Jump to content

Recommended Posts

Da li neko zna da mi kaze konkretnu adresu ili broj telefona gde bi mogao da nabavim ton kartu za HKS-K ili ako je neko sreo onaj Vodic za CMYK (ili se tako nekako zove) to bi bilo jos jace?

Ovaj vodic je iz 1999 u izdanju Bit - neka BG firma, nisam skontao da li je to neka stamparija, izdavacka kuca ili sta li vec. I nisam siguran da se bas ovako zove, ali uglavnom to su dve divne knjizice (jedna za sjajni, druga za mat) u kojoj se nalazi more boja dobijenih iz CMYK-a, sve sa procentima :huh: :blink:

Hmmmm, nisam siguran gde se moze kupiti HKS-K tonska karta posto je PANTONE skala mnogo vise zastupljenija.

Za pocetak bi mogao mozda kontaktirati firme koje prodaju boje one bi ti verovatno mogle obezbediti i ton kartu.

Pre nekoliko godina moja bivsa firma je kupila Pantone ton kartu iz firme Dekor-art iz Novog Sada koja je zastupnik za Akzo Nobel boje u SCG. Mozda njih da kontaktiras ili neku od slicnih iz Beograda.

Bit firma tacnije Bit Inzenjering je beogradska stamparija (ako na istu mislimo) i njen vlasnik je Vladimir Jankovic - Lale, nazalost adresu i tel. sam izgubio te ti nista vise od ovoga ne mogu reci.

poz`

HKS skala je - koliko ja znam - nemački standard, koji se koristi u nekim njihovim industrijskim projektima, tako da nema šanse da nađeš njihovu ton kartu kod nas. Čak sam se i ja jednom sreo sa HKS-K varijantom kada sam radio nešto za PP banku pre nego što su je Nemci kupili. Verovatno je lik koji im je radio knjigu standarda hteo da bude do jaja originalan pa je izabrao bolju koju nikad nije video na papiru.

HKS skala je ono sto ce ti izvaditi tehnicki direktor svake stamparija u Novom Sadu i pre nego sto je pantone "usao u modu" je bio standard za odabir spot boja...

cenim da i danas u NS vecina stamparija kupuje boje po HKS standardu (najkvalitetnije boje i papir u SFRJ dolazili su iz slovenijem skoro redovno u HKS varijanti pa se ljudi navikli) ali najsmesnije je to sto ti u stampariji izvuku pantone skalu, pa posle "vijaju" boje mesajuci ih od HKS osnovnih.

HKS skalu nikad nisam video u prodaji, a stamparije ih dobijaju uz vece isporuke boja.

ako i pronadjes CMYK ton kartu ili pantone ocekuj da izpljunes dosta casha za to... ali naravno vredi (prvenstveno CMYK, pantone samo ako radis poslove koji vecinom zahtevaju spot boje)

Ja pretpostavljam da znam sta covek trazi; jedna od vecih beogradskih stamparija napravila je pre 6-7 govina svoje ton karte, u formi knjizica, i to u glanc i mat varijanti. Problem je sto ne mogu da se setim tacno koja je, ali cu naci. Moglo je i da se naruci, bilo je oglasa, a najlakse ce ti biti da odes u neki od studija za osvetljavanje (Gama, Error, Aleksandijaili tako neki starij), jer to oni skoro sigurno imaju.

Hmmmm, nisam siguran gde se moze kupiti HKS-K tonska karta posto je PANTONE skala mnogo vise zastupljenija.

Za pocetak bi mogao mozda kontaktirati firme koje prodaju boje one bi ti verovatno mogle obezbediti i ton kartu.

Pre nekoliko godina moja bivsa firma je kupila Pantone ton kartu iz firme Dekor-art iz Novog Sada koja je zastupnik za Akzo Nobel boje u SCG. Mozda njih da kontaktiras ili neku od slicnih iz Beograda.

Bit firma tacnije Bit Inzenjering je beogradska stamparija (ako na istu mislimo) i njen vlasnik je Vladimir Jankovic - Lale, nazalost adresu i tel. sam izgubio te ti nista vise od ovoga ne mogu reci.

poz`

Hvala puno za Dekor-art, zovem kol`ko u ponedeljak, a Bit Inzenjering jeste bila u pitanju, nasao sam ih ali vise to ne proizvode, nemaju na lageru i ne znaju da li negde ima... (Zasto je u ovoj zemlji ovako komplikovano doci do jednostavnih informacija?)

HKS skala je ono sto ce ti izvaditi tehnicki direktor svake stamparija u Novom Sadu i pre nego sto je pantone "usao u modu" je bio standard za odabir spot boja...

cenim da i danas u NS vecina stamparija kupuje boje po HKS standardu (najkvalitetnije boje i papir u SFRJ dolazili su iz slovenijem skoro redovno u HKS varijanti pa se ljudi navikli) ali najsmesnije je to sto ti u stampariji izvuku pantone skalu, pa posle "vijaju" boje mesajuci ih od HKS osnovnih.

HKS skalu nikad nisam video u prodaji, a stamparije ih dobijaju uz vece isporuke boja.

ako i pronadjes CMYK ton kartu ili pantone ocekuj da izpljunes dosta casha za to... ali naravno vredi (prvenstveno CMYK, pantone samo ako radis poslove koji vecinom zahtevaju spot boje)

:huh:

Možda u NS, ali ja u BG nikad nisam video HKS boju u nekoj štampariji.

:huh:

Možda u NS, ali ja u BG nikad nisam video HKS boju u nekoj štampariji.

U En Es -u ti je pomalo blam ako si PANTONE. "Šta ovaj tripuje, da je neke faca?" - to ti kažu i onda urade kao što je gosp. feedback naveo. A ima ono da ti mešinista zameša tj. malo "izdizajnira" tvoj rad, jer je tako njemu bolje i to se tako radi!

