Jump to content

Koji dobar monitor za obradu fotografija?

fancyfoto
 Share

Recommended Posts

• Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dell U2312HM (16:9), kao i Dell U2412M (16:10) imaju 6-bit + A-FRC ekrane (nazovimo to softverskih 8-bita).

Ekvivalentni monitori sa pravih 8-bita su jako retki i osetno skuplji od navedenih.

Ovi softverski bi mogli da dodju u obzir, ali ako ne zelis da pravis kompromise, jedino ti ostaje Dell U2410 ("softverski" 10-bit > 8-bit + A-FRC) ili HP ZR24w (8-bit), ali je pitanje da li ces ih naci. Za Dell-a sumnjam, a HP-a jos mozda i uspes. Iako je HP 8-bitni, nema bas nesto veci color gamut od Dell-a U2412M/

Ukoliko se ipak odlucis za jeftiniju varijantu, najtoplije ti preporucujem 16:10 panel (Dell U2412M), zaista vredi tu razliku u ceni, a pogotovo za obradu fotografija.

^^ Vili-sve procitah tj.bar veci deo ali me zanima-jel predstavlja veliki problem sto pokriva "samo" 71 % NTSC profila...? Za obradu fotki doduse ne profi...? Jer je jako fina cena ali da li vredi skoro duplo vise U2410...?Koliko se u realnom radu primeti ta razlika...? Iako kontam da je sa TN panela cak i na taj jeftiniji E-IPS OGROMNA razlika...

Iskreno mislim da nebi bilo problema. On u teoriji pokriva jako slican gamut kao i true 8-bit ekran. Uz dobru kalibraciju, verujem da bi davao sasvim zadovoljavajuce rezultate (default settings je malo los). Nemam jos dovoljno "predjenih km" sa njim da bih mogao da tvrdim, ali prvi utisci su sasvim korektni. Mislim da je odnos "value for money" i vise nego dobar.

Uz sve ovo treba imati u vidu da je U2410 jako tesko naci. Ja ga svima, kojima cena nije problem, preporucujem. Ali nema ga vise u ponudi.

Ukoliko prelazis sa TN+Film panela, ima da budes beskrajno odusevljen :D

Aha OK hvala to su odgovori koje sam trazio...MA ne hjurim odmah sad novi monitor ali u skorije vreme...Inace sad koristim Viewsonica vx 2260 Wm i nije losh ali mi 21,5 "16:9 nije idealan, malo je "nizak"...24 " 16:10 je idealno... i ipak drasticno bolji panel...Tnx josh jednom ;)

Da li mi se samo čini (pošto nisam baš u toku) ali sve vreme imam utisak da se u tom cenovnom rangu nije pojavio naslednik U2410 koji je valjda prilično star model? A nema baš ni neke konkurencije?

Ili grešim?

Mislim, on mi je vrlo zanimljiv zbog fotografije pa zato pitam, da nema nešto bolje i novije a za iste pare. (šta ti je čovek... :) )

Da li mi se samo čini (pošto nisam baš u toku) ali sve vreme imam utisak da se u tom cenovnom rangu nije pojavio naslednik U2410 koji je valjda prilično star model? A nema baš ni neke konkurencije?

Ili grešim?

Mislim, on mi je vrlo zanimljiv zbog fotografije pa zato pitam, da nema nešto bolje i novije a za iste pare. (šta ti je čovek... :) )

Ima i sada dobrih monitora CC... Napisaću ti kad se malo smirim, jer se nikad nisam u životu toliko potresao na forumu nego na ovoj temi kad sam pročitao šta sve ljudi pišu... Uh.... Glava me zabole... Ma oću da me neko banuje odma, da mi prekrati muke...

Pa kad mi neko kaže "Šta će ti IPS i ostale gluposti kad i na TN možeš da uradiš sve što treba." ili "Meni je Dell ružan monitor"... Pa dođe mi d´umrem! Odma!

U 2410je zaista dobar monitor.

Međutim najbolje je da se prati šta ima u srbiji na ovom linku http://www.konfygurator.com/komponente/?q=0726#ta

Ideš dole i pritisneš "Prikaži negrupisane komponente"

I onda lepo u browseru na Search pa ukucaš na search IPS... Naravno biće tu i PhilIPSa.. Ali to ignorišeš.. To ti je lager svih većih distributera u Srbiji koji se redovno ažurira. Naravno može da se skine i njohov program, ali ovako je lakše...

