Jump to content
PetarM

Ubijanje ofseta kod skena

Recommended Posts

Interesuje me iskustva iskusnijih kako je najbolje "ubiti" ofset zrno kod skeniranih ofset fotografija, te da u sledecoj ofset stampi ispadnu sto vernije originalu ?

Kako skenirati ofset fotografije, kako kasnije - pomocu cega obradjivati u PS-u i pripremiti za sledecu stampu ?

Mozda je pitanje glupo, ali ponekad jednostavno nema drugog resenja, zbog rokova, ...nego skenirati vec uradjenu ofset stampu, kao dopunu originalnim fotkama, normalno na opravdan i valjan razlog klijenta.

...Jel moguce donekle ujednaciti sve to ?

Skoro sam radio neki poslic, pa mogu da vam kazem da i nije ispalo nesto posebno :angry: :), .. mislim, klijent zadovoljan-ali nisam ja..

( Radjen flajer, te smo pored originalnih fotografija, morali da za nekoliko proizvoda fotografije uzmemo skenom iz prednodne stampe, koja je prilicno dobro uradjena. Kasnilo se sa fotografisanjem, a ja prvi put radim za njega, te nemam jos uvek svu potrebnu "sirovinu" )

Hvala unapred

Verovatno misliš na moare.

U pitanju je ozbiljan problem... Ima više načina da se ublaži moare, a dva najčešća su:

- Skeniraš fotku u većoj rezoluciji nego što ti treba, uradiš blur (gausov, median, dust & scratches, probaj razne), smanjiš rezoluciju na potrebnu, uradiš Sharpen.

- Drugi pristup, ponekad iznenađujuće dobre rezultate daje (ni ja nisam verovao dok nisam video...) je da skeniraš u manjoj rezoluciji nego što ti treba, tj. manjoj od one u kojoj je štampana fotka i po potrebi doradiš (sharpen i sl.).

Treba malo isprobavati parametre ali jedan od ova dva načina će, verovatno, dati pristojan rezultat.

Pozdrav.

Hm, ja prije mislim da covjek misli na bas offset tacku?? Okretanje pomaze kod moarea, ali tacka mora biti tu. Ima li skener descreening?

U svakom slucaju, postupak koji ja najcesce koristim je - median filter sa sitnim vrijednostima, sharpen, a onda add noise (vrlo malo) - tek da ubije onaj zamuljani izgled. Naravno, prije toga sken u malo vecoj rezoluciji.

Mada, ne daje ovo bas predobar rezultat :{) Ishod zavisi od skenera, ali i od kvaliteta stampe, linijature ... ...

Dobro, raster tacka.. lose sam se izrazio, znate na sta mislim. :) Radim otprilike tako, najslicnije kao sto rece messmedia.

Recite mi dali je descreening nesto sto je vezano hardverski ili softverski za skener.

^^ :lol: :lol: :lol:

Descreening je vezano i hardverski i softverski za skener.

Moras skeneru da dash neke parametre - npr linijaturu stampe (lpi) - koju utvrdjujes koriscenjem izvjesnog instrumenta smijeshnog imena na slovo R - kojeg sad ne mogu da se sjetim :{), ... ..., no koji nije mnogo skup, pa ga nije zgoreg imati :unsure: . To je otprilike providna folija kojom utvrdjujes lpi tako sto posmatras moire koji se javlja kada postavis tu foliju preko odstampanog primjerka koji hoces da skeniras. Onda skeneru zadas da treba da skenira stampu u tacno toj linijaturi - i on pichi, spoooro, ali guuura. Mislim da na osnovu podatka o linijaturi skener interpolira podatke dje fale po nekom njegovom algoritmu, ali mi nemojte vjerovat' za ovo potonje, 'e' ne znam 'eli istina, ili mi je mozak u offside :{).

Descreening odradi pos'o fino, bolje nego tramakanje sa filterima, ali opet nije savrseno. No, bolje od toga mislim da ne moze, i mislim da, sto se tice tacke (raster, offset :lol: ) - rezultat ne zavisi toliko od skenera, koliko od stampe.

P.S. Ako neko zna ime gorepomenutog mjernog instrumenta neka podijeli info, jer sam upravo bachio po sata u pokusaju da izgooglam ovo, no - bezuspjesno, jer ne znam da formulisem rijeci za pretragu!!! :angry: :lol: :lol:

Descreening je vezano softverski za skener.

Moraš skeneru da daš linijaturu stampe (lpi) da ti se ne bi pojavila "ZRNA".

