Jump to content

Ko je reko da kit objektiv nevalja?

Recommended Posts

jedni pitanje:

moze li se to close up staklo nasarafiti na filter? imam vec UV filter koji ne skidam nikad, pa me zanima moze li preko njega taj close-up ??

Moze! To sam i ja radio samo sto sam imao CPL filter (ima isti navoj)

Mozes da zavijes i dva close up stakla za redom i dobijes jos veci efekat ;)

Samo obrati paznju da je close up staklo udubljeno pa mozda ne valja da se zavrne bas do kraja da se ne bi dodirivao sa filterom

Fino ti je ovo Devil79.

Hektore i ja sam ko i Devil nabavio closeup Hamu u Axel-u

Stevanne i tebi je Devil odgovorio. Ako se koriste dva closeupa treba proveriti koliko to degradira sliku. Moguce je da to ispadne fino, ali ja nisam probao.

E ovo closeup socivo stvarno nije lose. Mogao bih ga pazariti za sigmu...

Closeup stakla koristim samo na 18-55, na sigmi su rezultati ocajni, moze i nekako da se dobije dobro uvecanje, ali DOF i focus katastrofalno teski i losi

Odlicno, nego jel' probao ko na 50-ici ili 85-ici?

Ne znam sta bi se dobilo sa 85/1.8 posto ume u ekstremnim uslovima da bude izdasan sa CA, pa ne bih da planiram ako to close-up staklo nezgodno utice na visestruko povecanje CA kod ovog objektica.

Odlicno, nego jel' probao ko na 50-ici ili 85-ici?

Ne znam sta bi se dobilo sa 85/1.8 posto ume u ekstremnim uslovima da bude izdasan sa CA, pa ne bih da planiram ako to close-up staklo nezgodno utice na visestruko povecanje CA kod ovog objektica.

Closeup stakla koristim samo na 18-55, na sigmi su rezultati ocajni, moze i nekako da se dobije dobro uvecanje, ali DOF i focus katastrofalno teski i losi

Od drugih objektiva postavljao sam closeup +3 na Sigmu 70-300 apo. Na pocetku raspona prilicno lepo radi, ali na 200mm je vec ne upotrebljivo. Mislim da sa Sigmom ne treba ici preko 135mm.

Evo jednog primera na 70mm.

Ceo snimk samo risajz

img5202a.jpg

full krop bez ikakve obrade

img5202b.jpg

Ovde sam probao sa blendom 22 i iso 400, duvao je vetar, pa treba imati na umu da Sigma sa closeup-om sigurno moze bolje od ovoga u boljim uslovima.

Kobayashi pretpostavljam da bi i tvoji objektivi trebali pristojno da rade sa closeupom, moje staklo ima navoj 58mm, pa ako hoces mozes da ga probas, mada se bojim da ti navoj ne odgovara.

Imam jedno pitanje. Bio sam danas da qpim close up staklic, ali me je prodavac odgovorio od toga... :( Rekao mi je da ti filteri jako degradiraju sliq. Znachi bukvalno nije hteo da mi proda! Imam ok odnos sa njima i neshto ne verujem da je hteo da me prevari. E, sad ja ovde gledam vashe slike i nesto mi nije jasno. :unsure: Moje pitanje je: " Iz koliko poqshaja vi dobijate sa kit staklima ove gore slike? I da li mora manualno da se fokusira?" Jer mi je on rekao da jako chesto sa tim filterima aparat nemoze da foqsira kako treba. Ja bih takav filter shtafio na nikor 50 1.4 Mislim naravo koliko para toliko muzike. To koshta 1000 dinara. Mislim nije neka investicija, ali je lepa igrachka, dok se ne skupe pare za neko pravo makro staklo... E interesuje me i da li da qpim close up + 3 ili +4 poshto nije neka razlika u ceni???

Ako mene pitas - kupuj. Ako uspes da ne degradiras fotku stresanjem aparata, sto je naj cesci slucaj sa degradacijom kod makro fotki, mislim da ces biti zadovoljan. Kad ga kupis probaj ga u studijskim uslovima - stativce, miror lock... Tada ces imati ideju sta staklo moze. Posle tog na livadicu pa se trudis da dobijes ono sto si dobio u studiju - e to je vec tezi deo price. Studijska fotka mi uspe, skoro svaka, a livadska mi ne uspe, skoro svaka :P . E zbog onih malo sto uspeju se ide na livadu.

Sto se fokusiranja tice ja za makro najradije idem na manuelni fokus, mada mi sa kit objektivom lepo fokusira i auto. Pretpostavljam da ce tebi sa pedeseticom lepo raditi, ali manuelno je jednostavnije za makro fotkanje. Podesis daljinu koja ti treba (i koju je moguce dobiti), a onda kad fokusiras pomeras se napred - nazad za nekolko cm, pa kad ubodes fokus...

I da li mora manualno da se fokusira?" Jer mi je on rekao da jako chesto sa tim filterima aparat nemoze da foqsira kako treba.

Po mom iskustvu, apsolutno netacna informacija, nemam nikakvih problema sa Auto Fokusom

Ja bih takav filter shtafio na nikor 50 1.4 Mislim naravo koliko para toliko muzike. To koshta 1000 dinara. Mislim nije neka investicija, ali je lepa igrachka, dok se ne skupe pare za neko pravo makro staklo...

E to si, vidis, shvatio i sam, ali ipak... malo je vise od igracke

E interesuje me i da li da qpim close up + 3 ili +4 poshto nije neka razlika u ceni???

Ja imam +3 i +2 a naravno mozes da montiras oba pa dobijes +5, zadovoljan sam kombinacijom, pa bih je preporucio i drugima, tako fakticki dobijes 3 uvecanja +2,+3,+5, pa montiras po potrebi, a cuo sam da se prodaju i kao kit, 3 stakla: +1,+2,+3 koja takodje mozes da montiras jedno na drugo

Meni su govorili da se sa tim staklima javlja defekt... jbg. neznam kako se to zove na srprkom (Aberazione Cromatica) ali ja do sad nisam primetio tu manu. (ako ne racunamo na sigmi pri fokalnoj duzini 135-300, ali tu se vec preteruje, ponestaje DOF-a)

Stakalca su sigurno losija od "pravih" makro objektiva, ali za te pare, po mom misljenju, dobijes mnogo lepu muziku, ako do sad nisi slikao makro, onda bi ti ovo bio odlican uvod u makro svet, pa sutra kad "porastes" odluci koji ces objektiv.

Ja sam odlucio da uzmem Canon 60 USM, ali stakalca sigurno necu da bacam (sigurno cu odmah da probam sta se dobije sa makro objektivom + stakla :D )

(sigurno cu odmah da probam sta se dobije sa makro objektivom + stakla :D )

Dobijas mogucnost da predmet koji slikas bukvalno naslonis na objektiv i uspesno ga fokusiras(i ufotkas ako uspes da ga osvetlis) a gubis mogucnost slikanja portreta ;)

Bar je kod Tamron-a 90mm macro + close up(+3) tako