ste ovo...

konkursi nisu losi za neafirmisane dizajnere koji nemaju sta drugo da rade, a ne pada im na pamet sta bi radili... ovako dobiju temu... pa onda rade po njoj... ako prodju eto kesha... ako ne prodju opet imaju za portfolio rad koji kaze "predlog za konkurs taj i taj..."

Zato to i jeste konkurs. a inace ne vidim zbog cega procena da je nagrada za pomenuti konkurs iz gornje rubrike mala? Sta ako covek ima ideju i realizuje je za pola sata- sat vremena, na svojem racunaru? Malo je 100 e za to? Mislim da nije, s obzirom da ljudi dirince za slicne sume citav mesec. I zasto podela na pocetnike i "iskusne" profesionalce. Pa rec je o konkursu! Konkurs je izazov, "lutrija". Svi imaju jednake sanse.

Da, nesto sasvim drugo je cena rada. Ovo je zemlja ludila pa je takva i cena rada.

Ali to vecina nas zna, a narocito oni koji zive od dizajna. Ljudi skapavaju od rada za racunarima preko 12-14 sati dnevno. Pa to je gore nego u najmracnijim pricama i romanima, uzas, blago receno. Kakva kreativnost. Rokovi, preciznost, tacnost, isplativost ... postali smo deo masinerije. Obicna simbioza. A nigde lepote,

razumevanja, sklada, nikada dovoljno vremena. Stavili smo slemove na glave i ne vidimo vise nista. Pa ni to koliko smo mutirali.

Ovo bi mogla da bude jedna od vecitih debata.... Cinjenica je da kinta tesko moze da motivise coveka da ucestvuje na konkursu.

@hologram: ideja se ne ceni po tome za koliko je realizovana i nastala, vec je autor ceni koliko misli da treba (ako je ne preceni). Ja sam par fantasticnih ideja ostavio da trunu jer mi je draze to nego da se neko kiti njima za male pare. Nije mi po volji ali je moj izbor takav. Ne mora po svaku cenu sve da se proda.

Traktore brate, moram da te citiram:

Imao sam prilike da radim za jako male pare a da mi traze visok kvalitet i zale se na svaku boju, liniju...

Moje pitanje je: zasto si to radio?

Mislim da posle ovoga tvoja tema nema poentu.

Ono sto zelim da kazem je veoma jednostavno: ako mislis da si dobar nemoj da radis za male pare. (tacka)

Ako pristajes da radis za kako kazes "male pare" onda tvoj rad toliko i vredi.

Najveci problem kad prihvatiss takav dil je ssto klijent nece biti svestan da ti njemu radis za nizzu cenu. Naravno da on zzeli da mu se konaccno ressenje dopadne i na kraju opet zavrssiss uradivssi istu koliccinu posla, istog kvaliteta kao i za pristojnu sumu.

• 2 weeks later...

tema> konkursi i nagrade

I

elem, iz turist. organiz. mog grada su raspisali konkurs za suvenir.

"nagrada" je iznosila 300 eura I, 150 II i 100 III mjesto.

dizajneri, keramicari, vajari i ini su bili zgranuti i uvrijedjeni.

konkurisali su djaci, hobisti, i zaludni domacini/ce.

rezultat> izlozba seoskobrdskog tipa iz kasnih '40. ni jedan od tri, cini mi se nagradjenih nije postao simbol grada. stara prica.

da li ste ljetovali u budvi?

da li je neko prepoznao neki autenticni suvenir?

II

konkurs za fotografije za vodic grada.

uslovi> po 50 kvalitetnih fotografija budve, petrovca i svetog stefana, snimljenih na cd, bez autorskih prava.

I nagrada 150 eura, druge i trece se ne sjecam.

prvo je bio muk, pa onda uzas. fuj na njih, pa onda fuj na3 na nas, sto smo cutali i gledali danima oglas za konkurs na lokalnoj tv.

III

iz rtcg su raspisali konkurs za novi znak kuce, negdje s proljeca. nagrada> 4.000 eura.

axxx.

do sada ni abera o rezultatima istog.

