Jump to content

Ko je reko da kit objektiv nevalja?

Recommended Posts

^ Zavisno od objektiva, ali racunaj od 10cm do 50cm

Meni su govorili da se sa tim staklima javlja defekt... jbg. neznam kako se to zove na srprkom (Aberazione Cromatica) ali ja do sad nisam primetio tu manu.

Mi to vabimo Hromatska aberacija.

To je pojava koja se javlja kod sociva i pri kojoj se razliciti delovi spektra boja razlicito prelamaju. Najcesce mozete da je vidite na granju koje je fotkano nasuprot neba, a izgleda kao ljubicasto crveni prelaz sa grane na nebo.

Postoji i sferna aberacija, a javlja se jer se zraci koji se prelamaju na razlicitim delovima sociva ne seku u istoj tacki.

S ovim su nas davili na geodeziji, pa sam zapamtio :P , a bitno je i za fotografiju.

Hromatska

Sferna

• 1 month later...

Ja naveden ovom citavom pricom o Close Up filterima, definitivno odlucih da uzmem +3 ili +4. Vidim da je kvalitet fotki sa kit objektivima vrlo zadovoljavajuc, ili da se bolje izrazim - daleko bolji nego sto sam ocekivao. :) Posto su i meni prosipali tu pricu o degradaciji kvaliteta fotki, moram da pitam da li uzimati +3 ili +4, ima li razlike (osim u zoomu)? Imam Nikon D40 i kit objektiv (18-55), pa se jedino plasim kako ce da fokusira, degradacija me ne plasi, primeri sa prethodne strane su me odusevili. :)

Pretpostavljam da onih 28cm kao najmanja razdaljina kod kit objektiva i dalje vazi sa close up filterom?

Bio danas do Axel-a da vidim sta imaju od Close Up filtera, za 52mm nemaju trenutno nista, pa mi prodavac rece da probam 58mm Fujiyama +4 sa adapterom za 52mm, rek'o ajd'.

Testirao sam filter na poklopcu za objektiv, stvarno nisam znao sta drugo da jurim po radnji??? Elem, imam D40 i kit 18-55 sto bi po vama trebalo super da funkcionise sa +3 ili +4.

U radnji im je jako lose osvetljenje tako da i na ISO 1600 sam jedva uspevao da primirim VR i ruku koja se tresla u pm zbog poze, vidi se na prvoj slici. :lol:

Bez filtera

DSC_1408.jpg

Fuyijama +4 sa adapterom

DSC_1410.jpg

I da budem iskren ovo je daleko od onih uvelicanja na primerima sa prve strane. Da li je opticka varka ili je jednostavno Fujiyama losa ili pak +4 previse jak za kit (zbog fokusa), ne znam, uglavnom nisam odusevljen. Pitao sam ih da li ce sa Hamom malo bolje da se ponasa, rekli su mozda, moguce, ne znamo, tako da jbg evo pitam vas sta mislite.

Znate koliko moze da bude veliki poklopac za 52mm pa procenite valja li ovo, ili da cekam Hama +3? Mogu slobodno da garantujem da sam slikao ovo iz najmanje moguce daljine jer aparat nece da okine ispod tih, lupam, 25cm - sto je dobro za macro pogotovo.

Froger & Devil sta mislite?

Koliko mogu da primetim (a sto je vrlo bitno za makro fotografiju) dobio si ostrinu ;)

Napravi maksimalni krop prve i druge fotografije i uporedi ih,mislim da ces bolje videti razliku.

Probaj kad budes u prodavnici da nasrafis jos jedno staklo +4 na postojece +4 (i to moze da se odradi).Niko od nas to nije probao ali sam procitao da bi trebao da dobijes vece uvecanje

Devile ne znam jesmo li se razumeli, ali ovim filterima nema teorije da mozes dobiti ostriju fotku, znaci ili ista, ili ''degradiranija''. Koliko ja vidim, ovo uvecanje je manje vise ok, bitno da je ostrina na nivou tj nije se izgubilo mnogo, mozda cak i nista.

@Devil79

U Axelfoto-u kazu da se od Hame moze naci samo +3, tako da si me sad zbunio sa Hamom +4. Nesto se razmisljam, posto sam narucio Hamu +3, da li da narucim jos jednu pa da idem na +6 kombinaciju, na sta li ce to da lici i kako ce funkcionisati AF, uopste nemam predstavu. Ako imaju Hamu +2, onda bih isao na +5.