Ima dosta dobrih monitora za svačiji džep. Promenio sam ih nekoliko. Ako je prvi prelazak na IPS sa TN ili CRT, pa to je kao da ti se oči otvore i sa najjeftinijim IPSom. PVA, zaboraviti to je zastarela, skupa i ne baš tako dobra tehnologija.

Sada ovi novi IPSovi imaju i LED pozadinsko osvetljenje, tako da nema velikog grejanja po kome su IPS poznati.

Naravno da ima dobrih monitora, ali U2410 zasad nema pravog naslednika, a od ostalih brendova u ponudi jedino HP ZR24w mu moze donekle stati na crtu (i LP2475w svakako). Eventualno mozda ASUS PA246Q (ne znam kakav je, ali po specifikaciji bi trebalo da je odlican - 98%(Adobe RGB), 100%(sRGB), 102%(NTSC))

^^ Vili-sve procitah tj.bar veci deo ali me zanima-jel predstavlja veliki problem sto pokriva "samo" 71 % NTSC profila...?
Pa sad... i mene je to cesto bunilo, ali u pitanju je standard koji sadrzi sve boje koje se teorijski mogu prikazati, sto ce u praksi mozda biti moguce za ko zna koliko godina. Citat:

Color gamut is the range of color a display can reproduce and is commonly expressed as a percentage of NTSC. Although NTSC stands for National Television System Committee, which developed television standards for North America, in this instance, 100% of NTSC refers to the full range of color that can theoretically be displayed.

CRTs is about 70% of NTSC. A display that can combine both high luminance and a high-percentage color gamut should provide the best image- reproduction capability.

Izvor: http://www.ipctechnology.com/support/techi...color_gamut.htm

Drugari, vec 10 godina radim kao dizajner a jedno 3 se bavim fotografijom i do sad sam mahom imao stvarno kvalitetne i dobre meonitore.... Dugo sam arcio P seriju Samsungovu koaj je kostala ko svetog petra kajgana....

Pre par dana sam uzeo Dell 2412M jerbo mi je trebao veci monitor. On ima takozvani E IPS panel sa LED osvetljavanjem....

Pre kupovine sam ga uporedio sa U2410 i moramo priznati, ili sam ja slep ili je razlika toliko mala da je to neverovatno.... e sad, cla fora je sto ovaj monitor kosta oko 250 eura, a za te pare nudi fantastican odno cene i kvaliteta....

Par dana sam radio an njemu neko editovanje i svi su bili prezadovoljni finalnim outputom, ukljucujuci i mene....

Ako se nema para mislim da je ovo krajnje dobro resenje....

Pretpostavljam da si ih poredio sa fabrickim podesavanjima?

Oba monitora moraju da se kalibrisu, ali i posle toga razlike su zaista samo u najsitnijim finesama i vecinu ce zadovoljiti i jeftiniji U2412M.

Ja sam zbog nekih drugih krupnih finansijskih izdataka morao da odustanem od 2410 i uzeo sam 2412. Uglavnom web dizajn i amaterski fotografija - zasad sam prilicno zadovoljan, a evo i kratkog review-a iz druge teme:

Dell je na trziste izbacio nesto vrlo zanimljivo - jeftinu verziju svoje perjanice U2410 u vidu modela U2412M

Osetno je jeftiniji od U2410, pa da rezimiramo sta je to dobro zadrzao, a sta izgubio od svog starijeg brata, kao i sta je novo dobio.

Zadrzao:

- 16:10 odnos, odnosno 1920x1200 rezoluciju koja stvarno mnogo znaci pri radu

- IPS panel (tacnije e-IPS)

- USB hub

- Ergonomiju

- bogat meni sa podesavanjima

- antiglare povrsinu

Izgubio:

- HDMI

- Card reader

- 2 bita manje. 8-bit (6-bit + A-FRC) umesto 10-bit (8-bit + A-FRC) kod U2410

- wide color gamut (Standard gamut = 71% NTSC, 74.3% Adobe RGB, 95.8% sRGB)

Dobio:

- LED backlight (trosi manje struje i skoro uopste se ne greje)

- Bolju dubinu crnih tonova

Ukratko:

