Jump to content
boki_doki

Canon 7d

Recommended Posts

@kuntalo - pazi, i ja se pitam odakle ovoliko potrebe za pixelpeepovanjem (i pimpovanjem). ali kapiram da sve radi kako treba ne bi se tu mnogo sta dovodilo u pitanje, realno.

^Ma da, sigurno.

"Realno..."

Realno... Očigledno je da NEKE OD VAS zanimaju SAMO & ISKLJUČIVO primeri koji na neki neverovatan način "dokazuju" da sa 7D postoji neki problem.

Problem je u tome što taj "problem" nije problem - to je već dokazano na svim primerima do sada - prvo čuveni AF problemi sa 450D, razne gluposti sa 5D mark II i ko zna kakve sve još gluposti koje na kraju svi zaborave, a oni koji ih u početku potenciraju po forumima naprasto počnu da se prave blesavi i niko to više ne pominje.

Koliko ja umem da brojim, ovde su 7D probali i Kristijan (koji ga i ima) i Abdee, od kojih ni jedan nije ostao sablaznut nekim uber-idiotskim krš fotkama, koliko se neki ovde trude da isčeprkaju po netu. A tu je i Dicky, pa ćemo videti koliko ove linkovane nebuloze imaju veze s mozgom.

E pa braćo, ako je i od vas - mnogo je.

@v1z4rd

Obrati pažnju da su u pitanju čak 200% kropovi. ;)

Da, vidi stvarno - loša fotka majku mu... i još difrakcija na f/14... qqlele - izgleda da im je pokvaren ovaj primerak aparata... :D

Pozdrav

Dovođenje nečega u pitanje i ovo baš i nema mnogo veze, zar ne? Mada, nije da ne treba očekivati ovakve stvari, takav je fotografsko-forumski svet svuda, kako se meni čini, ali ovoliku količinu... bespotrebnosti- nisam očekivao.

Da li bi se stvar rešila jednom CvsN temom, a u ostalim da se svaka glupost briše bez pardona?

Ja sam za, jednostavno, samo sam zamolio guru-a da postavi neku everyday shoot pic i nista vise. Posle toga dolazi napad u smislu kako nema on sta da pokazuje nekom vlasniku Nikona fotke i kako je pun internet primera... dajte malo ozbiljnosti...

Ako posedujem Nikon to ne znaci da je svaki moj post na Canon temi okrenut protiv Canona, ali to vec nije moj problem vec onog to tako rezonuje...

^Ma da, sigurno.

"Realno..."

Realno... Očigledno je da NEKE OD VAS zanimaju SAMO & ISKLJUČIVO primeri koji na neki neverovatan način "dokazuju" da sa 7D postoji neki problem.

MENE STVARNO ZANIMA DOBAR SNIMAK, ne bih trazio primer od ljudi ovde. ja sam postovao bukvalno sliku medju prvima od kojih sam naleteo da je imala dobre 'uslove' za procenu IQ-a.

nisam jedan fanboy i odavno razmiljam od canon FF telu (5d konkretno, neprevazidjen za te pare) na koje bih kachio svoja Nikkor stakla, da ne dodje do zabune. samo mi je nerealno da se treba toliko truditi da bi se iskopao fotos sa vrhunskim IQ-om sa ove sprave kao sto mi je nerealno da neki srecjni vlasnik koji je uchestvovao na ovoj temi nije do sada okachio neke RAW-ove kojima bi se posluzili.

uzdravlje!

Za početak...

it appears that ACR 5.6 is devastatingly better with the 7D than any other converter and that includes DPP and C1v5. gain this is from memory but it seems to be on another planet compared to even DPP and C1v5

Znači, ovde ACR > http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Camera_Raw_5.6#Download

Onda ovu fotku:

352nlp3.jpg

...pogledajte na 100%, razvijenu prvo bez oštrenja (znači 0%):

of0adx.jpg

...a onda i sa oštrenjem (osrednje):

34dklro.jpg

Ako ni to nije dovoljno, ovde je link ka fullres RAW fajlu.

Pozdrav

ovo gore vec deluje posteno.

probacu da se poigram malo sa raw fajlom.