Moram da ponesem nekog mrtvog insekta u Axel da tamo sve isprobam. :lol:

I dalje stojim iza tvrdnje da tvoje fotke sa prve strane deluju nadrealno (pogotovo kropovi, gde je oko OGROMNO), i jednostavno ne mogu da poverujem da si to dobio sa kit i +3 Hama? Tu kombinaciju koristis?

http://azone.clubsnap.org/insectguide/page01.html

Covek objasnjava dosta toga u vezi close up filtera, i to na prosumer aparatu. Koliko vidim jako uspesno ih koristi, i to opusteno dual +4 (+8). E ako on nema problema sa AF na prosumeru na +8, zasto bi ja nesto lomio glavu da li da uzmem dva +3 ili ako naletim na +4. Covek koristi Hoya +4 filtere, nesto ne vidim da mogu kod nas da se nadju, samo Hama i Fujiyama.

Takodje je i napomenuo ovo:

Meanwhile, you can do a some calculations to find out magnification factor before deciding which close-up filter/lens to purchase. The formula goes like this:

magnification factor = f / ( 1000 / d )

where

f is the maximum focal length of the camera,

d is the diopter rating of the close-up filter/lens

Take for example the S602, with a maximum focal length of 210mm. If i'm getting a +4 close-up filter, my magnification factor will be:

magnification factor = 210 / ( 1000 / 4 )

= 0.84

Not very impressive on paper, considering the fact that a true 1.0 factor will allow you to fill the entire frame with an object of 35mm in size. Stacking two +4 filters will produce a more practical result, and using the same formula as above, my magnification factor is now 1.68.

Mislim da je ovo jako bitno.

Eto ti resenja,ali nemoj da se zavaravas da mozes da dobijes rezltat kao makro objektiv. Moraces da radis kropove i to je OK za postovanje ali ne ako hoces i da stampas fotografije.

Izvini ako sam te zbunio mojim v.konjicom na mojoj slici jer sam koristio makro objektiv u kombinaciji sa uvelicavajucim filterom. Hteo sam da pokazem sta se dobija mada nisam naveo ali se vidi u exifu.

Evo jos jednog primera +3 sa makro filterom http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=66188

Closeup filter ti omogucava relativno malo uvecanje. Ta varijanta ti je sasvim OK za fotkanje celih leptira i vilinih konjica. Za fotkanje oka i sl. ces morati da nasrafis drugi prevrnut objektiv, na tvoj objektiv ili bez njega. Ja na tvojim primerima ne vidim nikakvu degradaciju ostrine, pa s obzorom na cenu stakalceta mislim da ne treba mnogo da mozgas.

Na livadi imas uvek bolje svetlosne uslove nego u Axelfotou, pa mozes i da dobijes bolju sliku. Samo na livadi ima vetra, pa ovako duge ekspozicije retko pale.

Duplirana closeup stakla nisam koristio, pa ti o tome ne mogu nista reci sem da sam cesto gledao primere na netu koji su bili jako dobri.

moze li mi ko pojasnit sta se dobija prevrnutim objektivom? da li se moze prevrnuti zoom objektiv (recimo moj 18-05mm)? da li se smanjuje najmanja daljina fokusiranja ili sta vec? i koliko kostaju adapteri otprilike za tako nesto?

hvala

Objektiv moze biti prevrnut pa postavljen direkrno na aparat

Klik

Ili prevrnut na objektiv

Klik

Adaptere ces ovde tesko naci pa ces morati da se dovijas (lepljiva traka isl.) Mozes prevrnuti i tvoj objektiv, ali je bolje da koristis neki stari manuelni, koji mogu da se jako jeftino nabave.

Daljina fokusiranja se smanjuje i zavisi od kombinacije koju koristis.

Uzeo sam danas u fotodiskontu Emolux Close Up +10 i zadovoljan sam s obzirom da koristim kit objektiv. Testirao sam otprilike koliko cu moci da obuhvatim u ceo kadar (55mm focal) bez/sa filterom i odnos je 6,3/3cm, sto u prevodu znaci da je uvecanje oko 200%.

bez

DSC_1458.jpg

sa

DSC_1460.jpg

bez

DSC_1467.jpg

sa

DSC_1486.jpg

Not bad at all :)

Nadam se da sam bio od neke pomoci onima koju ne mogu da se odluce...