Prvi utisci su sledeci (najkrace moguce) - boje po defaultu su malo problematicne, ali posle kalibracije su odlicne. U pocetku mi se cinilo da su boje malo hladnjikave, ali to ne smem da tvrdim posto je to mozda bio subjektivni utisak a nisam imao referencu sa cime da uporedim. U svakom slucaju treba malo smanjiti zeleni kanal. Sjajna ergonomija postolja, puno opcija za podesavanje u OSD-u i prijatan za rad generalno. Tih 120px visine u odnosu na 16:9 znaci MNOGO! Antiglare povrsina ekrana se odlicno nosi sa ambijentalnim svetlima, ali zato slika mozda moze da deluje ne-bas-toliko-cista kao na onim shiny-femsi monitorima, ali to je definitivno kompromis koji ja prihvatam. Uniformnost pozadinskog osvetljenja je odlicna i nisam primetio ikakav bleeding. Color banding vrlo malo izrazen u sivim tonovima. Crna je prilicno crna :)

Mislim da je trenutno najbolji odnos ulozenih para i kvaliteta koji se dobije. Ako uzmemo u obzir razliku u ceni u odnosu na U2410, kao i nedostatak U2410 na trzistu, smatram da je ovaj monitor odlicna kupovina i da ce podmiriti potrebe velikog dela nas (dizajn, grafika, fotografija i slicno).

Ljudima koji nisu spremni na kompromis, kojima je neophodan wide color gamut, ne preporucujem. Ali takvi ni ne treba da traze monitore ovog cenovnog ranga.

Ovo su prvi utisci, bez nekog detaljnog testiranja i nemojte da ih uzimate zdravo za gotovo.

Takodje, sve je to subjektivna stvar i svakome ko planira kupovinu monitora, kao i uvek do sada, savetujem da prvo proba monitor.

Ovim sam samo hteo da dam neke osnovne informacije i svoje misljenje za one koji su trenutno u procesu trazenja jeftinog monitora za posao.

Na kraju krajeva, ova tema se i zove "Jeftin monitor za posao" :)

Nikad veća i povoljnija ponuda monitora sa IPS panelom, evo šta sam našao danas da nudi EMMI

- 21.5" HP ZR22w - 19680.- din

- 23" Asus VS239H LED IPS - 20599.- din

- 24" Dell U2412M IPS LED - 23999.- din

- 21.5" HP ZR2240w LED IPS - 25299. - din

- 24" HP ZR24w S-IPS - 28999.- din

- 24" HP ZR2440w LED IPS - 3399.- din

- 27" HP ZR2740w LED IPS - 64199. - din

Inače ja sam od njih kupio pre jedno 5-6 meseci HP ZR24w i zadovoljan sam, samo ja sam ga tad platio preko 40000 din, a sad je ispod 30000 :blink: :unsure: :lol:

za pola godine pojeftinio više od 25%

Drugari,

posle koriscenja monitora, koji su svi redom kalibrisani, stvrano moram da izrazim sumnju da ce bilo ko, a tu naravno i na sebe mislim, videti neku neverovatnu prednost u2410 u odnosu na ove sto sam ja sebi uzeo u 2412M, a uzeo sam 4 komada...

ne kazem pritom da ne postoji, vec da je izrazito mala i prakticno neprimerena razlici u ceni....

E sad, mi ove monitore koristimo za pripremu stampe, a ja i za editovanje fotografija.... U poslednjih par nedelja stvarno nisam nasao neki konkretnu zamerku, sve radi kako treba....

Iskren da budem, mislim da stvarno mora da si totalni ultra mag da bi nasao neku ozbiljnu manu takvom monitoru, jednostavno odnos cene i performansi namece da je to dobar zibor. Uzgred, i taj HP sigurno radi podjednako dobro ako ne i

bolje....

Ko hoce moze i da dodje do mene da proba!

Koliko sam ja razumeo, ono što je uporedivo sa DELL U2410 je HP ZR24w.

Pri čemu sad prvi košta oko 44.000 RSD a HP 29.000 RSD. :blink:

Uopšte nije mala razlika u ceni... na kapiram.

Mislim, nebitno, samo glasno razmišljam, ko zna koji su tu sve faktori u igri.

Nisu ista klasa , dell je U2410 je 10bit , hp ZR24w je 8bit = ukratko dell je dosta bolji - vredi te razlike ukoliko se bavis fotografijom , nekom kriticnom pripremom , etc ...

Sa dell U2410 mozes uporediti Asus PA246Q = koji su tu negde i po specifikaciji i po ceni - ovi ostali ips paneli su losiji , i razlika u ceni je opravdana .