Jump to content

Makro sa 400mm + extenzion tube

Recommended Posts

Tehnike prilaska su razne, šator, kola (veliki broj ptica ne reaguje na kola naročito ako se sporo kreću), gnezdo, vabilice MP3 plejeri sa snimljenom pesmom, hranilice...

Svraku sa najlepše fotografisao sa prozora muvaju mi se ispred zgrade na 5-6 m od mene i uz nalo strpljenja link, mada još čekam svoju pravu fotografiju svrake. E da imam ih i na gnezdu link.

Uglavnom oprema i tehnika su tek početak velike avanture. :D

^ to se ne zaboravlja ;)

Primetio sam u poslednje vreme da je na Zoni (samo za makro pricam) trend sto vece uvecanje, a da se malo manje vodi racuna o drugim stvarima, kao sto je kompozicija, radnja, pozadina (cak se i ostrina zanemaruje (ne mislim na plitki DOF))... Neka s niko ne nadje uvredjenim, ali, ova promena koju je servirao Geza mi bas prija.

Inace, meni je interesantno da cujem kako prici, izmedju ostalom, i ovakvim stvorenjima, kako bi ih fotkali iz blizine od par metara.

Na terasi je moja zena zasadila Surfiniju i redovno sam vidjao ovo stvorenje za koje sam stvarno pomislio da je kolibri.

Mene se uopste nije plasio i jednom sam imao Canon A580 i slikao ga sa 30cm,samo sam pruzio ruku i slikao onako od prilike pa su i fotke jadne. Posto sad imam ozbiljniju opremu,sledece godine stizu fotke.

Mozda je i plasljiv ali ja nisam imao takvo iskustvo

leptir1.jpg

leptir-1.jpg

Nikako da se nateram da probam da slikam ove minijaturne letelice sa teleobjektivom, jos samo da nabavim 50-200 :D ...dobro si ga zabo, ne mogu ovako da provalim dal je dovoljno ostro da se fotka proglasi uspesnom za neki veci print, pa te pitam to....deluje mi da moz da prodje.

edit....sad sam opet ostisao da vidim fotku, kad ono tamo neke koje nisam video, nema veze, vidi se da su ostre, dakle zaboravi na moje pitanje o ostrini.

• 2 weeks later...

@kobayashi

nisi pratio na casu, niko nije pominjao kolibrija (kanarincom :lol: ) ;)

PS

ja bi voleo da Geza kaze i sta je na slici u postu #35

jel to ista vrsta ili ... ?

PSS

da li i ove dve zivuljke spadaju u istu kos

p1050281g.th.jpg

p1050244n.th.jpg

• 1 month later...
@kobayashi

ja bi voleo da Geza kaze i sta je na slici u postu #35

jel to ista vrsta ili ... ?

PSS

da li i ove dve zivuljke spadaju u istu kos

Sve spadaju u isti koš. Evo sad čačkam po netu, i ako se ne varam, prva je Hyles livornica, druga je sigurno Agrius convonvuli.

Svi su iz porodice Sphingidae, samo što se Macroglossum stellatarum obično viđa danju, ostali uglavnom uveče.

Mislim da je u 35. postu takođe A. convonvuli.

Evo još 3 vrsta koje sam ja uspeo da uslikam (ne baš najbolje, ali šta je tu je...):

Hameris furciformis

img2444veb.jpg

Mimas tiliae?

img9911veb.jpg

Deilephila

img9746veb.jpg