Inace, ne bih da ispadne da serem po temi samo. Moj cilj je prost i jedan jedini. Mislim se da prodam 40d i uzmem 7d. Necu da pljunem soma evra a da uzmem aparat koji ce davati iste fotke kao 40d. Video me ne zanima, FPS me ne zanima (ne vise od 6 fps sto ima 40d), 18mpx me pogotovo ne interesuje. Ono sto me interesuje veoma je IQ i kvalitet slike na velikim ISO vrednostima. Zato sam toliko na ovoj temi, i zato toliko trazim primere.

Zavidim (na neki nacin) ljudima koji imaju dovoljno kesha da punku za novi aparat i onda kazu, "a jebes ga, nije to to. kupicu ja ipak mark IV, a ovaj neka bude peto backup telo". nemam kesh za to i hocu do u sitna crevca da vdim i probam sve sto mogu pre kupovine!

poz

...Video me ne zanima, FPS me ne zanima (ne vise od 6 fps sto ima 40d), 18mpx me pogotovo ne interesuje. Ono sto me interesuje veoma je IQ i kvalitet slike na velikim ISO vrednostima.

A sto onda ne uzmes 5D? :mellow:

Svejedno je, stari 5D ili novi, to je FF. To mi je mnogo daleko za sve sto radim (koncerti primarno) i tu mi 1.6 krop radi posao mnogo vise nego suv kvalitet. Dzaba mi bruka fotka ako ne mogu da dobacim :)

Mada... ako uzmem 7d, planiram da uzmem stari 5d kao drugo telo za dogadjaje u jednom trenutku. Nesto sam mislio i cenim da je to jako fina kombinacija!

^ Trenutno kod sebe imam i 40D i 7D, pa možda mogu da ti pomognem. 7D je u svakom mogućem aspektu bolji od 40D, to znači da je i IQ bolji (prvi utisak ) . Ali ako sve te lepe stvari koje 7D nudi tebi ništa ne znače i zanima te samo IQ i ništa drugo , onda slobodno preskoči 7D i štekaj za 5DMK2. IQ na 7D jeste bolji ali nije 1000e bolji, niti smatram da bi neko sa 40D trebao da predje sa 7D samo zbog toga

Hvala Dicky. Malo sam ja odleteo daleko sa gornjim postom. Video mi stvarno nista ne znaci sem da zabelezim lepe trenutke, a 18 mpx moze da posluzi za resize. Takodje mi odgovara sto je zaptiveno telo, ali to je malo sporednija stvar

mrak 2 je super kao sto rekoh, ali postoji problem FF-a.

Ja i dalje cekam tvoje fotke i tvoj neki test.

Poz

Evo ovako na prvu, 7D izgleda da ima elemente zaptivenosti, ali daleko je to od one zaptivenosti na koju sam navikao kod 1D.

U svakom slučaju bolje je telo od X0D

Kako se uopšte testira zaptivenost? Pretpostavljam da ne misliš na to, nego na opšti utisak kvaliteta spoljne izrade? Nadam se da ih nisi umakao u kadu sa vodom... ;)

mrak 2 je super kao sto rekoh, ali postoji problem FF-a.

Ne bih da Te ubeđujem, pogotovo ne na ovoj temi, ali - samo da skrenem pažnju - ne zaboravi na enormno veću rezoluciju mrak2, koja Ti omogućava da praktično kropuješ do rezolucije 40D, a time dobiješ i, na neki način, "veću žižu", ali sa fantastičnim IQ-om. Ogroman procenat kropova je upotrebljiv na 100%, što znači da iz jedne fotke možeš da izvučeš čudo detalja.

Mislim... kad već kažeš da te prednosti 7D ne privlače kao takve. B)

E sad dobro, 7D je tu u još većoj prednosti, jer - em ima dosta mesa za kropovanje, em je i krop senzor.

Ali, IQ nikad neće biti kao na FF-u. ;)

Pozdrav

Ili kada ili izadjes na jesenju kishu pa udri lagano dok na player-u slusas Guns n' Roses :D

^Ziva istina Storme. Moracu da porazmislim o tome malo :)

Pretpostavljam da ne misliš na to, nego na opšti utisak kvaliteta spoljne izrade?

Ne, kvalitet izrade je zaista vrhunski, usudio bih se da kažem da je što se toga tiče trnutno najbolje ne-1d telo. Ali kad otvorim vratanca kartice i baterije postaje mi jasno koliko je aparat "zaptiven"! U tim delovima, koji su i najosetljiviji, je isto zaptiven koliko i 40D, znači oni mali sunđerčići i to ne sa svih strana poklopca ...

