Jump to content

Recommended Posts

Hello Folks,

Sinoc sam pravio 2 modela stalka za halogene reflektore koji mogu da se naprave za vrlo male pare... Sada je pitanje da li to uopste moze da funkcionise...

Evo kako sam ih izmodelovao:

( napomena: sve velicine su proizvoljne - to je vas izbor )

REFLEKTOR I

Reflektor-I.jpg

Kao sto vidite na slici, reflektor ne moze da menja visinu, ali moze da se pomera u zglobu koji je deo reflektora (bar onih sa buvljaka). Od materijala samo jedna valjkasta letva (moze stara garnisla) i dva ista parceta daske za "krst" postolje.

REFLEKTOR II

Ovaj model je za malo zahtevnije tj. reflektor moze da se pomera gore - dole... Postolje je u potpunosti isto kao kod prethodnog modela ali se "nosac" dosta razlikuje.

Reflektor-II.jpg

Sraf.jpg

Pre svega treba da se napravi metalni obruc ciji je unutrasnji poluprecnik za malo veci od poluprecnika stuba (od garnisle)... Zut-zlatan deo (na 2. slici, na prvoj je pokazan crvenom strelicom) je sraf koji kada rasrafimo olabavimo obruc mozemo da modifikujemo visinu reflektora (posto je na istom obrucu sa druge strane pricvrscen reflektor - pomeranjem obruca pomeramo i reflektor) kada odaberemo visinu dovoljno je da zategnemo sraf. Samo problem je odabrati materijal i coveka ko ce da ti napravi takav obruc i da izbusi rupu za sraf...

Zuta i narandzasta strelica pokazuju moguce smerove kretanja reflektora.

_________

Verovatno ce biti mnogo zabuna - pre svega zbog dosta nejasnog teksta... Pa sta vas interesuje PITAJTE!!!

Drugo, interesuje me da li je ovo sve ostvarivo? Secam se da je Sonic pominjao stalke... Pomenuo je da se reflektor greje "ubi Boze" pa men interesuje da li ovi stalci mogu uopste da se naprave i da sluze?

I NAJZAD: Da cujem aplauz za modelovanje :) :D :D

p.s. Purple, nemoj da mi se smejes zato sto rasvetu zovem reflektori... :D

Pozdrav

Ovo je resenje za provincijalce...

Problem mi je da se "mantam" po "ko to tamo peva" busevima :D

Sonic,

Mislis da bi reflektor zapalio drvo?

i hdedoh da pitam: Kupujem neke "reflektore" buvljak V2.1.100 beta (sa krackom :D ) :D i interesuje me kakav kabl treba da kupim treba li da se lemi i sl...

nista ne treba da se lemi nego da se kupe kablovi odgovarajuci [snazi potrosaca, dakle min. 1 kvmm po zici] i uticnica [sa uzemljenjem i gumenom `oplatom` po mogucstvu]

sve se to srafi [kalaj se lako topi pa se uglavnom ne koristi za 220V]

i da, rasveta je u stanju da zapali sta god ti treba.

Reflektori od 500W se poprilicno griju, kao i njihovi kablovi. Svi spojevi trebaju jako dobro biti uradjeni. Stalak nisam primjetio da se grije. Nakon sto bude upaljen bar 5 minuta, reflektor se poprilicno usija, tako da jedini nacin da ga u tom trenutku okrenes, usmjeris je rucka koja se nalazi na vrhu.

@crnamrlja, verujem ti druze da si video stalke :) nego ja sam takav.. pusti :)

e sad, shto se grejanja tice, na reflektorima koje sam ja kupovao PISALO JE negde na nekom papiru koji ide uz njih (ili kutiji) da ispre i iza treba da ima prostora bas zbog grejanja i to ne malo.. nego nekih 40-50 cm..

e sad, kad stoje na ovom stalku nema nista iza reflektora ali ako ga zakacis na to drvo (ona slika za pomeranje gore dole) GARANT dovodi posle 15 minuta rada do "mirisa" zapaljenog drveta...

Chekajte sta se greje?

Telo ili kabl ili je ko mikrotalasna pa da przi sve zivo :D

Dal da pravim modele ili ne? (Dobar li je prvi)

Ko hoce da se kladi u pivo da ce se kad tad nekom zapaliti stan ili model dok se zeza sa reflektorima?

Pakosnice (NIKADA I NI POD KOJIM USLOVIMA MI U RUKE NEMOJTE DATI APARAT AKO PRE TOGA NISTE NAPRAVILI BACKUP FOTOGRAFIJA SA KARTICE.:lol:/ fotka gde je razvalio Yugo :D - zna on da na njega mislim :D ) , Sad nema da smem da unesem reflektore u kucu :D

Ko hoce da se kladi u pivo da ce se kad tad nekom zapaliti stan ili model dok se zeza sa reflektorima? :lol:

ooovaj, kako bih ti rekao...

skor do sad (zapaljeno, spaljeno, osteceno):

-drvo na ormaru (pre nabavke stalaka drzao sam ga .. ma ne pitaj..)

-stolica

-sto

-mala drvena klupica

-daska za peglanje

-jedna kartonska kutija (ne znam shto sam stavljao na karton, mora da sam bio pijan)

-tepih (ali bas lepo izgoreo.. nakon iskljucivanja reflektora spustio sam ga na pod da se ohladi :lol:)

-.... ko zna shta jos sve ne..

a to je sve bilo sa reflektorima od 500W.. ovaj od 1000W jos nisam montirao :lol:

Sve se grije!! tijelo ne mozes dodirnuti zato sluzi ona rucka ako ga trebas zakrenuti ili pomjeriti. Kabl se grije ali pristojno, ne previshe... utikac takodje :)

propisno uradjen kabl ne sme da se greje, kao ni utikac.

moze da se greje samo sekundarno tj. od blizine nekog drugog izvora toplote.

ako se greje sam utikac, kontakti unutar njega su previse tanki za snagu koju potrosac vuce.

A cemu muke oko pravljenja stalka,pa kupovine reflektora pa...hoce li to raditi ili ne?

Nadjete nekog sto svercuje robu iz Madjarske,ima ih na svakom koraku,zamolite da vam donese original stalak sa 2 reflektora na njemu i to sve za nekih 20-25 eura,ima ih moj drugar i odlicni su.

-stolica

-sto

-mala drvena klupica

-daska za peglanje

-jedna kartonska kutija (ne znam shto sam stavljao na karton, mora da sam bio pijan)

-tepih (ali bas lepo izgoreo.. nakon iskljucivanja reflektora spustio sam ga na pod da se ohladi :lol:)

-.... ko zna shta jos sve ne..

Piromane!! Ti si opsta opasnos :))

cuj pijan palio reflektor... obicno ljudi nesto drugo rade kad su pijani, ne hvataju se aprata :)

Crnamrlja je potpuno u pravu: promeni kabal i utikac.

Kabl i utikac su dosli uz njega. Gumeni kabl, ne plasticni i solidno debeo. Takodje produzni kabl poprilicno debeo i fabricki pravljen. Kabl se zagrijava.. minimalno, cisto da nije mrtav ladan. Na spoju utikaca i produznog vec je malo visha temperatura...

Imam i ja fen s preko 1000W i cinjenica je da se ne grije.. cudno.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...