Jump to content

Bokeh...

zoranpetrovic84

Recommended Posts

Narucih adapter bez potvrde fokusa pa ce vreme de pokaze da li je OK ili ne... Cena mu je 5.6$ naspram onih sa potvrdom kod kojih je najbiza cena od 17.8$ pa navise u zavisnosti od toga da li imaju podesivi EXIF i mikrokalibraciju front i back fokusa (ti sa svim mogucim podesavanjima su oko 32$)...

U svakom slucaju ova tema je bila pun pogodak jer je prikazano dosta primera i razlicitih vidjenja dobrok i loseg bokea... Bar su meni neke stvari jasnije...

evo jos jedne slike bez subjekta :)

80-200 na 200mm f2.8, daljina do subjekta je jedno 3m, do otvorene kapije u pozadini mozda jedno 2m, ne vise

200f28dof.jpg

evo da post ne bude bas beskorisan, koristeci DOf calculator na netu napravio sam malu tabelu za DOF 80-300mm za 6 razlicitih daljina subjekta. Za neke vrednosti nisam pisao, jer ili nije bilo velike razlike ili me je mrzelo, oznacene su sa /

DOFtable.jpg

gde si kupio Vivitar/Samyang 85/1.4 i koliko si ga platio? moze jedan 100% crop sa te figurice?

može kropić, naravno, neobrađen, bez ikakvog PP-a:

3909323871_7ab2a5aae2_o.jpg

ako si za neki pixel peeping (a ko nije?), pošalji mi p.poruku sa tvojim imejlom da mogu da ti pošaljem pune rezolucije par portreta sa Nikkor 85/1.8 AF na D300 i sa ovim koreancem na D90 ako se dvoumiš oko kupovine. Ja mogu da se zakunem da nema ničeg oštrijeg i sočnijeg na f1.4 od ovog stakla (od svih objektiva sa ovom žižnom daljinom), pogotovo ne za ove pare...

evo spisak linkova sa dosta uporednih testova ovog koreanca:

http://www.flickr.com/groups/vivitar_85_14...57617813085777/

pazario sam ga ovde i sa poštarinom me izašao oko 245e plus su me glodari domaći odrali 7500 dindži za carinu, stigao na kuću za 5 dana.. dodaš još malo i dobiješ autofokusni Nikkor na 1.8, znam, ali meni je ovo definitivno srećnija varijanta, naročito zbog premasnog boke'a i neverovatne oštrine koju daje na punom otvoru blende... prezajebano je fokusirati precizno sa toliko plitkim DoF-om na f1.4 (ekvivalent bi na 50mm bio f0.95) ali te nagradi za sve pare. Da ne bi smo oftopikovali previše sve što te još zanima slobodno šalji na p.poruke.