Jeste, bas ziva istina sto malo gore rece storm za 5dII. Izgleda da se sve, kako god da se okrene i obrne, poredilo i poredi sa EOS 5D i 5DII. Da se vrate i iscitaju teme, to su verovatno dva najvise spominjana aparata zadnjih nekoliko godina, i sa najmanje mana. Oni su ipak najvise vraceno-za ulozeno.

Ja nisam nesto mnogo gledao te probne fotke sa 7D po internetu, ali gledam sta se pise ovde. Milsim da je on prevashodno namenjen ljudima kojim je teren "fotografska kancelarija" i gde se u trenutku mora odreagovati. I cemu onda 18 sumnjivih mpx, i los IQ. Bolje da je aparat imao 12, ali i dobar IQ.

Preko 15 mpx, treba samo onima koji zive od njih (stock, katalozi, vece reklame, itd.)

Reporter ce retko doziveti da mu treba rezolucija veca od a3 (i to je preeevise), ali mu dobar IQ mnogo, mnogo treba, pogotovo kad njegov rad ide u ofset. Bilo kog reportera da pitate sta bi zeleo da ima u rukama, bilo bi .. dobru ergonomiju, 10-12 fantasticnih mpx, tacan brz af, fantastican IQ, dobar rafal..

Ovo sve za 7D pisem na osnovu onog sto je ovde pisano i izlozeno.

Canon je sa 5DII uradio nesto nesvakidasnje pozitivno, perf. 21mpx, perf. IQ, perf. fulHD, solidan af, solidnu ergonomiju.....taj aparat dakle vredi ama bas svaku paricu i bogme, imacu ga i ja jednog dana :rolleyes: . Ovo mi sve izmedju izgleda..pa .. onako - neinteresantno za moj posao.

Pa kad bi 7D imao 'samo' 12MP, po cemu bi to onda bio bolji od Nikona (npr. D700)?

Ovako, C uvek ide na sigurno, ako nista ono bar MP ima na pretek + veci izbor optike po nesto nizim cenama...

e nem' pojma, trebalo je bit' zicer al' malo moj... do 14mp i to ti je puna kapa. otvarao ja raw i dinamika je isto zatajila. ne kapiram za koga su tih 18mp i dalje, a kao sto neko reche na ovoj temi, downsize je malo glupo koristiti za svaki snimak.

Evo danas smo se malo igrali sa sedmicom u sdudiju , moram reci da blicevi odlicno rade u wireless-u , svaki put su okinuli i namestanje snage blica sa aparata je odlicna stvar , koristili smo 2 blica i 2 blic glave za ovo slikanje.

fokus je bio korektan , promasio je svega par puta , ali to mogu biti i moje greske , uglavnom bez zamerki.

kvalitet slike je po meni vrlo dobar kad se sve kockice poklope , dobar (odlican) objektiv , f ne veci od 8 , ultra tacan fokus ,..

na 18mp svaka minimalna greska se mnogo vise kaznjava i teze je napraviti bas bas ostre fotografije , te je na netu opsta ludnica da je 7d los i da je mekan , itd.. slicno je bilo i sa 5d2 i d5 , teze je napraviti ostru sliku na 5d2 nego na 5d iz istih razloga.

evo vam jedan full size primer koga interesuje , radjen sa sigmom 70mm f2.8 macro na f4.5 iso 100.

slikano u raw-u konvertovano sa DPP , contrast -1 , sharpness 2 , ostalo sve nule:

(sacuvano kao jpg , kvalitet 10)

http://www.pbase.com/skynesher2222/image/119555039/original

Bre ljudi ima tamo u meniju opcija za promenu rezolucije...Kome ne treba 18mpx neka lepo stavi na 8 i kraj priče. Mislim da je jako glupo kritikovati aparat zato što ima 18 mpx. Ja to svakako vidim kao prednost nikako kao manu.

Sada sam probao na 350D da fotkam u 3456x2304 i u 1728x1152. U oba slucaja je koriscena cela povrsina senzora (vrlo logicno sam utvrdio :D). S obzirom da 7D nudi nizu rezoluciju od 3888x2592 (tj. 10Mpx) da li se njome moze dobiti potencijalno bolji snimak, sa manje suma, u odnosu na konkurenciju? Da li je neko isprobao tako nesto?

Pozdrav! MrBigJump.gif

EDIT: Hehe... bas u isto vreme pisao kao i Dicky :D