Ukoliko nemaš sa čime da izmeriš linijaturu onda ides pretpostavkom da je štampa na ofsetu 150 ili 175 lpi.

Kod nekih skenera imas samo dve-tri opcije za descreeng (novine, magazin...) pa nemas nekih opcija.

Kod boljih skenera i softvera ima da uneseš tačnu vrednost linijature.

Naravno, posle ovoga obavezna je dorada u PS-u.

O problemima sa ulaznim dokumentom tj. njegovim kvalitetom...

Da pokusam da ti pomognem bez tipometra (kod nas inace gotovo sva offset stampa je u 80 linija).

1. Skeniraj stampani materijal u 1200 dpi

2. Smanji velicinu skeniranog materijala u pola (ne i rezoluciju)

Image Size (primer) 15 cm na 7.5 cm rezolucija i dalje 1200 dpi

3. Filter-Noise-Despeckle

4. Image size sa 7.5 cm na 5 cm i dalje 1200 dpi

5. Image size iskljuci opciju Resample image i spusti na 300 dpi

6. Sad imas fotku u 300 dpi velicine 20 cm

7. Duplikate Layer-Filter-Other-High Pass Radius oko 4 (za ove dimenzije)

8. Na kartici Layers promeni mod preklapanja sa Normal na Overlay i opacity od 50 do 75

Nema vise rastera, ni rozete, ni moarea u ponovnoj stampi.

Da pokusam da ti pomognem bez tipometra (kod nas inace gotovo sva offset stampa je u 80 linija).

Ne znam kako je kod vas, ali kod nas je gotovo sva ofset stampa na 150 ili 175 linija po incu, odnosno na 60 ili 70 linija po centimetru. Nekada je novinska rotacija radila na 32 linije po centimetru (80 linija po incu), ali je i ona sada na nekih 44 linije po centimetru, odnosno 110 linija po incu.

Ne znam kako je kod vas, ali kod nas je gotovo sva ofset stampa na 150 ili 175 linija po incu, odnosno na 60 ili 70 linija po centimetru. Nekada je novinska rotacija radila na 32 linije po centimetru (80 linija po incu), ali je i ona sada na nekih 44 linije po centimetru, odnosno 110 linija po incu.

Pa ne znam sta si to pogresno shvatio s obzirom da vladas podacima zar nisi zakljucio da se radi o metrickom SI sistemu. U cemu si me to NERAZUMEO? ;)

I to kod nas-vas to ne razumem ali 60 linija rade samo mali offseti koji kontaktiraju ploce sa kantama odozgo cisto da pripomognu vakumu :D

Ne razumem šta je kod Vas-Nas, ali ofset štampa se u većini štamparija radi na 175 lpi (70 po cm), kod Nas u provinciji. na 200 lpi retko ko radi, a s obzirom da radim uslužno osvetljavanje CTP ploča i filmova, sve radim na 175 lpi. Naravno da nemaju svi mašine za 175 lpi. pre pojave CTP-a 150 lpi je bio neki standard upravo zbog filmova i kopir ramova, pa sam zbog svega navedenog naveo da pretpostavi da je stampa u 150-175 lpi i da tako podesi skener prilikom skeniranja štampane stvari. Tipometar će mu pomoći samo ako ima neki iz NE domaće radinosti koji više zbunjuju nego što pomažu.

Meni je super prica sto mi je ispricao masinista koji je radio u stampariji gde sam ja radio u pripremi. Kaze jednog lepog dan stampali su kalendar (koji je amatresko pritaski radjeni iz skena) i pojavio se moare i on uzme telefon i zove gazdu koji je kod kuce bio u tom trentku na tel i kaze: Dobar dan bla, bla, bla... recite vasem muzu da se pojavio moare u stampi i ona u slusalicu vikne.... Tazi te neki gospodin Moare u stampi kazu da im trebas.... :D

Tako da na pitanje kako ubiti gospodina Moarea... MESSmedia je dao odgovor!

Sto se softvera tice: Intellihance_Pro_4.2.1 ( ili neka druga verzija) placa se naravno, malo se pomuci, ali namenjen upravo onom o cemu si pitao. Takodje saveti Bruna (deluje definitivno ali treba probati uglove nema pravila) i Jovbranka poslusaj. Softver je definitivno jednostavniji ne resava samo moare vec i ostala ostecenja skenirane fotke. Pomenuti Intellihance_Pro je plag in za Ps