Traktore brate, moram da te citiram:

Moje pitanje je: zasto si to radio?

mozda zato sto ne zna nista drugo. mozda ne radi neki drugi posao koji mu donosi kintu, a ovim se bavi iz hobija ... ili zivi samostalno, a ne na grbaci bogatih roditelja ... mislim, kakvo je to pitanje?!?

Mislim da posle ovoga tvoja tema nema poentu.

Ono sto zelim da kazem je veoma jednostavno: ako mislis da si dobar nemoj da radis za male pare. (tacka)

svasta ... pa iz ovoga proizilazi da si ti mnogo dobar i da imas bas dobru kintu, pa mozes da biras sta ces da radis ... blago tebi !!!

Ako pristajes da radis za kako kazes "male pare" onda tvoj rad toliko i vredi.

nemam reci ... strasno nekolegijalno i uobrazeno. takav zakljucak, a na osnovu cega?!? izvinjavam se ako negde gresim, ali ...

Evo par reci plus.

Prvo dizajnera u ovom gradu ima jako puno.... sto kvalitetnih sto losih i ozbiljan posao je uglavnom poveren firmama. Sad firme kako placaju....

Osnovni problem je sto nemam legalan software koji kosta. A da bi se zastitio od razlicitih prevaranata kao sto su navedeni na crnoj listi potreban mi je ugovor koji ne mogu da sastavim jer moze da me ucenjuje da ce me prijaviti za piratski program (sto se vec desilo) ako se zalim kad mi plati manje.

Dogovor je za logo toliko i toliko. A kad uradim logo trazi i reklamni materijal i ovo i ono a ako mu se ne uradi nece da plati. Posto je ovde veliki broj privatnika sa idejom "Zasto da placam, mali iz komsiluka zna da koristi komp on ce mi to uraditi za cigare i pivo" moras i to da prihvatis jer ti pare znace...

Zato to i jeste konkurs. a inace ne vidim zbog cega procena da je nagrada za pomenuti konkurs iz gornje rubrike mala? Sta ako covek ima ideju i realizuje je za pola sata- sat vremena, na svojem racunaru? Malo je 100 e za to? Mislim da nije, s obzirom da ljudi dirince za slicne sume citav mesec.

To sto neko odradi resenje za pola sata ili sat vremena ne znaci da ga je uradio za toliko vremena. Iza njega stoje godine rada da bi dosao u tu situaciju da moze da izbaci kvalitetnu ideju u kratkom vremenskom roku.

I hirurg moze da zavrsi operaciju za sat vremena, jel to znaci da on treba da bude placen po satu? Hoce li te neko operisati za 100 evra? a da jos i prezivis posle toga?

ili ne daj boze ostanes invalid.

• 1 month later...
tema> konkursi i nagrade

I

elem, iz turist. organiz. mog grada su raspisali konkurs za suvenir.

"nagrada" je iznosila 300 eura I, 150 II i 100 III mjesto.

dizajneri, keramicari, vajari i ini su bili zgranuti i uvrijedjeni.

konkurisali su djaci, hobisti, i zaludni domacini/ce.

rezultat> izlozba seoskobrdskog tipa iz kasnih '40. ni jedan od tri, cini mi se nagradjenih nije postao simbol grada. stara prica.

da li ste ljetovali u budvi?

da li je neko prepoznao neki autenticni suvenir?

II

konkurs za fotografije za vodic grada.

uslovi> po 50 kvalitetnih fotografija budve, petrovca i svetog stefana, snimljenih na cd, bez autorskih prava.

I nagrada 150 eura, druge i trece se ne sjecam.

prvo je bio muk, pa onda uzas. fuj na njih, pa onda fuj na3 na nas, sto smo cutali i gledali danima oglas za konkurs na lokalnoj tv.

III

iz rtcg su raspisali konkurs za novi znak kuce, negdje s proljeca. nagrada> 4.000 eura.

axxx.

do sada ni abera o rezultatima istog.

Na ovo boldovano mogu samo grohotom da se nasmejem.

Pa sto samo 50 slika? 350 fotki bi bilo jos lepse. I, mnogo je 150 evra, 4000 dinara je taman.

Tu samo govnjiva motka pomaze, i udri, udri, i po ledjima i po glavi.

Strasno.

• 1 month later...