Gotovo da je nemoguće u NS uraditi šta si ti hteo npr. bukvalno moraš stajati pored mašiniste i nekako ga ubediti da proširi svoje vidike.

Navika. Selo.

Video ja u Publikumu, ali nikad je nismo koristili.

Oni su imali kompletan set svih Pantone konverzija ikad, i redovno su ga menjali (da ne izbledi). Posle sam se ja zezao sa fotometrom i mesao boje na nekoj maloj repro masini. Btw, oni su takodje koristili (u to vreme, ne znam sad) Akzo Nobel ciji je spot baziran na Euro Pantone setu.

Iskreno, sta ce ti HKS-K? Ako imas neku boju koju moras da dobijes preko HKS-a, nadji na netu konverzije iz HKS u Pantone.

HVALA PUNO!

@syndrome&Gospodin Branislav

Ako poredim PANTONE sa 90-ak HKS-k boja sigurno da ne bi sam izabrao ovo drugo, ali sta cu ja bedica kad u ovom mom "malom mistu" pomenem ovdasnjim stamparima PANTONE, a oni me bledo gledaju. Ovde im je najjaca masina HEIDELBERG iz `69 i kao sto rece feedback, sve je to svapska skola, pa tako su i preuzeli i HKS i prihvatili ga k`o najrodjenijeg. Ne bi se odvojili od njega ni za sta na svetu. I ko sam ja bedni skolovani dizajner (citiram: "K`o da mi je i to neka nauka...") da njima pricam o tome sta valja?

• 4 weeks later...

Zashto proseravaju? Veoma su korektno odradili svaki posao koji sam im doneo, i po pitanju shtampe i po pitanju dorade, ne retko se kod i malo zajebanije dorade deshavaju sranja i po eminentnim shtamparijama u Beogradu.

• 8 years later...

Pozdrav svima.

Stara tema, ali da ne otvaram novu radi jednog-dva pitanja..

Treba mi ton karta, pantone coated-uncoated po mogućnosti formula guide ili slično.. Nije mi problem ako bi neko ponudio i stariju kartu na poklon.. :) ako niko ne poklanja, kupio bih istu po nekoj razumnoj ceni (ne tražim novu)..

Treba mi samo da bih mogao da imam uzorke boje za odabir, jer sam pre par dana sa nekim projektom/brošurom imao jako loše iskustvo..pa da se požalim, i zatražim savet od vas iskusnijih štampara i dizajnera pošto sam ja početnik (da ne kažem hobista jer će se mnogi naljutiti zbog toga).

Naime, radio sam pripremu za brošuru..sve po redu, sa jako kratkim rokom izrade (a od ideje, realizacije, do štampe i isporuke), štampano u Bg sa proverenom štamparijom sa kojom sarađujem već 2-3 godine i po isporuci brošure klijentu, javlja mi da imamo problem..logo koji je trebao da bude svetlo-plavi odštampan je kao tamno-plavi skoro pa crn. Sve ostalo se čini manje više dobro (nije tako zatamnjeno) ali samo logo i boja teksta koja je trebala da bude u istoj boji kao logo. Naravno, imao sam troškove zbog toga, ali pošto je već gotovo sa tim, zanima me da li je bio problem u štampariji (naravno oni su se ogradili da su pustili pripremu onakvu kakvu sam im poslao) ili do pripreme..

Logo i tekst (krive) su bili u PANTONE boji 7708C i kao takvi su poslati a ostalo je bilo u CMYK..da li je možda problem nastao zbog toga što nisam tu spot boju konvertovao u CMYK?

Kada smo istu tu pripremu pustili u drugoj štampariji, sve je ispalo kako treba. Ko je kriv?

Ako si identicnu pripremu pustio u drugu stampariji i ispalo je dobro - nisi kriv.

Ako ti ne polazi za rukom da dokazes, pusti print proof od istih fajlova.

To sto nisi pretvorio pantone boju u cmyk i ne moras da tretiras kao gresku. da su stampali onako kako su dobili u pripremi,bila bi boja vise.

Jedino sto mi pada na pamet je da je mozda bila ukljucena opcija overprint na tom logou, a da je logo bio na nekoj tamnoj pozadini, pa kad se saberu boje...

tesko je reci ovako na nevidjeno.

Nije bio overprint, i pozadina je bila dosta svetlija..to mene i buni, kako je u drugoj štampariji ispalo ok, a u prvoj je bukvalno samo ta plava boja otišla u pm. Kaže ovaj u drugoj štampariji da su ovi pustili više Y i K (mada mislim da bi onda sve bilo tamnije) ili da je bio neki sivi papir..a u brošuri ima belih "delova" i beli su..nisu sivi.

Prvi put se susrećem sa ovim problemom i uopšte nije bilo prijatno iskustvo..prvenstveno što me je koštalo živaca a delimično i zarade.. A sa štamparom da se natežeš ne vredi..on je uvek u pravu.. :D Mada nisam želeo ni puno da se raspravljam kada ne znam gde je nastao problem..samo ne želim da mi se to ponovi pa se nadam da bih sa nekom ton kartom umanjio mogućnost greške u odabiru boja (jer prvenstveno taj logo nije ni imao definisanu boju pa sam morao da je "izvlačim" iz priloženog mi starog odštampanog kataloga te firme..).

Ako si definitivno siguran da nije overprint tpg pantona iz logoa preko tamne pozadine, onda su definitivno oni usrali. Ali nabavka pantone ton karte ti neće pomoći u tome. Sledeći put proof, kao što Panchester reče (ne mora uopšte nešto skupo, samo otprilike da vidiš da neka od boja nije otišla u k***c), ili da lično prisustvuješ puštanju na ripovanje.