Jump to content

Recommended Posts

Ovaj... sad ja moguce da sam malko slep na boje, al pantone 7708C je ovo:

http://rgb.to/pantone/7708-c

Meni ovo nikako ne deluje da je "svetlo plavo" kako si naveo. E sad moguce da svi mi malko drugacije interpretiramo svetlo/tamne tonove, al ja bih reko da si ti njima ipak poslo "tamno plavu" u vidu pantone 7708C. E sad sto je boja ispala skoro pa crna, moguce da su oni jos recimo nagazili malo vise crne da bi ostatak posla bio ok, pa eto kumulativnog problema.

Evo cak sam i u illustratoru upiso CMYK vrednosti za tu boju koju ovaj sajt kaze i to je po meni prilicno tamno. Onako logicki kod mesanja boja kad umesas u neku nijansu 59% crne, to po meni u startu mora da bude tamno, a nikako "svetlo plavo". :)

• 2 weeks later...

Tek danas sam provalio da je sve bilo ok i sa prvom štamparijom i sa mojom pripremom. Problem je bio kao što sam i pretpostavljao u odabranoj boji..samo mi nije jasno kako je mogla baš toliko tamnija da bude odštampana u odnosu na prikazanu na monitoru..

Šta se desilo ustvari..kada je klijent video plavu boju počeo je da drami (iako sam ga ja upozorio da ne možemo da potrefimo tačnu nijansu kada nema definisanu boju ili pripremljen logo) da to nije dobro, bla bla..i odneo moju pripremu u drugu štampariju (kao što sam već i pisao)..međutim oni su se malo zaje*ali. Ubedili su klijenta da je bila greška kod prve štamparije i da kod njih sa istom pripremom izlazi sve ok, ali nisu primetili da sam ja i jedan deo teksta radio u istoj toj boji kao i problematičan logo a koji je ostao u istoj toj prvobitno "tamno plavoj". Znači da su oni promenili boji na svetlo plavu i ubedili klijenta da je sve bilo ok ali da je štamparija zeznula i da treba da traže povrat novca od njih (u ovom slučaju mene).

Kakva nepravedna situacija..ali, to je bila jedna škola za mene..da ne treba da verujem nikome osim sebi, i eventualno da imam ton kartu kao što sam i planirao..

1. Da li ti je monitor kalibrisan?

Ako nije, potpuno je pogrešno sliku koju vidiš na monitoru uzimati kao reper kako će to na kraju izaći u štampi.

2. Šta ti je uključeno kad odeš u Swatches panel > meni u gornjem desnom uglu > Spot Colors?

Za ažuran prikaz spot boja, treba da ti bude uključeno Use Lab values specified by the book manufacturer. Iz nekog potpuno nebuloznog razloga, u starijim verzijama je uključena ona druga opcija koja ne daje ažuran već samo približan prikaz boja.

3. Jesi li od njih tražio precizno uputstvo kako da pripremiš fajl, i da li si ispoštovao to uputstvo?

Svaka štamparija ima svoja podešavanja a što se boja tiče, najbitnije je šta podešavaš u Edit > Color Settings, tj. u PDF-u Output > Color.

Tek kad si se pobrinuo sa sve tri gornje stvari možeš da očekuješ da rezultat bude priližan onome što vidiš na ekranu. Naravno, uz uslov da nije u pitanju neka pacerska štamparija već ljudi koji rade posao kako treba.

4. Jedino što ti pomaže da se ubuduće spreče ovakve stvari je proof, ništa drugo.

Ako ga oni ne urade, uradi ga sam u nekoj digitalnoj štampariji pa im ga odnesi. Otisak će se verovatno razlikovati malo od takvog proof-a, ali je on sasvim dovoljan da štampar stekne prilično dobru predstavu šta treba da odštampa. Takođe, i ti ćeš imati prilično dobru predstavu šta treba da izađe iz štampe. Samo, da bi takav proof bio validan i od digitalne štamparije moraš da potražiš uputstvo. ;)

Bolje je i ovakvo zezanje sa proof-om nego kasnije takva neprijatnost koju si doživeo...

Pozdrav.

• 1 month later...
Logo i tekst (krive) su bili u PANTONE boji 7708C i kao takvi su poslati a ostalo je bilo u CMYK..da li je možda problem nastao zbog toga što nisam tu spot boju konvertovao u CMYK?

Kada smo istu tu pripremu pustili u drugoj štampariji, sve je ispalo kako treba. Ko je kriv?

Naravno da je problem nastao jer nisi prebacio 7708C u CMYK, a krivi ste i ti i štamparija. Ti zato što nisi konvertovao SPOT boju u CMYK pre slanja a štamparija što je sama odradila konvertovanje. Morali su da te opomenu da postoji SPOT boja u pripremi (7708C) i da moraš da konvertuješ u CMYK.

Pantone karta za ovo ti ne treba. Tebi treba PDf fajl koji prikazuje odnose između PANTONE i CMYK boja i kako bi tu boju trebalo konvertovati u CMYK.