Jump to content

Gasite li aparat kad menjate VR/IS objektive?

darrko
 Share

Recommended Posts

Pa trebalo bi. Danas sam dobio sa servisa 70-200 kome je umro VR. Samo tako je prestao da radi, objektiv je bio na aparatu i u sred fotkanja je umro (u najgorem trenutku, na finisu maratona). Kaze serviser da je jako preporucljivo da se gasi aparat kada se skida VR/IS objektiv. Fora je da se onda, navodno, VR "parkira" i tako je bezbedan, u suprotnom moze da ostane "slobodan". Kao, nece odmah da umre ali moze bitno da mu skrati zivot. Nemam pojma ima li istine u ovome, ali da vam prenesem utiske i mozda ustedim 250+ EUR koliko je kostala popravka :(

Meni se desi da zaboravim da ugasim aparat, jednostavno samo odvrnem i zavrnem drugi objektiv. Mislim da je bezbolno po objektiv ako posle okidanja sačekaš par sekundi da se stabalizator smiri pa onda skineš... u suprotnom će se desiti to što si naveo 250 jevrejčića olakšanog džepa :(

da li je ili nije 'opste poznata stvar', ako sto kintec rece, ja ne znam ali znam da niti gasim aparat niti cekam da se stabilizator 'parkira', a menjam objektive neprestano i svakodnevno. ne poznajem nijednog kolegu koji to radi. za tako nesto u velikoj vecini slucajeva se nema ni vremena.

nikakvih problema do sada nisam imao.

zato se i ne kupuje oprema od reportera ;)

pa kad piči struja kroz senzor onda on ima svoje elektromagnetno polje tj. statički elektricitet i onda se prašina lepi na njega samo tako... ne kapiram zašto ga ne bih gasio i da nije VR-a na ovome svetu, potrebno je manje od sekunde da aparat bude u stanju pripravnosti kad ga ponovo upališ, što reče BigBoy...

• 3 weeks later...

@NShappy

A da ja konstruisem objektiv (odnosno da znam), verovatno bi ga konstruisao da ne mora da se gasi uopste. Jednostavnije je nego da ne moze da se skine objektiv.

Nego, neko je spomenuo da gasi VR na objektivu, pa onda telo. Jel to ta procedura? Ja to nisam naso u uputstvu.